Mel1001
14.08.09,10:16
Ahojte, nas zamestnanec závažne porušil prac.disciplínu a zamestnávateľ s ním okamžite skončil pracovný pomer.Zamestnanec mal este nárok na 5 dní dovolenky, moze si to este vyčerpat?
Dakujem
Stina
14.08.09,08:32
Môžte mu ich preplatiť.
Tweety
14.08.09,08:43
Ahojte, nas zamestnanec závažne porušil prac.disciplínu a zamestnávateľ s ním okamžite skončil pracovný pomer.Zamestnanec mal este nárok na 5 dní dovolenky, moze si to este vyčerpat?
Dakujem
Áno, môže, ak si nevyčerpe, musíte mu ju pri skončení PP preplatiť. K tomu okamžitému skončeniu, bol oboznámený s porušením PD? Ak nie, nemohli ste s ním skončiť PP.
abel
31.08.09,09:58
Zamestnanec ukradol tržbu a viac do práce nenastúpil. Aký § použiť na ukončenie pracovného pomeru?
Tweety
31.08.09,10:04
Zamestnanec ukradol tržbu a viac do práce nenastúpil. Aký § použiť na ukončenie pracovného pomeru?
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
veronikasad
31.08.09,10:05
Zamestnanec ukradol tržbu a viac do práce nenastúpil. Aký § použiť na ukončenie pracovného pomeru?
§ 68 Zákonníka práce

Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

Ak máte s ním uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti, náhradu škody si zamestnávatel musí uplatniť cestou súdu.
abel
31.08.09,10:17
A nemusí tam byť dodržaný ods. 5 z §63?

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
veronikasad
31.08.09,10:21
A nemusí tam byť dodržaný ods. 5 z §63?

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
Výpove´d a okamžité skončenie prac. pomeru sú dve rozličné veci. K preukázaniu že ide o hrubé porušenie prac.disciplíny musí mať zamestnávael dostatok dôkazov v prípade, že by zamestnanec napadol neplatnosť rozv.prac.pomeru na súde /čo asi nie je váš prípad/. Ak ste ešte "v lehote" podľa § 68 odst. 2, treba ho vyzvať /písomne, s doručenkou" na usporiadanie prac.záležitostí. Ak nebude reagovať a list sa vám vráti ako nedoručený, ukončite s ním prac.pomer.
Tweety
31.08.09,10:22
A nemusí tam byť dodržaný ods. 5 z §63?

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
Neide o výpoveď,ale o okamžité skončenie PP. Takže teda nie je potrebné ten § dodržať.
Nutricia
31.08.09,10:59
Ahojte, nas zamestnanec závažne porušil prac.disciplínu a zamestnávateľ s ním okamžite skončil pracovný pomer.Zamestnanec mal este nárok na 5 dní dovolenky, moze si to este vyčerpat?
Dakujem

Ak viac nenastúpil do práce môžete mu z dôvodu neospravedlnene zmeškaných zmien krátit dovolenku za každú takto zmeškanú zmenu(pracovný den) o jeden až dva dni dovolenky. §109ZP
dada 1
08.09.09,10:38
Zamestnanec - vrátnik spal počas služby v noci, je to dôvod na okamžité skončenie pp? Ako mu to máme dokázať keď v noci mal kontrolu, tak spal že vôbec nepočul auto v areáli.
katt
08.09.09,10:43
podľa mna ano
Chobot
08.09.09,10:43
Zamestnanec - vrátnik spal počas služby v noci, je to dôvod na okamžité skončenie pp? Ako mu to máme dokázať keď v noci mal kontrolu, tak spal že vôbec nepočul auto v areáli.

A ako teda viete, že spal, keď ho nikto nevidel spať? A čo to bolo za auto?
dada 1
08.09.09,11:15
Majiteľ bol na kontrole a zamestnanec sa aj priznal že spal a nič nepočul.
dada 1
08.09.09,11:17
Teda hneď ráno sa priznal,že spal ale teraz už hovorí niečo iné.
Chobot
08.09.09,12:04
Teda hneď ráno sa priznal,že spal ale teraz už hovorí niečo iné.

Tak je to tvrdenie proti tvrdeniu. Treba čo najskôr spísať záznam o porušení a popísať skutkovú podstatu. A dať to podpísať zamestnancovi. Pokiaľ ho ale nikto nevidel spať, tak to firma bude mať v prípadnom súdnom spore.

Pozri túto tému, tam majú dôkaz:

http://www.porada.sk/t117170-spanie-pocas-pracovnej-doby.html

Sú tam síce rôzne názory, ale niečo si z toho vyberieš.
zelinka
30.09.09,12:57
Mám zamestnanca ktorý 20.7.2009 nastúpil na PN, dnes sme sa od jeho lekára dozvedeli že je od 19.8.2009 práce schopný. Poraďte mi čo mám robiť, keďže ja ho dodnes evidujem ako PN.
Tweety
30.09.09,13:07
Mám zamestnanca ktorý 20.7.2009 nastúpil na PN, dnes sme sa od jeho lekára dozvedeli že je od 19.8.2009 práce schopný. Poraďte mi čo mám robiť, keďže ja ho dodnes evidujem ako PN.
Ak do práce nenastúpil, dať mu Absenciu s oznámením o porušení PD a výstrahou okamžitého skončenia PP.