rybka7826
14.08.09,08:11
Dobry den, chcela by som Vas touto cestou poprosit o radu, resp. Vase skusenosti.
Zamestnavatelovi som zatial iba ustne oznamila, ze som tehotna. Bohuzial, asi mesiac na to, co je sucasna doba, som ostala necakane na PN, toho casu je to uz vyse 2 tyzdnov a este take 2 tyzdne moja PN bude trvat. Zastavala som veducu funkciu, to zamestnavatel riesil tak, ze menoval pocas mojej nepritomnosti za mna nahradu. Ale pocas mojej PN som zistila, ze hladaju noveho cloveka, teda uviedli inzerat. Trochu som sa preto zlakla, ci ma chcu nejakym sposobom odstavit, preto by som sa chcela opytat, akym sposobom som chranena, do akej doby, ci je mozne, aby si nieco na mna vymyslel, ako by to mohlo vyzerat po mojom navrate do prace, jednak teraz este v case kedy som tehotna a tiez po rodicovskej dovolenke.
Dakujem vopred za akekolvek rady, ci skusenosti.
Chobot
14.08.09,06:32
Dobry den, chcela by som Vas touto cestou poprosit o radu, resp. Vase skusenosti.
Zamestnavatelovi som zatial iba ustne oznamila, ze som tehotna. Bohuzial, asi mesiac na to, co je sucasna doba, som ostala necakane na PN, toho casu je to uz vyse 2 tyzdnov a este take 2 tyzdne moja PN bude trvat. Zastavala som veducu funkciu, to zamestnavatel riesil tak, ze menoval pocas mojej nepritomnosti za mna nahradu. Ale pocas mojej PN som zistila, ze hladaju noveho cloveka, teda uviedli inzerat. Trochu som sa preto zlakla, ci ma chcu nejakym sposobom odstavit, preto by som sa chcela opytat, akym sposobom som chranena, do akej doby, ci je mozne, aby si nieco na mna vymyslel, ako by to mohlo vyzerat po mojom navrate do prace, jednak teraz este v case kedy som tehotna a tiez po rodicovskej dovolenke.
Dakujem vopred za akekolvek rady, ci skusenosti.

V zmysle Zákonníka práce ťa zamestnávateľ stále môže považovať za nie tehotnú. lebo si mu to nenahlásila tak, ako to vyžaduje ZP v § 40 ods. 6:

(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

Keď tak urobíš, vzťahuje sa na teba ochrana pred výpoveďou podľa § 64 ods. 1:

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) ...
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,

Ako vidíš, chránená si nielen počas tehotenstva, ale aj počas MD a RD. Inzerát dal zamestnávateľ asi preto, lebo počas tvojej MD a RD niekto tú prácu vykonávať musí, takže potrebujú za teba náhradu. Otázne je, či to bude náhrada dočasná alebo trvalá. Tvoje miesto ti musia držať do konca materskej dovolenky, pokiaľ sa vrátiš po skončení MD, teda niekedy počas čerpania RD, tak by ti mali ponúknuť iné vhodné miesto, ak to tvoje pôvodné nie je voľné.
ivka70
14.08.09,06:38
Po navrate ci uz z PN alebo z rodicovskej dovolenky musite dotat miesto podla pracovnej zmluvy.

Zamestnavatel predsa moze hladat cloveka a dat mu zmluvu na zastupovanie pocas PN a MD.

Odporucam co najskor pisomne oznamit zamestnavatelovi tehotenstvo /s kopiou tehotenskej knizky/.