didushik
14.08.09,06:25
Ahojte, rozhodovala som sa medzi tehlou a ytongom. Vybrala som si ytong ale v prospekte som sa dočítala že zmes z ktorej je vyrobený obsahuje isté percento hliníka. Nie je to zdraviu nebezpečné? Veď sme niekedy dávno používali aj hliníkove hrnce a príbor a zakázali to pretože je nebezpečný. Ďakujem Vám vopred.:)
janaGT
14.08.09,05:06
neviem, my sme postavili dom z hebelu, to je vlastne už zlúčené s firmou čo robí ytong, a zatiaľ žijeme bez ujmy na zdraví :)
ciners
14.08.09,05:31
Pri tych priboroch bol tusim problem,ze to skodilo na zubnu sklovinu, Ytong snad nebudeme jest ;) :D
Tam su hlinikove granule, co tam nafuknu tie pory, ale inak sa namusis bat. To by sme ani hlinikove okna nemali a tie su inak drahe.
vratnik
14.08.09,05:48
Ja vam dam dalsieho chrobaka do hlavy :) Ytong ako material nepresiel teplom, teda pri vyssej teplote sa postupne rozsype na prach. Preto po poziari domu z Ytongu nasleduje staticky posudok, ktory doporuci asanaciu domu.
P.S. Vedeli ste, ze sadrokarton vyrabaju z elektrarenskeho odpadu ?
janaGT
14.08.09,05:55
Ja vam dam dalsieho chrobaka do hlavy :) Ytong ako material nepresiel teplom, teda pri vyssej teplote sa postupne rozsype na prach. Preto po poziari domu z Ytongu nasleduje staticky posudok, ktory doporuci asanaciu domu.
P.S. Vedeli ste, ze sadrokarton vyrabaju z elektrarenskeho dopadu ?

to ako vieš?
didushik
14.08.09,06:23
Rozhodnúť sa pre stavebný materiál je ťažšie ako som si myslela.:(
didushik
14.08.09,09:51
Nebude sa to odparovať alebo čo. Som v tom úplný nováčik ale .... bojím sa toho v čom budem v budúcnosti žiť.
vratnik
14.08.09,10:29
Aj do tehly uz davaju rozne prisady, ktore tam v minulosti neboli. Nakoniec tehlu vypalia nie v plynovej peci, ale v peci v ktorej kuria roznym priemyselnym odpadom - papierenske kaly a pod. Ytong je ok, len pozor na jeho nizku teplotnu odolnost. Hlavne si nedavajte popolcekovy Porfix s miernou radiaciou.
P.S. Ak sa smiem spytat - ako mate vyriesene odvetranie podneho radonu ?
P.P.S. Idete si davat plastove okna ? A viete ze prve roky sa z nich masivne uvolnuju chemicke latky ? Ja som si ich nechal v pajte 2 roky "odstat" ;) Samozrejme ze to vobec neskodi, ked to samostatne testujeme je to v norme, len preco za posledne roky tolko pribuda rakoviny ?
AndrejG
14.08.09,15:41
len preco za posledne roky tolko pribuda rakoviny ?

Ludia viac fajcia, viac piju, viac sa prezieraju a menej sa hybu. :)
220870
14.08.09,17:41
Hliník je kov ktorý sa absolútne najviac vyskytuje v zemine .Keď sa budete hrabať v kvetinovom záhone alebo sadiť do kvetináčov kvety tak na to pamätajte.;)Takže po zrelej úvahe si myslím že pálená tehla bude obsahovať niekoľko násobne viac hliníku ako Ytong ktorý sa vyrába ,trochu zjednodušene povedané, pečením piesku.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hlin%C3%ADk
Je to po kyslíku asi ten najmenej škodlivý prvok.
Ferdosondo
14.08.09,18:36
A hliník sa odsťahovaldo Humpolca
lapejko
16.08.09,18:44
Len pre zaujímavosť:sadrokartónové podhľady a priečky sa testujú na odolnosť proti ohňu práve v Ytongových bunkroch kde sú namontované plynové horáky. Maximálna odolnosť sadrokartónovej konštrukcie proti ohňu je 60 minút, Ytong odoláva bez deštrukcie 180 minút.
chandler
17.08.09,06:16
lapejko.
mna by celkom zaujimalo ako Ytong obstal v takom teste, ze najprv je hodinu v ohni a potom na neho hasic naleje kopec vody a prudko ho ochladi :)
jojkoz
17.08.09,07:02
lapejko.
mna by celkom zaujimalo ako Ytong obstal v takom teste, ze najprv je hodinu v ohni a potom na neho hasic naleje kopec vody a prudko ho ochladi :)
Myslim ze podobne ako tehla ci iny material :)
chandler
17.08.09,11:53
ja neviem, ja sa len pytam. ale naozaj by ma taka skuska zaujimala. osobne si myslim, ze by z toho ta tehla vysla lepsie, ale mozno sa mylim.
ciners
17.08.09,12:25
Hlavne si nedavajte popolcekovy Porfix s miernou radiaciou.


To sa tam este dava? Ved vraveli,ze popolcek sa uz ani do sedych tvaroviek nedava.
vratnik
17.08.09,12:27
Takouto skuskou (zohriazie / prudke ochladenie) sa testuje kvalita samotovych tehiel / platkov a meria sa pocet cyklov, pokial samotova tehla / plat nepraskne, klvalitny samot ma vydrz 15 cyklov a viac. Plna tehla sa pouziva v komine, komin z Ytongu by sa posobenim tepla rychlo postupne rozsypal. Pri pouziti ytongu ako stavebneho materialu rodinneho domu v jeho slabej odolnosti voci teplu ja nevidim problem. Aj ked prirodzenejsi material (podla mna) je tehla a klasicke omietky, alebo este lepsie hlinene omietky. Ale kdo chce stavat z ytongu, tak si vyberom tohto materialu urcite neskrati dlzku zivota. Skor davajte pozor co jete, pretoze v dnesnej dobe ecok je najzdravsie nejest.
bettylou
21.08.09,18:54
"hliník Je to po kyslíku asi ten najmenej škodlivý prvok"

mimotemy kyslík vo vyššej koncentrácii je prudko jedovatý plyn:eek:
paloo
23.08.09,03:54
YTONG sa predáva momentálne v akcií:D
pipula
23.08.09,11:41
A čo hovoríte na Hebel? Z akého materiálu sa vyrába? Tiež sa vie rozsypať pri vysokej teplote ako Ytong?
ciners
23.08.09,18:23
A čo hovoríte na Hebel? Z akého materiálu sa vyrába? Tiež sa vie rozsypať pri vysokej teplote ako Ytong?

to je to iste :D
pipula
24.08.09,14:17
Ja by som rada, ak by niekto vedel jednoznačne povedať - áno z tohto materiálu. Tiež sa rozhodujeme z čoho. Osobne sa prikláňam k tehle, predsa je to rokmi odskúšané, ale mladí skôr Ytong.
ciners
24.08.09,21:32
zavisi, co od svojich stien ocakavas. Kazda budova je originalny "organizmus" a pokial o nej nevieme nic,tazko poradit. Pevnostne, tepelnoizolacne Ytong staci a cenovo ten Ytong je dostupnejsi. Akumulacna schopnost tehly nemusi byt vzdy vyhoda, niekedy moze. Popis aky dom staviate,budeme mudrejsi...
Ferdosondo
25.08.09,05:28
Ja by som rada, ak by niekto vedel jednoznačne povedať - áno z tohto materiálu. Tiež sa rozhodujeme z čoho. Osobne sa prikláňam k tehle, predsa je to rokmi odskúšané, ale mladí skôr Ytong.
Pálená tehla je fakt rokmi odskúšaná. Avšak dierovaná tehla, ktorú v snahe dohnať tepelnoizolačné vlastnosti napr. Ytongu, Yporu ... až taká rokmi odskúšaná nie je. "Rokmi odskúšané" je väčšinou zúfalý argument predajcu. Ešte lepšie sú výroky: "Tehla je tehla".
Aby som bol objekívny, ak postavíš z tehly, tiež neurobíš chybu. Skôr sa sústreď na to, aby si nedala 44-ku "lebo netreba zatepľovať". Predajca chce predať čo najviac, tak Ti ponúkne to najhrubšie čo má. Ideál je tenka stena a hrubá izolácia.
jojkoz
25.08.09,10:15
Inac ovela dlhsie rokmi odskusana je aj jaskyna ..... :D
AndrejG
25.08.09,10:44
Vyhoda tehly je akumulacia tepla...vsetko ostatne je nepodstatne a skor iba marketing.
pipula
25.08.09,17:45
Mal by to byť rodinný dom s podkrovým. Čo poradíte? Tehla, či Ytong? :rolleyes:
didushik
26.08.09,04:16
zavisi, co od svojich stien ocakavas. Kazda budova je originalny "organizmus" a pokial o nej nevieme nic,tazko poradit. Pevnostne, tepelnoizolacne Ytong staci a cenovo ten Ytong je dostupnejsi. Akumulacna schopnost tehly nemusi byt vzdy vyhoda, niekedy moze. Popis aky dom staviate,budeme mudrejsi...


Bude to domček menšej veľkostnej kategórie 8x8 + pristavená 4m garáž. Podľa projektu by mala byť strecha šikmá(klasika) ale chceme si ju dať prerobiť na rovnú alebo s miernym sklonom. Neviem čo by ti ešte pomohlo. :)
ciners
26.08.09,08:44
Chcete spekulovat aj o nejakej nizkoenergetike, ci normalna klasika? Ak klasika, bez zateplenia,tak Ytong. Je to lacnejsia varianta. Vsetko ma pre a proti, ale ja osobne by som bral ten Ytong.
ciners
26.08.09,08:46
Mal by to byť rodinný dom s podkrovým. Čo poradíte? Tehla, či Ytong? :rolleyes:

Ak nezateplujeste,tak Ytong. Usetrite aspon obytnu plochu,lebo tehlu by bolo treba hrubsiu a celkovo je to lacnejsie.
foxdown
27.08.09,06:30
Ja som staval z ytongu (lamda) ale len 30 cm, teraz by som už asi staval z 37-čky, inak tak či tak by som staval zasa z ytongu. Neviem o čo tu ide niektorým mudrlantom, ale obavy niesu na mieste.....Neboj sa a chod si ho objednať :o)
foxdown
27.08.09,06:33
Ak nezatepľuješ? Som zvedavý kde najdeš firmu alebo majstrov, ktorí ti spravia omietku (teda ak ju chceš mať rovnú) bez vyrovnania stien, čo sa najlepšie urobí polystyrénom......ja som bol inak tiež taký bojovník ale, rýchlo som sa zbadal.
ciners
27.08.09,06:43
No neviem, z presnych tvarnic mame normalne rovnu stenu a rovnu omietku, roky stym nebol problem a zrazu je?
jezko7
28.08.09,12:39
ja staviam z tehly urcite ma vsetko svoje vyhody a nevyhody,u tehly vidim vyhodu akumulaciu tepla a lepsiu klimu a cenu u ytongu lepsie tepelnoizolacne vlastnosti mensie medzeri medzi kvadrami,lahsia vystavba.