kvet
10.08.05,07:50
Ahojte. Prosím o pomoc. Zakúpili sme ozvučovaciu súpravu. Vystavená faktúra od dodávateľa obsahuje tieto položky:

a) materiál: 28.770,- Sk, v tom:
- reprosústava (t.j. reproduktory) 2 ks ..... 12650,- Sk
- zosilňovač ..... 11030,- Sk
- mixážny pult ....2500,- Sk
- mikrofón .... 980,- Sk
- držiak na mikrofón .... 110,- Sk
- stojan na mikrofón .... 440,- Sk
- kábel na mikrofón .... 95,- Sk
- konektory ...... 153,- Sk
- ostatné káble ... 812,- Sk
b) dopravné náklady .... 380,- Sk
c) práca u dodávateľa .... 2975,- Sk
Spolu fakturovaná suma 32125,- Sk

Ako zaúčtovať uvedenú operáciu, ako obstaranie dlhodobého hmotného majetku v sume 32125,- Sk ??? Považujú sa jednotlivé komponenty (fakturovaný materiál) za predmety, ktoré tvoria jeden majetkový celok a majú sa evidovať na jednej inventárnej karte ???
anto
10.08.05,06:04
Áno, je to možné považovať za hmotný majetok, ktorého suma presahuje 30000 a preto je ho potrebné evidovať a viesť na účte hmotného majetku. Do nákladov pôjdu odpisy podľa kódu produkcie, ktorý by mal predavajúci uviesť na dodacom doklade.
Kedže ste na obstaranie majetku mali obstaravacie náklady, to je doprava a práca, tak Vám posúva cenu nad hranicu 30000.00 Sk, čo je podĺa zákona o dani z príjmov už dlhodobý hmotný majetok.
ilona
10.08.05,07:46
Neviem ako to vyhovuje Vám,ale ja by som si to dala rozpísať aspon na dve fa a zaučtovala by som to do nákladov,pretože niektoré časti sa dajú používať aj samostatne a určite by sa to dalo zdôvodniť.
KEJKA
10.08.05,07:57
Neviem ako to vyhovuje Vám,ale ja by som si to dala rozpísať aspon na dve fa a zaučtovala by som to do nákladov,pretože niektoré časti sa dajú používať aj samostatne a určite by sa to dalo zdôvodniť.
neodporúčala by som, všetko to má súvislosť a aj dve faktúry sa dajú logicky spojiť. Jedine znížiť ceny jednotlivých komponentov a na tú druhu fa dať plnenie, ktoré nesúvisí s obstaraním DM.
liba2
10.08.05,08:05
Neviem ako to vyhovuje Vám,ale ja by som si to dala rozpísať aspon na dve fa a zaučtovala by som to do nákladov,pretože niektoré časti sa dajú používať aj samostatne a určite by sa to dalo zdôvodniť.
To ti vôbec nepomôže...
ilona
10.08.05,12:49
Tak určite by som nedala faktúry za sebou,aby z toho bolo jasné,že to bolo kúpené spolu.Mala som presne takýto prípad,mikrofon,držiak,stojan nám vyfaktúrovali osobite v inom mesiaci a zaučtovala som to do školiacej miestnosti a mixážny pult + ostatok do nočného baru,samozrejme mi to u daniarov prešlo a znížilo mi to základ dane v tom roku.Kto mi to dokáže,že to musím používať spolu?
Pavol_Kr
10.08.05,13:59
Ahojte. Prosím o pomoc. Zakúpili sme ozvučovaciu súpravu. Vystavená faktúra od dodávateľa obsahuje tieto položky:

a) materiál: 28.770,- Sk, v tom:
- reprosústava (t.j. reproduktory) 2 ks ..... 12650,- Sk
- zosilňovač ..... 11030,- Sk
- mixážny pult ....2500,- Sk
- mikrofón .... 980,- Sk
- držiak na mikrofón .... 110,- Sk
- stojan na mikrofón .... 440,- Sk
- kábel na mikrofón .... 95,- Sk
- konektory ...... 153,- Sk
- ostatné káble ... 812,- Sk
b) dopravné náklady .... 380,- Sk
c) práca u dodávateľa .... 2975,- Sk
Spolu fakturovaná suma 32125,- Sk

Ako zaúčtovať uvedenú operáciu, ako obstaranie dlhodobého hmotného majetku v sume 32125,- Sk ??? Považujú sa jednotlivé komponenty (fakturovaný materiál) za predmety, ktoré tvoria jeden majetkový celok a majú sa evidovať na jednej inventárnej karte ??? Podla mojho názoru by som súhlasil s ilonou. Na jednu faktúru by som dal tie drahšie veci a na druhú samozrejme, ak sa dá posunuť čo najdalej teda aspoň o týždeň neskôr, tie ostatné ( mikrofón, káble, stojan konektory).
Je pravda že podla správnosti by sa toto v PU malo nakumulovať cez účet obstaranie HM, kde zarátavame ceny samotnýcho predmetov - celku, prácu pri montáži alebo dopravu.
V tomto prípade by som rozhodoval podla toho či firma chce vedšie náklady v ten konkrétny rok, alebo či si tieto náklady chce rozložiť na dobu odpisovania. Je to možné aplikovať tak aj tak. Ale POZOR je tu podmienka toho, ako je vystavená faktúra. Ak je to na jednej faktúre tak jednoznačne ako celok - DHM.
Jana Acsová
10.08.05,15:59
Ale POZOR je tu podmienka toho, ako je vystavená faktúra. Ak je to na jednej faktúre tak jednoznačne ako celok - DHM.
Nestotožňujem sa s tým, že toto by riešilo situáciu, t.j. že by súbor vecí závisel od počtu faktúr.
Pavol_Kr
10.08.05,18:37
"Ale POZOR je tu podmienka toho, ako je vystavená faktúra. Ak je to na jednej faktúre tak jednoznačne ako celok - DHM."
Pardon oprava nie je to podmienka, ale je dôležité akým spôsobom je vystavená fakrtúra.
A ešte dodatok, ktorý je podstatný. Dôležité je to ako si aj daňový subjekt vie obhájiť použitie.
V prípade že by menované veci boli na samostatnej faktúre môžeme ich odpísať jednorázovo, ako spotreba materiálu. Ozvučenie môže fungovať aj bez mikrofónu, stojana ap. veci. Treba prihliadať aj na to aká je účelovosť a funkčnosť.
Jana Acsová
13.08.05,08:42
Ak sa bavíme o špekulácii a o tom, že sa dá spoliehať na skutočnosť, že sa na to nepríde, tak platí úvaha o podmienkach zaradenia a účtovania majetku v závislosti od spôsobu fakturácie (nie o jej vecnej stránke).

Ak to však chceme mať správne, tak platí najmä:
§ 13 ods. 5 Postupov účtovania (účtovanie príslušenstva k dlhodobému majetku),
§ 33 ods. 1 Postupov (uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho využívanie ...).
K zaradeniu majetku je potrebný protokol o zaradení, kde by sa mali (aspoň ja to mám tak riešené a potvrdené smernicou) uvádzať všetky skutočnosti potrebné k správnemu oceneniu a zaradeniu dlhodobého majetku.

Zhrnutie:
Účtovanie dlhodobého majetku nezávisí od spôsobu fakturácie ale od účelu použitia majetku a od jeho ocenenia pri zaradení, vrátane príslušenstva a po zabezpečení všetkých technických funkcií.
dom
13.08.05,09:31
AVO, prosím Ťa, nemohla by si bližšie napísať čo všetko máš v smernici k zaradeniu majetku (spôsob ocenenia, čo všetko vchádza do obstáravacej ceny majetku, kto vystavuje preberací protokol, čo musí preberací protokol obsahovať, kto ho podpisuje - čo ešte okrem toho čo som uviedla?) Máš zvlášt smernicu len na zaraďovanie majetku? Chcem postupne porobiť všetky účtovné a ekonomické smernice a chcela by som porovnať, aby som to mala čo najlepšie. ďakujem.
Jana Acsová
15.08.05,11:36
Všetko týkajúce sa dlhodobého majetku mám riešené v jednej smernici. Jej prílohou sú aj vzory tlačív, ktoré používam. Pri ich tvorbe "v exceli" môžeš vychádzať z platného tlačiva vydaného napr. ŠEVT-om, alebo používať priamo už vydané tlačivo.

Smernica k dlhodobému majetku by mala obsahovať napr.:

Definície pojmov
Oceňovanie
Účtovanie
Obstaranie
Zaradenie
Evidencia
Inventarizácia
Vyradenie
Odpisovanie
Technické zhodnotenie
Osobitné ustanovenia týkajúce sa majetku obstaraného na základe zmluvy s právom kúpy prenajatej veci


Prílohy:
1.protokol o zaradení dlhodobého majetku,
2.protokol o vyradení dlhodobého majetku,
3.karta dlhodobého majetku,
4.odpisový plán.


Všetko závisí od interných potrieb účtovnej jednotky, aj prípadné špecifiká týkajúce sa dlhodobého majetku a jeho účtovania.
nika.sum
20.02.06,14:20
Len si overujem. Ak mam na jednej fakture PC, suma je pod 30000,- a na druhej Operacny system MS Windows. Musim fa spocitat. Nemozem brat operacny system ako softwer. Musim to dat do majetku nad 30000,- a odpisovat vsak?
Zita5
20.02.06,14:22
Podľa môjho názoru spolu .:)
nika.sum
20.02.06,14:27
Podľa môjho názoru spolu .:)

Aj ja si myslim. Hlavne ked ide o operacny system bez ktoreho sa oficialne neda PC pouzivat. Dakujem Zitka.:)
anto
20.02.06,19:23
Otázka nie je taká jednoduchá. Počítač môžeme kupiť aj bez operačného systému. Majetok, ktorého hodnota je nižšia ako 30000 a doba použitia kratšia ako jeden rok sa vedie ako majetok spotrebovaný. Kedže táto podmienka nie je splnená u tohto majetku, je to majetok, ktorého doba použitia je dlhšia ako jeden rok, vzniká tu otázka, ako postupovať v tomto konkrétnom prípade.
Podľa zákona o účtovníctve účtovná jednotka účtuje o skutočnostiach tak, aby účtovníctvo zobrazovalo skutočný stav majetku. Z toho mi vychádza, že počítač, aj keď má nižšiu hodnodu, ako je hranica 30000 tisíc, ale doba použitia je dlhšia ako rok, je majetkom a tento je potrebné zaevidovať ako nadobudnutý majetok a odpisovať ho dobu, po ktorú sa predpokladá jeho používanie, individuálnym odpisovým plánom.
Podľa zákona o dani z príjmov je možné dať do nákladov, ktoré sú určené na zabezpečenie a udržanie príjmu majetok, ktorého hodnota nedosahuje 30000,00 Sk. Takže tento majetok by som dal do nákladov celý, čiže by som ho akože odpísal v tomto roku, kedy som ho nakúpil.
Vzniká tu problém, ako vyriešiť nesúlad medzi zákonom o dani z príjmov a zákonom o účtovníctve. Zákon o dani nám dáva možnosť dať majetok do nákladov, zákon o účtovníctve nám zase prikazuje viesť tento majetok na majetkovom účte. V daňovom priznaní je kolónka, rozdiel medzi daňovými odpismi a účtovnými odpismi a tým vznikne pripočítateľna, alebo odpočítateľná položka k základu dane, ktorá toto rieši.
Ďaľšia otázka je čo so softvérom. Ak ste softvér kupovali spolu s počítačom, tak potom to je jednoznačne zvýšenie obstaravacej ceny majetku o cenu softvéru. Ak ste ho ale kupovali zvlášť, je podstatné, kedy ste uviedli majetok, ktorého sa tento softvér týka, do užívania. Ak je už počítač uvedený do užívania, tak softvér je potom spotrebná položka, a môže sa dať do nákladov. Ak ste ho kúpili pred uvedením počítača do užívania, tak to potom je zvýšenie hodnoty majetku.

Uf ale som sa zapotil.
Jana Acsová
30.04.06,08:17
Uf ale som sa zapotil.Na zapotenie by bola aj odpoveď, lebo nie všetko uvádzané v odpovedi je správne naaplikované zo súvisiacich zákonov (o účtovníctve a o dani z príjmov).
Ivana Š
14.03.08,23:50
Nechcem zakladať novú tému, ale rada by som sa vrátila k tomu mixážnemu pultu. Mám klienta, ktorý si ho kúpil. Je SZČO, robí diskotéky (má to napísané aj v živnostenskom liste)

Kúpil mixážny pult, stál 62 000,- takže ho budeme odpisovať. Neviem ale, do ktorej odpisovej skupiny ho zaradiť?
Poradíte prosím? Ďakujem
Ivana Š
15.03.08,10:09
Nechcem zakladať novú tému, ale rada by som sa vrátila k tomu mixážnemu pultu. Mám klienta, ktorý si ho kúpil. Je SZČO, robí diskotéky (má to napísané aj v živnostenskom liste)

Kúpil mixážny pult, stál 62 000,- takže ho budeme odpisovať. Neviem ale, do ktorej odpisovej skupiny ho zaradiť?
Poradíte prosím? Ďakujem


mohla by som ten mixpult zaradiť do odpisovej skupiny 2, ako 32.30 - prístroje na záznam a reprodukciu zvuku a obrazu?
Olice
15.03.08,11:42
mohla by som ten mixpult zaradiť do odpisovej skupiny 2, ako 32.30 - prístroje na záznam a reprodukciu zvuku a obrazu?
Podľa tohto, by to mala byť odpisová skupina 1


32.30.32 Magnetofóny a iné prístroje na záznam zvuku

TZ: Diktafóny a telefónne záznamníky, vybavenie jazykových tried
V: Mixážne pulty (32.20.11), prístroje, len na prehrávanie zvukového záznamu (walkmany, automobilové prístroje atď.) (32.30.31)

32.20.11 Vysielace prístroje pre rádiotelefóniu, rádiotelegrafiu, rozhlasové alebo televízne vysielanie

Z: Rádiové a televízne vysielače a retranslačné zariadenia, vrátane vybavenia satelitov; réžijné štúdiové zariadenia, zariadenia pre rozhlas po drôte a pre uzavreté televízne okruhy; zariadenia na syntézu a riadenie obrazu a mixáž zvuku; vysielačky a vysielače - prijímače pre rádiotelegrafiu a rádiotelefóniu, pevné alebo mobilné, vysielače - prijímače vysokofrekvenčných signálov pre riadenie, meranie a signalizáciu
TZ: Vysielače - prijímače občianskych rádiostaníc, talkies - walkies, bezdrôtové mikrofóny, telekomunikačné vysielače - prijímače na palube satelitov; vysokofrekvenčné relé pevné alebo mobilné, mobilné telefóny
V: Zariadenia diaľkového ovládania modelov (33.20.20)