ono79
13.08.09,13:40
už som písal minule v téme ČOV-domácnosti, kde som sa vĎaka vám dozvedel nové veci a preto sa chcem opýtať, či pozná niekto z vás projektanta na projekty okolo ČOV-čističky odpadových vôd z Košíc alebo jeho okolia.
Vopred ďakujem...:)
kveti
13.08.09,12:18
A si si isty ze chces mat v dome čov ??
nemas starosti -kup si domovu čov

technolog mestskej čov
willma
13.08.09,13:10
A si si isty ze chces mat v dome čov ??
nemas starosti -kup si domovu čov

technolog mestskej čov aké sú negatíva? Pouč prosím nevedomých,;)
kveti
13.08.09,13:29
1, vysoke vstupné náklady
2, neustály dozor nad chodom cov -nie je to ako pisu v manualoch samočinna vec treba sa o nu starat a výsledok je VZDY NEISTY
3 spusta administrativy
4,firma preda cov co je plastova nádoba+ nejake duchadielko, obchodník vas dotlaci k velkoobjemovej teda drahsej ktora vam je zbytocne velka a ,,neuzivite v nej bakterie,,
5 chodte na dovolenku na 10 dni vratite sa zapacha pol dediny od vasej nefunkcnej cov
riesenie??
klasicka 5m3 zumpa kamarat v meste s fekalnym vozom raz za pol roka za 10eur bez starosti

toto je moj nazor ako technologa
ono79
14.08.09,07:19
Vdaka za názor, práve z priestorových dôvodov nemôžeme dať žumpu takých veľkých rozmerov. Dôvodov je viacero, ale hlavne to že dom má suchý základ a kopať okolo ešte drenáž a potom výkop okolo plynu a následne položenie by asi predražilo tú ČOvku. Ešte možno bude aj problém spodnej vody, pretože už v hlbke cca 1,5m je voda. Pokiaľ ide o ten fekálny voz a kapacitu, tak na rodinné domy sa odporúča 12m3 a niektorí majú aj viac. My toho času máme 1m3 a to sme v provizóriu. Bohužiaľ len konštatujem, že v obci máme kanalizáciu, ktorá je od nás cca 2,5 m ale je nefunkčná, takže sa nemôžeme pripojiť.....
Ale to s tými baktériami ma zaujalo, prečo treba časté zasahovanie do chodu, veď je to automatizované a pokiaľ viem z letáku tak raz za dlhý čas sa niečo rieši. Jedine ak si človek nedá pozor a do výlevky vleje veľa soli alebo chlóru, potom je po baktériách. Takže poučte ma.....
kveti
14.08.09,11:47
takze

bakteria sa zivi kalom

a k s vojmu zivotu potrebuje /pozor poradie je dolezite/

1 dostatok kyslíka-toto nie je problem zabezpecit pri domovej cov
2 kontinualny /po slovensky -stalerovnaky/prísun cerstveho kalu
a tu je velky problem ,dovolenky atd atd
3 konstantnu teplotu- pri velkych rozdieloch teplot jar jesen je problem bakterie sa slabo mnozia uhynu
4 ta tvrda domaca chemia sa da nahradit pre bakterie bezpecnými pripravkami
5 a zbytky po kale tam vzdy zostanu takze tomu fekalnemu vozu sa raz za cas nevyhnes

ak budes este nieco chciet vediet kludne odpoviem a prakticka jednoducha rada aj pre iných uzivatelov rodinných čističiek

AK CISTICKA ZAPACHA ----NEFUNGUJE!!!!!!!!
toto je stopercentne pravidlo
ono79
17.08.09,08:22
Vdaka za rady, inak máte aj osobné skúsenosti s týmito zariadeniami? Máme stále možnosť výberu, ale ako som písal práve z pohľadu už vykonaných prác sme chceli ukončiť odpad týmto zariadením. Naša obec má kanalizáciu ale nie je funkčná a tak skoro ani nebude. Takže jedine takto riešiť. Inak fekálny voz u nás stojí cca 25 Eur, a to spomínam prípad susedov ktorí majú 4 člennú domácnosť a ťahajú vodu každý druhý mesiac objem cca 10m3. My sme v provizóriu a máme toho času 1m3 čo je nedostačujúce. A ťaháme temer každý týždeň. Nemáme do toho zapojené WC, takže ide len o splašky a sprchu. tak je to ešte únosné a dávame tam baktérie, takže aj to sú už položky. Sám neviem čo z toho bude. Ale vyriešiť to nejak musíme. Zase ide zima, vtedy je to najhoršie, lebo ak ..... veď viete....

ale keĎ sa vrátim k tomu projektantovi, on rieši len posúdenie podľa zákona a hlavné body alebo aj niečo iné, napr. stanovisko ŠHMU a geologický posudok o priepustnosti pôdy (pomáham si Furko). Viete aj o tom niečo
Vopred ďakujem
kveti
17.08.09,10:17
ono

pristupujes podla mna k tomu velmi az moc precizne
taka zumpa 10m3 a z nej prepad aby s prepacenim riedke odtekalo niekam trativodom a huste zostalo /nic lepsie na hnojenie zahrady este nikto nevymyslel/a to huste raz za cas dat vycerpat
NEROB SI S TýM ZIADNU HLAVU A NEBER TO CEZ PAPIROVACKY A TA KANALIZACIA BUDE MUSIET BYT A PLATIS AJ STOCNE AJ DAZDOVE VODY TAK NECH SA VODARY STARAJU O KANALIZáCIU
kveti
17.08.09,10:19
DOLEZITE AKO SA ROZHODNES COV-ANO/NIE PODLA TOHTO ROZHODNUTIA AK ANO TAK TI POTOM PORADIM
ono79
18.08.09,04:19
moje stanovisko nateraz a možno aj na stálo bude NIE!!! Včera som sa dozvedel na OUZP čo to vlastne je.... Takže ak povolí starosta v obci možno podať žiadosť, ALE treba mať projekt už na spomínané zariadenie aj tie posudky hydrogeologický aj od ŠHMU, potom keď to bude možno hovoriť o spravovacom poplatku pre podanie žiadosti 33 EUR, posúdenie a doladenie chýbajúcich povolení, následne ústne konanie v obci so susedmi ccca do 30 dní, či im to nevadí a aké sú podmienky uloženia a napojenia, kde čo ide, teda trativod/žumpa/prietok potoka, následne kolaudácia 16,50 EUR. ........... aby som to skrátil, tak ma zabila informácia že na vlastne náklady (zákonom povinné) treba dávať 2x ročne chemický rozbor vody (pár tis.SKK), ktorá opúšťa ČOV pri akomkoľvek prevedení. A to dostáva človek povolenie na prvé 4 roky. A keĎ nesplňam "zákonom" stanovené podmienky, môžu ma dať odpojiť, teda cez Vodný zákon364/2004 dať sankcie alebo pokuty a následne kontrolovať či a ako a kde ide kal. ak áno, tak mu predlžujú povolenie na Ďalšie 4 roky. !!!!!!
Zarážajúce je že sama pracovníčka úradu spomenula aby nepovoľovali ČOV-ky, lebo nariadenie EU je aby sa stavali kanalizácie a aby sa domácnosti pripájali. Náš prípad je opačný, pretože u nás už tá kanalizácia je, ale tí čo to stavali hľadeli viac na svoj prospech a tí čo ich mali kontrolovať, tým asi zavreli ústa a oči ich osobným prospechom a preto toho času u nás leží už 16r. v zemi kanál a voda za cca 20 mil. SKK, kde sa štát podieľal na väčšej časti financií a toď výsledok: na 90% nefunkčná kanalizácia. Teda ČOV-ka by riešila náš problém ale nie za takúto cenu. Takže žumpa, či mám alebo nemám na výber musím to začať riešiť..... Paradox, Na ČOV-ku vám certifikát o 98% čistej/úžitkovej vode zo zariadenia úradnička povie, to je len tvrdenie dodávateľa, a pri Žumpe certifikát tesnosti stačí. Milí podnikatelia čo vy na to? Toto je bananová republika. Je smutné, že chcem pomôcť ZP, znášam všetký výdavky, starám sa o to a oni takto. Mali by sme mať úľavy z daní, alebo nejaké bonusy alebo niečo a nie samé obmedzenia. som z toho smutný, no zároveň ma to posúva ďalej. Život je už raz taký.
Hauk, dohovoril som
lenkage
18.08.09,07:27
Musím sa pripojiť aj ja k tejto téme, prerábam starý dom, kde je len "suchý záchod", špekulovala som nad septikom alebo ČOV, v obci nie je kanalizácia, každý jeden vypúšťa ten bordel do potoka, čo sa mne hnusí, lenže keď som zistila čo všetko obnáša DČOV, som pevne rozhodnutá nad septikom-žumpou...
ono79
18.08.09,09:26
to už aj ja. Bohužial systém a zákony hrajú proti nám. Nikto sa nestará z čoho žijeme ale platiť musíme. Asi dám vykopať jamu a položíme do vnútra nejakú kovovú nádobu buď valec alebo obdlžnik. Ale to sa môžem rozlučiť s pekným dvorom.
E-Marián
06.10.10,07:33
Vdaka za názor, práve z priestorových dôvodov nemôžeme dať žumpu takých veľkých rozmerov. Dôvodov je viacero, ale hlavne to že dom má suchý základ a kopať okolo ešte drenáž a potom výkop okolo plynu a následne položenie by asi predražilo tú ČOvku. Ešte možno bude aj problém spodnej vody, pretože už v hlbke cca 1,5m je voda. Pokiaľ ide o ten fekálny voz a kapacitu, tak na rodinné domy sa odporúča 12m3 a niektorí majú aj viac. My toho času máme 1m3 a to sme v provizóriu. Bohužiaľ len konštatujem, že v obci máme kanalizáciu, ktorá je od nás cca 2,5 m ale je nefunkčná, takže sa nemôžeme pripojiť.....
Ale to s tými baktériami ma zaujalo, prečo treba časté zasahovanie do chodu, veď je to automatizované a pokiaľ viem z letáku tak raz za dlhý čas sa niečo rieši. Jedine ak si človek nedá pozor a do výlevky vleje veľa soli alebo chlóru, potom je po baktériách. Takže poučte ma.....

Ono, aké máš skúsenosti s tými baktériami, ako to dávkuješ na 1m3, čo používaš?
E-Marián
21.02.11,06:11
takze

bakteria sa zivi kalom

a k s vojmu zivotu potrebuje /pozor poradie je dolezite/

1 dostatok kyslíka-toto nie je problem zabezpecit pri domovej cov
2 kontinualny /po slovensky -stalerovnaky/prísun cerstveho kalu
a tu je velky problem ,dovolenky atd atd
3 konstantnu teplotu- pri velkych rozdieloch teplot jar jesen je problem bakterie sa slabo mnozia uhynu
4 ta tvrda domaca chemia sa da nahradit pre bakterie bezpecnými pripravkami
5 a zbytky po kale tam vzdy zostanu takze tomu fekalnemu vozu sa raz za cas nevyhnes

ak budes este nieco chciet vediet kludne odpoviem a prakticka jednoducha rada aj pre iných uzivatelov rodinných čističiek

AK CISTICKA ZAPACHA ----NEFUNGUJE!!!!!!!!
toto je stopercentne pravidlo
K tomu stálemu prísunu, ak vieš že odídeš, asi nebudeš mať dúchadlo na plné pecky aby sa ti baktérie množili a všetko pojedli.
K tomu kalu. Nie som si istý, ale nedá sa ten kal hodiť do kompostu alebo tak nejak.
radovan17
13.03.11,07:37
tak my to absolvujeme lebo nemame moznost zumpy z dovodu spolocneho dvora a maleho priestoru caka nas kolaudacia cov a je to o nervy stale nefunguje potrebujeme odbery 4ku kolaudaciii zabudol si este potvrdeny stav.dennik od stav.dozoru100€ a ti ostatni co `kadia` do potoka sa ti smeju a tukaju na celo este raz radsej to pustam za suseda ako predtym bananova republika nooo vystizneee....
Polly404
13.07.11,17:44
Chcem stavať záhradnú chatku, ktorú budeme využívať v lete cez víkendy a v zime prakticky vôbec. Řozmýšľala som nad ČOV, ale asi to nie je dobrý nápad, však?
jan45
11.11.11,05:47
záhradná chatka nie je taký zdroj odpadovej vody aby uživila čov, sú tu iné riešenia : latrína, chemické WC žumpa. Dostatočne veľké kompostovisko, ktoré sa občas zvlaží obsahom žumpy je postačujúce na spracovanie odpadu.