ewita888
14.08.09,11:40
Prosím o radu, máme faktúru z CZ, je vystavená v CZK. Je na dosť velkú čiastku, tak sa platí po čiastkach.. raz sa platilo v CZK, raz v eurách.. neviem ako mám prerátať tieto platby tak, aby to vyšlo presne.. čiže jednoducho neviem, kedy už bude uhradená ....
HankaS
14.08.09,09:49
Každú platbu musíš prerátať zvlášť a ku každej vyčísliť kurzový rozdiel.
ewita888
14.08.09,11:26
čiže každú platbu v € prerátam kurzom NBS zo dňa pred úhradou? a ďakujem za radu...
HankaS
14.08.09,11:30
Ano, každú platbu prerátaš kurzom ECB
majoneza
15.08.09,19:05
Ak je rozdiel medzi kurzom ECB, a kurzom Ceskej narodnej banky - nemoze sa stat, ze jedna strana si mysli, ze je to uz uhradena a druha strana si mysli, ze nie?
ewita888
16.08.09,16:40
no veď práve, takýto prípad sme mali aj s Poliakmi, a boli s tým problémy..my sme to už považovali za uhradené, a oni furt drankali peniaze..
liba2
16.08.09,18:07
no veď práve, takýto prípad sme mali aj s Poliakmi, a boli s tým problémy..my sme to už považovali za uhradené, a oni furt drankali peniaze..Pred poslednou úhradou si odsúhlas s dodávateľom sumu, ktorú doteraz prijal... zvyšok dáš uhradiť.

Ak ste uhrádzali z euro-účtu české koruny, potom to určite bolo prepočítané komerčným kurzom vašej banky (teda nie ECB)
ewita888
17.09.09,04:09
a je tu problém, poradte mi prosím.. my platíme v hotovosti eurá Českému dodávateľovi, faktúra je v českých korunách.. oni nám pošlú príjmový doklad, kde prepočet na české koruny je kurzom českej národnej banky.. čiže nie ECB.. mám brať do úvahy ako uhradenie v CZK ich prepočet? lebo pri prepočte ECB by to vyzeralo tak, že oni majú fa už uhradenú, my ešte nie, alebo naopak..
ewita888
17.09.09,05:09
veď mi šupnite nejakú radu...
babi2
17.09.09,05:29
a je tu problém, poradte mi prosím.. my platíme v hotovosti eurá Českému dodávateľovi, faktúra je v českých korunách.. oni nám pošlú príjmový doklad, kde prepočet na české koruny je kurzom českej národnej banky.. čiže nie ECB.. mám brať do úvahy ako uhradenie v CZK ich prepočet? lebo pri prepočte ECB by to vyzeralo tak, že oni majú fa už uhradenú, my ešte nie, alebo naopak..
Prepočítavaš kurzom ECB, a urobíš kurzový rozdiel
koňo
17.09.09,06:12
Ak ste dohodnutý na spôsobe prepočtu fakturovaných Kč na eurá a s výškou úhrady nie sú problémy, potom žiadaj, aby ti dali pokladničný doklad na eurá a nie na Kč (ako vedú pokladničnú knihu a ako ty preukazuješ úbytok eur?) a nemáš problém.
Veď inkasovali eurá.
ewita888
17.09.09,06:45
nie sme na ničom dohodnutý a už vôbec ma nezaujíma, ako si to vedú oni... problém je len v tom, že ja prerátam kurzom v ECB, tam vyjde napr. 105 000 Kč, oni kurzom čnb, tam im vyjde úhrada 104 000 Kč, čiže oni chcú ešte 1000 Kč.. musím brať teda do úvahy ich prepočet a zaplatiť im tých 1000 kč? som z toho magor...
liba2
17.09.09,06:50
nie sme na ničom dohodnutý a už vôbec ma nezaujíma, ako si to vedú oni... problém je len v tom, že ja prerátam kurzom v ECB, tam vyjde napr. 105 000 Kč, oni kurzom čnb, tam im vyjde úhrada 104 000 Kč, čiže oni chcú ešte 1000 Kč.. musím brať teda do úvahy ich prepočet a zaplatiť im tých 1000 kč? som z toho magor...áno. Zisti si kurz čnb a prepočítaj Kč na eurá.
ewita888
17.09.09,06:54
ok, ale načo potom mám mať pri úhrade kurz ecb? ved tým si len prepočítam záväzok, ked tú fa evidujem, nie?
Ella2
17.09.09,07:08
Ja tiež obchodujem aj s českými partnermi, spravidla si vypýtam faktúru v eurách, uhrádzam v eurách...........nemajú s tým problém....
ewita888
17.09.09,07:10
to je ale iný prípad, Ella.. aj ja mám takých dodávateľov..
liba2
17.09.09,07:19
Prosím o radu, máme faktúru z CZ, je vystavená v CZK. Je na dosť velkú čiastku, tak sa platí po čiastkach.. raz sa platilo v CZK, raz v eurách.. neviem ako mám prerátať tieto platby tak, aby to vyšlo presne.. čiže jednoducho neviem, kedy už bude uhradená ....
Ak máš DF na 105000 Kč a na DF je uvedený prepočítací kurz ČNB na eurá, odrátaj čo bolo zaplatené v Kč a zvyšok prepočítaj daným kurzom a dlžnú sumu v eurách daj uhradiť.
Pre budúcnosť je dobré v takomto prípade dohodnúť vopred prepočítací kurz.
ewita888
17.09.09,07:29
nie, na fa nie je nič, čo sa kurzu týka.. jednoducho je to klasická fa, akurát bez dph.. asi to spravím tak, že budem prerátavať ich kurzom v deň úhrady a rozdiel v eurách dám do kurzových rozdielov.. lebo už fakt neviem..
koňo
18.09.09,05:31
Zásadný problém je v tom, že nie ste dohodnutí na prepočte Kč na eurá. Pokiaľ nedohodnete toto, budeš mať problém stále. Odporúčam, aby český dodávateľ uvádzal na svojej faktúre prepočet na eurá. Či kurzom ECB alebo ČNB nech dohodnú tvoji šéfovia.
kalinka
04.01.10,10:35
Prosím, mám na Vás jednu otázku. Faktúra mi chodí z ČR v českých korunách. Napr. Tovar príde 1.12. 2009 spolu s faktúrou , ktorá je zároveň aj dokladom o zaplatení. Nikde nie je zapísané koľko sme mu zaplatili prepočtom eur. Môžem použiť kurz ECB z predchádzajúceho dňa v tomto prípade 30.11.2009 na vyplatenie aj na zaúčtovanie do JÚ, aby som nemusela účtovať kurzové rozdiely? Dodávateľovi to takto vyhovuje.
Stáčí mi len áno alebo nie?
Všetkým ďakujem
enya63
14.01.11,15:38
ahojte prosím o radu. Vystavila som fa v eurách, mám devízový účet v kč a tam mi prišla platba v kč. Zaúčtovala som to kurzom akým mi to pripísali v banke,nemám žiaden kurzový rozdiel lebo fa nebola vystavená v cudzej mene.Mám to v poriadku alebo je potrebné preratávať kolko by to bolo kč v deň vystavenia fa a porovnať rozdiel a zaúčtovať ho ale ako? keď mám fa už zlikvidovanú?
druzstvo81
13.12.11,06:49
ahojte, ja mám tiež podobný problém so zahraničnou faktúrou, je to môj prvý prípad a neviem si s tým dať rady.
Dodávateľ z ČR vystavil faktúru v CZK. a už tu som si nie istá, akým kurzom ju prepočítať? deň dodania služby, deň vystavenia fa, alebo deň doručenia fa?
ja by som dala deň doručenia služby kurzom NBS, je to takto správne?

a ďalší problém, faktúra bola uhradená v hotovosti. Dotraz sme viedli len eurovú pokladnicu, dodávateľ chcel úhradu v hotovosti v CZK.
tak som v banke vymenila eurá za czk.

a teraz neviem, či zakladať valutovú pokladňu kvôli tomuto jednému prípadu?
a už vôbec neviem ako to zaúčtovať, už dva dni hľadám, či v knihách, či na nete, ale asi na nesprávnych miestach lebo doteraz dom sa nedopátrala k výsledku.

Došlú zahraničnú faktúru zaúčtujem 518/321002
výdaj z eurovej pokladnice 261/211001
a tu som sa už stratila, lebo neviem či zakladať valutovú pokladňu alebo nie...

poraďte prosím, už som zúfala
Sarlotka
13.12.11,12:57
Zákon o uctovnictve: §24
záväzok evidujete nasledovne v czk a v eurach.

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.

Samozrejme musite otvorit czk pokladnu nasledovne:

zákon o ucte §24

3. Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu.

518AE/321AE
261AE/211AE (AE Eurova pokladna)
211AE (AE CZK pokladňa)/ 261AE
321/211 AE (analyticka evidencia CZK pokladna)
druzstvo81
14.12.11,07:03
Sarlotka,
presne takto som to urobila,
ked som nahodila doslu zahranicnu fakturu, program to prepocital do eur, kurz som dala v den dodania sluzby.
valutovu pokladnu som otvorila v den vymeny eur za czk
uhradu faktury - kurz pouzity v den uhrady

a teraz neviem co dalej, lebo na ucte valutovej pokladne 211002 mi ukazuje zostatok 6€ ale ked si otvorim pokladnu zostatok ukaze 50,-CZK a tolko v skutocnosti aj v pokladni mam
co s tymto rozdielom?
zauctovat kurzovy rozdiel ku dnu zostavenia uctovnej zavierky?
KEJKA
14.12.11,07:13
kurz.rozdiel vznikol pri úhrade faktúry - ten účtuješ pri úhrade.
Kurzový rozdiel zostatku v pokladni zaúčtuješ pri prepočte kurzom k 31.12.
Sarlotka
14.12.11,13:18
presne tak ako pise Kejka..

len este pre istotu pisete, ze "kurz som dala v den dodania sluzby" prepokladam vsak, a je to kurz den -1 ...no zrejme to robi program automaticky a ten taha vzdy kurz den minus jeden... pripadne si to skontrolujte cez kurzovy listok NBS...
druzstvo81
16.12.11,11:28
kurz mi program netaha, zadavam ho rucne
takze mam zadat kurz den pred dodanim sluzby?

a potom uhradu faktury 321002/211002
kurzovy rozdiel pri uhrade faktury v eurach 563/321002

a kurzovy rozdiel ktory mam v pokladni dorovnam k 31.12.?
jenny5
05.03.12,17:06
Nadviazala by som na túto tému ohľadom účtovania faktúry v cudzej mene.
Mám faktúru v librách, ktorá bola zaplatená priamo pri objednávaní tovaru cez internet cez platobnú kartu spoločnosti, čiže suma bola prepočítaná kurzom komerčnej banky a stiahnutá z nášho bankového účtu. Musím aj v tomto prípade prepočítavať sumu v librách kurzom NBS z predchádzajúceho dňa? Tým mi vznikne kurzová strata.
A druhá otázka sa týka samozdanenia, pre vypočítanie DPH sa používa tiež kurz z predchádzajúceho dňa vzniku daňovej povinnosti?
Vopred ďakujem.
Ingrid Ondruskova
06.03.12,13:10
Máme dodávateľa v Čechách, vystavil faktúru len v českých korunách, a je dohoda, že
že mu to máme uhradiť v EURách, dnes sme mu volali, že pri akom kurze to máme pre-
meniť, on na to gentlmentsky : nechám to na Vás: chcem, aby to bolo z našej strany obhájiteľné: tak som si zobrala Hospodárske noviny, už som sa rozhodla, že sa zameriam na VÚB /cez túto banku robíme samotnú transakciu/ a od radosti neviem,
či použiť devízy nákup alebo predaj alebo valuty nákup alebo predaj....prepáčte ak je
moja otázka príliš jednoduchá pre toho, kto denne robí úhrady tohto druhu....
Ingrid Ondruskova
06.03.12,19:32
...prosím...