ivana184
14.08.09,11:17
Dobrý deň, prosím Vás ako by ste dátumovo účtovali prijatú faktúru z ČR:

Dátum vystavenia: 14.07.2009
Dátum zdaniteľného plnenia: 30.06.2009
Prijatá faktúra 20.07.2009

Prosím Vás o dátum zaúčtovania a dátum pre DPH a kurz z dátumu zaúčtovania?

Ďakujem
Vladimír Ozimý
14.08.09,09:36
Dobrý deň, prosím Vás ako by ste dátumovo účtovali prijatú faktúru z ČR:

Dátum vystavenia: 14.07.2009
Dátum zdaniteľného plnenia: 30.06.2009
Prijatá faktúra 20.07.2009

Prosím Vás o dátum zaúčtovania a dátum pre DPH a kurz z dátumu zaúčtovania?

Ďakujem

na účely DPH je to 14.7. - nie je síce zadefinované či ide o službu alebo tovar ale v oboch prípadoch by bol v tomto prípade vznik daňovej povinnosti 14.7. - kurz bude 13.7.
na účely účtovníctva vzniká účtovný prípad dňom splnenia dodávky. T.j. účtovne by to malo byť zachytené 30.6.
nika224
14.08.09,09:37
Chýba informácia, či ide o dodanie tovaru alebo služby. Podľa zadaných dátumov však budeš v oboch prípadoch pre účely DPH prepočítavať kurzom 13.7.2009 (deň predchádzajúci dňu vyhotovenia faktúry).
A pre účtovníctvo bude kurz podľa toho, ako máte internú smernicu.
Vladimír Ozimý
14.08.09,09:58
Chýba informácia, či ide o dodanie tovaru alebo služby. Podľa zadaných dátumov však budeš v oboch prípadoch pre účely DPH prepočítavať kurzom 13.7.2009 (deň predchádzajúci dňu vyhotovenia faktúry).
A pre účtovníctvo bude kurz podľa toho, ako máte internú smernicu.

aj tá interná smernica má len limity :)...takže buď to bude kurz z 29.6. alebo ak si zadefinovali že dodávka je splnená dňom prijatia na sklad tak deň predchádzajúci tomuto dňu...a to sa dá len pri tovare.l Pri službe je splnená dodávka 30.6. - kurz 29.6.
ivana184
14.08.09,09:58
Ide o dodanie služby, ďakujem Vám.
ivana184
14.08.09,10:06
Prosím Vás, dobropis sa účtuje na základe dátumu prijatia a kurz používam deň predchádzajúci dátumu prijatia?
Paula
14.08.09,10:14
Pri dobropise účtujeme kurzom, ktorý bol použitý pri faktúre, s ktorou súvisí.
Tweety
14.08.09,10:17
Prosím Vás, dobropis sa účtuje na základe dátumu prijatia a kurz používam deň predchádzajúci dátumu prijatia?
Áno, účtujeme dátumom prijatia a kurzom dobropisovanej faktúry.
nika224
14.08.09,10:35
aj tá interná smernica má len limity :)...takže buď to bude kurz z 29.6. alebo ak si zadefinovali že dodávka je splnená dňom prijatia na sklad tak deň predchádzajúci tomuto dňu...a to sa dá len pri tovare.l Pri službe je splnená dodávka 30.6. - kurz 29.6.
Tak teraz som zostala z toho zaskočená. Bavili sme sa o tom s auditorkou a tá mi povedala, že ak sa chcem vyhnúť dvom kurzom, tak môžem zapracovať do internej účtovnej smernice, že kurz budem používať totožný s kurzom pre DPH...:confused: Nám dokonca ani softvér neumožňuje zadanie dvoch rozdielnych kurzov. Môžem zadať len jeden a ten potiahne do DPH aj do účtovníctva.
Neviem, ale v deň dodania ešte častokrát neviem, aká bude cena na faktúre, ak na dodacom liste sú len množstvá. A pri službe ani dodací list nemám... Takže môžem čakať len na účtovné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti a tým pádom nemôžem účtovať skôr.
Lianka
14.08.09,10:43
Pri dobropise účtujeme kurzom, ktorý bol použitý pri faktúre, s ktorou súvisí.


Áno, účtujeme dátumom prijatia a kurzom dobropisovanej faktúry.

Dievcata, toto sa navzajom vylucuje :eek:. Ako to teda je? Aj mna to zaujima.
alušik
14.08.09,10:46
Odpoveď od Majky sa dá pochopiť naozaj aj inak. Účtuje sa kurzom, ktorým sa účtovala faktúra, ku ktorej sa dobropis viaže. Takže preto Majka napísala kurzom dobropisovanej faktúry.;) Zaúčtovať to však môžeš až v deň, keď dobropis obdržíš, akurát kurz nepoužiješ platný podľa dňa zaúčtovania, ale použiješ ten pôvodný zo dňa dodania.
Paula
14.08.09,10:48
Zaúčtujem v deň obdržania dobropisu a prepočítam kurzom, použitým pri faktúre, s ktorou súvisí.
Lianka
14.08.09,10:49
Uz som pochopila, dakujem. :)
Vladimír Ozimý
14.08.09,11:47
Tak teraz som zostala z toho zaskočená. Bavili sme sa o tom s auditorkou a tá mi povedala, že ak sa chcem vyhnúť dvom kurzom, tak môžem zapracovať do internej účtovnej smernice, že kurz budem používať totožný s kurzom pre DPH...:confused: Nám dokonca ani softvér neumožňuje zadanie dvoch rozdielnych kurzov. Môžem zadať len jeden a ten potiahne do DPH aj do účtovníctva.
Neviem, ale v deň dodania ešte častokrát neviem, aká bude cena na faktúre, ak na dodacom liste sú len množstvá. A pri službe ani dodací list nemám... Takže môžem čakať len na účtovné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti a tým pádom nemôžem účtovať skôr.

podľa mňa to cez smernicu nejde...ale tak viete ja mám na kurzovanie svoj názor aj tak sa to všetko dorovná cez kurzovanie ku dňu kedy sa zostavuje účtovná závierka...
ale každopádne máme jasne zadefinovaný deň uskutočnenia účtovného prípadu a tým je vo všetobecnosti deň splnenia dodávky. A ten podľa mňa ak nie je totožný v tomto prípade s dátumom vystavenia potom by to bolo v rozpore s postupmi. Deň vystavenia (hovorím teraz len o intrakomunitánom nadobudnutí) v 95 % deň vzniku daňovej povinnosti na účely DPH, ale ak tento deň nie je totožný s dodávkou tak si myslím že smernica by porušovala pravidla postupov účtovania a následne aj spôsob kurzovania...podľa mňa môže byť dodávka totožná s dátumom uvedeným na faktúre ako dátum dodania alebo v internej smernici si môžem uviesť že dodávka bude splnená fyzickým prijatím na sklad...
GABAZ
14.08.09,12:21
Mňa by zaujímalo, ako takéto faktúry účtujete v softwaroch, ktoré neumožňujú používanie dvoch odlišných kurzov pre účtovníctvo a DPH.
Vladimír Ozimý
17.08.09,05:18
Mňa by zaujímalo, ako takéto faktúry účtujete v softwaroch, ktoré neumožňujú používanie dvoch odlišných kurzov pre účtovníctvo a DPH.

treba vymeniť software, alebo požiadať firmu o doprogramovanie takejto možnosti...
Jana Acsová
17.08.09,05:54
Mňa by zaujímalo, ako takéto faktúry účtujete v softwaroch, ktoré neumožňujú používanie dvoch odlišných kurzov pre účtovníctvo a DPH.V prevažnej väčšine to softvér umožňuje, len užívateľ nedostatočne využíva možnosti softvéru. Zo svojej praxe pravidelne
aktualizovaných softvérov taký nepoznám.

P.S.: nevylučujem však že môže existovať ... ale potom je možné využiť možnosť uvedenú v predchádzajúcom príspevku. Najmä ak sú "dvojkurzové" transakcie vo firme početné.
GABAZ
17.08.09,08:48
Hovorím o SAP, vymeniť sa nedá, keďže je zavedený kvôli požiadavke materskej firmy. Takýchto transakcií nie je veľa, keďže firma nakupuje väčšinu dodávok od materskej spoločnosti zo zahraničia v EUR(predtým v SKK). Aj tu na Porade už bola diskusia k SAP.
alušik
17.08.09,09:04
My máme so SAP presne ten istý problém.:o Nezostáva nič iné, len používať aj v účtovníctve kurzy pre DPH... Z hľadiska účtovníctva sa to aj tak nákladovo vyrovná pri úhrade, tak nech je aspoň DPH správna.
GABAZ
17.08.09,10:33
Tak to robím aj ja Alušik, ale stále mi to nedá. V začiatkoch zavádzania som sa to snažila riešiť s imlementátorom, ale akosi nemal v tom jasno. Nakoniec som to nechala tak keďže máme len veľmi málo faktúr v cudzej mene.

Som rada, že som tu našla niekoho ďalšieho, kto robí v SAP. Keď som začínala, veľmi často som si nevedela rady a nemala som sa veľmi s kým poradiť.