D123
09.08.05,18:39
Zdravím všetkých,

viem že na túto tému sa toho už popísalo veľa, ale rada sa s Vami podelím o svoje čerstvé dojmy........prišla mi totiž materská a neverila som vlastným očiam (2.770,- Sk za 15 kal. dní). Pre predstavu posielam východiskovú situáciu:

Pracujem od 1.7.2004 u toho istého zamestnávateľa (okrem 2x 14 dní, kedy som bola PN :-D), pričom moja hr. mzda bola 12.500,- Sk. Od 1.5.2005 som dostala zvýšenie na 22.000,-Sk. Keďže som sa 1.6.2005 sťahovala (mimo obce a tak som mala nárok na 2 dni neplateného voľna, ale zvládli sme to za 1 deň), tak mi zamestnávateľ na tento jediný deň nahlásil prerušenie poistného. Dňa 16.6.2005 som nastúpila MD a moja posledná mzda za 2-15.6.2005 bola 10.000,- Sk.

Sociálnej poisťovni som poskytla všetky informácie a zamestnankyňa pri prepážke, aj zamestnankyňa ku ktorej patrím ma informovali, že dôležitý je práve posledný príjem za mesiac 06/2005 z ktorého sa výška bude rátať. Realita je však iná – akonáhle mi prišla platby, telefonicky som sa kontaktovala a bolo mi oznámené, že: Prerušenie považujú za nový pracovný pomer, v ktorom nespĺňam podmienku 270 dní a tak mi to rátajú podľa predchádzajúceho obdobia. A tu sa vynára otázka – podľa akého obdobia? Zároveň som totiž obdržala informáciu, že za 31 dní teraz dostanem čiastku 7.150,- Sk (Matematika snáď nepustí ani SP, nie? Veď 2.770,- za 15 kal. dní a 7.150,- za 31?). Zároveň som obdržala aj informáciu, že výmery neposielajú a tak človek ani nevie ako výpočet zrealizovali, či aké kroky môže človek podniknúť, pokiaľ nesúhlasí s vypočítanou výškou a pod......

Pre úplnosť na MD som nastupovala 7 týždňov pred termínom, ale pôrod bol nakoniec skôr (15.7.2005).

Vie niekto postup ako sa ohradiť voči výške zaslanej materskej? A čo hovoríte k samotnej výške materskej podľa daných parametrov (najmä pre p. Mihála, ale uvítam všetky názory a príspevky).

P.S. Celé je to ako zlý sen, alebo skôr spôsob SP ako vykázať na konci roka úsporu/zisk, aby opäť ostalo na mastné odmeny vedeniu SP?
Jozef Mihál
09.08.05,18:15
SP takto postupuje približne od apríla a robiť sa s tým pravdepodobne nedá nič - štát v štáte. Že ten ich postup je nezmysel, tu už na Porade bolo veľakrát povedané. Odvolať sa voči výške vymeranej nemocenskej dávky, teda i materskej, sa dá len v rámci SP takže je to o ničom. Pokiaľ dnes viem, na občiansky súd sa s týmto ísť nedá.

K výpočtu.
Rozhodujúce obdobie berú ako 1.7.2004 - 31.12.2004. Spočítajte si za toto obdobie úhrn vymeriavacích základov, z ktorých ste platili poistné na nemocenské poistenie (mali by ste to mať uvedené na výplatnej páske) a tento súčet vydeľte počtom kalendárnych dní za toto obdobie, čiže

31 + 31 + 30+ 31 + 30 + 31 - dni PN.

Výsledok je tzv. denný vymeriavací základ. Z neho vypočítajte 55% a to je suma materskej, ktorá Vám náleží za jeden kalendárny deň.

Odhadom - pri plate 12500 Sk by materská mala byť cca 55% z tej sumy, čiže v priemere 6875 Sk mesačne.