durcan
14.08.09,18:41
Vysvetlí mi niekto podstatu koeicientu, ceny s DPH a bez DPH?
Totiž pracujem v nemocničnej lekárni, ktorej zriaďovateľom je nemocnica, právne a.s.Viem akurát toľko, že od 1.7. sme platcami DPH.
Momentálne nastal problém, že v nemocnici máme ambulanciu, ktorá poskytuje aj služby nespadajúce pod zdravotnú starostlivosť.Konkrétne kozmetika a tržby odvádzajú nemocnici.Samozrejme, že lieky a zdravotný materiál ide z našej lekárne. Nám chodia lieky a ZM z distribučiek, kde konečná cena pre nás je len cena s DPH bez marže.V účtárni nám najskôr kázali pýtať faktúru na lieky bez DPH.A teraz pre zmenu prišli s koeficientom.
Problém je v tom, že nás software je nastavený na konečné ceny s DPH, kde nám automaticky chodí faktúra z distribučky.Bez DPH je problém to tam nejako dostať.Musíme dať aspoň 0,01% DPH.A neviem prečo teraz zase máme ručne prepočítavať ceny.Kázali nám zadávať cena bez DPH+(DPHxkoeficient).Navyše ide len o pár položiek pre túto ambulanciu a kázali nám to robiť už teraz, že čo ak by brali materiál v októbri, ktorý by bol prijatý ešte v auguste.
Celé sa mi to zdá byť zmätočné, pretože podľa nich mám prepočítavať koeficientom 50 balíkov vaty, ale táto ambulancia môže zobrať iba jediný kus.Kto si bude potom pamätať, čo sme prepočítavali a čo nie.V samotnej lekárni vedieme len knihu došlých faktúr.Navyše nás o dodanie materiálu alebo liekov (na faktúru ako cudzí odberateľ) môže požiadať hocikedy iná organizácia.To by som musela všetko prerátavať systémom čo ak by niekto...Navyše sa môže stať, že budú chcieť len časť balenia-1 ampulku...
Nemá byť toto celé presunuté na účtáreň a my fungujeme ako doteraz s cenami s DPH?Ja im dám dodací list, teda výdajku z lekárne, a oni nech už si to preúčtujú ako chcú...
Navrhovala som konkrétne na túto ambulanciu urobiť jeden regál a tam im zvlášť nakupovať veci s prepočítavaním koeficientom DPH.Alebo ad hoc nakúpiť veci na samostatnú faktúru.Problém však je, že dodávateľ vám kvôli 1 položke za 50,- Sk nepríde...Mám viesť na sklade položky prepočítavané koeficientom a neprepočítavané koeficientom? Z toho bude guláš.Na faktúre príde 20 rôznych vecí a kto si bude po roku pamätať, že jedna bola prepočítavaná.
Vraj nám štát nevracia preplatky DPH, lebo sú veľmi malé, tak to chcú takýmto systémom dorovnať.

Komplikované....Nerozumiem tomu.

Adriana
Lianka
16.08.09,17:20
Koeficient a DPH nie su moja silna stranka, odpoviem iba na cast zadania:


Problém je v tom, že nás software je nastavený na konečné ceny s DPH, kde nám automaticky chodí faktúra z distribučky.Bez DPH je problém to tam nejako dostať.Musíme dať aspoň 0,01% DPH.

Na softver sa nemozno vyhovarat. Kontaktujte vyrobcu softveru, alebo zmente softver. Ked je raz nieco bez DPH, tak to nemoze byt s 0,01% DPH.



A neviem prečo teraz zase máme ručne prepočítavať ceny.Kázali nám zadávať cena bez DPH+(DPHxkoeficient). ...

Kto Vam kazal? Komu? Co sa tyka organizacie prace vo Vasej spolocnosti, neviem, ci Porada toto dokaze vyriesit.


Vraj nám štát nevracia preplatky DPH, lebo sú veľmi malé, tak to chcú takýmto systémom dorovnať.

Co je "maly preplatok"? Zatial som sa nestretla s tym, ze by stat nevyplatil nadmerny odpocet DPH. Zo zakona tak musi urobit.



Komplikované....Nerozumiem tomu.

Ani ja velmi nie :o.
durcan
17.08.09,05:02
Neslo mi o tieto drobnosti, to mi je jasne.Ale o to ci je tato poziadavka zo strany uctarne mozna uz hned na vstupe do lekarne? Ak dodavatel je platcom DPH, moze nam vystavit fakturu bez DPH.Ak sme my platcami DPH, mozme ju uz na vstupe ignorovat? Podla mna v lekarni by sme mali robit stale rovnako a tieto uctarenske veci, vystavovanie faktur, preratavanie koeficientom musi urobit uctaren....Uz som si aj odpovedala.... :-))
Lianka
17.08.09,07:42
durcan, nezakladaj dve rovnake temy, tvoja tema je aj tu: http://www.porada.sk/t117873-lekaren-a-dph.html#post1126003.

Precitaj si najprv Etiketu Porady.