mimika
13.08.09,13:16
Dobrý deň, vie mi prosím Vás pekne niekto poradiť, aká je výška odvodov SZČO do SP za mesiac júl a august 2009, ak manžel bol na PN od 3.7.2009 do 4.8.2009 vrátane.Teda ako vypočítať alikvótnu časť odovodov - za júl 2 dni a za august bez 4 dní. Manžel platí odvody v minimálnej výške - 89,70 Eur. A ako je to s odvodmi do ZP? Keď som sa v pobočke ZP informovala telefonicky, tak mi povedali, že počas PN manžel nemusí platiť odvody, ale predpokladám že za ten júl mu 2 dni budú chýbať. Ak by nezaplatil za júl tie dva dni a zaplatil za celý august, tak v auguste by ostal v pluse 4 dni, čo by sa mu zase vykompenzovalo s tými dvoma dňami v júli a v podstate ešte by ostal s dvoma dňami v pluse. Uvažujem dobre, dalo by sa to takto aplikovať v ZP a aj SP?
Lianka
13.08.09,11:32
Poistne sa plati za dni.

Vysku poistneho by som ratala ako 89,70 / 31 dni x 2 dni za jul a 89,70 / 31 dni x 27 dni za august.
Podobne ZP.

Ak by si kompenzovala a uhradu uskutocnila az do 8.9., budes za jul v omeskani s platbou poistneho.
Lianka
13.08.09,11:33
Riesenim aj aj zaplatit celu ciastku a:

SP - vypytat vratenie preplatku na zaklade pisomnej ziadosti,
ZP - vyuctuje si v RZZP za 2009.

Preferujem tento sposob.
mimika
13.08.09,11:53
Ďakujem krásne za odpoveď a prajem príjemný deň.
abel
13.08.09,12:01
Poistne sa plati za dni.

Vysku poistneho by som ratala ako 89,70 / 31 dni x 2 dni za jul a 89,70 / 31 dni x 27 dni za august.

Podobne ZP.

Ak by si kompenzovala a uhradu uskutocnila az do 8.9., budes za jul v omeskani s platbou poistneho.
Správne sa má počítať alikvotná časť z vymeriavacieho základu, a nie z výšky poistného.
Vymeriavací základ 295,50 : 31 = 9,5323, po zaokrúhlení na eurocenty nahor to je VZ 9,54 €/deň.
Za júl je VZ 9,54 x 2 dni = 19,08 €, z toho poistné do SP je 5,60 €.
Za august je VZ 257 (http://www.porada.sk/t59548-257-ostatne-realizovatelne-cenne-papiere.html),58, z toho poistné 78,10 €.
Do zdravotnej sa platí min. 41,37 € bez ohľadu na PN, pretože sa platia preddavky. Prípadný preplatok sa vyrovná až v ročnom zúčtovaní ZP.
veronikasad
13.08.09,12:38
Správne sa má počítať alikvotná časť z vymeriavacieho základu, a nie z výšky poistného.
Vymeriavací základ 295,50 : 31 = 9,5323, po zaokrúhlení na eurocenty nahor to je VZ 9,54 €/deň.
Za júl je VZ 2,94 x 2 dni = 19,08 €, z toho poistné do SP je 5,60 €.
Za august je VZ 257 (http://www.porada.sk/t59548-257-ostatne-realizovatelne-cenne-papiere.html),58, z toho poistné 78,10 €.
Do zdravotnej sa platí min. 41,37 € bez ohľadu na PN, pretože sa platia preddavky. Prípadný preplatok sa vyrovná až v ročnom zúčtovaní ZP.
So zvýraznenou vetou nesúhlasím.

Pozri :

http://www.porada.sk/831565-post6.html
abel
13.08.09,13:14
So zvýraznenou vetou nesúhlasím.

Pozri :

http://www.porada.sk/831565-post6.html
Súhlasím, keď nesúhlasíš ;). Nezabudnúť nahlásiť do ZP oznámenie o PN.
veronikasad
13.08.09,13:17
Súhlasím, keď nesúhlasíš ;). Nezabudnúť nahlásiť do ZP oznámenie o PN.
Ešte doplním. Preddavky môže prestať platiť, až keď má potvrdenie zo SP o výplate nemocenského. Čiže pri krátkodobej PN-ke sa to nedá zrealizovať ...
Lianka
13.08.09,13:28
Ešte doplním. Preddavky môže prestať platiť, až keď má potvrdenie zo SP o výplate nemocenského. Čiže pri krátkodobej PN-ke sa to nedá zrealizovať ...

Veronika, ja som bola PN ako SZCO asi 3-4x, ale len raz mi prislo potvrdnie o priznanych davkach (mam pocit, ze to bolo vtedy, ked mi aj fyzicky prisla kontrola z SP na dodrziavanie liecebneho rezimu). Ja sa v praxi nestretavam s tym, ze by SP posielala potvrdenie o tom, ze SZCO ma narok na nemocenske davky a SP ich priznava. Pri uctovani svojho bankoveho vypisu si to preratam, ktora suma su davky a ktora je preplatok poistneho (spolu s PN im posielam aj ziadost o preplatok, poistne platim v plnej vyske na zaklade trvaleho prikazu), lebo nemam iny doklad.
Katy a R
13.08.09,14:57
SP neposiela potvrdenie o poberaní dávky - treba si vyžiadať .
No a keďže vyplácajú až 15. nasl. mesiaca, až potom dajú potvrdenie ... tak si vlastne až nasledujúci mesiac možno znížiť poistné do ZP - aj pri krátkodobej PNke sa dá. Záleží aj na tom, aké vysoké poistné platí. ;) Ale ak naozaj ide o 3-4 dni a platí z minima, tak sa neoplatí chodiť do SP .. a vyrieši sa to v RZZP.
abel
21.08.09,05:53
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.

V súvislosti s týmto príspevkom ma pri vypisovaní daň. priznania k DPH napadlo, či by som v prípade potreby (pri zaškrtnutí splnenia podmienok podľa §72 ods.2) dostala od zdravotnej poisťovne potvrdenie, že mám splnené odvodové povinnosti.
Dada
21.08.09,06:10
Súhlasím, keď nesúhlasíš ;). Nezabudnúť nahlásiť do ZP oznámenie o PN.

Ja som oznámila na riadnom tlačive do ZP , že SZČO začala PN a mi volali, že čo to je. :D
veronikasad
21.08.09,06:13
Ja som oznámila na riadnom tlačive do ZP , že SZČO začala PN a mi volali, že čo to je. :D
riadne tlačivo = oznámenie o zmene platitela poistného ? Preddavky si zaplatila v plnej výške ?
Dada
21.08.09,06:15
riadne tlačivo = oznámenie o zmene platitela poistného ? Preddavky si zaplatila v plnej výške ?

Hej, na tom tlačive som im to oznámila. A pani zo ZP mi volala, že načo to je, tak reku oznamujem začiatok PN SZČO. A preddavky platí ďalej, na to som sa pýtala. To sa mu potom zúčtuje v RZZP.
veronikasad
21.08.09,06:17
Hej, na tom tlačive som im to oznámila. A pani zo ZP mi volala, že načo to je, tak reku oznamujem začiatok PN SZČO. A preddavky platí ďalej, na to som sa pýtala. To sa mu potom zúčtuje v RZZP.
Ak pôjde o dlhodobú PN-ku a dostane už vyplatené nemocenské, môžeš pozastaviť platenie preddavkov. Musíš však ZP predložiť potvrdenie zo SP /rovnaké, ako sa prikladá k RZZP/
FugAn
21.08.09,10:16
SZČO doručí ZP doklad potvrdený SP, že nemocenské dávky boli vyplatené. Vtedy si môže znížiť preddavok na ZP a nakoniec si to zúčtuje v RZZP.
FugAn
25.08.09,10:17
V súvislosti s týmto príspevkom ma pri vypisovaní daň. priznania k DPH napadlo, či by som v prípade potreby (pri zaškrtnutí splnenia podmienok podľa §72 ods.2) dostala od zdravotnej poisťovne potvrdenie, že mám splnené odvodové povinnosti.

Ak bolo doručené potvrdenie o tom, že nemocenské dávky boli vyplatené, zdravotná poisťovňa, vydá toto potvrdenie.
evi.li
28.01.10,13:22
Dobrý deň chcem sa opýtať na to že keď som SZČO a som na PNke a neplatím odvody počas trvania PN ráta sa mi to že som nemocenský poistená? Zaujma ma či sa mi tá PN ráta do odplatených dní na vyšší rodičovský príspevok.? Keď som nebola na PN tak som platila odvody z minima. Ďakujem
Andyke
28.01.10,13:38
Aj počas PN si nemocensky poistená.
evi.li
28.01.10,13:48
Ďakujem
Ejo
29.01.10,14:43
SZČO počas PN platí do SP iba 2% do rezervného fondu solidarity? Nakoľko v §140 v zákone o soc.poist. je uvedené, že neplatí nemocenské a dochodkové.
veronikasad
29.01.10,16:09
SZČO počas PN platí do SP iba 2% do rezervného fondu solidarity? Nakoľko v §140 v zákone o soc.poist. je uvedené, že neplatí nemocenské a dochodkové.
Pokial mi vznikne nárok na nemocenské, počas PN-ky SZČO neplatí žiadne odvody do SP.
ZuzkaOE
31.01.10,16:59
Som SZČO a zároveň aj zamestnanec, odvody platím zo zamestnania a ako SZČO z min. mzdy. Chcela by som sa preto opýtať, či pri nástupe na PN si viem uplatniť nemocenské z oboch poistení? Ak áno, čo je k tomu potrebné? Musí mi môj lekár vypísať potvrdenie o PN 2x? Jedno odnesiem zamestnávateľovi a druhé do SP? alebo ako to je?
A zároveň by som sa chcela opýtať, či musím vypĺňať tlačivo do SP o zmene ? Keď ho za mňa vlastne posiela aj zamestnávateľ?
Ďakujem
mysimis
31.01.10,17:11
Som SZČO a zároveň aj zamestnanec, odvody platím zo zamestnania a ako SZČO z min. mzdy. Chcela by som sa preto opýtať, či pri nástupe na PN si viem uplatniť nemocenské z oboch poistení? Ak áno, čo je k tomu potrebné? Musí mi môj lekár vypísať potvrdenie o PN 2x? Jedno odnesiem zamestnávateľovi a druhé do SP? alebo ako to je?
A zároveň by som sa chcela opýtať, či musím vypĺňať tlačivo do SP o zmene ? Keď ho za mňa vlastne posiela aj zamestnávateľ?
Ďakujem

V prípade PN si dáš vystaviť potvrdenie o PN 2x, na jedno sa napíše ako zamestnávateľ, že si SZČO a na druhé konkrétnoho zamestnávateľa. Ak by si si nedala vystaviť PN aj Za SZČO musela by si platiť odvody aj keby si bola PN. Takto budeš dostávať nemocenské aj zo zamestnania aj zo SP. Do SP nevypĺňaš tlačivo o zmene.
ZuzkaOE
31.01.10,17:16
Pardon pomýlila som sa, chcela som napísať nie do SP, ale do ZP ...
ZuzkaOE
31.01.10,17:34
Takže si nechám vystaviť potvrdenie o PN ako SZČO a to som povinná odovzdať do SP do 3 dní? A ešte raz k tomu tlačivu do ZP ... musím posielať tlačivo o zmene (PN)... do ZP?

Ďakujem
mysimis
31.01.10,17:46
Takže si nechám vystaviť potvrdenie o PN ako SZČO a to som povinná odovzdať do SP do 3 dní? A ešte raz k tomu tlačivu do ZP ... musím posielať tlačivo o zmene (PN)... do ZP?

Ďakujem

Do ZP tlačivo ako SZČO nevystavuješ. Platby vysporiadaš v RZZP.
ZuzkaOE
31.01.10,17:48
V tlačive pre SP tým pádom zaškrtávam, že si uplatňujem nárok na nemocenské aj z iného poistenia že? To už je ozaj moja posledná otázka :-) Ďakujem pekne
mysimis
31.01.10,17:52
V tlačive pre SP tým pádom zaškrtávam, že si uplatňujem nárok na nemocenské aj z iného poistenia že? To už je ozaj moja posledná otázka :-) Ďakujem pekne

Áno.