HankaS
13.08.09,18:39
Dobrý večer, veľmi pekne Vás prosím o radu, či sa už niekto stretol
s nasledovným.:
Môže si občan SR, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku vybaviť živnostenský list v ČR.? Ak áno , musí si tam platiť aj odvody? Má neakú povinnosť aj voči SR. Pracovať by mal tento človek v ČR na živnosť. V ČR má prechodný pobyt.
Prosím ak má niekto skúsenosť aby mi prezradil tie najdôležitejšie body ako postupovať . Ďakujem veľmi pekne.
HankaS
14.08.09,05:48
Prosím nikto sa nestretol s touto problematikou, kto by mi poradil??
Kukuč
14.08.09,10:33
Môže. Ak u nás podnikal, zruší si živnosť a otvorí si ju v Čechách. Neviem bude s.r.o., alebo obyčajný živnostník. Dosť malo info. Na Slovensku sa odhlási z DÚ, sociálneho, zdravotného. Na sociálke vypíše E111. Podnikanie celý rok na území ČR. Zdravotku môže mať len jednu v rámci EÚ. Daňové vysporiadanie - od roku 2009 bude potom už len vyňatie príjmov v daň. priznaní. Ak ešte niečo ....... napíš.
HankaS
14.08.09,10:56
Diky zatiaľ, je to tak, že on doteraz pracoval na pracovnú zmluvu v ČR, u českej firmy, všetko im zamestnávateľ strhával z výplaty a platil tam, tam si daval aj DP, a DP si potom dával aj tu.
Len teraz by pracoval pre českú firmu, ale chcú aby si vybavil živnostenský list v ČR, tam by pracoval prakticky celý rok, akurát čo by prišiel domov na turnusy, ale bol by tam určite vyše 200 dní.
A kde by si mal vybaviť živnostenský list, v hociakom meste v ČR, alebo niekde kde je tá firma pre ktorú bude pracovať, a tiež keď sa pôjde prihlásiť na Sociálne poistenie a zdravotné poistenie tak musí si sociálne poistenie platiť hneď alebo sa môže stať dobrovoľným platcom? Ďakujem
Kukuč
14.08.09,11:33
Takže musí mať prechodný pobyt, s tým si zájde vybaviť živnosť. Koľko sa platí kolok teraz bohužiaľ neviem. Prihlási sa do zdravotky a sociálky. Platí to potom v oboch našich štátoch, myslím v prípade choroby, keď navštívi doktora. Vystavia mu europsky preukaz poistenca.
Kukuč
14.08.09,11:34
Zabudla som dodať, že hocikde, kde je najbližšie, kde bude bývať, alebo v mieste zamestnávateľa.
HankaS
14.08.09,11:45
Ďakujem Kukuč
a pridávam ti bodík.