markoff27
14.08.09,19:19
Mám dosť velký problém so zamestnávateľom ohľadne termínu vyplácania stavného formou gastrolístkov. Kedy sa majú tieto vyplácať ? Príklad za mesiac marec 2009 som ja i moji kolegovia dostali tieto gastrolístky až 24. mája !!!!? . je to O.K ? asi nie ! A to sa opakuje skoro každý mesiac , že gastrolístky sú dodávané nie pri výplatnom termíne , ale o dosť neskôr ! Ale v zákoníku práce som sa nedočítal vôbec , do akého najneskoršieho termínu je tieto gastrolístky zamestnávateľ povinný dať svojim zamestnancom . Prosím o radu ako mám s týmto problémom ďalej postupovat ,tak aby som ho vyriešil . Ďakujem.
Paula
14.08.09,17:53
Zákon termín neurčuje, zákon pripúšťa dodať SL aj pozadu, zákon hovorí o povinnosti zabezpečiť......a ja sa x-tý krát zopakujem : za lístok, ktorý nadobudnem dnes, sa včera nenajem.

Ach jaj , nepomohla som ti. U nás dostávajú SL zamestnanci prvý pracovný deň aktuálneho mesiaca -teda vopred.
liba2
15.08.09,11:14
Mám dosť velký problém so zamestnávateľom ohľadne termínu vyplácania stavného formou gastrolístkov. Kedy sa majú tieto vyplácať ? Príklad za mesiac marec 2009 som ja i moji kolegovia dostali tieto gastrolístky až 24. mája !!!!? . je to O.K ? asi nie ! A to sa opakuje skoro každý mesiac , že gastrolístky sú dodávané nie pri výplatnom termíne , ale o dosť neskôr ! Ale v zákoníku práce som sa nedočítal vôbec , do akého najneskoršieho termínu je tieto gastrolístky zamestnávateľ povinný dať svojim zamestnancom . Prosím o radu ako mám s týmto problémom ďalej postupovat ,tak aby som ho vyriešil . Ďakujem.
V ZP je to vyjadrené inými slovami :). Povinnosť zamestnávateľa je zabezpečiť stravovanie tak, aby ho zamestnanci mali každý deň keď splnia podmienky určené zákonníkom práce v priebehu pracovnej zmeny (teda nie zajtra, nie o 2 mesiace). Z toho vyplýva povinnosť vydať zamestnancom gastrolístky vopred:

§ 152 ZP:
"(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."