Silvernola
13.08.09,18:06
Poraďte, prosím „čerstvému“ cukrovkárovi o výžive (pojem diéta sa mi nezdá najvhodnejší), životospráve, alternatívach ap.
Ďakujem
silviaz
13.08.09,16:12
Skús www.dias.sk (http://www.dias.sk)

Je to server špeciálne pre diabetikov.

alebo www.cukrovka.sk

snáď pomôže
buchač
13.08.09,17:14
Poraďte, prosím „čerstvému“ cukrovkárovi o výžive (pojem diéta sa mi nezdá najvhodnejší), životospráve, alternatívach ap.
Ďakujem


Už sa to trochu preberalo aj tu , napríklad ...

http://www.porada.sk/t99763-cukrovka-typu-ii.html
Lianka
15.08.09,07:32
Aj tu: http://www.porada.sk/t28524-cukrovka-vysoke-hodnoty.html.

Najdes aj na inych strankach, tiez som sa nedavno o to zaujimala, napr. tu: http://www.chudnutieako.sk/chut-na-sladke/glykemicky-index/.
lola87
28.12.09,09:25
Skus topinambur. Mojej mamine to trosku pomohlo.
lijana1
28.12.09,19:41
Ja by som to zhrnula do takého malého celku:veľa chudého mäsa, veľa zeleniny,zemiaky s rozumom-je to v konečnom dôsledku cukor,málo pečiva ak tak celozrné. Ovocie asi kilo denne-pozor na banány sú zásobárnou sacharidov.
ondrejvla
28.12.09,20:24
Je nás tu viac diabetikov, veľa sa o tom popísalo, som diabetik na inzulínovej pumpe, popísala som o tejto chorobe a životospráve dosť na tejto stránke.
Predovšetkým si musíš uvedomiť, že táto choroba sa nedá vyliečiť, ale dá sa s ňou žiť, keď budeš mať voči nej úctu a sebadisciplínu, budete priatelia:rolleyes:
Predovšetkým vylúč zo svojho života stres natoľko, ako sa len dá, žiadne mastné jedlá ani vyprážané, na začiatku si všetko odváž, aby si neskôr vedel/a, koľko je to asi sacharidových jednotiek. Polievky áno, ale bez zasmaženia, veľa zeleniny, mäso chudé, ja som prešla na hydinové, občas si dám aj "prasa", ale len výnimočne, keď sú hodnoty mmol nízke. Namiesto smotany mlieko, syry do 40% tuku v s., vyradiť salámy, párky, klobásy, občas šunku. Priznám sa, že som nedokázala vymeniť maslo za margarín alebo iné náhrady, no bolo to skôr zo žalúdočných problémov. Ak budeš mať záujem niečo konkrétne ozvi sa, rada poradím.
buchač
28.12.09,20:25
Ja by som to zhrnula do takého malého celku:veľa chudého mäsa, veľa zeleniny,zemiaky s rozumom-je to v konečnom dôsledku cukor,málo pečiva ak tak celozrné. Ovocie asi kilo denne-pozor na banány sú zásobárnou sacharidov.

Ovocie ....áno ...ale ...

KILO DENNE ??????
Čistý koniec ...prirovnal by som k asistovanej eutanázii , síce pomalej , ale predsa ...:confused:

Preboha živého , to odkiaľ máš .....?????...veď týmto názorom odsudzuješ diabetikov na príliš skorú dialýzu ...
Radosť by mal z tohoto názoru nejeden diabetológ , ale musel by byť spoločníkom v nejakom pohrebnom ústave ...;)

A ani zelenina nie je vždy kóšer ...strana 4-5 ..

Pozri na nasledovné tabuľky , strana 6-7 ...údaje sú v gramoch ...

http://www.diabetesmellitus.cz/WebSite/Images/edukace/vymennetabulky.pdf

Podotýkam , že ovocie by sa nemalo navzájom kombinovať v jeden deň viacerými druhami ...

P.S.:
Tak k tej citácii sa dá fakt použiť len ten môj podpis ...viď nižšie ...
ondrejvla
29.12.09,17:38
Poraďte, prosím „čerstvému“ cukrovkárovi o výžive (pojem diéta sa mi nezdá najvhodnejší), životospráve, alternatívach ap.
Ďakujem

Silvernola, máš tu odpovede na tvoju tému, ale asi už nepotrebuješ rady...:cool:
marjankaj
29.12.09,18:15
Ja by som to zhrnula do takého malého celku:veľa chudého mäsa, veľa zeleniny,zemiaky s rozumom-je to v konečnom dôsledku cukor,málo pečiva ak tak celozrné. Ovocie asi kilo denne-pozor na banány sú zásobárnou sacharidov.

Tak teda neviem čo je podľa teba veľa. Ale mäso sa odporúča denne asi 200 g a zelenina je tiež limitovaná. O ovocí ani nehovorím 200-250g denne aj to nie sladké. Tu neplatí, že keď je to diétne, tak čím toho viac zjem, tým lepšie. Tu treba hlavne sledovať dennú dávku sacharidov a kJoulov. Pri tejto diéte nejde o ideálnu hmotnosť. Tu ide o život.
buchač
29.12.09,19:05
Tak teda neviem čo je podľa teba veľa. Ale mäso sa odporúča denne asi 200 g a zelenina je tiež limitovaná. O ovocí ani nehovorím 200-250g denne aj to nie sladké. Tu neplatí, že keď je to diétne, tak čím toho viac zjem, tým lepšie. Tu treba hlavne sledovať dennú dávku sacharidov a kJoulov. Pri tejto diéte nejde o ideálnu hmotnosť. Tu ide o život.

Krásne ...

Ale doplním , podľa / aj / môjho ...;)

Pokiaľ nejde o život , ide o h...o !!! :rolleyes:
Michal1000
28.01.10,10:58
Mam cukrovku typu 1 cize si picham.A z dlhorocnych skusenosti Vám mozem povedat ze v prvom rade je dolezite to aby ste vy ovladali diabetes,nie diabetes vas.V druhom rade dobry psychicky stav,vela pohybu,sportovych aktivit.Diabetik moze jest vsetko,ale musi vediet kedy a samozrejme vsetko s mierou.
monika74
28.01.10,11:14
ja by som doplnila, ze okrem spravnej zivotospravy a zivotneho stylu je takisto mat dobreho diabetologa...moja mama by o tom vedela rozpravat cele hodiny....vsetci, ktori maju diabetes mi daju za pravdu, ako je dolezite mat pod kontrolou toto ochorenie a sucasne vediet spravne nastavit liecbu - napr. druh a davkovanie inzulinu, liekov a pod.
BEA 78
28.04.11,19:13
rada by som zohnala ten Topinambur-manžel je diabetik, skusili by sme tie židovske zemiaky , vraj su celkom fajn... len kde????
Dobrotka
28.04.11,19:58
rada by som zohnala ten Topinambur-manžel je diabetik, skusili by sme tie židovske zemiaky , vraj su celkom fajn... len kde????
Topinambur je hľuza slnečnice povodom z Ameriky. Podobajú sa zemiakom, ale na rozdiel od nich ich možete s chuťou konzumovať surové. Majú chuť ako redkvička. Stačí umyť, nešúpať, a postrúhať na chlieb, do pomazánok, zemiakovej kaše, alebo do šalátu. Sú mrazuvzdorné, takže ich možete nechať cez zimu v zemi. Rozrastú sa neuveriteľne rýchlo po celej záhrade, takže si treba nechať na ne miesto. Čo sa týka účinku, možem Vám ich vrelo doporučiť. Moji zákazníci - diabetici si ich nevedia vynachváliť a úćinky sa dajú overiť na kontrole u lekára. Inulín - je látka, ktorá sa v topinambure nachádza a práve tá je "zodpovedná" :) za zníženie cukru v krvi, zníženie cholesterolu, krvného tlaku. Má aj výrazne detoxikačné účinky a pomáha srdcovocievnemu systému. Tejto plodine sa venuje slovenská firma, ktorá Vám predá čerstvé Bio hľuzy a tiež hotové produkty z topinambura,. Sirup - skvelé sladidlo pre diabetikov, prášok-múku,sušený mletý - možete pridávať do jogurtu, polievok atd. Potom robia inulín v tbl. čistý, alebo obohatený selénom /prvok podporujúci imunitu, s protirakovinovými účinkami/
trisestri
18.02.12,12:17
hlavne treba sledovat tzv chlebove jednotky a pri konzumacii tzv glykemicky index poptravin,pocet tukov a kalorii,jest castejsie v malych davkach /zelenina ma prednost pred ovocim kvoli obsahu cukru,ovocie obmedzene podla obsahu cukru,aj ked ide o fruktozu,samozrejme zeleninu a ovocie konzumovat hlavne cerstve,nie konzervovane/
mna skor zaujima preco cukor v krvi neklesa ani pri dodrzani liecby a diety,stale je na urovni 15-17,co je dlhodobo dost rizikove na vedlajsich nasledkov a komplikacii.
marjankaj
18.02.12,12:34
mna skor zaujima preco cukor v krvi neklesa ani pri dodrzani liecby a diety,stale je na urovni 15-17,co je dlhodobo dost rizikove na vedlajsich nasledkov a komplikacii.
To ani pri aplikácii inzulínu ti neklesá glykémia?
trisestri
18.02.12,13:06
To ani pri aplikácii inzulínu ti neklesá glykémia?

ano,nie mne ale blizkej osobe
marjankaj
18.02.12,13:36
ano,nie mne ale blizkej osobe
No treba sa uistiť, či naozaj dodržuje predpísanú diétu.
Ak áno, tak treba vyskúšať iné lieky(tabletky, inzulín) To je v kompetencii diabetológa.
korela
19.02.12,03:07
reddwarf
19.02.12,08:41
Ja len doplním že na sladenie je možné používať extrakt zo stévie (Stevia Rebaudiana) ktorý sa dá objednať na internete. Je vhodný aj pre cukrovkárov, prírodný a dokonca pri jednom type cukrovky je prospešný (nepamätám teraz ktorý, treba pogoogliť). Ja tento extrakt používam na sladenie takmer rok, nakoľko som vylúčil cukor z jedálnička a to nemám cukrovku. Určite radšej toto ako umelé sladidla.
trisestri
19.02.12,10:07
no cukor z jedalnicka sa vylucit neda,alebo tazko,lebo ho obsahuje takmer kazda potravina,skor sa da obmedzit a vylucit sladke jedla a sladenie
korela
19.02.12,20:19
Ja len doplním že na sladenie je možné používať extrakt zo stévie (Stevia Rebaudiana) ktorý sa dá objednať na internete. Je vhodný aj pre cukrovkárov, prírodný a dokonca pri jednom type cukrovky je prospešný (nepamätám teraz ktorý, treba pogoogliť). Ja tento extrakt používam na sladenie takmer rok, nakoľko som vylúčil cukor z jedálnička a to nemám cukrovku. Určite radšej toto ako umelé sladidla.
Detto. Som bez DM. Cukor vylúčený z potravy akýkoľvek, do organizmu dostávam cukor cez ovocie - fruktózu, a pravidelne 2 ČL pravého medu denne, alebo sedem biodatlí denne. Tzv. chlieb púšte.
Od mladosti som si nesladila čaj ani kávu, naučila som to aj deti. Nemám chuť na sladké, i keď kedysi som prepadávala tiež zákuskovým ošiaľom, čokoládam. Viac ako cukor mi prekážajú umelé tuky v nich. Doma pečiem z kvalitných surovín, ja ich však nekonzumujem. Dá sa to dosiahnuť, rovnako ako keď niekto prestane fajčiť zo dňa na deň.