harryson1802
12.08.09,23:08
Zdravím, potreboval by som poradiť vo veci súvisiacej so zaradením nedokoncenej stavby do podnikania.

Stavba, o ktorej je rec, ma dve miestnosti a hodlam ju pouzivat v buducnosti ako garaz (mam mensiu autodopravu). Je nutne ju este dokoncit. Nachadza sa na pozemku, na ktorom stoji aj moj rodinny dom (tz. na "adrese firmy")a pri zacati stavania som ju neplanoval pouzivat na podnikanie, ale iba na sukromne ucely. Tato stavba nie je ani nahlasena na obecnom urade, takze sa v blizkej buducnosti chystam poziadat o dodatocnu registraciu... :rolleyes:

Mal by som tychto par otazok ohladne zaradenia stavby do majetku firmy (som zivnostnik) a uplatnovaniu si nakladov s toho plynucich:

1) Je mozne skolaudovat po dokonceni aj takuto budovu, v buducnosti vyuzivanu ako garaz? (budova stoji samostatne, nie je cast inej buduvy) V tom pripade by bolo mozne, ak sa nemylim, na zaklade vsetkych nakladov na vystavbu zo vsetkych rokov urcit cenu a po zaradeni budovy do prislusnej skupiny ju zacat odpisovat.

2) Ak nie je mozne skolaudovat tuto budovu po dokonceni, pretoze sa jedna "iba" o garaz, ako by to bolo vtedy s nakladmi? Mohol by som ju aj teraz ako nedostavanu stavbu zaradit do svojho podnikania a uplatnovat si naklady na pracu a material suvisiacich s jej dokoncenim od datumu zaradenia do podnikania? Alebo by som si mohol aj v tomto pripade nejako uplatnit aj naklady na zacatie tejto stavby z minulych rokov? (stavat som zacal uz ako zivnostnik)

Poradte prosim! :(
Lianka
13.08.09,11:47
Odpoviem len ciastocne:

Kazda budova, ktora je postavena na zaklade stavebne povolenia, musi byt skolaudovana - aj ked ide o garaz.


Alebo by som si mohol aj v tomto pripade nejako uplatnit aj naklady na zacatie tejto stavby z minulych rokov? (stavat som zacal uz ako zivnostnik)

Neviem, ci tomuto spravne rozumiem - stavebnik (podla stavebneho konania) si ty ako obcan alebo ako zivnostnik? Zo zadania mi vyplyva, ze naklady na vystavbu si si ako zivnostnik neuplatnoval.
harryson1802
13.08.09,12:18
No cely problem tejto stavby je ten, ze bola doteraz stavana nacierno... :rolleyes:

A ked sme uz pri tom, chcel by som sa spytat, kde vsade ju treba nahlasit, aby som ju zoficialnil? Zneistilo ma to, ze pisete o nejakom stavebnom konani... Ja som myslel, ze ked tuto murovanu stavbu (cca 10 x 3 m jedno poschodie) dodatocne nahlasim na obecnom urade ako drobnu stavbu, zvysia mi za nu dane a stavba bude legalna. Alebo je potrebne nahlasit to aj na inych uradoch? Napriklad na stavebnom?

Ja som zacal tuto stavbu stavat ako sukromna osoba, ale po tom, ako som ju dostaval zhruba do polovice som sa rozhodol, ze by som z nej spravil garaz pre ucely podnikania. Avsak zivnostnik som bol uz pred tym, ako som zacal stavat a preto by som sa teraz chcel tvarit akoze som hned od zaciatku chcel stavat spominanu garaz pre ucely podnikania a vsetky naklady od zaciatku spojene so stavbou (za viac rokov) by som rad dostal do uctovnictva.

Je to nejako mozne? :confused:
Lianka
13.08.09,12:28
Nie som odbornik na stavebne pravo - pozri temy Stavba a nalistuj Stavebny zakon.

V kazdom pripade, ak by slo aj o drobnu stavbu, ohlasenie sa robi este pred zacatim stavby a treba pockat na vyjadrenie uradu.

Nie som si ista, ci legalizacia ciernej stavby je taky jednoduchy proces, ako popisujes :).

Prilis spekulujes ;). V ziadnom pripade by som neodporucala uctovat ako danove naklady vydavky na stavbu bez prislusnych povoleni (stavebne povolenie alebo ohlaska):). Obavam sa, ze to by si pred danovou kontrolou neobhajil.

Odporucala by som najprv zlegalizovat stavbu - skus zajst aj za starostom a spolocne skuste hodit rec, ako to vyriesit ;).
harryson1802
13.08.09,18:27
Samozrejme, nic do uctovnictva nebudem pchat, kym sa to bude tykat nelegalnej stavby. ;) Tie "varianty", co popisujem v prvej otazke, sa tykaju uz zlegalizovanej stavby. (ak by sa to uspesne podarilo)

Zlegalizovanim planujem zacat i ja. A obavam sa, ze mensia diskusia na obecnom urade bude asi fakt nutna... Snad mi to neprikazu zburat! :D

Ked to nejako posefujem a nezabudnem, napisem to aj sem, nech sa aj ostatni "cierni stavitelia" poucia... :D

Zatial dik za odpoved