jarkel
31.03.11,15:42
Jedna účtovníčka tvrdí ,že nemám nárok a dalšia vraj áno poradíte mi?
Zárobok 2400,37
poistné 320,71
čistý základ 2079,66
pracovala som plných 6 mesiacov Od 1.1.2010-31.6.2010.
ewita888
31.03.11,13:45
bol to trvalý prac. pomer? v každom mesiaci bol zdanitel. príjem? ak áno, nárok na ZP je..
jarkel
01.04.11,06:49
Ano,riadny pracovný pomer.Ja som si počítala a vyšla mi 78,52€.Dá sa žiadať aj dodatočne,keď mi to nedala učtovníčka do RZ?
rodina1
01.04.11,08:09
Ano,riadny pracovný pomer.Ja som si počítala a vyšla mi 78,52€.Dá sa žiadať aj dodatočne,keď mi to nedala učtovníčka do RZ?
Áno, na základe vykonaného RZD a potvrdenia o ročnom zúčtovaní dane, ktoré ti dá zamestnávateľ, si požiadaš formou DP o doplatenie zamestnaneckej prémie.
btt12
04.04.11,08:08
Správne je nahor.

Zákon 595/2003 § 32a ods.4
(4) Zamestnancovi, ktorý poberal posudzované príjmy v zdaňovacom období 12 kalendárnych mesiacov a sú splnené všetky podmienky uvedené v odseku 1, vzniká nárok na zamestnaneckú prémiu podľa odseku 3 v plnej výške. Zamestnancovi, ktorý poberal posudzované príjmy v zdaňovacom období menej ako 12 kalendárnych mesiacov a sú splnené všetky podmienky uvedené v odseku 1, vzniká nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie za kalendárne mesiace, za ktoré poberal tieto príjmy. Vypočítaná pomerná časť zamestnaneckej prémie sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.

Informovala som sa ohladom tejto veci a dozvedela som sa nasledovne - ak zamestnancovi prislucha ZP za urcity pocet mesiacov a nie za cely rok, pomerna cast sa rata zo sumy 157.035 EUR a nie 157.04 EUR, kedze sa vychadza z vypoctu:
4025.70-(266.60*12)=826.50*0.19=157.035, potom 157.035/12*11 mesiacov= 143.95 EUR (zaokruhlene na eurocenty nahor). Cize program mi to pocita pravdepodobne spravne.
daja
07.04.11,09:27
Zamestanec bol v pracovnom pomere celý rok 2010. Zároveň bol aj szčo. Ako szčo nemal žiadny príjem, ani výdavky. Môže si nejako dodatočne uplatniť zamestnaneckú prémiu? (daňové priznanie B nepodal- keďže nemal príjmy)
ewita888
07.04.11,11:28
Zamestanec bol v pracovnom pomere celý rok 2010. Zároveň bol aj szčo. Ako szčo nemal žiadny príjem, ani výdavky. Môže si nejako dodatočne uplatniť zamestnaneckú prémiu? (daňové priznanie B nepodal- keďže nemal príjmy)
dodatočným DP typu A
farina28
20.01.12,10:48
Dobry den, velmi pekne Vas chcem poprorit o radu. Mozno sa to tu uz niekde pisalo, ale naozaj nemam cas hladat a tak ci tak by som sa potom pytala.

Mozete mi poradit, ako si overim (vypocitam), ci mam narok na ZP, lebo nase tety mzdarky zial nevedia, alebo nechcu poradit. Ale pokial mozno, tak polopatisticky, aj co patri do zdanitelneho prijmu a tak.

A este mam otazku tochu spatne. Minuly rok, ked som sa pytala, preco sa ma ZP netyka, ak mi teta povedala, ze ked si uplatnujem "poistenia, sporenia", tak ZP uz nemozem a ze toto je pre mna vyhodnejsie.
Tiez je zaujimave, ze som o ZP pocula prvy krat min. rok pri zuctovani dane a tu vidim, ze to bolo aj skor...clovek aby ozaj aj pod kamenmi hladal...

Dakujem, dufam, ze sa najde nejak dobra trpezliva dusa a poradi mi.
stan013
20.01.12,11:10
Dobrý deň,

Pozrite §32a zákona o dani z príjmov - http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#32a.

Názornejšie obsvetlenie výpočtu tu:http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=39&etype=-1&aid=2034

Alebo ešte názornejšie:)tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zamestn_premia_2011.pdf

Dúfam, že pomôže, aj keď teda, tá zamestnanecká prémia, to je bieda... z každého pohľadu..

Príjemný deň a víkend
farina28
20.01.12,12:36
Dobrý deň,

Pozrite §32a zákona o dani z príjmov - http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#32a.

Názornejšie obsvetlenie výpočtu tu:http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=39&etype=-1&aid=2034

Alebo ešte názornejšie:)tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zamestn_premia_2011.pdf

Dúfam, že pomôže, aj keď teda, tá zamestnanecká prémia, to je bieda... z každého pohľadu..

Príjemný deň a víkend


dakujem pekne, pozriem sa a pochvalim sa, ako som dapadla :)

a nahodou neviete, ako to bolo min. rok s tym uplatnenim zp a poisteni, sporeni...?

rh
stan013
20.01.12,13:09
dakujem pekne, pozriem sa a pochvalim sa, ako som dapadla :)

a nahodou neviete, ako to bolo min. rok s tym uplatnenim zp a poisteni, sporeni...?

rh

Dobrý deň:),

Ak Vaša p. účtovníčka tými "poistenia, sporenia" myslela DSS alebo nejaké životko, tak sa podľa mňa mýlila, alebo Vás zavádzala.. v tom prípade by som ju znova požiadal o výpočet ZP za predminulý rok a o prípadné doplatenie (za minulý rok by Vám mohla vyjsť ZP v oveľa vyššej sume, než tento rok - za 2010 bola max 157,04Eur a za 2011 je len 50,34Eur).

Tak určitee, že sa potom pochváľte:)

A ak nebudete niečomu rozumieť pri tom výpočte alebo termínom typu "časový test", tak napíšte, skúsim odpovedať:). Najskôr si však overte, či máte podľa dikcie zákona na ZP vôbec nárok, je tam toho dosť, čo tento nárok zahatáva:).

Príjemný víkend!
ewita888
20.01.12,14:35
Dobrý deň:),

Ak Vaša p. účtovníčka tými "poistenia, sporenia" myslela DSS alebo nejaké životko, tak sa podľa mňa mýlila, alebo Vás zavádzala.. v tom prípade by som ju znova požiadal o výpočet ZP za predminulý rok a o prípadné doplatenie (za minulý rok by Vám mohla vyjsť ZP v oveľa vyššej sume, než tento rok - za 2010 bola max 157,04Eur a za 2011 je len 50,34Eur).

Tak určitee, že sa potom pochváľte:)

A ak nebudete niečomu rozumieť pri tom výpočte alebo termínom typu "časový test", tak napíšte, skúsim odpovedať:). Najskôr si však overte, či máte podľa dikcie zákona na ZP vôbec nárok, je tam toho dosť, čo tento nárok zahatáva:).

Príjemný víkend!

ak si nárokuje na zamestnaneckú prémiu, nemá nárok na zníženie základu dane podľa par. 11.. takže nemáš pravdu..
stan013
20.01.12,15:08
ak si nárokuje na zamestnaneckú prémiu, nemá nárok na zníženie základu dane podľa par. 11.. takže nemáš pravdu..

Dobrý deň,

Máte pravdu, trošku mi unikol význam "uplatnenie poistenia a sporenia" - ak sa tým myslí realizovanie zníženia základu dane, tak toto na DRSR naozaj špecifikovali v zmysle, že buď si daňovník zníži základ dane alebo mu môže byť priznananý nárok na ZP, i keď úprimne - mne osobne to zo zákonov jasne nevyplýva.

Pri mojej predchádzajúcej odpovedi som mal na mysli, že si poistenie a sporenie daňovník platí - pretože nie vždy si ho môže zo základu odčítať (a pre rok 2011 už o tieto príspevky naviac základ dane nemožno znížiť vôbec), hlavne v prípadoch pre ZP zaujímavých, čo sú príjmy = alebo < ako nezdaniteľné minimum.

Každpádne mi toto uniklo, našiel som to len v otázkach a odpovediach na DRSR, teda ďakujem za upozornenie a ospravedlňujem sa za svoju nepresnosť.

Príjemný víkend
Katy a R
20.01.12,21:32
Dobrý deň,

Máte pravdu, trošku mi unikol význam "uplatnenie poistenia a sporenia" - ak sa tým myslí realizovanie zníženia základu dane, tak toto na DRSR naozaj špecifikovali v zmysle, že buď si daňovník zníži základ dane alebo mu môže byť priznananý nárok na ZP, i keď úprimne - mne osobne to zo zákonov jasne nevyplýva.
....

.. k zvýraznenému - a čo §32a odst 8 ;):confused:
Rozalka
21.01.12,10:21
V tlačive ročného zúčtovania je pre r. 07 (Základ dane na uplatnenie ZP) uvedené:
Uvádza sa základ dane vypočítaný podľa § 5 ods. 8 zákona zo sumy 12 násobku minimálnej mzdy, ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy (tj. náš prípad).
Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy najmenej vo výške 12-násobku minimálnej mzdy, uvádza sa základ dane vypočítaný podľa § 5 ods. 8 zákona z posudzovaných príjmov tohto zamestnanca.

Nechcel vyzerať prihlúplo (aj keď za to nikto nemôže, ako vyzerá :)), no potrebujem objasniť:
Zamestnanec dosiahol príjmy v sume 3750 eur (=vyššie ako polovica minimálnej mzdy ale nižšie ako minimálna mzda, má nárok na ZP)
jeho základ dane podľa § 5 ods. 8 = 3312,99 (z dôvodu vysokej prémie v jednom mesiaci, t.j. nižšie poistné)
Podľa logiky by mal mať nárok na ZP takto: 3559,30-3312,99*0,19 = 246,40*0,19= 46,82
ale podľa logiky zákona to vychádza na 50,34
Alebo som niečo prehliadla?

Je to tým, že môj príklad nie je dostatočne preukazný (= je vymyslený)?
farina28
21.01.12,15:46
Ospravedlnujem sa, asi som sa mala vyjadrit jasnejsie. Ale tiez to v tych zakonoch nejak jasne nevidim...aj som si pozrela §32a odst. 8, nevadi.
Dakujem za linky, pozrela som si to a predsa mam este vela otazok. Zatial som nepocitala, lebo mi nie je jasne, z coho mam vychadzat a nemam po ruke teraz ani pasky, ani vyuctovnia z min. rokov a tak ci tak nie som o nic mudrejsia a m v tom rovnaky gulas. Mozem sa teda spytat priamo?

Mala som tab. mzdu 306 (tusim aj nejake centy) + os. ohod., raz za rok nejaku odmenu, prisp. na zotavenie a mozno aj nejaku dohoduVP u zamestnavatela. Hrubym odhadom, spadam do naroku na ZP? Som slobodna, bezdetna, takze ziadne ine oslob., bonusy...

A tiez by ma zaujimal aj iny nazor, pripadne vysvetlenie k roku 2010, pripadne skor. Prijem viacmenej rovnaky, uplatnila som si zniz. zakl. dane v plnej vyske (DSS, ziv. poist...). (Aj to tusim min. rok uz nenaratavali do plnej sumy, ale zobrali len jedno potvrdenie.) Bolo to naozaj vyhodnejsie riesenie? A kolko spatne sa da poziadat o prepocitanie a vratenie prip. rozdielu?

Aj tak mam z toho riadny choas, lebo udajne takyto nizky plat je nezdaneny.
A mohli by ste mi tiez vysvetlit pojmy zrazkova a preddavkova dan?

Prepacte, ze sa takto pohodlne vypytujem, ale naozaj neviem, z ktorych udajov vychadzat a ja vlastne len chcem vediet, ci mam narok o ZP poziadat, lebo nase tety mzdarky, iba povedia, toto ano, toto nie, to sa vas netyka, ale nikdy nepovedia preco a nechcem sa nehat okradat, aj ked len o par centov.

A este, vedeli by ste mi povedat, ako to je, ked je aut. honorar u zamestnavatela? Musi si zamestnanec robit DP? Ale to len tak mimochodom.

Nehnevajte sa a vopred velmi pekne dakujem ochotnej trpezlivej dusi, ktora mi pomoze.
rh
ewita888
21.01.12,17:45
farina, pokial nedáš presné čísla, t. j. hrubá mzda a odvody za rok, nikto ti neodpovie, či máš nárok na ZP..
farina28
21.01.12,18:37
aha, cize z hrubej...a pocita sa s presnymi cislami za kazdy mesiac (podla vypl. pasky)? v tom pripade ale mzdarka nemohla z brucha vediet, co je pre mna vyhodnejsie...ci? dakujem za reakciu, uz aspon viem, z coho pocitat
ewita888
21.01.12,20:01
nie za každý mesiac, písala som za rok.. a čo mala mzdárka z brucha vedieť? už nejak strácam prehlad, o čo ti vlastne ide..
farina28
22.01.12,08:44
ano, ja chapem ze za rok, ale ako dostanem tu sumu za rok. musim spocitat realne sumy, ake som dostala a ake isli odvody, alebo len HMx12 a jednotl. odvodyx12 a hotovo, bezohladu na to, ci som mala D, alebo N... lebo napr. osobne sa nam menilo kazde tri mesiace a odmena bola raz, alebo 2x/rok
a z brucha ci mohla len tak vediet povedat, ci sa mi viac vyplati ZP, alebo si znizit zaklad dane, este pri ziadani o vykonanie RZ
a mas pravdu, je toho vela, co ma zaujima, lebo sa mi zda, ze nas zamestnavatel odzubkava, tak si chcem ujasnit vsetky fakty, kedze v tejto oblasti sa absolutne nevyznam...
dakujem
Xanti
22.01.12,09:01
Farina28
a prečo si myslíš, že mzdárka Ti to povedala z brucha? Tiež viem dopredu povedať čo sa komu viac oplatí, a či sa oplatí a to neni info z brucha, pretože si pozriem výsledné stavy za celý rok.
A dalšia vec, ak píšeš že máš minimálnu mzdu? Tj. neodvádzala si dane, tak aké vrátenie dane si si chcela uplatňovať, zarátaním poistky? Ved štát ti vráti len to čo vložíš. Kedže si vložila predpokladám 0 tak bola pre teba výhodnejšia ZP ako uplatnenie si poistky.

Na každej výplatnej páske by si mala mať položku daň alebo preddavková daň ... pozri aké sumy tam máš.
farina28
22.01.12,11:25
Preto si myslim, ze mi to povedala z brucha, lebo si nic nepozerala, pytala som sa jej to osobne a hlevne ked sa jej cokolvek opytam, tak bud sa ani nechce bavit, alebo povie, lebo to tak je.
A kedze minimalne vedela, aku nizku mzdu mam zakladnu, tak mi je divne, ze mi prave povedala, ze mna sa ZP netyka. A kazdy mesiac mi stahuju nejaky preddavok...ale uplne kazdy. To je spravne?
A prosim, neutocte na mna, ja sa len pytam. Nikoho neurazam, ale ked niekto nie je ochotny, alebo schopny vysvetlit to, co je jeho pracovnou naplnou...ako priklad, personalistka spolu so mzdarkou mi nevedeli poradit s OCR; riesila som to prvy krat za 7rokov a oni to riesia urcite castejsie, ved len na nasom pracovisku viem o dvoch kolegyniach, ktore boli urcite na OCR v min. roku...a to sa tej mzdarky pytala personalistka, nie ja...
Xanti
22.01.12,11:30
Farina28
ak neuvedieš presné čísla, tak Ti nevie nikto poradiť.
Za rok 2010 musíš mať od zamestnávateľa tlačivo ak ti robil ročné zúčtovanie dane. Tam sú všetky údaje čo treba. Tento rok ešte RZD nerobil, ale ak neveríš zamestnávateľovi, tak si pýtaj potvrdenie o zdanitľných príjmoch a urob si sama DP typ A .

A spomínaš hrubú mzdu 306 eur tak z tej mzdy naozaj sa neplatili žiadne dane. A čo sa týka osobných príplatkov nespomínaš v akej výške sú. Ako ked nepovieš otvorene výšku mzdy naozaj je ťažko poradiť.
ewita888
22.01.12,11:31
farina, nikto tu na teba neútočí.. ak sa chceš dozvedieť, na čo máš nárok, odpovedaj na naše otázky.. lebo stále píšeš dokola to isté, ale nie to, na čo sa ťa pýtame..
zrátaj si hrubé mzdy na páskach za celý rok, odvody, preddavky dane.. lebo keď zadáš, že si mala mzdu 306 plus osobné, ako máme vedieť, kolko je osobné.. musíš dať presné čísla, ak ich nedáš, odpovede sa nedočkáš..
farina28
22.01.12,12:38
ewita, ja by som aj odpovedala, ale kedze tuto problematiku neovladam a nie je mi nieco uplne jasne, musim sa znovu pytat...ako napriklad to, z coho konkretne si vypocitam zaklad dane, musela som si overit, co sa pocita do hrubej mzdy a ci sa rocny prijem a odvody vypocitavaju uplne z presnych cisel, alebo sa to nejako pausalizuje (naco si mi ty tiez neodpovedala, len prizvukovala, ze nie za mesiac, ale za rok)...momentalne vsak nemam pri sebe VP, ani vyuctovanie za min rok

xanti, 306 je tarifny, nie hruby plat, ostatne je uvedene vyssie...napisem kludne otvorene, ked si to aspon zhruba vypocitam (ak to pojde, mozno aj uplne) ale takto by som musela opisovat 12 VP a to uz sa mi aj tak zda, ze pisem vela...tak ale nemozeme vsetci vediet vsetko

mrzi ma, ak bola moja povodna sprava nezrozumitelna, ale snazila som sa vsetko rozdelit do samostatnych odstavcov, kedze som mala viac otazok a ak niekto cita az dalej, mozno tam uz nie je vsetko ale snazila som sa zakazdym pytat jasne a odpovedat na vase momentalne kladene otazky, aby ste pochopili niektore moje postoje, ktorym ste sa divili....ja som si nechcela dat znizit zaklad dane, mne nasa mzdarka povedala, ze si to mam doniest a o ZP som u nas prvykrat pocula min. rok(!) a ked som chcela, aby mi to objasnila, ze co to je, tak ma len odbila...

ja viem, vravi sa, neznalost zakona neospravedlnuje, ale mozem si nieco citat tisic krat, ked je nieco vazne, radsej sa poradim s tymi, ktori tomu rozumeju a su ochotni pomoct...
ewita888
22.01.12,12:46
farina, na každej výpl. páske máš položku hrubá mzda, odvody, dane.. nikto od teba nechce základ dane ani aby si písala každý mesiac osobitne, zrátaj si to a daj sem..

a odvody určite nie sú paušálne, z každej mzdy to máš vyrátané na páske..
farina28
22.01.12,13:33
ale momentalne nemam pri sebe pasky, tak to nemozem pozriet; a ja by som si to rada sama vypocitala, aby som to uz vedela :)
a je pekne, ze so sebou navzajom suhlasite, ja tiez s vami suhlasim, len som bola nejak nepochopena...pisem tak velmi nezrozumitelne? ved aj v tejto odpovedi mam odpoved na moju otazku, ktoru som pisala uz predtym a min. 2x...ale tak medzi riadkami som si to uz vydedukovala z vasich reakcii a pri logickom uvazeni;
este raz dakujem za vsetky reakcie a rady a ked budem mat pasky a spocitane polozky, ozvem sa
pekny zvysok nedele
iveta777
23.01.12,08:52
ja by som potrebovala poradiť tiež. Potrebujem vypočítať zamestnaneckú prémiu na tento rok. takže v roku 2011 mám hrubú mzdu 1902 euro za rok
robím 4 hod denne.a z toho sú odvody 254,64 za rok. môžte mi to napísať ako sa to ráta a či mám nárok na zamestnaeckú prémiu. Dakujem
iveta777
23.01.12,09:20
Dočítala som sa dva vzorce a to jeden je tento ak zarobím najmnenej 1902 eura za rok tak sa to počíta ako keby som mala zarobiť 12*317 eura za rok od toho odrátam odvody ako by som zaplatila 509,64 a mám základ 3294,36
a ten odrátam od odpočítatelnej položky 3559,30 a mám 264,94 *19 percent
a to je zamestnanecká prémia 50,34.
Mám to správne pochopené dakujem za odpoved
ewita888
23.01.12,09:27
Ak si robila celý rok, máš nárok pri takomto príjme na max. prémiu, t.j. 50,34
iveta777
23.01.12,10:10
robila celý rok dakujem ani jeden den marodky
ewita888
23.01.12,10:34
nevadí, ak by si mala aj PN.. ak by ti pri posúdení vyšiel nárok na ZP z hľadiska príjmu, doležité je, aby si mala v každom mesiaci zdanitelný príjem čo i len jeden cent..
mimusa
25.01.12,09:51
Chcem sa spytat, ci je nutne dolozit potvrdenie z dohody o vykonani prace , ktora bola subezne s hlavnym pracovnym pomerom u ineho zamestnavatela k ziadosti o zamestnanecku premiu a ci sa tento prijem zapocita do celkoveho prijmu
Anja111
25.01.12,09:53
Chcem sa spytat, ci je nutne dolozit potvrdenie z dohody o vykonani prace , ktora bola subezne s hlavnym pracovnym pomerom u ineho zamestnavatela k ziadosti o zamestnanecku premiu a ci sa tento prijem zapocita do celkoveho prijmu
Áno, treba doložiť, započítava sa do celkového príjmu.
mimusa
25.01.12,09:57
dakujem
farina28
25.01.12,13:02
Dobry den, mam doplnujucu otazku. Pocula som, ze vraj moze zamestnavatel vylucit ZP? Citala som si znovu §32a, ale nikde to tam nevidim a pochybujem, ze by zmienka o takom niecom bola inde v zakone...
Dakujem
stan013
25.01.12,13:09
Dobry den,

Vylucit.. o tom nic neviem, ale su podmienky, za ktorych nevznika narok na ZP - napriklad ak dostava zamestnavatel Príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie - §32a, ods 1, písm.b - poznámka 122b)...
farina28
25.01.12,13:18
ale to sa tyka vzdy len konkretnej osoby ten prispevok, nie?
adela.p
25.01.12,14:54
Prosím Vás tiež o pomoc.

Zamestnanec nastúpil 11.7.2011, jeho výška úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti je 2680,64€, čiastkový základ dane bol 2321,57€ a úhrn preddavkov na daň bez uplatnenia daňového bonusu bol 112,28€.

Má nárok na zamestnaneckú prémiu, keď neodpracoval celých 6 mesiacov (resp. mu chýba 11 dní) a ak hej, tak v akej výške (resp. ako to vypočítam)

Dakujem.
stan013
25.01.12,15:07
Prosím Vás tiež o pomoc.

Zamestnanec nastúpil 11.7.2011, jeho výška úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti je 2680,64€, čiastkový základ dane bol 2321,57€ a úhrn preddavkov na daň bez uplatnenia daňového bonusu bol 112,28€.

Má nárok na zamestnaneckú prémiu, keď neodpracoval celých 6 mesiacov (resp. mu chýba 11 dní) a ak hej, tak v akej výške (resp. ako to vypočítam)

Dakujem.

Zjednodušene:
50,34/12*6=25,17

Vysvetlenie:
Pozrite §32a zákona o dani z príjmov - Zákon o dani z príjmov od 01.01.2012 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#32a).

Názornejšie obsvetlenie výpočtu tu:http://portal.gov.sk/portal/sk/defau...pe=-1&aid=2034 (http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=39&etype=-1&aid=2034)

Alebo ešte názornejšie tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...remia_2011.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zamestn_premia_2011.pdf)

P.S.: Do odpracovaných mesiacov sa mu zarátavajú aj mesiace, v ktorých odpracoval čo len 1 deň.
Erislava
25.01.12,18:08
Poprosím tiež o jednu radu. Zamestnanec bol u nás zamestnaný celý rok,príjem mal za 6 mesiacov a od 01.07.2011 bol naPN, pričom za mesiac júl 2011 mu bola vyplatená náhrada príjmu pri PN (to sa nepovažuje za príjem na posúdenie nároku na ZP), ale zároveň mu bol vyplatený príspevok zamestnávateľa na DDS a takýto príjem je zdaniteľný. Nie som si istá, či mu nárok na ZP mám počítať za 6 mesiacov alebo za sedem.Ja by som počítala za 7 , keďže ten príspevok je zdaniteľný príjem a vznikol z titulu HPP.
Stebielko
26.01.12,11:10
Ahojte. Viete mi,prosím Vás pomôcť pri výpočte zamestnaneckej prémie. Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov bol : 3776,54 Eur. Odpracované má mesiace 5-12 v roku 2011. Iný príjem nemala. Ďakujem.
stan013
26.01.12,13:59
Ahojte. Viete mi,prosím Vás pomôcť pri výpočte zamestnaneckej prémie. Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov bol : 3776,54 Eur. Odpracované má mesiace 5-12 v roku 2011. Iný príjem nemala. Ďakujem.

Ahoj,

50,34/12*8=33,56

Skús si prepočítať:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zamestn_premia_2011.pdf
Rozalka
26.01.12,16:34
Ahojte. Viete mi,prosím Vás pomôcť pri výpočte zamestnaneckej prémie. Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov bol : 3776,54 Eur. Odpracované má mesiace 5-12 v roku 2011. Iný príjem nemala. Ďakujem.

Koľko boli zrazené odvody? Predpokladám, že dosť vysoká na to, aby si mala nárok na celú ZP.


Dobry den,

Vylucit.. o tom nic neviem, ale su podmienky, za ktorych nevznika narok na ZP - napriklad ak dostava zamestnavatel Príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie - §32a, ods 1, písm.b - poznámka 122b)...
Aj napr. pridelenie vozidla a zdaňovanie 1% jeho OC nezakladá nárok na ZP.
stan013
27.01.12,15:43
Koľko boli zrazené odvody? Predpokladám, že dosť vysoká na to, aby si mala nárok na celú ZP.


Aj napr. pridelenie vozidla a zdaňovanie 1% jeho OC nezakladá nárok na ZP.

..alebo napr. výhra v tombole na firemnej akcii:)

tá ZP je proste taká malá, úradnícka gorilka:)

príjemný víkend
stan013
28.01.12,06:30
[QUOTE=Rozalka;1958286]Koľko boli zrazené odvody? Predpokladám, že dosť vysoká na to, aby si mala nárok na celú ZP.

Btw - ak je úhrn príjmov menší, než 3804E, tak sa odvody počítajú akoby "fiktívne", z minimálnej (mesačnej) mzdy. Takže základ ZP bude 50,34E, ktorý sa bude krátiť počtom odpracovaných mesiacov z kal. roka.

Pekný víkend
Marta 257
30.01.12,19:02
Zdravím Vás poraďáci, tiež mám dilemu ohľadom zamestnaneckej prémie a poskytnutých príspevkov na podporu udržania zamestnania. V ZDP sa v §32a odst.1 pís.b/ pod vyslvetlivkou č. 122b - spomína len § 50a zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti.... No takýchto príspevkov tohoto zákona je viac §47, §50c,d, §53, §53a,b, §56a, §59, §60... Tak neviem či zamestnanec má nárok na zamestnaneckú prémiu, keď zamestnávateľ poberal niektorý z týchto príspevkov alebo nie. Nenašla som to ani na daňových informáciách. Poradíte? Ďakujem moc
farina28
03.02.12,10:19
Ahojte,
dakujem vsetkym, ktori reagovali na moje otazky.
Zistila som ze moja HM a dokonca aj cista bola vyssia ako 3804,-, takze sa ma ZP netyka. Inak som tiez zistila, ze pokial clovek aj s minimalnou mzdou odpracuje cely rok, tak mu aj tak ZP nevyjde. :(To chcel byt zasa niekto za pekneho, ale skutek utek. No co uz, asponze dan mi vratia... :)
Este raz vdaka a vsetko dobre,
rh
stan013
03.02.12,11:33
Ahojte,
dakujem vsetkym, ktori reagovali na moje otazky.
Zistila som ze moja HM a dokonca aj cista bola vyssia ako 3804,-, takze sa ma ZP netyka. Inak som tiez zistila, ze pokial clovek aj s minimalnou mzdou odpracuje cely rok, tak mu aj tak ZP nevyjde. :(To chcel byt zasa niekto za pekneho, ale skutek utek. No co uz, asponze dan mi vratia... :)
Este raz vdaka a vsetko dobre,
rh


Ahoj,

V istých prípadoch ti môže výjsť ZP aj keď máš "HM" vyššiu, než 3804, ale ak máš čistú mzdu vyššiu, než nezdaniteľné minimum, tak sa ti naozaj ZP vždy napočíta 0-ová. Avšak ak máš "HM" (Úhrn príjmov) rovný alebo menší, než 3804, tak je ZP maximálna (50,34) a potom sa už len kráti počtom mesiacov, v ktorých si poberala príjem (počet mesiacov/12*maxZP).

Pekný víkend
truch
03.02.12,11:44
Vyšla niekomu vôbec zamestnanecká prémia? Vlani mali u nás 4 ľudia, toho roku nikto:( To aký príjem musí byť aby ZP vyšla????
farina28
03.02.12,12:16
Ahoj,

V istých prípadoch ti môže výjsť ZP aj keď máš "HM" vyššiu, než 3804, ale ak máš čistú mzdu vyššiu, než nezdaniteľné minimum, tak sa ti naozaj ZP vždy napočíta 0-ová. Avšak ak máš "HM" (Úhrn príjmov) rovný alebo menší, než 3804, tak je ZP maximálna (50,34) a potom sa už len kráti počtom mesiacov, v ktorých si poberala príjem (počet mesiacov/12*maxZP).

Pekný víkend


no tak teda skusme: HM 4496,04; SF: 45,-; odm. 80,-; pred. dane 92,80; odvody 613,15
čistu mzdu som mala teda 3915,09...stale mi totiz nie je jasny pojem uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov; ja si pod tym predstavujem cistu mdzu, nie hrubu, ked je tam vyplatenych

dakujem

a este, nevies nahodou, co moze byt "nep. prijem"? mam to na paske kazdy mesiac vo vyske 10,-
stan013
03.02.12,12:27
no tak teda skusme: HM 4496,04; SF: 45,-; odm. 80,-; pred. dane 92,80; odvody 613,15
čistu mzdu som mala teda 3915,09...stale mi totiz nie je jasny pojem uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov; ja si pod tym predstavujem cistu mdzu, nie hrubu, ked je tam vyplatenych

dakujem

a este, nevies nahodou, co moze byt "nep. prijem"? mam to na paske kazdy mesiac vo vyske 10,-

:)
no skusme teda pocitat spolu: Nezdanitelne minimum = 3559,3. Takze ak Úhrn príjmov mínus odvody na SP a ZP vychádzajú nad túto čiastku, tak ZP bude 0. :)

"nep. príjem?" .. nepotrebný príjem? :) Vážne, to záleží.. na pásku si môžete ako firma položky pomenovať takmer akokoľvek.. určite to ale bude vedieť vaša účtovníčka. Možno pôjde o "nepravidelný príjem" (teda nejaký, čo nemusíš dostať v každej výpalate) v zmysle nejakých bonusov/odmien.

Tak ahoj a daj potom vedieť, čo to znamenalo:)
ewita888
03.02.12,12:27
no tak teda skusme: HM 4496,04; SF: 45,-; odm. 80,-; pred. dane 92,80; odvody 613,15
čistu mzdu som mala teda 3915,09...stale mi totiz nie je jasny pojem uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov; ja si pod tym predstavujem cistu mdzu, nie hrubu, ked je tam vyplatenych

dakujem


a este, nevies nahodou, co moze byt "nep. prijem"? mam to na paske kazdy mesiac vo vyske 10,-
Pri takomto prijme ti ZP nevyjde
nep.príjem - nepeňažný príjem
ewita888
03.02.12,12:28
Ahojte,
dakujem vsetkym, ktori reagovali na moje otazky.
Zistila som ze moja HM a dokonca aj cista bola vyssia ako 3804,-, takze sa ma ZP netyka. Inak som tiez zistila, ze pokial clovek aj s minimalnou mzdou odpracuje cely rok, tak mu aj tak ZP nevyjde. :(To chcel byt zasa niekto za pekneho, ale skutek utek. No co uz, asponze dan mi vratia... :)
Este raz vdaka a vsetko dobre,
rh
a to si ako zistila?
stan013
03.02.12,12:38
..tým som chcel tiež povedať, že ak máš minimálnu mzdu, 12 esiacov, tak budeš mať nárok na max ZP (12*317=3084)...
farina28
03.02.12,12:47
povedala mi to jedna mzdarka, ze u nich zatial mal ZP len jediny zamestnatec so mzdou 350-360,- s tym, ze bol min. 4 mesiace (nepamatam presne) PN; inym na rovnakej pozicii s rovnakou mzdou, ktory neboli dlhodobo PN nevysla
stan013
03.02.12,12:51
povedala mi to jedna mzdarka, ze u nich zatial mal ZP len jediny zamestnatec so mzdou 350-360,- s tym, ze bol min. 4 mesiace (nepamatam presne) PN; inym na rovnakej pozicii s rovnakou mzdou, ktory neboli dlhodobo PN nevysla

Ale PN ak bola celý mesiac PN, tak takéto mesiace sa nezapočítavajú do mesiacov s príjmom (mesiace z príjmom/12*ZP)

.. je to úplná hovadina, tá ZP, na tom sa zhodne každý človek, len tí, čo to vymysleli asi nie, lebo sú na to príliš hlúpi. Podľa toho, čo si písala vyššie, tak tebe naozaj ZP nenáleží, avšak ak budeš mať hocaké iné otázky, tak sa kľudne pýtaj, od toho takéto fóra sú... a konkrétne problematika ZP je celá pomotáná a v niektorých detailoch až nejasná.
ewita888
03.02.12,12:51
povedala mi to jedna mzdarka, ze u nich zatial mal ZP len jediny zamestnatec so mzdou 350-360,- s tym, ze bol min. 4 mesiace (nepamatam presne) PN; inym na rovnakej pozicii s rovnakou mzdou, ktory neboli dlhodobo PN nevysla
tak ale píšeš, že ani pri min. mzde nie je nárok na ZP.. tak ak nevieš, nepíš to tu, lebo možeš pomýliť niekoho..

máš tu už niekolkokrát sposob výpočtu, skús si to prepočítať...
ewita888
03.02.12,12:54
Ale PN ak bola celý mesiac PN, tak takéto mesiace sa nezapočítavajú do mesiacov s príjmom (mesiace z príjmom/12*ZP)

.. je to úplná hovadina, tá ZP, na tom sa zhodne každý človek, len tí, čo to vymysleli asi nie, lebo sú na to príliš hlúpi. Podľa toho, čo si písala vyššie, tak tebe naozaj ZP nenáleží, avšak ak budeš mať hocaké iné otázky, tak sa kľudne pýtaj, od toho takéto fóra sú... a konkrétne problematika ZP je celá pomotáná a v niektorých detailoch až nejasná.
Prečo by mala byť ZP hovadina?? aspoň takto mali ľudia prilepšenie si pri tak malej mzde.. hovadina je min. mzda, taká, aká je..
farina28
03.02.12,13:06
Pri takomto prijme ti ZP nevyjde
nep.príjem - nepeňažný príjem

dakujem, myslela som si...ale furt sa v tom nevyznam v tych pojmoch vasich :)
a ospravedlnujem sa, predchadzajucu odpoved mi hodilo na koniec, asi som si zle klikla
rh
stan013
03.02.12,13:13
Prečo by mala byť ZP hovadina?? aspoň takto mali ľudia prilepšenie si pri tak malej mzde.. hovadina je min. mzda, taká, aká je..

Ahoj,

Prepáč, ak som sa ťa dotkol, o to mi vôbec nešlo... ZP je podľa môjho názoru absolútna hovadina, nie preto, že má dať pár drobných tým, čo majú veľmi veľmi málo (z toho pohľadu je 50 eur, čo je MAXIMUM - urážka), ale že je to komplikované a naozaj v niektorých prípadoch nejednoznačné (zamestnanec bol celý mesiac PN, ale dostal od zamestnávateľa príspevok na DDS). ZBYTOČNE komplikované - na tie sumy, čo z toho nakoniec vychádzajú a za akých okolností je na ne vôbec nárok. Dalo by sa to spraviť oveľa oveľa oveľa jednoduchšie s tým istým efektom na cieľovú skupinu, nemyslíš? Ale to je na diskusiu skôr pri kofole alebo pri pive. A keď už, tak keby sa len 1 deň nekradlo (myslím teraz "len" tých 150 ľudí v NRSR), tak by mohla byť ZP v nejakej zmysluplnej výške - čím myslím aspoň 500EUR. preboha.... pre mňa je ZP strašná urážka, keď do toho troška vidím. Ale prosím, neber to osobne, o to tu vôbec nejde...
ewita888
03.02.12,13:25
No tak osobne to určite neberiem, to sa mýliš..
:) Ale k veci: minulý rok bola ZP niečo cez 180 eur, stále lepšie, ako nič, nemyslíš? Áno, teraz to veľmi kleslo, ale tiež lepšie, ako nič.. skor by ma štvala tá min. mzda, ktorú strááášne veľa zamestnávateľov využíva.. celý rok..
A žeby bola ZP komplikovaná, to sa mi nezdá.. dobrá účtovníčka si s tým poradí..
stan013
03.02.12,13:41
No tak osobne to určite neberiem, to sa mýliš..
:) Ale k veci: minulý rok bola ZP niečo cez 180 eur, stále lepšie, ako nič, nemyslíš? Áno, teraz to veľmi kleslo, ale tiež lepšie, ako nič.. skor by ma štvala tá min. mzda, ktorú strááášne veľa zamestnávateľov využíva.. celý rok..
A žeby bola ZP komplikovaná, to sa mi nezdá.. dobrá účtovníčka si s tým poradí..

:)
Som rád, že nie, len som sa chcel uistiť.
... minulý rok bola 157,04, avšak o to nejde, teraz je 50,34 (a to stále vravíme o MAXIMÁLNEJ).. súhlasím s tebou, že každý troška šikovnejší účtovník si to dokáže spočítať, ale predsa.. o to tu vôbec nejde preboha, takáto vec by mala byť jednoduchá a nie taká, že potrebuješ naozaj "preniknúť" do problematiky, pochopiť výnimky, časový test, prečítať ešte kopec súvisiacich paragrafov iných zákonov, než je o dani z príjmov... obyčajný človek, ktorý je potenciálnym príjemcom ZP, a nie účtovník, by si mal takúto vec vedieť vypočítať (overiť) bez toho, aby stratil týždeň života... takže s tebou nesúhlasím, a podľa mňa to je prekomplikovaná hovadina až urážka:). Ale to je môj osobný názor samozrejme. Zbytočná debata, len to tu spamuijeme asi týmto:)

Príjemný víkend
Frantisek Sentelik
04.02.12,11:26
Dobrý deň,

chcem sa len opýtať či správne chápem nárok na zamestnaneckú premiu a ci spravne postupujem pri jej výpočte. Za rok 2011 mám odpracovaných 6 mesiacoch (pracovná zmluva),
úhrn zučtovaných a vaplatených príjmov = 2965,92 €
poistné a príspevky = -397,33 €
Základe dane = 2568,59 €
uhrn zrazených preddavkov na daň = 149,87

Vypočet Zamestnaneckej prémie
(Nezdanit.cast na danovníka - moj ZD) * 0,19 = (3559,30 - 2568,59) *0,19 = 188,23
kedže ako som sa tu dočítal max ZM je 50,34 tak si ju vypočítam s tým že som odpracoval iba 6 mesiacov
(50,34/12)*6=25,17€
vyšlo mi že mám nárok na takúto zamestnaneckú prémiu

za rok 2011 som mal aj príjem z dohody o vykonaní práce za 5 mesiacov vo výške 240,76€, ale tá sa do výšky príjmu ani do obdobia pri nároku a tiež počítaní ZM neberie do uvahy???

vopred dakujem za reakcie :o)
ewita888
04.02.12,11:28
keďže tí vyšiel nárok na ZP, patrí ti za každý mesiac, kde máš zd. príjem.. čiže aj za mesiace, kde máš len dohodu..
Frantisek Sentelik
04.02.12,11:41
takze ak som mal príjem na dohodu z aobdobie 02-06 (5mesiacov) a príjme z prac.zmluvy 07-12 (6mesiacov) mám nárok na zamestnanecku prému za 11 mesiacov (50,34/12*11=46,16€)?
ewita888
04.02.12,11:49
patrí ti za každý mesiac, v ktorom máš čo len cent zdanitelný príjem.. ak si mal príjem za dohodu v každom mesiaci, patrí ti ZP aj za tieto mesiace..
milka1619
05.02.12,19:50
Ak mal z-nec pracovný úraz a SP vyplácala dávku z ÚP, ná z- nec nárok na ZP? Patrí to pod ktorý § ? Čo sa zarátava pod § 5 ods.1 písm g/ - príjmy plynúce v súvislosti s minulým, súčasným alebo budúcim výkonom ZČ ..... ? Ďakujem za odpovede.
milka1619
07.02.12,10:09
Ak mal z-nec pracovný úraz a SP vyplácala dávku z ÚP, ná z- nec nárok na ZP? Patrí to pod ktorý § ? Čo sa zarátava pod § 5 ods.1 písm g/ - príjmy plynúce v súvislosti s minulým, súčasným alebo budúcim výkonom ZČ ..... ? Ďakujem za odpovede.

Nevie nikto poradiť?
Hľadala som v ZDP a myslím si,že to patrí pod § 9 ods. 2 písm.a. Ak bola vyplácaná dávka z ÚP zo SP, tak z-nec by mal mať nárok na ZP. prosím o radu. Ďakujem.
ewita888
07.02.12,11:16
Nevie nikto poradiť?
Hľadala som v ZDP a myslím si,že to patrí pod § 9 ods. 2 písm.a. Ak bola vyplácaná dávka z ÚP zo SP, tak z-nec by mal mať nárok na ZP. prosím o radu. Ďakujem.
dostal úrazový príplatok z dosledku PN pre pracovný úraz? nevidím dovod, prečo by nemal mať koli tomuto nárok na ZP.. je to niečo ako keď SP vypláca nemocenské, toto je len príplatok k tomu nemocenskému..
Frantisek Sentelik
12.02.12,08:13
ešte by som sa chcel opýtať na konkretne vyplnenie a vypocitanie v danovom priznaní na riadku riadku 42 napíšem ZD z riadku 34, lenze v riadku 34 bude ZD aj s príjmom z dohody (240€)...takže príjem z dohody sa počíta do ZD ale neberie sa do uvahy pri posudzovaní nároku pri splnení podmienky počtu mesiacov a hranice príjmu? do riadku 43 počet mesiacov dám 11 kedze 6 mesiacov som pracoval na prac zmluvu a 5 mesiacov som mal prijem z dohody, len mi nieje jasné ako v riadku 44 vypočítam zamestnaneckú premiu v mojom konkretnom prípade ak max.výška prémie je 50,34...a mne tam vychádza vyššia suma

tiež by som sa chcel ešte uisiť či nevadí že prí všetkých príjmoch, aj z dohody aj z pracovej zmluvy som mal podpísane vyhlasenie k zdanitelnej mzde a ci teda si mozem uplatnitm v DP zaroven aj nezdanitelnu cast na danovnika na moje celorocne prijmy aby mi vratili zrazenu dan a zaroven aj zamestnanecku prémiu

dakujem
Melnick
12.02.12,08:45
Odpoveď:

Podľa § 32a ods. 1 zákona o dani z príjmov nárok na zamestnaneckú prémiu za príslušnézdaňovacie obdobie zamestnancovi vzniká, ak splní všetky podmienky uvedené v tomtoustanovení. Ak zamestnanec, okrem ďalších ustanovených podmienok, splní aj podmienku poberania príjmov aspoň 6 kalendárnych mesiacov, môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu.(mesiace, za ktoré zamestnanecdosahoval posudzované príjmy na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, sa do časového testu nezapočítavajú).

V Tvojom prípade, máš pri splnení ostatných podmienok, nárok na 11 mesiacov ZP.

A k tej výške ZP - maximum = 50,34, ak Ti vychádza viac, zrejme vypĺňaš DP v nejakej staršej verzii. Skontroluj si to.
Frantisek Sentelik
12.02.12,11:09
kolegyna poradacka ewita pred tebou písala že mám nárok na zamestnanecku premiu vo všetkych mesiacoch v ktorých som dosiahol zdanitelný príjem, cize aj z dohod, prijeme z dohody sa akurat neberie do uvahy pri zistovaní nároku na ZP co sa týka splnenia podmienky 6 mesiacov a minimalnej hranice príjmu pre nárok na ZP, čo znamená časový test?
ewita888
12.02.12,11:52
kolegyna poradacka ewita pred tebou písala že mám nárok na zamestnanecku premiu vo všetkych mesiacoch v ktorých som dosiahol zdanitelný príjem, cize aj z dohod, prijeme z dohody sa akurat neberie do uvahy pri zistovaní nároku na ZP co sa týka splnenia podmienky 6 mesiacov a minimalnej hranice príjmu pre nárok na ZP, čo znamená časový test?

časový test znamená, že ak posudzuješ nárok na ZP, neberie sa do úvahu čas, odpracovaný len na dohodu.. musíš mať jednoducho v šiestich mesiacoch príjem z trvalého pracovného pomeru..

ak ti vyšlo, že máš nárok na ZP, čiže príjem z TPP bol v šiestich mesiacoch, a zároveň splňaš ostatné podmienky /príjem../, máš nárok na ZP aj v mesiacoch, kedy bol príjem len z dohody.. ty máš nárok na ZP za 11 mesiacov, čiže 50,34 : 12 x 11
ewita888
12.02.12,15:10
:-)
AnnaČ
13.02.12,06:44
Naša zamestnankyňa išla na materskú dovolenku 23.9.2011. Patrí jej ZP len za 9 mesiacov?
Mila123
13.02.12,06:51
áno iba za 9 (musí aspoň jeden deň v každom mesiaci odpracovať, ak nie tak sa krátia mesiace)
inges
13.02.12,08:08
Zamestnankyňa má úhrn príjmov 3163,36 čo je v rozmedzí 1902-3804. Zamestnankyňa si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku.
Iba v decembri mala úhrn preddavkov 5,31€.
Pracovala 12 mesiacov, čiže má nárok na celú čiastku ZP. Len sa chcem uistiť či je to v poriadku, nakoľko mi program vyrátal aj ZP čo je v poriadku ale zároveň mi vyrátala aj vrátenie dane -5,31.
Tamila
13.02.12,08:11
Áno, daň sa jej vráti. Program ti to vyrátal správne.
inges
13.02.12,08:18
ďakujem
:)
Danielam
18.02.12,11:05
časový test znamená, že ak posudzuješ nárok na ZP, neberie sa do úvahu čas, odpracovaný len na dohodu.. musíš mať jednoducho v šiestich mesiacoch príjem z trvalého pracovného pomeru..

ak ti vyšlo, že máš nárok na ZP, čiže príjem z TPP bol v šiestich mesiacoch, a zároveň splňaš ostatné podmienky /príjem../, máš nárok na ZP aj v mesiacoch, kedy bol príjem len z dohody.. ty máš nárok na ZP za 11 mesiacov, čiže 50,34 : 12 x 11

možem sa spýtať prečo na 11 mesiacov?
Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy za kalendárny mesiac len na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=864), tento mesiac sa do obdobia uvedeného v 2. bode nezapočíta.
Bod 2. poberal posudzované príjmy aspoň 6 kalendárnych mesiacov,
Nejako to nechápem.Može mi to niekto vysvetliť?
veronikasad
18.02.12,11:07
možem sa spýtať prečo na 11 mesiacov?
Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy za kalendárny mesiac len na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=864), tento mesiac sa do obdobia uvedeného v 2. bode nezapočíta.
Bod 2. poberal posudzované príjmy aspoň 6 kalendárnych mesiacov,
Nejako to nechápem.Može mi to niekto vysvetliť?
aby vznikol nárok na ZP, pracovný pomer (na zmluvu) musí trvať 6 mesiacov. V ostatných mesiacoch môže byť aj príjem len z dohody.
Danielam
18.02.12,14:11
aby vznikol nárok na ZP, pracovný pomer (na zmluvu) musí trvať 6 mesiacov. V ostatných mesiacoch môže byť aj príjem len z dohody.
Takže takto? Mali sme zamestnanca, ktorý bol od 1.1.2011 do 31.3.2011 na dohodu a od 1.4.2011 do 31.12.2011 na pracovnú zmluvu.
Zrátam úhrn príjmov za celý rok (dohody+prac.zmluva) a počet mesiacov je teda 12.
Je to takto ok?
Tamila
18.02.12,14:34
Takže takto? Mali sme zamestnanca, ktorý bol od 1.1.2011 do 31.3.2011 na dohodu a od 1.4.2011 do 31.12.2011 na pracovnú zmluvu.
Zrátam úhrn príjmov za celý rok (dohody+prac.zmluva) a počet mesiacov je teda 12.
Je to takto ok?
Áno a počet mesiacov bude 12, ak mal v každom mesiaci nejaký zdaniteľný príjem. Ak v niektorom mesiaci nemal zdaniteľný príjem, ten nebudeš rátať.
Danielam
18.02.12,20:00
Áno a počet mesiacov bude 12, ak mal v každom mesiaci nejaký zdaniteľný príjem. Ak v niektorom mesiaci nemal zdaniteľný príjem, ten nebudeš rátať.
Ďakujem :)
tammmara
19.02.12,13:40
Ma narok na zamestnanecku premiu zamestnanec, ktory pobera invalidny dochodok?
ewita888
19.02.12,13:43
Ma narok na zamestnanecku premiu zamestnanec, ktory pobera invalidny dochodok?
áno
janapill
20.02.12,17:57
Dobrý večer,
poprosím Vás o radu ako to je so ZP ak
1) zamestanec bol vysielaný na pracovnú cestu do organizačnej složky do ČR??? Robil tam väčšinu časť roka. Má nárok na ZP? podľa mňa nie, ostatné podmienky by spĺňal.
2) zamestnanec bol vysielaný na prácu do Nemecka pár mesiacov za jednu firmu a potom z druhej firmy. Obidva tieto firmy majú sídla na Slovensku a nemajú žiadnu org.složku ani nejakú pobočku v Nemecku. v tomto prípade by mohol mať nárok na ZP či??
Poradí mi niekto?? Ďakujem
ewita888
20.02.12,21:41
Dobrý večer,
poprosím Vás o radu ako to je so ZP ak
1) zamestanec bol vysielaný na pracovnú cestu do organizačnej složky do ČR??? Robil tam väčšinu časť roka. Má nárok na ZP? podľa mňa nie, ostatné podmienky by spĺňal.
2) zamestnanec bol vysielaný na prácu do Nemecka pár mesiacov za jednu firmu a potom z druhej firmy. Obidva tieto firmy majú sídla na Slovensku a nemajú žiadnu org.složku ani nejakú pobočku v Nemecku. v tomto prípade by mohol mať nárok na ZP či??
Poradí mi niekto?? Ďakujem
ak je sídlo firmy, kde je pracovník zamestnaný a ktorá ho vypláca v SR a táto firma ho vyšle pracovať mimo územia SR, nemá to vplyv na výpočet ZP..
Melnick
20.02.12,21:43
Tiež to vnímam rovnako.
jana007
21.02.12,07:54
Môžem poprosiť o kontrolu? Zamestnankyňa - pracovný pomer celý rok 1.1.2011-31.12.2011.
Úhrn zúčtovaných príjmov - 4005,99
Úhrn poistného - 536,65
Základ dane - 3469,34
Preddavky na daň - 5,28

Vypočítala som správne zamestnaneckú prémiu - 17,10 € ?
Preplatok dane - 5,28
Spolu vrátim zamestnankyni - 22,38 €
janapill
21.02.12,08:05
ak je sídlo firmy, kde je pracovník zamestnaný a ktorá ho vypláca v SR a táto firma ho vyšle pracovať mimo územia SR, nemá to vplyv na výpočet ZP..
Takže mám tomu chápať tak, že v obidvoch prípadoch má zamestanenc nárok na tú ZP???
ewita888
21.02.12,11:58
Môžem poprosiť o kontrolu? Zamestnankyňa - pracovný pomer celý rok 1.1.2011-31.12.2011.
Úhrn zúčtovaných príjmov - 4005,99
Úhrn poistného - 536,65
Základ dane - 3469,34
Preddavky na daň - 5,28

Vypočítala som správne zamestnaneckú prémiu - 17,10 € ?
Preplatok dane - 5,28
Spolu vrátim zamestnankyni - 22,38 €

nie je rozhodujúce, aby prac.pomer trval celý rok, ale aj aby v každom mesiaci mal zamestnanec zdanit. príjem..
ZP sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor, takže 17,11..
inges
05.03.12,13:41
Ak som zistila, že kolegyňa v roku vyrátala zamestnancovi prémiu za 12 mesiacov, ale mal mať iba za jedenásť. Dá sa čiastka (181,03 za 12 mes.-165,94 za 11 mes.=15,09 Eur vrátiť) teraz vyrovnať v ročnom zúčtovaní? Čiže zamestnanec, ktorý má nárok na ZP ju bude mať o 15,09 € menej. Oprava bude v riadku 09a.
Ďakujem.
jankapali
12.03.12,19:49
Kamarátka mi odporučila túto stránku, tak dúfam, že sa nájde dobrá duša, ktorá aj mne poradí. Chcela by som vedieť či mám nárok na zamestnanenckú prémiu, keď som v roku 2011 odpracovala len mesiac január, od feburára do júla som bola PN a potom do konca roka na materskej dovolenke. Viem, že treba mať príjmy aspoň 6 mesiacov v roku - ja som mala výplatu za január, potom v marci odmeny za predch.rok, v auguste odmeny za odpracované roky + 4 mesiace mi ešte zamestnávateľ doplácal k PN-ke výpomoc podľa kolektívnej zmluvy (na páske je to v kolonke ostatné mimozd. plnenia). Myslíte že mám nárok na zam. prémiu? z akej sumy sa bude počítať - z hrubého alebo čistého príjmu? ďakujem
ewita888
12.03.12,20:02
tá výpomoc nie je zdanitelný príjem?
jankapali
12.03.12,20:07
no podla výpl. pásky napr. v máji kde som mala od zamestnv. len tú výpomoc (a PN od sociálky) mám v páske hrubý príjem 85,95 eur, poistné 3,43 daň 0 čistý príjem 82,52. Tá PN- ka ani materské sa do nároku na zamestn.prémiu nezapočíta, však?
ewita888
12.03.12,20:10
myslela som tú výpomoc k MD za 4 mesiace.. materské ani nemocenské sa neráta.. kolko si mala zdanit. príjem za rok?
jankapali
12.03.12,20:22
no to je výpomoc počas dlhodobej PN-ky, a ako som uviedla napr. za máj som mala od zamestnávat. vyplatenú tú výpomoc a údaje v páske boli len hrubý príjem, poistné, čistý príjem ale žiadna daň. Celkový hrubý príjem som mala za celý rok (s tými odmenami) 2280,14 eur a zaplatená daň za celý rok 106,10 eur. Ale kedže tie výpomoci sú v kolonke mimozdan. plnenie a ani na páske z nich nie je odvedená žiadna daň tak asi nespĺňam podmienku 6 mesiacov mať zdaniteľný príjem?
ewita888
12.03.12,20:27
nevadí, že nie je odvedená daň, mala si zrejme podpísané vyhlásenie a uplatňovala sa ti nezd. časť.. máš potvrdenie od zamestnávateľa o zdanit. príjmoch?
jankapali
12.03.12,20:51
Mám iba potvrdenie o príjme čo mi dala účtovníčka ešte v januári (pre manžela do práce), tam sú vypísané jednotllivé zložky mzdy, ale nemám to tlačivo o zdanit.príjmoch. Áno, vyhlásenie mám podpísané. Takže si mám u účtovníčky zistiť či tie výpomoci boli zdaniteľné príjmy a ak áno, tak by som nárok na ZP mohla mať?
A Evka, ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť.
ewita888
12.03.12,20:56
bez toho potvrdenia o príjmoch si ťažko spravíš DP, treba ho aj ako prílohu k nemu.. keď ho budeš mať, ozvi sa, poradíme..
jade9
16.03.12,18:43
Dobrý večer
Mám otázočku - možno sa už opakuje, tak sorry, ale už som zúfalá:(
Zamestnanec - 1 až 9 pracoval v hlavnom pracovnom pomere. Potom ho prepustili, zaevidoval sa na ÚP a mal podporu v nezamestnanosti. Popri tom pracoval na dohodu v období 9-12. Hrubý príjem mal 3364,57€ a čistý 2968,87€. Má nárok na ZP?
ewita888
16.03.12,18:50
áno,má nárok za 12 mesiacov, ak mal v každom mesiaci zdanit. príjem..
jade9
16.03.12,18:59
Ďakujem.
romy16
20.11.12,08:59
Dobrý deň rada by som sa uistila či počítam správne prémiu pre rok 2012 ?

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka v roku 2012 (zaokrúhlená na eurocenty nahor) je 3 644,74 eura.

Minimálna mzda za rok 2012 je 327,2 *12= 3926,4 eur
Zamestnanecká prémia 3644,74 – 3926,4 = - 281,66*19%= 53,52 eur za rok 2012
Maximálna výška príjmu na nárok na prémiu je 4209 eur v hrubom
stan013
20.11.12,15:01
Dobrý deň rada by som sa uistila či počítam správne prémiu pre rok 2012 ?

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka v roku 2012 (zaokrúhlená na eurocenty nahor) je 3 644,74 eura.

Minimálna mzda za rok 2012 je 327,2 *12= 3926,4 eur
Zamestnanecká prémia 3644,74 – 3926,4 = - 281,66*19%= 53,52 eur za rok 2012
Maximálna výška príjmu na nárok na prémiu je 4209 eur v hrubom

Ahoj,

Len v rýchlosti, naznačím výpočet, môžem sa mýliť pri zaokrúhľovaní;

Proces výpočtu ZamPr si nepoňala celko správne;

Pracuješ v zásade (je tam milión ďalších požiadaviek, kedy nárok vôbec vniká) s nezdaniteľným minimom (3644,74 pre r. 2012) a so základom dane z dosiahnutého "hrubého" príjmu (alebo z minima, ktoré sa rovná 12-násobku minimálnej mzdy). A tu si spravila chybu pri výpočte (predpokladám) Maximálnej ZamPr pre rok 2012.

MaxZamPr_2012 ={ 3644,74 (nezdaniteľné minimum) - 3399,87 (12 násobok MinMzdy/3926,4/-zdravotné a sociálne poistenie/526,13/)} * 0,19 = 244,87*0,19 = 46,53 = maximálna zamestnanecká prémia pre rok 2012.

Opakujem, mohol som sa zmýliť niekde v zaokrúhľovaní, neoveral som.

St.
romy16
20.11.12,16:10
Ďakujem za odpoveď a ešte by som chcela vedieť či som tu maximálnu sumu príjmu vyrátala dobre
Maximálna výška príjmu na nárok na prémiu je 4209 eur v hrubom

Chcel by som totiž vedieť či suma mzda-13,4% môže byť vyššia ako nezdaniteľná suma za rok čiže 3644,74. Podľa vzorca tým vychádza záporné číslo je možný príklad 3644,75-3800 * 0,19= - 29,50 euro.
Má teda nárok na prémiu 29,50 euro

Tu je príklad zo stránky http://www.finance.sk/dane/informacie/zamestnanecka-premia/vyska/

Príklad: Príjem pána Kováča za rok je 4 300 eur a splnil všetky podmienky pre získanie nároku na zamestnaneckú prémiu. Aby sme získali základ dane, musíme od dosiahnutých príjmov odpočítať poistné (13,4 %). ZD pána Kováča tak predstavuje 3 723,80 eur.Zamestnanecká prémia pána Kováča predstavuje 31,26 eur ((3559,30 – 3 723,80)x 19 %))

Ale tu píše pán Mihál-- http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/28/zamestnanecka-premia/
ak bude mať základ dane (príjem znížený o odvody) nižší, ako 4025,70 eur,za rok 2009 v našom prípade 3644,75 euro.
stan013
21.11.12,08:18
Ďakujem za odpoveď a ešte by som chcela vedieť či som tu maximálnu sumu príjmu vyrátala dobre
Maximálna výška príjmu na nárok na prémiu je 4209 eur v hrubom

Chcel by som totiž vedieť či suma mzda-13,4% môže byť vyššia ako nezdaniteľná suma za rok čiže 3644,74. Podľa vzorca tým vychádza záporné číslo je možný príklad 3644,75-3800 * 0,19= - 29,50 euro.
Má teda nárok na prémiu 29,50 euro

Tu je príklad zo stránky http://www.finance.sk/dane/informacie/zamestnanecka-premia/vyska/

Príklad: Príjem pána Kováča za rok je 4 300 eur a splnil všetky podmienky pre získanie nároku na zamestnaneckú prémiu. Aby sme získali základ dane, musíme od dosiahnutých príjmov odpočítať poistné (13,4 %). ZD pána Kováča tak predstavuje 3 723,80 eur.Zamestnanecká prémia pána Kováča predstavuje 31,26 eur ((3559,30 – 3 723,80)x 19 %))

Ale tu píše pán Mihál-- http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/28/zamestnanecka-premia/
ak bude mať základ dane (príjem znížený o odvody) nižší, ako 4025,70 eur,za rok 2009 v našom prípade 3644,75 euro.

Dobré ránko,

Nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká, ak je základ dane vyšší, ako nezdaniteľné minimum.
(robíte chybu, že sa snažíte počítať 19% zo zápornej sumy, i keď chápem, že by to mnohým bolo treba, legislatíva to neumožňuje:))

St.
romy16
21.11.12,17:06
Ďakujem za radu, nerozumiem potom príkladu na internetovej stránke:
http://www.finance.sk/dane/informacie/zamestnanecka-premia/vyska/

Príklad: Príjem pána Kováča za rok je 4 300 eur a splnil všetky podmienky pre získanie nároku na zamestnaneckú prémiu. Aby sme získali základ dane, musíme od dosiahnutých príjmov odpočítať poistné (13,4 %). ZD pána Kováča tak predstavuje 3 723,80 eur.Zamestnanecká prémia pána Kováča predstavuje 31,26 eur ((3559,30 – 3 723,80)x 19 %))
Je to chybný výpočet?
ewita888
21.11.12,17:48
Ďakujem za radu, nerozumiem potom príkladu na internetovej stránke:
http://www.finance.sk/dane/informacie/zamestnanecka-premia/vyska/

Príklad: Príjem pána Kováča za rok je 4 300 eur a splnil všetky podmienky pre získanie nároku na zamestnaneckú prémiu. Aby sme získali základ dane, musíme od dosiahnutých príjmov odpočítať poistné (13,4 %). ZD pána Kováča tak predstavuje 3 723,80 eur.Zamestnanecká prémia pána Kováča predstavuje 31,26 eur ((3559,30 – 3 723,80)x 19 %))
Je to chybný výpočet?
Na tejto stránke je to zle, rozdiel medzi nčzd a základom dane musí byť kladný..
stan013
22.11.12,09:50
Ďakujem za radu, nerozumiem potom príkladu na internetovej stránke:
http://www.finance.sk/dane/informacie/zamestnanecka-premia/vyska/

Príklad: Príjem pána Kováča za rok je 4 300 eur a splnil všetky podmienky pre získanie nároku na zamestnaneckú prémiu. Aby sme získali základ dane, musíme od dosiahnutých príjmov odpočítať poistné (13,4 %). ZD pána Kováča tak predstavuje 3 723,80 eur.Zamestnanecká prémia pána Kováča predstavuje 31,26 eur ((3559,30 – 3 723,80)x 19 %))
Je to chybný výpočet?

Dobrý deň,

Tak určite, je to chybne, rozdiel musí byť kladný. Pr takomto výpočte by pri ročnom "hrubom" príjme 10000,- EUR vyšla zamestnanecká prémia za rok 2011 969,- EUR, čo by asi šlo troška proti aj tak dosť skrivenej filozofii inštitútu ZamPr.

St.

Podporujem neobmedzený štrajk slovenských učiteľov.
Tina855
14.02.13,12:04
A poberateľ výsluhového dôchodku k 1.1. uz bol, sa zamestnal na hlavný pracovný pomer, má nárok na zamestnanecku prémiu?
Tweety
14.02.13,12:26
A poberateľ výsluhového dôchodku k 1.1. uz bol, sa zamestnal na hlavný pracovný pomer, má nárok na zamestnanecku prémiu?
Nie, nemá.
vlčica2
14.02.13,12:50
Dobrý deň,
zamestnanec pracoval na dohodu od januára do septembra. V septembri ho zamestnali na HPP. podmienky spĺňa len neviem, či má právo na zamestnaneckú prémiu za 12 mesiacov, alebo len 4 mesiace, kedy bol zamestnaný na HPP?
Anik
14.02.13,13:23
podmienky nesplňa nakoľko musí mať odpracovaných aspoň 6 mesiacov v prac. pomere a potom sa mu do celkových súčtov rátajú aj dohody
zuzana164
12.03.13,15:47
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, zamestnanec, pracoval u nás do 16.07.12 od 17.07.12 je na urade práce, zároveň poberá inv. dôchodok a taktiež od 17.07 poberal peňažný príspevok na opatrovanie - za matku, priniesol mi o tom nejaké rozhodnutia, súvisí to nejako so zam. prémiou? Má pri splnení ostatných podmienok nárok na ZP? iba tie papiere za opatrovanie ma mätú...
majuška35
14.03.13,08:43
Dobry den, poprosim o radu, robim DP znamemu, ktoremu zamestnavatel k 1.12.2012 zanikol, priniesol mi potvrdenie o prijme, kde 1-4/2012 bol PN, za 5-9 ma prijem 2506€ a v poznamke, ze za 10. a 11. mesiac prijem nebol vyplateny, nakolko bude vyplateny z garancneho fondu. Od decembra je na UP. Mozem mu uplatnit zamestnanecku premiu? Dakujem
Xanti
14.03.13,08:56
Dobry den, poprosim o radu, robim DP znamemu, ktoremu zamestnavatel k 1.12.2012 zanikol, priniesol mi potvrdenie o prijme, kde 1-4/2012 bol PN, za 5-9 ma prijem 2506€ a v poznamke, ze za 10. a 11. mesiac prijem nebol vyplateny, nakolko bude vyplateny z garancneho fondu. Od decembra je na UP. Mozem mu uplatnit zamestnanecku premiu? Dakujem Nie nemôžeš mu uplatniť zamestnaneckú prémiu lebo mzdu mal vyplatenú len 5 mesiacov ... a treba 6.
majuška35
14.03.13,09:01
Dakujem pekne, viem, ze jedna z podmienok je 6 mesiacov, len ma pomylil ten nevyplateny prijem za 2 mesiace, pretoze mu to len perom zafajkli na potvrdeni a potom je vyznacenych 7 ale vyplata len za 5. este raz dakujem, pekny den
Mila123
14.03.13,09:02
Dakujem pekne, viem, ze jedna z podmienok je 6 mesiacov, len ma pomylil ten nevyplateny prijem za 2 mesiace, pretoze mu to len perom zafajkli na potvrdeni a potom je vyznacenych 7 ale vyplata len za 5. este raz dakujem, pekny den
ale zdaňuješ iba 5 mesiacov, pretože vyplatená náhrada nie je zdaniteľným príjmom....
majuška35
14.03.13,09:57
o nahrade viem, ale tam sa jedna o prijme za 2 mesiace, ktory ale nebol vyplateny, ma byt vyplateny z garancneho fondu, ale kedy...
( PN 4 mesice, odpracovane 5-11, ale vyplatema mzda len 5-9 )
ingak
14.03.13,21:34
vyplnam danove priznanie A.
r. 36 zaklad dane mam 2813,35
r.39 3644,74
r. 42 ??? pisu r.34, to mam 2813,35 ale cez edane mi tam vyplna sumu 3400,56 - preco?
ktoru sumu mam tam uviest, je chyba ak tam necham 2813,35?
Anik
14.03.13,21:58
39 r. nevyplňaš má nárok na max. možnú zam. prémiu preto na 42 dáš 3400,56
zadaj správne počet mesiacov kedy má nárok
ingak
14.03.13,22:05
7 mesiacov, to mam jasno ze premia je 27,07 €.
ked to vypisujem rucne, tak podla vysvetliviek a odkazov v zatvorkach, by som tuto cast priznania asi zle vyplnila. Vdaka za radu.
kn-alka
15.03.13,05:10
K riadku 42 máš v poučení na strane 6 príklady výpočtu zam.prémie. Stačí poriadne prečítať a naštudovať.
Cecilia
15.03.13,06:03
Poprosím o radu: zamestnanec odpracoval 1-9/2012, výpoveď k 31.12.2012 a 10-12 PN, odstupné v decembri. Má nárok na zamestn.prémiu za 9 alebo 10 mesiacov? Ďakujem.
Mila123
15.03.13,06:32
Poprosím o radu: zamestnanec odpracoval 1-9/2012, výpoveď k 31.12.2012 a 10-12 PN, odstupné v decembri. Má nárok na zamestn.prémiu za 9 alebo 10 mesiacov? Ďakujem.
ak bol PN od 01 10 2012- 31 12 2012 tak iba 9
Cecilia
15.03.13,06:45
ak bol PN od 01 10 2012- 31 12 2012 tak iba 9

Ďakujem, myslela som si, že ked v decembri bolo vyplatené jednomesačné odstupné, tak by to mohlo byť 10 mesiacov nároku na zamestnaneckú prémiu. Ale moja snaha ohľadom zisťovania info o zamestnaneckej prémii vyšla nazmar, lebo som zistila, že zamestnanec, ktorý bol zamestnancom chránenej dielne, nemá nárok na žiadnu zamestnaneckú prémiu. Platí to aj pre rok 2012? Ďakujem aj za Váš čas.
Mila123
15.03.13,06:51
Ďakujem, myslela som si, že ked v decembri bolo vyplatené jednomesačné odstupné, tak by to mohlo byť 10 mesiacov nároku na zamestnaneckú prémiu. Ale moja snaha ohľadom zisťovania info o zamestnaneckej prémii vyšla nazmar, lebo som zistila, že zamestnanec, ktorý bol zamestnancom chránenej dielne, nemá nárok na žiadnu zamestnaneckú prémiu. Platí to aj pre rok 2012? Ďakujem aj za Váš čas.

ak sa mu má počítať mesiace pre výpočet ZP stačí, že mu v jednom mesiaci (dosiahne) zdaniteľný príjem i 1 € má nárok aj za tento mesiac na ZP, t.j. v tvojom prípade by bolo 10(ak mal aj v decembri vyplatené odstupné)....
Anik
15.03.13,06:51
ak bol PN od 01 10 2012- 31 12 2012 tak iba 9
Milka, ale ak bolo čo i len 1 euro vyplatené podliehajúce dani, tak si myslím, že nárok na ZP je aj za ten mesiac.
Mila123
15.03.13,06:53
Milka, ale ak bolo čo i len 1 euro vyplatené podliehajúce dani, tak si myslím, že nárok na ZP je aj za ten mesiac.
som ťa predbehla....:D
zadanie som na prvýkrát nepochopila......sorry
Anik
15.03.13,06:54
písali sme spoločne
Cecilia
15.03.13,07:05
Ďakujem, ste zlaté dievčatá. A čo sa týka zamestnanca chránenej dielne? Info som našla z roku 2011 tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/letaky_dppo_main.htmlmyslím si, že keď nemal zamestnanec chránenej dielne nárok na zamestnaneckú prémiu v roku 2011, tak ju nemá ani v 2012.
Ingrid Ondruskova
15.03.13,15:04
K riadku 42 máš v poučení na strane 6 príklady výpočtu zam.prémie. Stačí poriadne prečítať a naštudovať.
ako čítam ...tak čítam, som z hoho pako!
moje daň.priznanie vyzerá takto:
r.34 základ dane 3048,79EUR
r.42 3400,56 EUR toto mi automaticky potiahol program
aj keď v poučení DP sa jasne píše do r.42 sa dáva r.34 ALEBO základ dane pri 12-násobku min.mzdy t.j. 3400,56RUR, tak ktoré číslo je potom správne v mojom prípade?? samozrejme, závisí aj od toho výška výpočtu zam.prémie, čo sa prejaví na r.44...ďakujem vopred....
Anik
15.03.13,15:10
vypisuješ r. 36, 37
r. 42 -3400,56 EUR
Ingrid Ondruskova
15.03.13,15:17
Anik...móóóc ďakujem....
Ingrid Ondruskova
15.03.13,15:18
Anik ĎAKUJEM!!!!!!
Anik
15.03.13,15:39
nemáš zač rado sa stalo
didulka
16.03.13,09:35
Dobrý deň,
poprosila by som o radu...
z potvrdení mi vyšlo, že:
r. 32 = 2461,38
r. 32a = 981,62
r. 34 = 2270,72
príjmy dosiahnuté za 11 mesiacov, z toho však len 6mesiacov pracovný pomer...
z toho mi vychádza, že by mohla táto osoba mať nárok na zamestnaneckú prémiu, ale keď od sumy 2461,38 odrátam dohody v sume 981, 62 tak je to menej ako 6násobok min.mzdy...
Berú sa príjmy dohromady všetky alebo len z pracovného pomeru? Alebo dôležité je, že odpracovala tých 6mesiacov na PP a môžem jej teda uplatniť zam.prémiu vo výške 23,20? Ďakujem
ewita888
16.03.13,14:16
Dobrý deň,
poprosila by som o radu...
z potvrdení mi vyšlo, že:
r. 32 = 2461,38
r. 32a = 981,62
r. 34 = 2270,72
príjmy dosiahnuté za 11 mesiacov, z toho však len 6mesiacov pracovný pomer...
z toho mi vychádza, že by mohla táto osoba mať nárok na zamestnaneckú prémiu, ale keď od sumy 2461,38 odrátam dohody v sume 981, 62 tak je to menej ako 6násobok min.mzdy...
Berú sa príjmy dohromady všetky alebo len z pracovného pomeru? Alebo dôležité je, že odpracovala tých 6mesiacov na PP a môžem jej teda uplatniť zam.prémiu vo výške 23,20? Ďakujem
-keď mal 6 mesiacov príjem z TPP, tak pre posúdenie príjmu započítavaš aj príjem z dohody.. keď je splnená podmienka 6 mesiaco TPP a príjem nad 6 x min. mzda, tak:
-ak mal zdaniteľný príjem v 11 mesiacoch /nevadí, že v 5 mesiacoch mal príjem len z dohody/, tak ZP patrí za 11 mesiacov
didulka
16.03.13,14:39
ďakujem... :-)
Farks
19.03.13,07:40
Dobrý deň.
Spoločník s.r.o., ktorý je zároveň aj zamestnancom tej istej s.r.o. mal vyplatený podiel na zisku už aj za rok 2012, keď tam bola zmena na hospodársky rok. Má takýto zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu? ďakujem
Mila123
19.03.13,07:50
Dobrý deň.
Spoločník s.r.o., ktorý je zároveň aj zamestnancom tej istej s.r.o. mal vyplatený podiel na zisku už aj za rok 2012, keď tam bola zmena na hospodársky rok. Má takýto zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu? ďakujem
nie, pretože je v rozpore so ZDP, konkr. § 32a/1/a/4 (poberal príjem podľa § 3/2 ZDP)