Martin Mocko
13.08.09,10:25
Spoločnosť má sídlo v meste X a pobočku v meste Y. Zamestnanec s výkonom práce v pobočke Y príde na služobnú cestu do sídla X, kde mu je poskynutá strava (strava sa zabezečuje pomocou externého dodávateľa stravy - dovoz stravy do miesta firmy). Tento obed je účtovaný na účet 512 ako náhrada stravy počas pracovnej cesty. Čo však s DPH. Má firma nárok na odpočet z tohoto obedu?
Gabi03
13.08.09,08:26
Mne to vychádza, že do cesťáku si zaúčtuje obed v sume s DPH. Tým pádom nárok na odpočet DPH nie je.
Tweety
13.08.09,08:30
Spoločnosť má sídlo v meste X a pobočku v meste Y. Zamestnanec s výkonom práce v pobočke Y príde na služobnú cestu do sídla X, kde mu je poskynutá strava (strava sa zabezečuje pomocou externého dodávateľa stravy - dovoz stravy do miesta firmy). Tento obed je účtovaný na účet 512 ako náhrada stravy počas pracovnej cesty. Čo však s DPH. Má firma nárok na odpočet z tohoto obedu?
Faktúru za stravu by som zaúčtovala na 213/321, a 343/321 a jemu by som krátila diéty o poskytnutú stravu podľa Zákona o CN.
Vladimír Ozimý
13.08.09,08:31
Spoločnosť má sídlo v meste X a pobočku v meste Y. Zamestnanec s výkonom práce v pobočke Y príde na služobnú cestu do sídla X, kde mu je poskynutá strava (strava sa zabezečuje pomocou externého dodávateľa stravy - dovoz stravy do miesta firmy). Tento obed je účtovaný na účet 512 ako náhrada stravy počas pracovnej cesty. Čo však s DPH. Má firma nárok na odpočet z tohoto obedu?

v tomto prípade strava nahrádza stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Vzťah vzniká medzi zamestnancom a zamestnávateľom a keďže zamestnanec nie je platiteľom DPH nie je možné si z náhrady uplatňovať DPH. ak ste mu poskytli obed krátiš mu dietu o 40% z najvyššej sadzby...
Martin Mocko
13.08.09,08:45
v tomto prípade strava nahrádza stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Vzťah vzniká medzi zamestnancom a zamestnávateľom a keďže zamestnanec nie je platiteľom DPH nie je možné si z náhrady uplatňovať DPH. ak ste mu poskytli obed krátiš mu dietu o 40% z najvyššej sadzby...

Jasné..krátenie diét je jednoznačná záležitosť. Išlo mi iba o vzťah poskytnutej stravy v rámci pracovnej cesty a DPH. Skúsim trošku rozvinúť diskusiu, možno nás napadne niečo viac.
V konečnom dôsledku mám doklad od dodávateľa stravy - platiteľa DPH, kde príjemca služby je firma. Taktiež bola strava poskytnutá zamestnancovi - aj keď iba s jedinou odlišnosťou - zamestnanec bol v tom čase na pracovnej ceste. Raz na jednom školení sme podobnú tému rozvíjali - otázka však bola mierne odlišná. Vyúčtovanie prac.cesty a vzťah k DPH ak zamestnanec sám obstaral stravu, prepravu (osobnú dopravu) alebo ubytovanie. Niektorí zúčastnení na školení ihneď oponovali, že nejde o služby poskytnutú firme, ale zamestnancovi, takže nevzniká nárok na odpočet. Prednášajúci sa hneď spýtal, či uznávajú DPH v toaletného papiera....