Norika1
13.08.09,19:35
ahoj poradaci,
kto mi vie poradit, ci je potrebne platit aj poistne - zdravotne, socialne, ak pracujem a zaroven mam prijem zo zivnosti.

JC
mata.srnkova
13.08.09,17:52
to záleží hlavne na výške príjmu ako zamestnanca, pretože poistné do sociálnej posťovne sa platí vždy prednostne z príjmu zamestnanca, pretože ak napr. dosahuje mzdu vo výške maximálnych vymeriavacích základov, tak poistné ako szčo neplatí
veronikasad
13.08.09,18:32
ahoj poradaci,
kto mi vie poradit, ci je potrebne platit aj poistne - zdravotne, socialne, ak pracujem a zaroven mam prijem zo zivnosti.

JC
zdravotné poistenie v prvom roku podnikania neplatíš. Môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Od 1.7. nasl. kal. roka podľa výsledku RZZP, ak ti vyjdu predddavky viac ako 3 EUR, platíš v skutočnej výške z RZZP, nemusíš platiť minimum.

Sociálne poistenie - v prvom roku neplatíš. Vďalších rokoch - vždy od 1.7. - platíš len v prípade, ak tvoj príjem = tržby za predch. kal. rok presiahne 12-násobok min.mzdy. V prvom roku podnikania je jedno, či to bude za jeden mesiac alebo celý rok. Pri posudzovaní povinného platitela sa neberie do úvahy výška zisku.
Norika1
16.08.09,17:11
vdaka za pomoc
alanrot
18.08.09,10:57
Ako je to v prípade,že je niekto na živnosť resp. voľné povolanie a popritom si nájde zamestnanie na trvalý pracovný pomer
alanrot
18.08.09,11:00
ja by som sa chcel opýtať ako je to v prípade,že szčo sa po x rokoch zamestná a ostáva aj szčo a je aj zamestnancom.Za odpovede vopred ďakujem.
Stina
18.08.09,11:01
viď príspevok č. 3
alanrot
19.08.09,03:01
To Lianka,
čítal som bod 3,ale je tam popis toho,že zamestnanec si otvára živnosť popri zamestnaní.Mňa zaujíma prípad,keď si živnostník pracujúci ako szčo nájde zamestnanie.Je to potom tak isto?Lebo v tomto prípade už VZ je daný a platí sa podľa neho.Zamestnávateľ bude odvádzať čiastku určenú zákonom a porpi tom bude zamestnanec a zároveň szčo platiť po starom?Nie je to dvojité zdanenie práce?
veronikasad
19.08.09,04:16
To Lianka,
čítal som bod 3,ale je tam popis toho,že zamestnanec si otvára živnosť popri zamestnaní.Mňa zaujíma prípad,keď si živnostník pracujúci ako szčo nájde zamestnanie.Je to potom tak isto?Lebo v tomto prípade už VZ je daný a platí sa podľa neho.Zamestnávateľ bude odvádzať čiastku určenú zákonom a porpi tom bude zamestnanec a zároveň szčo platiť po starom?Nie je to dvojité zdanenie práce?
sociálne poistenie - ak je povinným pltitelom, nemení sa nič na tom, že je súčasne zamestnanec
zdravotné poistenie - preddavky platí v skutočnej výške z RZZP za predch. kal. rok. Nemusí platiť z min. VZ