ferdosan
13.08.09,18:16
Dobry den,

potreboval by som poradit. Kupil som byt v bytovom dome kde je SVB. Pri preberani bytu som zistil ze predavajuci ma na plastove okna pozicku od SVB a splaca sa to ako polozka v mesacnom vyuctovani od svb. Moja otazka je nebol predavajuci povinny mi to oznamit a ci moze svb vydat povolenie podla bodu uvedeneho v zmluve s tym ze tam neuvedie tento dlh??
V zmluve je uvedene:
Prílohou č. 1 tejto zmluvy je potvrdenie správcu o tom, že predávajúci nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv.
Dalej neporusil tym prehlasenie:
Predávajúci prehlasuje, že na predmete kúpy ku dňu podpisu tejto zmluvy neviaznu žiadne dlhy, ťarchy, (najmä nájomné a podnájomné práva), predkupné práva, vecné bremená a vecné práva a obmedzenia, ani v rámci poznámok, a ani nebudú viaznuť bremená a ťarchy predkupného práva v prospech tretích osôb, okrem:
Záložné právo v prospech Spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov ... podľa par. 15 ods. 1 zákona NR SR č. 182/1933

Dakujem za odpovede
Jozef I
14.08.09,07:00
Dobry den,

potreboval by som poradit. Kupil som byt v bytovom dome kde je SVB. Pri preberani bytu som zistil ze predavajuci ma na plastove okna pozicku od SVB a splaca sa to ako polozka v mesacnom vyuctovani od svb. Moja otazka je nebol predavajuci povinny mi to oznamit a ci moze svb vydat povolenie podla bodu uvedeneho v zmluve s tym ze tam neuvedie tento dlh??
V zmluve je uvedene:
Prílohou č. 1 tejto zmluvy je potvrdenie správcu o tom, že predávajúci nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv.
Dalej neporusil tym prehlasenie:
Predávajúci prehlasuje, že na predmete kúpy ku dňu podpisu tejto zmluvy neviaznu žiadne dlhy, ťarchy, (najmä nájomné a podnájomné práva), predkupné práva, vecné bremená a vecné práva a obmedzenia, ani v rámci poznámok, a ani nebudú viaznuť bremená a ťarchy predkupného práva v prospech tretích osôb, okrem:
Záložné právo v prospech Spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov ... podľa par. 15 ods. 1 zákona NR SR č. 182/1933

Dakujem za odpovede
Ja to nevidím ako porušenie zákona, ale to, že ti to mal povedať je pravda. Bolo by to korektné voči kupujúcemu ale možno to bolo neúmyselne, nakoľko to nie je dlh danej osoby, ale dlh bytu.
U nás na dome sa udialo niečo podobné. Keďže ľudia neboli schopný si za vlastné peniaze dať vymeniť okná za plastové, dohodlo sa na zhromaždení (odsúhlasené vlastníkmi) že okná vymení SVB z fondu opráv. Ale keďže každý má iný počet okien a niekto balkón a iný nie, rozhodla sa, že namiesto navýšenia fondu opráv vyššími platbami, bude uvedený dlh za okná daný do mesačného predpisu platieb za byt individuálne pre každý byt ako samostatná položka. Predpokladám že u vás je to tak isto.
Čiže osoba ktorá kúpila byt platí v podstate do fondu opráv sumu,ktorú svb preinvestovalo na daný byt. Ale kľudne to mohlo byť súčasťou fondu opráv a ty by si si to ani nevšimol, iba by sa ti zdalo že sa prispieva veľkou časťou do tohto fondu. Možno keby si sa pýtal pri kúpe aká vysoká suma sa platí na energie a plnenia spojené s užívaním bytu, zistil by si, že v platbách sú aj okná a mohol si si dojednať o niečo nižšiu sumu za kúpu bytu.