dabratranec
13.08.09,09:24
Ahojte,
nad pivnicou (čiastočne podpivničený bungalov) mám navrhnutý železobetónový strop. Možem tento strop urobiť z betónových nosníkov a stropných vložiek (napr. Ekodiel)+zálievka? Dovoluje to vôbec statika? Čo je výhodnejšie z hladiska financií? Klasika podšalovať + železo + betón alebo ten montovaný strop?
chandler
13.08.09,08:12
mozes to tak spravit pravdepodobne (zalezi od konkretneho riesenia) ale urcite by som to nerobil. sprav ZB strop a mas z pivnice bunker - a to sa vzdy moze hodit :)

financne zalezi od toho kolko bude stat debnenie.
dabratranec
13.08.09,10:16
Ešte sa spýtam, čo to znamená krytie výstuže 15 mm? Je to napísané pri tom žb strope.
ciners
13.08.09,10:32
Ešte sa spýtam, čo to znamená krytie výstuže 15 mm? Je to napísané pri tom žb strope.

Tie stropne nosniky treba posudit, aspon tabulkovo podla rozponu!!!!!!:mad:

Krytie znamena ze vystuz bude od okraju betonoveho prvku ponorena v betone tolko,kolko je predpisane. 15mm je malo. Aby mi tu niekto nezacal mudrovat,napisem hned aj preco. Prve kriterium pre krytie je sudrznost betonu a ocele, kde je krytie fi ocele+rezerva. Ak mas fi10mm+plus10mm rezerva, mensia nie, pretoze to je monoliticka konstrukcia a nie prefabrikat, tak ti to da aspon 20mm. Toho, co napisal 15 nechaj obesit :mad:
dabratranec
13.08.09,10:48
Ejha, horšie je že je to žena tak budem miernejší... Nemám tam žiadny výpis železa aké použiť tak mi skúste poradiť. Je to rozmer 9x6. Je jasné že betón je B20 až B25 ale či bude stačiť roxor 10 poukladaný do siete alebo kari sieť 150x150x5 neviem. Táto (podpivničená) plocha 9x6 je len tretina plochy nadzemnej platne ktorá musí byť monolit.
chandler
13.08.09,12:34
min. krytie je 10mm - zalezi ale od vystuze. krytim vystuze sa vobec nemusis trapit, lebo ak nemas vykaz vystuze, znamena to ze mas len projekt pre stavebne povolenie a musis si dat spravit realizacny projekt - pri tej prilezitosti sa aj spytas na ten montovany strop.
ciners
13.08.09,15:52
Ziadny B20 alebo B25 uz neexistuje, betony su oznacene Cvalcova pevnost/kockova pevnost. Tie desiny ti tam stacit nebudu.
ciners
13.08.09,15:54
min. krytie je 10mm - zalezi ale od vystuze. krytim vystuze sa vobec nemusis trapit, lebo ak nemas vykaz vystuze, znamena to ze mas len projekt pre stavebne povolenie a musis si dat spravit realizacny projekt - pri tej prilezitosti sa aj spytas na ten montovany strop.

10mm? Kto Ti prosim dal skusku z betonu? ;)
Kryteria pre krytie su sudrznost, vplyvy prostredia, konstrukcny prvok, navrhova doba a podobne,tych 10mm je nieco+10mm ako prilepsenie pre nepresnu vyrobu.
chandler
14.08.09,05:59
naschval som najprv nereagoval na tie bludy co pises (zbytocne sa hadat, ked to nema zmysel), ale teraz uz by som mal :)
vobec netusim odkial si si vymyslel tu rezervu, preco pleties kotevnu dlzku (volas to sudrznost) s krytim a naozaj netusim co si predstavujes pod takym pojmom "navrhova doba"
ale faktom ostava, ze krycia vrstva vystuze v doskach byva v 80% 15 mm. samozrejme je mozne, ze vsetci to robia zle a len Ty dobre :) avsak je to velmi nepravdepodobne :)
tak ci tak by si mal podat trestne oznamenie na tvorcov noriem, ked podla teba ohrozuju zivoty ludi tym ze uvadzaju nedostatocnu hrubku krycej vrstvy :)
pi3ta
14.08.09,09:33
Musím súhlasiť s cinersom
podľa normy STN EN 1992-1 krytie sa určí s prihliadnutím na súdržnosť, trvanlivosť a požiarnu odolnosť. Pokiaľ sa jedná o bežné pozemné stavby je rozhodujúca súdržnosť a teda profil výstuže + 5-10mm (monolit) alebo 0-5mm (prefabrikaty). Preto pre monolit. konštr. sa odporúča min. krytie 20mm pre profily výstuže do 10mm.
Pre chandlera kotevnú dĺžku ovplyvňuje súdržnosť, ale nie je to to isté.
Pre dabratraneca treba si dať vypracovať realizačný projekt.
chandler
14.08.09,12:45
dobre uz prestanem vyryvat :) nikoho tu nezaujimaju spory z komory ohladom platnosti eurokodov a specialitky betonarskych noriem... to sem urcite nepatri.

dabratranec si da spravit realizacny projekt a da take krytie ake tam bude napisane a nebude spekulovat o tom ci ma stavbu stavat podla STN alebo eurokodov, alebo cast tak a cast tak :)
ciners
14.08.09,22:53
naschval som najprv nereagoval na tie bludy co pises (zbytocne sa hadat, ked to nema zmysel), ale teraz uz by som mal :)
vobec netusim odkial si si vymyslel tu rezervu, preco pleties kotevnu dlzku (volas to sudrznost) s krytim a naozaj netusim co si predstavujes pod takym pojmom "navrhova doba"
ale faktom ostava, ze krycia vrstva vystuze v doskach byva v 80% 15 mm. samozrejme je mozne, ze vsetci to robia zle a len Ty dobre :) avsak je to velmi nepravdepodobne :)
tak ci tak by si mal podat trestne oznamenie na tvorcov noriem, ked podla teba ohrozuju zivoty ludi tym ze uvadzaju nedostatocnu hrubku krycej vrstvy :)

Ja si mylim kotevnu dlzku a sudrznost? kamarat ja tu statiku an tej stavebnej fakulte ucim a ucim ju dobre, len ty si pleties pojmy a dojmy. Ked nevies, co ma spolocne sudrznost a krytie,tak aspon tu nerob zo mna blba. Ako si myslis,ze funguje zelezobeton?
To ze to zavisi od navrhovej doby zivotnosti o tom hovori tabulka 4.3N v EN 1992,citujem normu:
(1)P Minimálne krytie betónom cmin musí byť navrhnuté tak, aby sa zaistil:
- bezpečný prenos síl v súdržnosti (pozri aj kapitoly 7 a 8);
- ochrana ocele proti korózii (trvanlivosť);
- primeraná odolnosť voči požiaru (pozri EN 1992-1-2).
Staci?
ciners
14.08.09,22:58
dobre uz prestanem vyryvat :) nikoho tu nezaujimaju spory z komory ohladom platnosti eurokodov a specialitky betonarskych noriem... to sem urcite nepatri.

dabratranec si da spravit realizacny projekt a da take krytie ake tam bude napisane a nebude spekulovat o tom ci ma stavbu stavat podla STN alebo eurokodov, alebo cast tak a cast tak :)

Podla STN je zakladny princip fungovania zelezobetonu, co je sudrznost medzi betonom a ocelou rovnaky, to ci tam daju sucinitel do nejakeho vzorca podla STN alebo EC, to je jedno, ale zakladna myslienka ostava.
chandler
17.08.09,06:01
verim tomu ze mas dobre nastudovane eurokody. je ale rozdiel mat nastudovane tabulky a niecomu rozumiet. na skolach to na nestastie byva prave tak ako hovoris.
- ta sudrznost v danom pripade nema s krytim nic spolocne, hoci tabulka hovori nieco ine :)
skus sa nad tym zamysliet.
chandler
17.08.09,06:04
a navyse sa krot vo vyjadreniach tohto typu:
"Toho, co napisal 15 nechaj obesit"
Mozno Ti to pride s vekom, a mozno vobec.
ciners
17.08.09,07:15
Ok, to s tym obesenim, mal som dat za to smajlik, skor to bol vtip,ale viem sa kludne ospravedlnit,ak som tym niekoho urazil.
K betonu, ak s tym nema sudrznost nic spolocne a ja tomu nerozumiem,tak uznavam. Asi ani Halvonik ani Fillo tomu nerozumia. Ako prvy slovak som spojil nelinearne posobenie zelezobetonu s dynamikou konstrukcii, ale fakt tomu ako to funguje nerozumiem. Skus mi prosim ta vysvetlit, ako zelezobetonovy prvok funguje, sudrznost tam je asi nepodstatna a neviem pochopit, ako prenos sil moze byt inak.
Dakujem :)
ciners
17.08.09,07:59
Chandler, mozeme o tom slusne podebatovat, nerad by som isiel do hadania.
chandler
17.08.09,11:49
cele som to myslel tak, ze sa bavime o konkretnej dabratrancovej doske, v tom pripade ak to aj cele pokaslu, a v strede dosky bude vystuz bez krytia tak mu nebudeme hovorit ze to ma zburat a postavit nanovo, lebo vieme ze v tom mieste ziadne spolupobenie betonu a ocele nepotrebujeme. a na krajoch ho bude dostatocne s krytim alebo bez.

viem ze si tu kratko tak ta musim upozornit, ze tu sa ziadne vazne odborne problemy neriesia :) skor je to o tom, ze na otazku: "Idem zvalit taky hruby mur co mi ide v strede domu, stane sa nieco?" Tak odpovieme, ano stane, padne Ti to na hlavu :)

Takze by mali debaty ostat v tejto rovine. A nie v osocovani kolegov, ktori na to navyse ani nemozu reagovat. S tvojho prispevku to totiz vyzeralo, ze ten jeho projektant spravil chybu, pritom to tak na 99% nie je, navyse hodnotis bez toho aby si mal zakladne info.
ciners
17.08.09,12:19
Jasne. Ak projektujes statiku,tak musis poznat tie vtipky typu mam slucku v kancelarii a ako sa rovno obesit, to je uplne vsetko, my sa tak bezne podpichujeme a aj mna podpichuju
chandler
18.08.09,06:37
ved hej :)
zbytocne sa tu hadat o prkotinkach, potom nam tu niekto napise ze ani oni tomu nerozumeju lebo sa hadaju :)