Iveta Procházková
15.08.09,11:51
Pekný deň, začal som s podnikaním. Som živnostník a nie som platca DPH. Bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili v otázke - auto?...pre svoju činnosč potrbujem každý deň auto...počula som, že je jednoduchšie a lacnejšie si od XY auto prenajať za určitú sumu...poraďte mi, prosím čo je výhodnejšie...ak si kúpim auto sama na seba...alebo si ho prenajmem...ak si ho prenajmem, aký je ´další postup?...ďakujem
Lianka
16.08.09,17:01
Je tu vela tem k problematike vyuzivania auta na podnikanie. Skus trosku hladat.
a-lena
19.08.09,07:36
Ak som pochopila správne auto nevlastníš, musíš si ho teda kúpiť.
Môžeš si ho kúpiť za vlastné - cash - čo je asi v dnešných časoch problém, alebo si ho kúpiť na úver z banky a tretia možnosť je lízing.
Ak auto kúpiš za hotové - je lepšie nové auto do podnikania nevkladať, iba si uplatňovať náhrady. Sú vyššie pokiaľ s autom nie sú problémy a tým vyššie výdavky. Neskôr keď sú výdavky vyššie môže sa vložiť do podnikania.

Ak auto kúpiš na lízing - je to lepšie kúpiť ho ako firma, lebo si môžeš všetky výdavky i lízingové splátky uplatniť ako daňové výdavky. Nevýhoda pri lízingu je však zasa tá, že auto nie je Tvoje až do splatenia lízingu - t.j. do skončenia lízingovej zmluvy.
Ako všetko v živote každá možnosť má svoje výhody i nevýhody.
FugAn
19.08.09,07:54
Ja osobne by som auto zobral na leasing. V poslednom čase je trend, že predajca Ti pri kúpe auta na leasing dá oveľa viacej ako pri platbe v hotovosti.
a-lena
19.08.09,08:02
Súhlasím. Snažila som sa jej iba "vymenovať" možnosti. Ja by som si tiež vybrala ako SZČO lízing.
Martin Mocko
19.08.09,08:15
Súhlasím. Snažila som sa jej iba "vymenovať" možnosti. Ja by som si tiež vybrala ako SZČO lízing.

Iba v prípade leasingu treba rátať s tým, že počas trvania leasingovej zmluvy treba mať k dispozícií finančný obnos na zaplatenie. Ak nie je problém s inkasom pohľadávok, máš dobrých obchodných partnerov, ktorí platia načas, je to v pohode. Ale ak príjem v živnosti nie je minimálne 80% istý na celú dobu leasingu - je to na zamyslenie.
FugAn
21.08.09,09:48
V prvom rade treba sa treba snažiť mať finančnú rezervu na takéto prípady. Ale aj keď nie je taká rezerve s lízingovkou sa dá dohodnúť na či už úprave splatok alebo na odložení splatok s následným navýšením ostatných splátok. možností je viacej.
M77
02.09.09,08:39
FO kúpila už pred rokom auto na lízing. Teraz si vybavila žívnosť a to auto používa aj v podnikaní (vlatní bagetériu - robí tiež rozvoz). Keďže zatial vlastníkom auta je lízingovka, asi nemôže dať do nákladov sadzbu 0,183€ za každý odjazdený KM. Do nákladom môže dať iba spotrebovaný benzín podľa technického preukazu. Dobre rozmíšlam? V tomto prípade ako to bude s cestnou daňou? Musí platiť cestnú daň?
Je možné prepísať v lízingovej zmluve FO nepodnikateľa na FO živnostníka? Keď sa to dá, tak auto bude zaradené do obchodného majetku a potom všetky súvisiace výdavky môže dať do nákladov (benzín, lízingové splátky, cestnú daň...)?