Danah12
13.08.09,08:01
Dobrý deň,
nemáte niekto vypracovaný archívny a skartačný poriadok vo firme?
Ja som hľadala niečo na nete a našlo som ten zákon o archívoch a registratúrach. To mi moc nepomohlo, lebo vo firme to vyzerá úplné inak
:-). Stačí mi niečo oveľa oveľa jednoduchšie.
Ďakujem
m.hladka
13.08.09,06:19
Skúsim pripnúť.
Registračný plán - to čo vo firme nemáte môžeš upraviť a vynechať
Registračný poriadok - je všeobecný.
Danah12
13.08.09,06:52
ďakujem, ale to čo si pripla už pre nás niekto vypracoval.
Ja som skôr mala predstavu niečoho jednoduchšieho ako napríklad
- kto má prístup do archívu vo firme
- ako sa majú zakladať fascikle, ako majú byť označené
- a ako ma prebiehať následne skartácia po uplynutí doby archivácie
Niečo fakt jednoduché
m.hladka
13.08.09,07:40
Veď si to uprav podľa toho a len to čo potrebuješ tam nechaj, podľa toho čím sa firma zaoberá. Veci ktoré nepotrebuješ, lebo to nerobíte, tak tam nemusia byť. Jednoducho ich vymaž.
Gabhus
13.08.09,09:37
Presne ako to písala moja prechodkyňa, vymazať čo nepotrebuješ. Ale pozor, pojmy ktoré používaš - archívny a skartačný poriadok, skartácia atď. - to všetko sa zmenilo prijatím Zákona o archívoch a registratúrach. Klikni si na stránku ministerstva vnútra, odbor archívov a registratúr a tam niečo môžeš načítať. To, kto má prístup do registratúrneho strediska - určuje vedúci organizácie (majiteľ, konateľ) a pod., ako sa majú materiály ukladať - to by si mala nájsť na uvedenej stránke, čosi aj vo vyhláške 628, ale podstata je taká, že podľa rokov a v rámci rokov podľa jednolivých ukladacích znakov. Ale to je len včeobecné, záleží od veľkosti organizácie, od množstva uložených materiálov a pod. Podľa mňa je najlepšie spýtať sa v príslušnom štátnom archíve, alebo si nájsť nejaké školenie k tejto téme - niekde to robia Akadémie vzdelávania, niekde priamo archívy, sleduj, nájdeš.
Danah12
14.08.09,10:33
Ten archívny a registratúrny poriadok je podľa mňa moc komplikovaný a do malej firmy s malým archívom alebo skôr úložným miestom pre šanóny sa dá toho do smernice použiť možno len 10% a aj to s úpravami. :-(
Som len chcela nejakú jednoduchšiu smernicu, možno to niekto ma len tak mimochodom spomenuté v organizačnej smernici.
Gabhus
14.08.09,13:31
Registratúrny poriadok nemusí mať vypracovaný každá firma - je to určené zákonom. Podľa mňa je to na stránke www.civil.gov.sk viac akýsi návod - pre tých, ktorí napr. nevedia čo je súkromná a čo úradná zásielka, čo sa evidovať musí čo nie, no skrátka také veci, ktoré by mali vedieť napr. absolventi OA a niektorí nevedia, alebo ten čo s registratúrou robí, takého vzdelanie nemá. Ale zo zákona registratúrny poriadok musia mať len určité skupiny firiem a organizácií. Pokiaľ toto ovládaš a ste firma, ktorá ho mať nemusí, tak nie je problém. Lehoty uloženia nájdeš na uvedenej stránke ministerstva, tak kde je problém.
evucha1
07.11.09,07:32
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kto môže vypracovať pre firmu registračný plán? Mám živnosť na účtovníctvo a poradenstvo. Môžem ho vypracovať aj ja, keď to nemám špecifikovane na živnostenskom liste? Ďakujem