sia777
12.08.09,21:03
Dobrý deň milí poraďáci,

prosím o radu, nakoľko práve táto oblasť nie je moja parketa. Ak nadobudnem pozemok darovacou zmluvou, akú dať vlastne budem platiť? Daň z darovania je zrušená, takže ak nadobudnem nehnuteľnosť, musím to do 30. dní nahlásiť správcovi dane? :confused:

Ďakujem za každú radu. :o
alla66
12.08.09,20:01
Dobrý deň milí poraďáci,

prosím o radu, nakoľko práve táto oblasť nie je moja parketa. Ak nadobudnem pozemok darovacou zmluvou, akú dať vlastne budem platiť? Daň z darovania je zrušená, takže ak nadobudnem nehnuteľnosť, musím to do 30. dní nahlásiť správcovi dane? :confused:

Ďakujem za každú radu. :o

Daň z darovania bola zrušená.
Ty budeš platiť :
Daň z nehnuteľností
Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:

* daň z pozemkov,
* daň zo stavieb,
* daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom dome).
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=930


Ak teda nadobudneš nehnuteľnosť v období od 2. 1. do 31. 12. 2009, daň platíš od 1. 1. 2010. To isté platí aj pre nadobudnutie nehnuteľnosti 1. 1. 2010. Ak teda dôjde k zmene vlastníka, napr.darovaním, k 30. 4. (v tomto prípade je rozhodujúci dátum povolenia vkladu v katastri), daň za celý tento rok platí ešte ten, kto daruje nehnuteľnosť. Obdarovaný platí daň počnúc 1. 1. nasledujúceho kalendárneho roka.

Ak teda nadobudneš nehnuteľnosť napr. 1. 8. 2009, si povinný oznámiť správcovi dane do 30 dní od tohoto dátumu túto skutočnosť (lehota začína plynúť nasledujúcim dňom – v tomto prípade 2. 8. 2009), hoci daň budeš platiť až od r. 2010. Neoznámenie zmien sa sankcionuje.

V roku 2010 bude povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31. 1. 2010, na základe ktorého ti správca dane vyrubí daň. Podľa zákona je takto vyrubená daň splatná do 15 dní odo dňa doručenia platobného výmeru, ktorý sa doručuje do vlastných rúk. Podrobnosti o spôsobe zaplatenia dane a splatnosti dane by mali byť stanovené v platobnom výmere. Na internetových stránkach svojej obce alebo mesta nájdeš konkrétne všeobecné zaväzné nariadenia, ktoré stanovujú podrobnosti týkajúce sa platenia daní z nehnuteľností, najmä ročnú sumu dane pre občanov a firmy tvoriacu hranicu, ktorá určuje, či je daň splatná naraz alebo ju môžete zaplatiť v splátkach.
sia777
13.08.09,11:28
Ďakujem veľmi veľmi veľmi pekne... už v tom mám jasno :o