Pipo3
14.08.09,21:30
Poradte mi, prosím vás,čo mám urobiť pri nerovnomernom sadaní základov pristavanej izby k RD (základy pravdepodobne neboli odstupňované - dom je kupovaný, takže len hádam), čo sa prejavilo prasknutím 2 stien v danej izbe. Základy nie je možné obkopať, lebo z jednej strany je susedova garáž a z druhej je stena pivnice (tá je mimo základy izby). Rozmýšľal som nad tlakovou cementovou injektážou z pivnice, ale nemám s tým skúsenosti. Za rady vopred ďakujem.
chandler
17.08.09,06:09
ak je to tym ze ti sadla pristavba tak by tie praskliny boli na spojoch novej a starej casti a nie v stenach.
ako presne su tie praskliny?
Pipo3
18.08.09,04:22
Praskliny sú asi 1-1,5 m od styku novej a starej stavby na stene novej izby a majú sklon cca. 45° a hrúbku cca. 2 mm. Na každej stene je ich zhruba 5 ks, je to akýsi súbor trhlín s rovnakým smerom.
220870
18.08.09,05:12
ak je to tym ze ti sadla pristavba tak by tie praskliny boli na spojoch novej a starej casti a nie v stenach.
ako presne su tie praskliny?
Kľudne môžu byť aj v strede prístavby.Stačí ak prístavbu posadili čiastočne na starý základ ktorý vyčnieval spod starého domu.Moc vás asi nepoteším ale domy sadajú 10-15 rokov ,kľudne 5-10 cm.Chybu ste zrejme urobili už pred betonážou ,určite ste nezhutnili podklad pod nový základ .Ak sa napájajú staré a nové domy je dobré urobiť hlbší a širší základ,pod novou časťou, alebo priznať spoj delením dilatáciou.Podľa vášho príspevku ,ako možná alternatíva, prichádza do úvahy .Vybúrať podlahu v interiéri prístavby ,podkopať základy a podbetónovať.
Je dosť zložité do toho mudrovať keď takýto problém je ťažké posúdiť aj priamo na mieste.Keby bolo aspoň fotto.Vôbec nespomínate akým spôsobom ste napájali staré a nové konštrukcie.
chandler
18.08.09,06:14
podla tych trhlin by som suhlasil s 220870.
tlakova injektaz je velmi draha, nepocul som ze by to niekto pouzival na rodinny dom. ak to podchytavat tak takym sposobom ako pise 220870.
ale ja osobne by som to nechal tak aj s prasklinami. za tu namahu to nestoji.
fotku ale urcite daj.
Pipo3
21.08.09,20:30
Ďakujem za rady. Foto nemám, lebo ten dom ešte len chceme kúpiť. Ide o 6-r. dom, ku ktorému bola neskôr pristavená izba. Pod domom nie sú staré základy. Neviem či sa tento stav už stabilizoval, alebo sa to bude prejavovať prasklinami neustále. Čo vy na to, šli by ste do kúpy takéhoto domu? RD je veľmi pekný, akurát s touto vadou. :mad:
chandler
24.08.09,08:25
ked kupujes dom za miliony tak si zavolaj statika. pozrie si dom, projekt, porozprava sa s tym co to staval a bude ti vediet viac povedat. a budes spokojny.
yahman
26.08.09,14:23
Je to mačka vo vreci. Ak je to tak ako píšeš, nekupuj to. Budeš s tým mať veľké problémy, pretože všetky riešenia sú drahé a náročné.
2vassg
14.04.10,17:53
Pozrite si: uretek.sk