majoneza
13.08.09,21:36
Zo zakona

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, ..

Ak poistenie je len urazove (teda vyplati v pripade smrti, trvalej invalidity atd.) bez kapitalovej/investicnej casti, nic sa nevyplati v pripade dozitia sa konca poistnej doby, tak sa neda odpocitat dan aj ked doba poistenia je do veku 65 rokov?
SMatilda
13.08.09,19:46
Je to pravda. Úrazové poistenie sa odpísať nedá. Musí byt kapitálové alebo investičné sporenie to znamená že sa vlastne šetrí na dôchodok. Úrazové poistenie je spotrebné tým si chrániš svoje zdravie v prípade nepriaznivej udalosti aj svoju rodinu. Prirovnala by som to k tomu- ideš do obchodu nakúpiš,prídeš domov zješ a nemáš nič. Úrazové poistenie nakúpiš- uplynie dohodnutá doba- nezostane Ti nič.
Chobot
13.08.09,20:18
Zo zakona

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, ..

Ak poistenie je len urazove (teda vyplati v pripade smrti, trvalej invalidity atd.) bez kapitalovej/investicnej casti, nic sa nevyplati v pripade dozitia sa konca poistnej doby, tak sa neda odpocitat dan aj ked doba poistenia je do veku 65 rokov?

Úrazové poistenie nepatrí do kategórie životného poistenia. SAmotné úrazové poistenie patri do neživotného poistenia. Jedine ak je ako pripoistenie k životnému poisteniu, vtedy sa považuje za životné (pripoistenie smrti úrazom, trvalé následky úrazu,...).
Stanislav 1975
13.08.09,20:35
Úrazové poistenie nepatrí do kategórie životného poistenia. SAmotné úrazové poistenie patri do neživotného poistenia. Jedine ak je ako pripoistenie k životnému poisteniu, vtedy sa považuje za životné (pripoistenie smrti úrazom, trvalé následky úrazu,...).

Neviem, neviem-teraz som na pochybách...:confused:
Tibor, si si istý? Nehovorím, že nemáš pravdu, ale ...
Stanislav 1975
13.08.09,20:39
Je to pravda. Úrazové poistenie sa odpísať nedá. Musí byt kapitálové alebo investičné sporenie to znamená že sa vlastne šetrí na dôchodok. Úrazové poistenie je spotrebné tým si chrániš svoje zdravie v prípade nepriaznivej udalosti aj svoju rodinu. Prirovnala by som to k tomu- ideš do obchodu nakúpiš,prídeš domov zješ a nemáš nič. Úrazové poistenie nakúpiš- uplynie dohodnutá doba- nezostane Ti nič.

Ale pokial je to ako doplnok k životke,tak si to odpočítať može(aj úrazové)-príklad- za životku platí ročne 280 eur a k tomu úrazové 70 eur,tak odpočítať može celú sumu-t.j.-350 eur...-takže za týchto podmienok sa dá odpočítať aj úrazové poistenie a napr. aj poistenie pre kritické choroby a pod.
majoneza
13.08.09,22:06
Prepacte, zly vyraz som pouzival. Pani v poistovni pouzivala vyraz "cisto urazove" v zmysle poistenie proti smrti, urazu, invalidite atd. bez sporivej (pre nu zaujimavej) casti. Aj ja som si myslel, ze je to cudny vyraz.

Tak podmienkou je ze je aspon nejaka sporiva/investicna/kapitolova cast?

Chcel by som, aby ta cast bola co najmensi, pretoze TUM 2,5 percent je malo podla mna - ked porovname kolko usetri clovek ked plati hypoteku dopredu. Radsej by som chcel len "poistit svoj zivot" a nie investovat pri nevyhodnych podmienkach.
Chobot
13.08.09,22:15
Neviem, neviem-teraz som na pochybách...:confused:
Tibor, si si istý? Nehovorím, že nemáš pravdu, ale ...

Je to v zákone 8/2008 príloha č. 1 klasifikácia odvetví poistenia:

KLASIFIKÁCIA POISTNÝCH ODVETVÍ PODĽA POISTNÝCH DRUHOV

Časť A - odvetvia životného poistenia

1. Poistenie pre prípad smrti, poistenie pre prípad dožitia alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
2. Poistenie vena alebo prostriedkov na výživu detí.
3. Poistenie spojené s kapitalizačnými zmluvami.
4. Poistenie podľa bodov 1 a 3 spojené s investičným fondom.
5. Dôchodkové poistenie.
6. Poistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ak je pripoistením niektorého poistného odvetvia uvedeného v bodoch 1 až 5.


Časť B - odvetvia neživotného poistenia

1. Poistenie úrazu
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) cestujúcich,
e) individuálne zdravotné poistenie.
2. Poistenie choroby
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) zmluvné poistenie a pripoistenie,
e) individuálne zdravotné poistenie.
3. Poistenie škôd na pozemných dopravných prostriedkoch iných než koľajových
....
Chobot
13.08.09,22:23
Prepacte, zly vyraz som pouzival. Pani v poistovni pouzivala vyraz "cisto urazove" v zmysle poistenie proti smrti, urazu, invalidite atd. bez sporivej (pre nu zaujimavej) casti. Aj ja som si myslel, ze je to cudny vyraz.

Tak podmienkou je ze je aspon nejaka sporiva/investicna/kapitolova cast?

Chcel by som, aby ta cast bola co najmensi, pretoze TUM 2,5 percent je malo podla mna - ked porovname kolko usetri clovek ked plati hypoteku dopredu. Radsej by som chcel len "poistit svoj zivot" a nie investovat pri nevyhodnych podmienkach.

Keď poisťuješ úver, tak ti postačí čiste rizikové poistenie smrti bez kapitálovej časti. Ale aj tam to je na zváženie. Treba si pozrieť, ako je dohodnutá poistná zmluva - či sa poistná suma znižuje podľa aktuálneho zostatku úveru, alebo či je fixná na celú dobu. Niekedy sa môže zdať, že by bola lepšia tá, ktorá sa znižuje spolu so zostatkom úveru. Ale poznám prípad, kedy sa poistenie úveru prehodnocuje každý rok a percento zníženia úveru je nižšie, než percento navýšenia rizika z dôvodu veku poisteného. Prakticky ten človek bude platiť každý rok vyššie poistné, hoci mu úver klesá.

Ale podstata toho, že čisto rizikové poistenie nemôžeš odpočítať z daní tkvie inde. Je to v zákone o dani z príjmov § 11 ods. 11, ktorý hovorí:

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo...

Čiže je tam podmienka, že musí byť dohodnutá poistná suma pre prípad dožitia. V prípade rizikového alebo úrazového poistenia neexistuje plnenie pri dožití, preto nespĺňa podmienku na odpočítanie dane.
majoneza
13.08.09,22:39
Dakujem. Nie je poistenie k hypoteke, len aby manzelka mala z coho zit v pripade mojej smrti. Hovoril som o hypoteke, pretoze zda sa mi, ze ak (napriklad) najdem 1000 Eur na ulici, ma viac zmysel pouzivat to na rychlejsie splacanie hypoteku (a usetrenie 7 percent rocne) ako investovat pri urokovej sadzbe 2,5 percent. Obzvlast ked statne dlhopisy platia 3,5 percent - tak nemam velky zaujem o sporenie s nimi.

Zvolim taku symbolicku sumu do kapitalovej casti, aby som mohol odratat aj poistne cast z dane.

Dakujem za radu.
daniel.ildza
16.10.09,11:26
Tu by som isiel namiesto nevynosnej kapitalovky do investicneho poistenia. Su produkty, kde mas istu cast garantovanu 2,5 % TUM a dalsia cast moze pracovat v investiciach, kde sa prave teraz pocas krizy oplati investovat, lebo vsetko je lacne - aj financne derivaty rozneho typu... Pritom krytie smrti takto vychadza ovela lacnejsie na vysoke sumy. V kapitalovke je zvykom, ze suma na dozitie je aj sumou na krytie rizika akejkolvek smrti. V investicnom poisteni je to inak - peniaze idu do "investovania" a z mesacneho poplatku sa strhava potrebna cast na krytie rizika akejkolvek smrti. Ta "potrebna cast" je zavisla od toho, aku poistnu sumu si clovek zvoli, aky ma vek, povolanie a podobne... Dnes sa da v investicku vykryt za 16,60 - 20 Eur (500 - 600 skk) mesacne kludne aj milionove sumy (ale zavisi to od spominanych faktorov, ako je vek, pohlavie, zamestnanie, zdrav.stav,...). Krytie je tiez potrebne dobre nastvit, aby v pripade umrtia bola kryta minimalne spominana hypoteka a vsetky zavazky poisteneho plus krytie navysit aspon o vysku dvojrocneho prijmu, aby pri umrti (mozno aj zivitela rodiny) neprisla rodina do biedy... Totizto v takom pripade prijem rodiny klesa, ale vydavky zostavaju... Vysoke krytie nie je nutne, ak ma poisteny dostatocne uspory alebo "ulozky" napr. v nehnutelnostiach, cennych papieroch, firme a pod...
Vyhodou spominaneho je to, ze ak sa nic nestane, clovek z poistenia dostane aspon co-to naspät (pri rizikovke nedostane naspät nic) a uplatni si aj ulavu na dani, co moze byt do dochodkoveho veku slusna suma penazi...
Druhou vyhodou je to, ze postupne ako clovek hypoteku splaca, moze tiez znizovat aj vysku poistneho krytia a tak viac penazi posielat do sporenia a tvorit si tak vlastnu rezervu do buducna...