dede2
13.08.09,12:07
Prosim o radu. Dlžník sa rozhodol uhradiť svoj záväzok voči našej firme prevodom nehnuteľnosti -bytu. Tento byt by sme chceli evidovať ako obchodný majetok, nakoľko ho chceme prenajímať. Má takýto prevod niečo spoločné s DPH?

Čo sa týka dani z príjmov: Ten záväzok uhradím prostredníctom interného dokladu, aby sa čiastka dostala do zdaniteľného príjmu. Je to v poriadku?

Robím v JU. Je to dosť komplikovaný prípad. Nič podobné som ešte neriešil. Pomôže akákoľvek pomoc, rada z praxe. Dakujem
kori
13.08.09,11:04
Prosim o radu. Dlžník sa rozhodol uhradiť svoj záväzok voči našej firme prevodom nehnuteľnosti -bytu. Tento byt by sme chceli evidovať ako obchodný majetok, nakoľko ho chceme prenajímať. Má takýto prevod niečo spoločné s DPH? podľa môjho názoru nie. dph bola vypočítaná a zaplatená za zdaňovacie obdobie v ktorom bola vystavená fa.

Čo sa týka dani z príjmov: Ten záväzok uhradím prostredníctom interného dokladu, aby sa čiastka dostala do zdaniteľného príjmu. Je to v poriadku?
súhlasím.

Robím v JU. Je to dosť komplikovaný prípad. Nič podobné som ešte neriešil. Pomôže akákoľvek pomoc, rada z praxe. Dakujem

máte aj znalecký posudok, resp. ako ste určili cenu bytu v porovnaní so zostatkom záväzku. pretože toto môže byť rozhodujúce z pohľadu dane z príjmov äak cena bytu bude výrazne vyššia ako záväzok)
Vladimír Ozimý
13.08.09,11:05
Prosim o radu. Dlžník sa rozhodol uhradiť svoj záväzok voči našej firme prevodom nehnuteľnosti -bytu. Tento byt by sme chceli evidovať ako obchodný majetok, nakoľko ho chceme prenajímať. Má takýto prevod niečo spoločné s DPH?

Čo sa týka dani z príjmov: Ten záväzok uhradím prostredníctom interného dokladu, aby sa čiastka dostala do zdaniteľného príjmu. Je to v poriadku?

Robím v JU. Je to dosť komplikovaný prípad. Nič podobné som ešte neriešil. Pomôže akákoľvek pomoc, rada z praxe. Dakujem

pri prevode bytu dochádza k dodaniu stavby podľa § 38, t.j. treba posúdiť či sú splnené podmienky na oslobodenie a to 5 rokov od prvej kolaudácie...Ak áno potom môže ísť o oslobodené plnenie a tým pádom sa DPH neodvádza len sa to uvedie do DP do riadku 13. Samozrejme vychádzam z toho že ten čo byt prevádza je platiteľom DPH a byt je obchodným majetkom. ak ho prevádza ako súkromná osoba potom to nie je predmetom dph...
treba samozrejme znalecký posudok na prevod aby bolo jasné za akú cenu sa byt započítava...a či sa chce doplatok a či nie...
dede2
13.08.09,11:18
Byt je osobnom vlastníctve, nie je obchodným majetkom. Takže podľa všetkého nepodlieha DPH. Znalecký posudok ešte nie je.
Dakujem za dotazy.
Vladimír Ozimý
13.08.09,11:36
Tých 5 rokov sa vzťahuje na daň z nehnuteľností a nie na DPH. NIE??????
Hypoteticky, ak by bol byt v obchodnom majetku toho kto ho prevádza, bol by podľa mňa predmetom DPH, ako aj iný DM napr. stroj. Samozrejme ak je platcom DPH. Ale to nie je môj prípad.

§ 38 definuje postup pri dodaní stavby. Ak od prvej kolaudácie ubehlo viac ako 5 rokov, platiteľ sa môže rozhodnúť či predmetné dodanie zaťaží daňou alebo nie. ak ubehne od prvej kolaudácie stavby menej ako 5 rokov stavba podlieha u platiteľa vždy zdaneniu

vás sa to netýka pretože ide o majetok v osobno vlastníctve...
dede2
13.08.09,11:38
Už rozumiem. dakujem