Bikerboy046
14.08.09,08:19
Zdravim vsetkych.Som Tu novy tak neviam ci som to aj dobre pridal ak nie tak prepacte a teraz moj problem som na PN skoro rok a doteraz som nemal ziadnu kontrolu posledne dva tyzdne som v zahranici a vedia o tom aj moji blizky problem je v tom ze ak som vycestoval tak kontrola mi prisla uz tri krat pri tom ma zakrili moji znamy a preto musim sa vratit aj skor.Mojim cielom je sa vas opytat a poradit ci sa nejako da zistit kto si dal tolku namahu a pravdepodobne ma nahlasil.Som nezamestnany takze neviem ako to chodi a odkial prisla na mna kontrola.Som poisteny v poistovni Apollo.Dakujem za vase rady a namety.
tutiola
14.08.09,06:31
Ak ti prišla kontrola počas PN tak to bolo zo SP, alebo ÚP.

K tvojmu problému ani nemám slov. :mad: Čudujem sa však, že to dotyčný tak dlho vydržal. Osobne si myslím, že po tak dlhej dobe ani udávať netreba a je najvyšší čas, že to niekto skontroluje.
ivka70
14.08.09,06:35
Nemusel tobyt vobec udavac, pri takej dlhodobej PN je skor nahoda/zazrak, ze uz neprisli skor. Jednoducho sa zmier s tym, ze aj SP ma pravo kontrolovat tvoju PN a dodrziavanie liecebneho rezimu.
Bikerboy046
14.08.09,06:44
ci skor ci neskor je mi to aj tak podozrive lebo trvaly pobyt mam ako sa povie dost od sveta skoro v lese.:cool: a s tym mi neviete poradit ci by mi to v ZP mohli poskytnut meno teda ak to nebol anonym.Raz sa mi stalo ze volali na urad prace anonymne ze sa nenachadzam doma bola to zena a zlozila mam tam znamych tak ma zakrili.Len mi povedali ze to bola zena.
dzastinka1
14.08.09,06:55
Ja by som len rada vedela, načo ti je to meno? Chceš dať tú osobu zbiť?:eek:
Veľmi sa tomu nerozumiem, ale myslím si, že ak ťa nenašli doma prvý krát, tak to skúsili druhý, potom tretí a keď stále nič, som si istá, že sa zastavia aj štvrtý krát aj bez toho, aby ťa niekto udával.
Bikerboy046
14.08.09,07:00
Nie nic take nemam na plane nie som ten typ.Proste ma to zaujima ako s tym mozem vybabrat.Staci ak mi to nejaky lekar potvrdi ze som bol u neho alebo mi da peciatku?Ak ma nenasli doma urcite zasli k mojmu osetrujucemu lekarovi ktory sidli v dedine kde byvam ale oni asi mali smolu lebo on je na dovolenke.A ak budem mat vsetko potvrdene mozu mi aj okrem toho nieco spravit?
Petra Nová
14.08.09,07:02
Zdravim vsetkych.Som Tu novy tak neviam ci som to aj dobre pridal ak nie tak prepacte a teraz moj problem som na PN skoro rok a doteraz som nemal ziadnu kontrolu posledne dva tyzdne som v zahranici a vedia o tom aj moji blizky problem je v tom ze ak som vycestoval tak kontrola mi prisla uz tri krat pri tom ma zakrili moji znamy a preto musim sa vratit aj skor.Mojim cielom je sa vas opytat a poradit ci sa nejako da zistit kto si dal tolku namahu a pravdepodobne ma nahlasil.Som nezamestnany takze neviem ako to chodi a odkial prisla na mna kontrola.Som poisteny v poistovni Apollo.Dakujem za vase rady a namety.
Nakuknem do krištáľovej gule a potom ti dám vedieť. Ak si chorý, tak sa lieč. Alebo, ak tam nájdem tvoje meno tak , ťa "udám" sama. A len sa čudujem, že ťa kontrolovali až tak neskoro.
Lenka1979
14.08.09,07:07
Nie nic take nemam na plane nie som ten typ.Proste ma to zaujima ako s tym mozem vybabrat.Staci ak mi to nejaky lekar potvrdi ze som bol u neho alebo mi da peciatku?Ak ma nenasli doma urcite zasli k mojmu osetrujucemu lekarovi ktory sidli v dedine kde byvam ale oni asi mali smolu lebo on je na dovolenke.A ak budem mat vsetko potvrdene mozu mi aj okrem toho nieco spravit?

.... bože Ty si fakt ako malé dieťa? Nechceš náhodou od nás recept ako urobiť aby ŤA "nenašli"? Tak sa skús ukryť pod perinu, tam Ťa možno nenájdu.:rolleyes:
mimotemy... mimochodom... etiketa porady Ti asi nič nehovorí... návody ako vybabrať zo Soc. poisťovňou, lekárom, či iným subjektom sa tu nedávajú!!!
Kazu
14.08.09,07:14
Môj manžel bol na PN 8 mesiacov a kontrolu mal niekoľko krát. A to ho pritom vždy našli pekne poctivo doma. Nedivím sa preto, že tebe prišla teraz kontrola. Skôr sa divím, kde bola doteraz no a keď ťa navyše ešte ani nenašli tak sa už vôbec nemáš čomu čudovať, že sú takí doterní. No a že sa v čase PN navyše ešte zdržuješ v zahraničí, tak to je už ako bonus ktorým si to komplikuješ celkom sám aj bez udavača. Nezamieňaj si PN s RD. Z PN ti vyplývajú aj nejaké povinnosti a jedna z nich je aj tá, že sa budeš zdržiavať v mieste svojho trvalého bydliska, prípadne na inej adrese ktorú však musíš lekárovi nahlásiť a on ju uvedie do maródneho lístka.
A ešte niečo. Odhliadnuc od etikety, uvedom si, že si práve pýtaš radu od ľudí ktorí sa na tvoje nemocenské dávky skladajú.
DušanČ
14.08.09,07:22
Ak ti prišla kontrola počas PN tak to bolo zo SP, alebo ÚP.

K tvojmu problému ani nemám slov. :mad: Čudujem sa však, že to dotyčný tak dlho vydržal. Osobne si myslím, že po tak dlhej dobe ani udávať netreba a je najvyšší čas, že to niekto skontroluje.

Ja by som v tejto otázke nebol taký striktný a prísny. Celý systém fungovania PN a akési dodržiavanie liečebného režimu je vyslovene pozostatok socializmu. Veď je nemysliteľné, keď na niektoré choroby, napr. psychického rázu je možné dať len vychádzky, aj to od 10-12 hod a od 14-16 hod. Poznám totiž situáciu ako to funguje v zahraničí - na západe. Tam môže ošetrujúci lekár povoliť pri chorobách takéhoto rázu (napr. aj fraktúra hornej končatiny) aj celodenné vychádzky, prípadne aj krátkodobé vycestovanie mimo miesta trvalého bydliska. Takže všetko záleží od diagnózy a ošetrujúceho lekára. K praxi u nás môžem len povedať známe, na Slovensku je to tak. Iná vec je, že sa to dá u nás zneužívať. Preto by pri dlhších PN mala byť povinnosť preveriť dĺžku PN revíznym lekárom. Pokiaľ tento usúdi, že PN už nie je potrebná, mal by byť braný na zodpovednosť lekár, ktorý PN umelo predlžuje a nie pacient. Pre pacienta by mala byť zavedená len povinnosť hlásiť svojmu ošetrujúcemu miesto, ke sa zdržuje a kontakt. A k tým anonymom len toľko, že skutočne čiastku, ktorú pacient za PN dostáva, nemusí nikto nikomu závidieť, lebo z toho sa ani poriadne žiť nedá.
Xanti
14.08.09,07:24
A k tým anonymom len toľko, že skutočne čiastku, ktorú pacient za PN dostáva, nemusí nikto nikomu závidieť, lebo z toho sa ani poriadne žiť nedá. No neviem, ale pokiaľ si ludia platili dobrovolné poistenie tak čiastka 550 €/m je už zaujímavá pre mnohých, kedže je to pomaly dvojnásobok minimálnej mzdy. :D
Kazu
14.08.09,07:29
Ja by som v tejto otázke nebol taký striktný a prísny. Celý systém fungovania PN a akési dodržiavanie liečebného režimu je vyslovene pozostatok socializmu. Veď je nemysliteľné, keď na niektoré choroby, napr. psychického rázu je možné dať len vychádzky, aj to od 10-12 hod a od 14-16 hod. Poznám totiž situáciu ako to funguje v zahraničí - na západe. Tam môže ošetrujúci lekár povoliť pri chorobách takéhoto rázu (napr. aj fraktúra hornej končatiny) aj celodenné vychádzky, prípadne aj krátkodobé vycestovanie mimo miesta trvalého bydliska. Takže všetko záleží od diagnózy a ošetrujúceho lekára. K praxi u nás môžem len povedať známe, na Slovensku je to tak. Iná vec je, že sa to dá u nás zneužívať. Preto by pri dlhších PN mala byť povinnosť preveriť dĺžku PN revíznym lekárom. Pokiaľ tento usúdi, že PN už nie je potrebná, mal by byť braný na zodpovednosť lekár, ktorý PN umelo predlžuje a nie pacient. Pre pacienta by mala byť zavedená len povinnosť hlásiť svojmu ošetrujúcemu miesto, ke sa zdržuje a kontakt. A k tým anonymom len toľko, že skutočne čiastku, ktorú pacient za PN dostáva, nemusí nikto nikomu závidieť, lebo z toho sa ani poriadne žiť nedá.

To je fakt, ale na Slovensku čerpať maródku a do zahraničia si ísť, napríklad privyrobiť, to už človeka poteší :rolleyes:
veronikasad
14.08.09,07:30
Dušan, súhlasím s tebou. Len možno zadavatelov prípad : evidovaný na úrade práce - skoro rok PN - pobyt v zahraničí ? Nepíše dôvod pobytu - nemám gulu, ale ja za tým vidím možno nelegálnu prácu a PN z dôvodu, aby sa nemusel hlásiť na UP.
Ak sa mýlim, rada sa mu ospravedlním ...
DušanČ
14.08.09,07:48
Dušan, súhlasím s tebou. Len možno zadavatelov prípad : evidovaný na úrade práce - skoro rok PN - pobyt v zahraničí ? Nepíše dôvod pobytu - nemám gulu, ale ja za tým vidím možno nelegálnu prácu a PN z dôvodu, aby sa nemusel hlásiť na UP.
Ak sa mýlim, rada sa mu ospravedlním ...

To je práve ono, typické pre nás Slovákov. Hľadať vo všetkom najprv akúsi špekuláciu a keď sa situácia ukáže v inom svetle, tak si povieme - mýlil som sa. Ale dotyčný sa môže cítiť dotknutý. Nechcem sa Ťa, Veronika, dotknúť, ale ja kým nepoznám celú pravdu, si nedovolím postihnutú osobu odsúdiť. Aj keď porušil zákon, ktorý je však hlúpy. Je fakt, že zadávateľ sa k problému stavia priam detinsky a nemal urobiť to, čo urobil, lebo mohol počítať s tým, čo sa mu stalo.
vratnik
14.08.09,08:08
Myslim, ze veronikasad to odhadla celkom presne, zadavatel ma znamych na urade prace, nadstandardne vztahy s doktorom a potrebuje vypatrat osobu, ktora ho udava na urad prace resp. posiela kontrolu na PN, aby s nou vybabral. Je to na dedine, kde to niekomu ide pekne na nervy.
Petra Nová
14.08.09,08:17
To je práve ono, typické pre nás Slovákov. Hľadať vo všetkom najprv akúsi špekuláciu a keď sa situácia ukáže v inom svetle, tak si povieme - mýlil som sa. Ale dotyčný sa môže cítiť dotknutý. Nechcem sa Ťa, Veronika, dotknúť, ale ja kým nepoznám celú pravdu, si nedovolím postihnutú osobu odsúdiť. Aj keď porušil zákon, ktorý je však hlúpy. Je fakt, že zadávateľ sa k problému stavia priam detinsky a nemal urobiť to, čo urobil, lebo mohol počítať s tým, čo sa mu stalo.
Zadávateľ sa nespráva detinsky, on chce len slušne zistiť meno udávača. No tak by ozaj bolo dobré poradiť. Veď Porada je tu na to. A dobre, že sme my, Slováci, sme ták tolerantní. Veď PN dávky sú ozaj len takou almužnou, tak prečo ju každému nedopriať. Veď mu nedávame z našeho.
účtovník 007
14.08.09,08:32
Najjednoduchšie by bolo napichnúť všetky telefóny v sociálnej poisťovni. Potom už stačí iba sedieť pri odpočúvacom zariadení. Ak zistíš, že volá anonym oznamujúci Tvoje meno, rýchle zapni vyhľadávač a zistíš odkiaľ sa volalo a kto volal.
vratnik
14.08.09,08:42
>>Ved mu nedávame z našeho
Davky su vyplacane len z nasich penazi - z nasich odvodov. A este mu radte ako vypatrat toho "udavaca", ktory nahlasil porusenie zakona, nech vas okrada aj dalsi rok.
ivana184
14.08.09,09:01
Nie nic take nemam na plane nie som ten typ.Proste ma to zaujima ako s tym mozem vybabrat.Staci ak mi to nejaky lekar potvrdi ze som bol u neho alebo mi da peciatku?Ak ma nenasli doma urcite zasli k mojmu osetrujucemu lekarovi ktory sidli v dedine kde byvam ale oni asi mali smolu lebo on je na dovolenke.A ak budem mat vsetko potvrdene mozu mi aj okrem toho nieco spravit?

Pokiaľ viem, ak kontrolóri Soc. poisťovne nenájdu pacienta doma, tak hneď volajú lekárovi, ktorý vystavil PN, či osoba nebola v ten deň v ambulancii na kontrolu, ošetrenie atď, a čo sa týka dovolenkujúceho lekára, tak dovolenka lekára nič nerieši, pretože ten musí mať určeného nejakého zastupujúceho v čase neprítomnosti. A spraviť môžu, stiahnuť nemocenské dávky.
Barticek
14.08.09,09:05
Ja marodujem uz osem mesiacov a ziadna kontrola mi este nebola, ale asi preto ze som po operacii kolena a chodim na rehabilitacie. Asi si SP domyslela ze nemozem byt niekde mimo ked nemozem ani poriadne chodit. A inac k prispevku ako oblbnut SP sa nevyjadrujem. Ja by som takeho cloveka hned bonzol.
Xanti
14.08.09,09:08
Pokiaľ viem, ak kontrolóri Soc. poisťovne nenájdu pacienta doma, tak hneď volajú lekárovi, ktorý vystavil PN, či osoba nebola v ten deň v ambulancii na kontrolu, ošetrenie atď, a čo sa týka dovolenkujúceho lekára, tak dovolenka lekára nič nerieši, pretože ten musí mať určeného nejakého zastupujúceho v čase neprítomnosti. A spraviť môžu, stiahnuť nemocenské dávky. Fúha mimotemy ako neverím, že to tak funguje. Lebo ak by ma kontrola nebola našla doma, a volala lekárovi čo mi vystavil PN, tak predsa on nemôže vedieť, že som bola v tom čase u zubára nakoľko ma objednal, alebo že som sa bola dať ošetriť lebo ma bolel zub.
Osobne som počas PN bola u toľkých lekárov, ktoré s PN nemali nič spoločné.

A naozaj na dávky siahnuť môžu, http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s#kontrola-posudzovania-sposobilosti viď "dávka sa nevypláca odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní"
Xanti
14.08.09,09:11
Ja marodujem uz osem mesiacov a ziadna kontrola mi este nebola, ale asi preto ze som po operacii kolena a chodim na rehabilitacie. Asi si SP domyslela ze nemozem byt niekde mimo ked nemozem ani poriadne chodit. A inac k prispevku ako oblbnut SP sa nevyjadrujem. Ja by som takeho cloveka hned bonzol.Súhlasím, ani mne nebola kontrola, ale marodila som len 2 mesiace.
Nato kamošku seklo v krížoch. Len čo odniesla papiere na SP, od lekára tak na druhý deň mala kontrolu. Ona ledva chodila. Myslím, že sú diagnozy, pri kt. chodia zo SP na kontrolu častejšie.
Zita5
14.08.09,09:15
Zdravim vsetkych.Som Tu novy tak neviam ci som to aj dobre pridal ak nie tak prepacte a teraz moj problem som na PN skoro rok a doteraz som nemal ziadnu kontrolu posledne dva tyzdne som v zahranici a vedia o tom aj moji blizky problem je v tom ze ak som vycestoval tak kontrola mi prisla uz tri krat pri tom ma zakrili moji znamy a preto musim sa vratit aj skor.Mojim cielom je sa vas opytat a poradit ci sa nejako da zistit kto si dal tolku namahu a pravdepodobne ma nahlasil.Som nezamestnany takze neviem ako to chodi a odkial prisla na mna kontrola.Som poisteny v poistovni Apollo.Dakujem za vase rady a namety.

I keď ma mnohí odsúdia , ale mne sa tiež nepáči , ak človek je nazamestnaný , pritom je PN a vycestuje do zahraničia .Tomu by som povedala , že je veľká trúfalosť .........a ostatné ani nedopoviem .
Neviem a nepoznám dôvod Vášho vycestovania ,a priznám sa ani ma to nezaujíma , ale odhliadnúc od všetkého čo sa tu popísalo , som výsostne proti zneužívaniu úradu práce a rôznych takýchto PN a ak niekto skutočne tak uvažuje a plánuje , tak si musí byť vedomý aj dôsledkov . Takže aj ja sa pripájam k názoru , že nemusel Vás nikto udať . Jednoducho s kontrolou ste mohli počítať .
Toto čo napíšem sa nevzťahuje na zadávateľa témy , ale všeobecne .
Prečo som proti zneužívaniu - veľmi ľahká odpoveď . Mne sa nepáči , že máme čo robiť , aby sme si splnili všetky odvodové povinnosti a nech boh chráň , ak nie , tak máme na krku ešte aj rôzne sankcie zo strany DU,SP,ZP a iných inštitúcii .....čiže som toho názoru , že ja budem drieť a platiť na takých , ktorý nemajú záujem sa zapojiť do pracovného kolotoča a plniť si nejaké tie svoje povinnosti .Tak vtedy ma to vie veľmi rozčúliť .
Marianna01
14.08.09,09:22
I keď ma mnohí odsúdia , ale mne sa tiež nepáči , ak človek je nazamestnaný , pritom je PN a vycestuje do zahraničia .Tomu by som povedala , že je veľká trúfalosť .........a ostatné ani nedopoviem .
Neviem a nepoznám dôvod Vášho vycestovania ,a priznám sa ani ma to nezaujíma , ale odhliadnúc od všetkého čo sa tu popísalo , som výsostne proti zneužívaniu úradu práce a rôznych takýchto PN a ak niekto skutočne tak uvažuje a plánuje , tak si musí byť vedomý aj dôsledkov . Takže aj ja sa pripájam k názoru , že nemusel Vás nikto udať . Jednoducho s kontrolou ste mohli počítať .
Toto čo napíšem sa nevzťahuje na zadávateľa témy , ale všeobecne .
Prečo som proti zneužívaniu - veľmi ľahká odpoveď . Mne sa nepáči , že máme čo robiť , aby sme si splnili všetky odvodové povinnosti a nech boh chráň , ak nie , tak máme na krku ešte aj rôzne sankcie zo strany DU,SP,ZP a iných inštitúcii .....čiže som toho názoru , že ja budem drieť a platiť na takých , ktorý nemajú záujem sa zapojiť do pracovného kolotoča a plniť si nejaké tie svoje povinnosti .Tak vtedy ma to vie veľmi rozčúliť .


presne, ako píše Zitka. Je nehoráznosť zneužívať to, na čo sa všetci skladáme pre ľudí, ktorí pomoc naozaj potrebujú. Potom príde vychytralec (nechcem tým tvrdiť, že zadávateľ témy ním automaticky je - ale všetko tomu nasvedčuje), ktorý ako jeden z veľkého množstva ďalších vychytralcov zneužije diery v zákone a tí, ktorým sme naozaj ochotní pomáhať, sa nestačia čudovať, že niet z čoho, a preto dostávajú málo...



Zadávateľ sa nespráva detinsky, on chce len slušne zistiť meno udávača. No tak by ozaj bolo dobré poradiť. Veď Porada je tu na to. A dobre, že sme my, Slováci, sme ták tolerantní. Veď PN dávky sú ozaj len takou almužnou, tak prečo ju každému nedopriať. Veď mu nedávame z našeho.

...mimotemy tu som postrehla jemnú iróniu a osteň, ktorá ďalším prispievateľom asi unikla.
Zita5
14.08.09,09:27
Ja by som v tejto otázke nebol taký striktný a prísny. Celý systém fungovania PN a akési dodržiavanie liečebného režimu je vyslovene pozostatok socializmu. Veď je nemysliteľné, keď na niektoré choroby, napr. psychického rázu je možné dať len vychádzky, aj to od 10-12 hod a od 14-16 hod. Poznám totiž situáciu ako to funguje v zahraničí - na západe. Tam môže ošetrujúci lekár povoliť pri chorobách takéhoto rázu (napr. aj fraktúra hornej končatiny) aj celodenné vychádzky, prípadne aj krátkodobé vycestovanie mimo miesta trvalého bydliska. Takže všetko záleží od diagnózy a ošetrujúceho lekára. K praxi u nás môžem len povedať známe, na Slovensku je to tak. Iná vec je, že sa to dá u nás zneužívať. Preto by pri dlhších PN mala byť povinnosť preveriť dĺžku PN revíznym lekárom. Pokiaľ tento usúdi, že PN už nie je potrebná, mal by byť braný na zodpovednosť lekár, ktorý PN umelo predlžuje a nie pacient. Pre pacienta by mala byť zavedená len povinnosť hlásiť svojmu ošetrujúcemu miesto, ke sa zdržuje a kontakt. A k tým anonymom len toľko, že skutočne čiastku, ktorú pacient za PN dostáva, nemusí nikto nikomu závidieť, lebo z toho sa ani poriadne žiť nedá.

Nesúhlasím s Tebou , pri každom jednom špekulatívnom prípade by som bola striktná a prísna .

Mňa nezaujíma západ ani socializmus , sme na Slovensku a žijeme v ťažkej dobe .
hanelie
14.08.09,09:29
ja si myslím, že zadávateľ témy trochu nedomyslel jej následky - pretože šlahať hromy blesky za "urvanie si" omrvinky z omrviniek :confused:
keď tam hore ide o delenie miliard - celkom lážo - plážo
Marianna01
14.08.09,09:47
ja si myslím, že zadávateľ témy trochu nedomyslel jej následky - pretože šlahať hromy blesky za "urvanie si" omrvinky z omrviniek :confused:
keď tam hore ide o delenie miliard - celkom lážo - plážo

ale to je v tomto prípade absolútne jedno, čo je hore. Ako píšeš - urval si z toho, čo potrebujú takí, ktorí sú na to naozaj odkázaní. Nech mi nikto nehovorí, že je tak ťažko chorý, keď sa dlhodobo zdržuje v zahraničí. Predsa keď som natoľko chorá, že musím byť PN, tak mne v prvom rade musí záležať na tom, aby som sa dala do poriadku. Keď však nie som natoľko chorá - a v tomto prípade preukázateľne nie, keďže mal dostatok síl zdržiavať sa dlhodobo v zahraničí, tak potom nezneužívam tento systém, ale normálne idem pracovať a tak si zarábať na živobytie...


Podľa Tvojho príspevku usudzujem, že by nám nemalo prekážať, keď nám vykradnú dom, byt, auto, pretože hore sa aj tak kradnú milióny, takže je to úplne jedno - zlodej si len urval omrvinku z omrviniek...
Barticek
14.08.09,09:51
Cim viac bude takychto ludi tým rýchlejsie pojde nasa ekonomika dole, dole a stale dole. Pri prichyteni cloveka v zahranici alebo ked nedodrzal liecebný rezim by som dal povinnost vratit vsetky davky od zaciatku PN. To by si kudia rozmysleli.
hanelie
14.08.09,09:53
bavíme sa o zneužívaní peňazí zo štátneho rozpočtu:)

Podľa Tvojho príspevku usudzujem, že by nám nemalo prekážať, keď nám vykradnú dom, byt, auto, pretože hore sa aj tak kradnú milióny, takže je to úplne jedno - zlodej si len urval omrvinku z omrviniek...
Dnes 12:29 PM
nevytváraj rôzne konštrukcie a projekcie
Marianna01
14.08.09,09:58
bavíme sa o zneužívaní peňazí zo štátneho rozpočtu:)

nevytváraj rôzne konštrukcie a projekcie

:confused::confused::confused:
konštrukcie? projekcie? absolútne nie - neprispievaš ničím do toho štátneho rozpočtu? teba sa netýka?

lebo mňa ano, aj do neho prispievam, pracujem denne o niekoľko hodín viac, ako keby som bola v pracovnom pomere, štát ma zdiera, kde len môže (a stále za to na neho hundrem) a práve preto ma sakra zaujíma, že xy, ktorý nielenže neprispieva do toho istého balíka, si z neho ešte aj neoprávnene ukrajuje!
Takže toto ma okrem iného na tomto prípade štve. A štve ma, že ľudia, ktorí sa rozumejú ekonomike, nad týmto zatvárajú oči a tvária sa blahosklonne - veď čo, je ich viacerých takých...

a čo sa týka toho súkromného majetku - ešte vždy máš pocit, že štátny rozpočet sa ťa netýka?
hanelie
14.08.09,10:04
konštrukcie? projekcie? absolútne nie - neprispievaš ničím do toho štátneho rozpočtu? teba sa netýka?

lebo mňa ano, aj do neho prispievam, pracujem denne o niekoľko hodín viac, ako keby som bola v pracovnom pomere, štát ma zdiera, kde len môže (a stále za to na neho hundrem) a práve preto ma sakra zaujíma, že xy, ktorý nielenže neprispieva do toho istého balíka, si z neho ešte aj neoprávnene ukrajuje!
Takže toto ma okrem iného na tomto prípade štve. A štve ma, že ľudia, ktorí sa rozumejú ekonomike, nad týmto zatvárajú oči a tvária sa blahosklonne - veď čo, je ich viacerých takých...

a čo sa týka toho súkromného majetku - ešte vždy máš pocit, že štátny rozpočet sa ťa netýka?
veď o to práve ide, že za všetkých tých , ktorí " okrádajú štát" si to práve teraz odniesol tento jeden človiečik :)
Barticek
14.08.09,10:06
veď o to práve ide, že za všetkých tých , ktorí " okrádajú štát" si to práve teraz odniesol tento jeden človiečik :)
Ked sa k tomu tak verejne priznal?
tutiola
14.08.09,10:07
Ja by som v tejto otázke nebol taký striktný a prísny. Celý systém fungovania PN a akési dodržiavanie liečebného režimu je vyslovene pozostatok socializmu. Veď je nemysliteľné, keď na niektoré choroby, napr. psychického rázu je možné dať len vychádzky, aj to od 10-12 hod a od 14-16 hod. Poznám totiž situáciu ako to funguje v zahraničí - na západe. Tam môže ošetrujúci lekár povoliť pri chorobách takéhoto rázu (napr. aj fraktúra hornej končatiny) aj celodenné vychádzky, prípadne aj krátkodobé vycestovanie mimo miesta trvalého bydliska. Takže všetko záleží od diagnózy a ošetrujúceho lekára. K praxi u nás môžem len povedať známe, na Slovensku je to tak. Iná vec je, že sa to dá u nás zneužívať. Preto by pri dlhších PN mala byť povinnosť preveriť dĺžku PN revíznym lekárom. Pokiaľ tento usúdi, že PN už nie je potrebná, mal by byť braný na zodpovednosť lekár, ktorý PN umelo predlžuje a nie pacient. Pre pacienta by mala byť zavedená len povinnosť hlásiť svojmu ošetrujúcemu miesto, ke sa zdržuje a kontakt. A k tým anonymom len toľko, že skutočne čiastku, ktorú pacient za PN dostáva, nemusí nikto nikomu závidieť, lebo z toho sa ani poriadne žiť nedá.


Toto si predsa nemyslel vážne. Lebo ak áno tak dúfam, že ten pozostatok socializmu ak by sa nesprísnil ostane aspon na tej istej úrovni. Aj u nás je možnosť celodenných vychádzok pri niektorých diagnózach, ale až po určitom čase pri doliečovaní, ale ani vtedy to neznamená, že môže vycestovať do zahraničia. Pokial potrebuješ niekde vycestovať počas PN a je to na úžitok tvojho uzdravenia, požiadaš lekára o dovolenie a ten to poznačí na lístok o dočasnej pracovnej neschopnosti. Tu sa nejedná o to, čo ten ktorý pacient dostáva počas PN, ale o fakt zneužívania PN za účelom obohacovania sa na úkor nás všetkých. Tí, ktorí si priplácajú nemocenske v SP majú častejšie kontroly ako ostatní, pretože im treba platiť viac. Čo sa týka cudziny - neter trvale býva vo Švajčiarsku a keď tam rodila, hneď ďalší deň bola doma, pretože dieťa je v poriadku. Materska dovolenka 6 mesiacov maximum a odchod do roboty.
Marianna01
14.08.09,10:12
veď o to práve ide, že za všetkých tých , ktorí " okrádajú štát" si to práve teraz odniesol tento jeden človiečik :)

odniesol? a čím, prosím Ťa? vyjadrili sme svoje pobúrenie nad touto "nenhanebnosťou" - rovnako ako sa denne vyjadrujeme k rozkrádaniu štátu a štátneho "majetku"... to je všetko


problém vidím ale aj v tom, že - tento jeden človiečik

a ešte tento jeden človiečik
a ešte jeden človiečik
a ešte jeden
a ešte jeden
a ešte jeden
a ešte jeden... a tak dookola...
Kazu
14.08.09,10:14
A nerozčuľujeme sa náhodou celkom zbytočne? Ja viem, že ľudská hlúposť je nekonečná ale hodiť do pľacu takýto primitivizmus sa mi zdá predsa len priveľa. Čím ďalej, tým viac mám pocit, že toto je veľmi účelový príspevok ktorý má jediný cieľ - dobre rozvíriť poraďácku hladinu. Možno zadávateľ ráta s tým, že sa chytíme, veď toto musíme určite zožrať aj s navijakom. A tuším sa to aj darí:)
Aj keď na druhej strane ......... ááááále nech je to ako chce, som riadne zhnusená, idem radšej dorobiť tie výplaty nech má aspoň niekto radosť
DušanČ
14.08.09,10:17
[B]Nesúhlasím s Tebou , pri každom jednom špekulatívnom prípade by som bola striktná a prísna .

Mňa nezaujíma západ ani socializmus , sme na Slovensku a žijeme v ťažkej dobe .

To je práve to, že sme na Slovensku. Aj ja som uviedol, že na Slovensku je to tak. Vec by sa dala riešiť aj tak, ak by konečne tomu lekárskemu stavu sa niekto poriadne pozrel na prsty. Za každú zistenú neoprávnene vystavenú PN by som lekárovi naparil pokutu, za opakovanú by už nasledovala sankcia s podmienečným pozastavením činnosti, atď. Tak by sme postupne odbúrali aj korupciu v zdravotníctve. Na západe je to tak, že ak by niekto
zdravý si dovolil požiadať o PN, lebo to potrebuje preto a preto, tak by sa na neho napred nechápavo pozrel a potom vyhodil cez zavreté dvere.
Preto nesúďme len ľudí, ako zadávateľ, u ktorých máme podozrenie, že zneužíva PN, ale aj lekárov, ktorí to takýmto ľuďom umožňujú.
Barticek
14.08.09,10:17
A nerozčuľujeme sa náhodou celkom zbytočne? Ja viem, že ľudská hlúposť je nekonečná ale hodiť do pľacu takýto primitivizmus sa mi zdá predsa len priveľa. Čím ďalej, tým viac mám pocit, že toto je veľmi účelový príspevok ktorý má jediný cieľ - dobre rozvíriť poraďácku hladinu. Možno zadávateľ ráta s tým, že sa chytíme, veď toto musíme určite zožrať aj s navijakom. A tuším sa to aj darí:)
Aj keď na druhej strane ......... ááááále nech je to ako chce, som riadne zhnusená, idem radšej dorobiť tie výplaty nech má aspoň niekto radosť
Ale tento cloviecik nam povedal ze sa to da takto robit, dufam ze sa z toho prispevku niekto ,,pouci,,
Klimentová Viera
14.08.09,10:17
Som rada, že sa tu objavili konečne aj kritické názory. Považujem za neetické pýtať radu na oklamanie, podvod a pod. aj keď je porada poradou. Ľuďom máme pomáhať prekonávať ťažkosti, riešiť problémy a nie podvádzať, či klamať.
Ja by som nehľadala žiadneho udavača. O kontrolu v tomto prípade mohol požiadať Sociálnu poisťovňu aj úrad práce. Tak ako u zamestnaného má právo kontroly zamestnavateľ, resp. požiada SP o vykonanie kontroly.
Ak je niekto chorý má sa liečiť, alebo zotavovať.
Keď navštívi akéhokoľvek lekára má predsa o tom doklad.
Lekár okrem toho, že dá vychádzkové hodiny, môže súhlasiť aj s miestom pobytu na inej adrese, alebo aj v inom meste, ale musí o tom vedieť. SP vždy kontaktuje lekára a ten potvrdzuje, že vie o každom pohybe svojho pacienta.
To zahraničie je nevysvetliteľné. Považujem pomoc pre tento prípad od porady za určitý prejav drzosti. Alebo máme dotyčného ľutovať a hľadať cestu ako najsť "udavača"????!!!!!!. Každá PN-ka sú peniaze nás všetkých.
Marianna01
14.08.09,10:17
A nerozčuľujeme sa náhodou celkom zbytočne? Ja viem, že ľudská hlúposť je nekonečná ale hodiť do pľacu takýto primitivizmus sa mi zdá predsa len priveľa. Čím ďalej, tým viac mám pocit, že toto je veľmi účelový príspevok ktorý má jediný cieľ - dobre rozvíriť poraďácku hladinu. Možno zadávateľ ráta s tým, že sa chytíme, veď toto musíme určite zožrať aj s navijakom. A tuším sa to aj darí:)
Aj keď na druhej strane ......... ááááále nech je to ako chce, som riadne zhnusená, idem radšej dorobiť tie výplaty nech má aspoň niekto radosť


rozčuľujeme sa absolútne zbytočne, pretože zadávateľovi to aj tak nezabráni v zneužívaní systému, určite dnes nepôjde ukončiť PN a od pondelka sa nezamestná.
Ale na druhej strane - ak sa my nebudeme zamýšľať nad ekonomickými záležitosťami - a tým myslím ako mikro tak aj makroenkonomiku, tak potom kto? Elektrikári? :D
Barticek
14.08.09,10:21
To je práve to, že sme na Slovensku. Aj ja som uviedol, že na Slovensku je to tak. Vec by sa dala riešiť aj tak, ak by konečne tomu lekárskemu stavu sa niekto poriadne pozrel na prsty. Za každú zistenú neoprávnene vystavenú PN by som lekárovi naparil pokutu, za opakovanú by už nasledovala sankcia s podmienečným pozastavením činnosti, atď. Tak by sme postupne odbúrali aj korupciu v zdravotníctve. Na západe je to tak, že ak by niekto
zdravý si dovolil požiadať o PN, lebo to potrebuje preto a preto, tak by sa na neho napred nechápavo pozrel a potom vyhodil cez zavreté dvere.
Preto nesúďme len ľudí, ako zadávateľ, u ktorých máme podozrenie, že zneužíva PN, ale aj lekárov, ktorí to takýmto ľuďom umožňujú.
Nie je tazke lekara klamat, ze ma boli krize, nikto do pacienta nevidi
Kazu
14.08.09,10:23
Ale tento cloviecik nam povedal ze sa to da takto robit, dufam ze sa z toho prispevku niekto ,,pouci,,

Ja viem, že sa to takto robiť dá a najhoršie na tom je, že sa to aj tak bude dať robiť pretože je to výborný biznis pre obidve a možno aj obitri zúčastnené strany a tam kde sa točia peniaze tam obchod kvitne. Nie je to nič nové pod slnkom, nadarmo jedno slovenské porekadlo nehovorí že ruka ruku myje :mad:
danushka
14.08.09,10:24
Cítim hnev a rozhorčenosť...
Koľkí z nás odchádzame dokrivení s rôznymi bolesťami do práce a v čase obedňajšej prestávky si dávame predpísať lieky, len aby sme nezameškali prácu...o nejakej PN ani nemôže byť reči, ideme vtedy, keď je už naozaj hodina 12-ta...
A sú medzi nami takí, čo robia skutočne za minimálnu mzdu a svoju prácu si vážia...
Zadávateľ si tu z nás uťahuje?
Klimentová Viera
14.08.09,10:34
Príspevok zadavateľa by som označila za nežiadúci. U nás tiež veľa ľudí ťažko pracuje a za minimálnu mzdu. Špekulantov je veľa, ale prečo? Práve preto, že je nedôsledná kontrola a možno aj ľahostajnosť. Myslím si, že zadavateľ sa dobre baví na našom rozhorčení a rozčuľovaní. Ale tak to bohužiaľ v živote chodí. Bolo by dobre skončiť s touto témou v takomto zadaní.
Petra Nová
14.08.09,10:35
To Preto nesúďme len ľudí, ako zadávateľ, u ktorých máme podozrenie, že zneužíva PN, ale aj lekárov, ktorí to takýmto ľuďom umožňujú.

Lekárov tu nemôžeme súdiť, lebo žiadne rady od nás nechcú a ani nepotrebujú.
Lenka1979
14.08.09,10:42
...len tak mimotemy... všimli ste si po popísaní piatich strán, že zadávateľa otázky to akosi vôbec nezaujíma??? Tak na čo tu ďalej písať?;)
veronikasad
14.08.09,10:48
To je práve ono, typické pre nás Slovákov. Hľadať vo všetkom najprv akúsi špekuláciu a keď sa situácia ukáže v inom svetle, tak si povieme - mýlil som sa. Ale dotyčný sa môže cítiť dotknutý. Nechcem sa Ťa, Veronika, dotknúť, ale ja kým nepoznám celú pravdu, si nedovolím postihnutú osobu odsúdiť. Aj keď porušil zákon, ktorý je však hlúpy. Je fakt, že zadávateľ sa k problému stavia priam detinsky a nemal urobiť to, čo urobil, lebo mohol počítať s tým, čo sa mu stalo.
Dušan, ak by bol napísal dôvod pobytu v zahraničí, tak ja svoj príspevok nenapíšem. Nikoho som neodsúdila, napísala som svoj názor ...
Marianna01
14.08.09,10:51
...len tak mimotemy... všimli ste si po popísaní piatich strán, že zadávateľa otázky to akosi vôbec nezaujíma??? Tak na čo tu ďalej písať?;)

to je pravda, diskusia sa však pohla ďalej - a asi je o čom, keď sa o tom stále diskutuje.
DušanČ
14.08.09,10:53
Nie je tazke lekara klamat, ze ma boli krize, nikto do pacienta nevidi

To je to, že u nás nie je zvykom, aby lekár skutočne liečil, ale každý len rieši dôsledky. Neviem, či niekomu z Vás sa stalo pri banálnej angíne, aby Vás lekár poslal na výter, mikrobiológiu a následne po výsledku určil to najúčinnejšie antibiotikum. Alebo pri rôznych bolestiach - chrbtica, kĺby - koho z Vás poslal na magnetickú rezonanciu ? Asi každého z nás len začnú napchávať rôznymi liekmi. Ja napr. sa teraz liečim na tlak. Tiež som len pokusným králikom, skúšajú na mne rôzne lieky, ktorý z nich nastaví tlak na primeranú úroveň. Ale na vyšetrenie ľadvín, ciev a.i, čo môže zvýšený tlak spôsobiť, to lekárov ma poslať ani nenapadlo.
Takže máš pravdu, v zdravotníctve, ktoré má príkaz šetriť sa klamať dá. No nikto nevyčíslil, čo je lacnejšie, poslať pacienta na prístroj a defekt malým operačným zákrokom odstrániť alebo ho dlhodobo kŕmiť drahými liekmi.
mzdarka renca
14.08.09,11:00
Netreba zabúdať, že ryba smrdí od hlavy, t.z., že ak by si to tí hore nedovolili v miliardách, tak nás malích by to ani nenapadlo, čo neznamená, že to robím ja, alebo niekto z mojich blízkych. Tiež s tým nesúhlasím, ale na malého človiečika pustíme hromy blesky, ale čo tí hore? Kto si trúfne?
Barticek
14.08.09,11:01
Jasne je ze zadavatela uz odpovede nezaujimaju, aj tak to je jedno kto ho udal ma co vysvetlovat SP, lenze zarazujuce je že sa da ja v tejto situácii z problemu vykorculovat, ak lekar potvrdi ze v ten cas ked bola kontrola bol na osetreni a moze zneuzivat system dalej.
BXLmiami
14.08.09,11:07
mimotemyNehnevaj sa na mna,aké socialistické pozostatky.Kradne peniaze zo spoločneho,evidentne sa snaží PN ťahať na rok aby dostal invaliditu a pritom sa fláka po zahraničí,resp.si tam zarába,a pekne sa mu skladáme na pravideľný mesačný príjem a ešte má tú nehoráznu drzosť sa nás pýtať na radu.....ľudia bez chrbtovej kosti.:mad:
Hepi
14.08.09,11:26
Po prečítaní diskusie k zadanej téme mám pocit, že človiečik zarába v zahraničí a jednoducho chce, aby za neho odvádzal štát zdravotné poistenie. To je všetko. Lenže v našom štáte sa robia oveľa väčšie podvody, toto snáď nie je až také hrozné.
Klimentová Viera
14.08.09,11:41
:eek::eek::eek: Mohol by nám zadavateľ na záver prezradiť, čo v tom zahraničí robí. Možno len robí. A my sa takto vzrušujeme. Chudáčik. Nuž čo, aj more sa skladá z kvapiek. Aj milióny sa skladaj z drobných. Nevzrušujme sa nad malým podvodíkom, keď sú veľké.:eek::eek::eek:
buchač
14.08.09,11:54
:eek::eek::eek: Mohol by nám zadavateľ na záver prezradiť, čo v tom zahraničí robí. Možno len robí. A my sa takto vzrušujeme. Chudáčik. Nuž čo, aj more sa skladá z kvapiek. Aj milióny sa skladaj z drobných. Nevzrušujme sa nad malým podvodíkom, keď sú veľké.:eek::eek::eek:

Nemusí robiť nič , stačí , ak poberá podporu a má viac ako ten , kto tu maká .....
Watson
14.08.09,11:59
Vidíš, keby si vydržal na PN ešte chvíľočku, po roku si si mohol podať návrh na uznanie invalidity a bol by si sa chodil pravidelne "liečiť" do zahraničia :D
VERONIKA6
14.08.09,11:59
Práve mám čerstvý prípad. Zamestnanec v pondelok ráno volal majstrovi, že súrne potrebuje dovolenku. Je to murár a nakoľko sa s ním už v práci počítalo, majster mu dovolenku nedal. Okrem toho má už vyčerpanú alikvotnú časť dovolenky na tento rok. Asi o dve hodiny prišiel jeho brat a priniesol DPN. Riaditeľ ma o niekoľko dní, poslal pracovníka skontroľovať. Doma bola jeho mama a povedala, že išiel na návštevu k sestre a že ho hneď zavolá. Pracovník prišiel vyplašený a koktal, že si bol kúpiť jesť a cestou navštíviť sestru. Takže, pokiaľ máme známych lekárov, DPN nám vypíšu na počkanie.
DušanČ
14.08.09,12:02
Po prečítaní diskusie k zadanej téme mám pocit, že človiečik zarába v zahraničí a jednoducho chce, aby za neho odvádzal štát zdravotné poistenie. To je všetko. Lenže v našom štáte sa robia oveľa väčšie podvody, toto snáď nie je až také hrozné.

Zbytočne sa rozčuľujeme, že sa týmto "človiečikom" skladáme na nemocenskú. Veľký omyl. Myslíte, že štát naozaj tie odvody za kategórie študentov, dôchodcov a PN-károv naozaj platí ? Je známe, že v poisťovniach najväčším dĺžnikom je štát.
Marianna01
14.08.09,12:22
Zbytočne sa rozčuľujeme, že sa týmto "človiečikom" skladáme na nemocenskú. Veľký omyl. Myslíte, že štát naozaj tie odvody za kategórie študentov, dôchodcov a PN-károv naozaj platí ? Je známe, že v poisťovniach najväčším dĺžnikom je štát.

to je síce pravda, ale nemocenské dávky príp. dávky v nezamestnanosti tento človiečik z niečoho dostáva - no a to je vyplácané bez ohľadu na to, či je štát dlžníkom v SP a ZP... čiže predchádzajúce pokladám v tomto prípade za irelevantné. Chlapík peniaze dostal aj z toho, čo si poslal v tom ktorom mesiaci na sociálnu poisťovňu ako zákonné poistné...
mzdarka renca
14.08.09,12:25
Zbytočne sa rozčuľujeme, že sa týmto "človiečikom" skladáme na nemocenskú. Veľký omyl. Myslíte, že štát naozaj tie odvody za kategórie študentov, dôchodcov a PN-károv naozaj platí ? Je známe, že v poisťovniach najväčším dĺžnikom je štát.
Za nikoho štát nemocenské poistenie neplatí, platí len ZP. Ak má nárok na nemocenskú dávku, tak musel byť pred nástupom na PN nejakým spôsobom nemocensky poistený (napr. dostal výpoveď zo zamestnanie a zostal PN v ochrannej dobe), alebo je tu ďalšia možnosť, že nepoberá nemocenské dávky a potreboval zostať PN, aby sa nemusel hlásiť na úrade práce a vybral sa na dovolenku do zahraničia....... ale to sú len moje dohady;):)
Xanti
14.08.09,19:57
Vidíš, keby si vydržal na PN ešte chvíľočku, po roku si si mohol podať návrh na uznanie invalidity a bol by si sa chodil pravidelne "liečiť" do zahraničia :D
Nie je pravidlo, že po roku trvajúcej PN sa prizná aj ID. :D:D:D Požiadať o ID môže aj človek, kt. nemaroduje ale má závažné problémy.
BXLmiami
15.08.09,08:48
Ono je to jedno,platí štát či neplatí,invalidita,neinvalidita,pokiaľ sa neskončí tá naša národná tolerancia k drobným zlodejinám,vždy budeme mať na čele štátu kradnucu luzu. mimotemy
buchač
15.08.09,09:25
Ono je to jedno,platí štát či neplatí,invalidita,neinvalidita,pokiaľ sa neskončí tá naša národná tolerancia k drobným zlodejinám,vždy budeme mať na čele štátu kradnucu luzu. mimotemy

Ale prečo len k tým drobným ???

Veď ryba smrdí od hlavy , vymeň si slovo " luza " za iné / možností je viac / , radšej budem akceptovať 100 drobunkých ikierok ako jedného , ale teda poriadného sumca ....:cool:
susann2
15.08.09,17:04
Pôvodne som myslela, že sa do tejto témy nezapojím, ale spomenula som si , čo mi rozprával syn. Pracoval v Nemecku na stavbe. Po krátkom čase ich prišla skontrolovať polícia, či majú všetky potrebné doklady, ked nezistila žiadne nedostatky, ospravedlnila sa, popriala nech sa im darí a odišla. Ked sa to zopakovalo viackrát, synovi to nedalo a spýtal sa takého staršieho Nemca, prečo to robia. Takto mu to vysvetlil: Po vojne, potrebovali Nemci čo najskôr obnoviť krajinu, vštepovali im do hlavy, aby každého, kto zneužíva akýmkoľvek spôsobom štátne peniaze , nahlasovali, lebo to nezneužíva štátne peniaze, ale ich peniaze. Oni to neberú ako udávanie, ani to slovo nepoužívajú, ale je to pre nich podnet na overenie skutočnosti. A ono to v nich takto zostalo a je im úplne jedno, ked niečo nahlasujú ,či sa jedná o domácich, či cudzincov a robia to pri akomkoľvek náznaku zneužívania štátnych prostriedkov. A čo robíme my ? Nahlásenie považujeme za udavačstvo, a pátrame kto to asi mohol byť , aby v prípade potreby sme vedeli s kým sa máme zúčtovať. Schody sa ale zametajú od vrchu. Zametanie je v nedohladne, každý kto má nejaký vplyv na čerpanie štátnych prostriedkov sa snaží z nich uchmatnúť čo najviac. My tu dole môžeme chytiť nejakú rybičku, ale tie veľké si v pokoji budú plávať dalej. Niekedy mám pocit, že nám Skovákom nie je pomoci a zamýšlam sa nad tým, čo také by sa muselo stať, aby sme zmenili myslenie. Pri mnohých diagnozach skutočne ani ja , nevidím dôvod , aby boli nezmyselne obmedzované vychádzky, 2 hod. doobeda a 2 poobede, prečo nie vtedy ked to vyhovuje mne ? To si len sociálna poisťovna zľahčuje prácu, pretože, len v týchto hodinách môžete byť mimo domu, s tým, že by ste to museli zdôvodnovať. Prečo ked má niekto zlomenú ruku, by nemohol celý den chodiť na vychádzky alebo si zacestovať aj na viac dní k vzdialeným príbuzným aj do zahraničia napr. k deťom, alebo aj na dovolenku, ved chodiť môže. Každú zmenu pobytu viac ako na den, by malo stačiť nahlásiť to len lekárovi, a ten by mal posúdiť, či je to vhodné alebo nie. Tie vychádzky sú holý nezmysel, skutočne pozostatok socializmu. Lenže to tak nefunguje. Lekár sa bude vyhovárať, že to musí nahlásiť SP, že to, že nebudete doma počas PN bolo treba nahlásiť pri začiatku PN, aby to on mohol vyznačiť na PN, proste x výhovoriek prečo sa to nedá. My to potom porušujeme, ked je problém hľadáme niekoho kto nám pomôže. Mne sa len žiada dodať, že je niečo zhnité v štáte Dánskom.
tutiola
16.08.09,13:40
.... Pri mnohých diagnozach skutočne ani ja , nevidím dôvod , aby boli nezmyselne obmedzované vychádzky, 2 hod. doobeda a 2 poobede, prečo nie vtedy ked to vyhovuje mne ? To si len sociálna poisťovna zľahčuje prácu, pretože, len v týchto hodinách môžete byť mimo domu, s tým, že by ste to museli zdôvodnovať. Prečo ked má niekto zlomenú ruku, by nemohol celý den chodiť na vychádzky alebo si zacestovať aj na viac dní k vzdialeným príbuzným aj do zahraničia napr. k deťom, alebo aj na dovolenku, ved chodiť môže. Každú zmenu pobytu viac ako na den, by malo stačiť nahlásiť to len lekárovi, a ten by mal posúdiť, či je to vhodné alebo nie. Tie vychádzky sú holý nezmysel, skutočne pozostatok socializmu. Lenže to tak nefunguje. Lekár sa bude vyhovárať, že to musí nahlásiť SP, že to, že nebudete doma počas PN bolo treba nahlásiť pri začiatku PN, aby to on mohol vyznačiť na PN, proste x výhovoriek prečo sa to nedá. My to potom porušujeme, ked je problém hľadáme niekoho kto nám pomôže. Mne sa len žiada dodať, že je niečo zhnité v štáte Dánskom.


Túto časť si hádam nemyslela celkom vážne. Veď ak dokážeš cestovať dokonca niekde do zahraničia, čo ti bráni chodiť do roboty? Pri niektorých diagnózach aj u nás sú takmer celodenné vychádzky, ale predsa nechceš povedať, že taká dovolenka pod rúškom návštevy deti by tebe či už ako zamestnavateľovi alebo zamestnancovi nevadila. Ty musíš byť v robote a kolega za ktorého musíš robiť si v rámci PN bude cestovať hore-dole. Stalo sa mi, že počas PN som požiadala lekára o zmenu adresy pobytu a bez problémov to urobil. Išlo o to, že som mala dýchacie problémy a odišla som z mesta na dedinu.
avonka1
16.08.09,16:17
Tutiola, občas by si odchodom z mesta vymenila kaluž za mláku- na dedinách ľudia milujú vypaľovanie odpadu na záhradách ( či už je to rastlinný odpad, alebo aj textil, guma atď.). Najviac to poteší, keď vyvešiaš čistučkú vypranú bielieň...
tutiola
16.08.09,16:53
Do 21 rokov a znovu od roku 2003 bývala a bývam na dedine, ale to je nepodstatné. Podstatné je, že to bolo po konzultácií a súhlasom ošetrujúceho lekára a nie svojvoľne. Predsa nie je možné, aby človek ktorý je PN mál väčšiu slobodu ako ten, ktorý robí a teda je automatický obmedzený počas pracovnej doby.
iriska
16.08.09,19:00
Zadávateľ témy sa troška odklonil od štandardu... Väčšinou (aspoň z mojich skúseností) ľudia, ktorí chcú ísť pracovať do zahraničia a nechcú sa nahlasovať na ÚP každý mesiac a nechcú riskovať kontroly, keď sú na PN, prihlásia sa ako dobrovoľne poistení do ZP a nechajú doma peniaze na šeky, po pol roku, roku sa vrátia so zárobkom a fungujú tu ďalej