vmelus
16.08.09,08:44
pekny den vsetkym poradakom,
som 50% invalid, dostal som z UPSVAR- u dotaciu na zacatie podnikania zatial fajn, ale na UPSAVAE -e mi vnutili zriadit si chranene pracovisko. Kedže budem podnikat z bytu, nemozem si uctovat take veci ako je najomne, energie atd. Pri mojej otazke pracovnicke na UPSVAR -e co vlastne mozem ziskat za statut chraneneho pracoviska som dostal odpoved "ja neviem":mad:.
Moze mi niekto poradit, ake je vyhoda chraneneho pracoviska, okrem dotacie, ktoru som dostal na rozbeh podnikania. V zakone su az tri paragrafy.
Dakujem vsetkym.
lml
20.08.09,05:18
V prvpm rade nenechaj sa odbyť pracovníčkou na UPSVaR-e! Je povinná ti poradiť a ak ona sama nevie, musí sa poradiť s kolegyňou, od toho tam predsa sú. A to ti vravím skutočne zodpovedne, lebo na podobnom úrade pracujem. No a čo sa týka chráň. prac., tak pokiaľ viem, keby si zamestnával, nejakých ďaľších obč. so ZP, mohol by si dostávať z ÚPSVaR príspevok na mzdy týchto zamestnancov formou refundácie (§56 z. o službách zamestnanosti). To je pokiaľ viem jedna z tých najväčších výhod, ak nie jediná, no aj s tým príspevkom na mzdy zam. je spojená vysoká administratívna náročnosť, mesačne by si musel prekladať kopec papierov. Min. rok som pracovala v chránenej dielni a môj plat, ktorý preplácal úrad bol len 9200,- Sk, a to bolo v Bratislave, takže tiež to nie je ktoviečo. Ešte raz vravím choď na úrad, a musia ťa poriadne informovať.
deezee
21.08.09,06:26
Možete ich použiť:

-na výdavky na dopravu materiálu, hotových výrobkov a na dopravu súvisiacu s poskytovaním služieb

-vádavky na opravu a údržbu objektu,v ktorom je prevádzkované CHP, ak vlastníte tento objekt a náklady súvisia s prevádzkovaním CHP

-výdavky súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy CHP, t.j. poštové a telekomunikačné služby, propagácia, reklama a inzercia, všeobecný materiál

Ak nie ste vlastníkom bytu, tak uzatvorte zmluvu s vlastníkom o nájme a tým si môžete dať do výdavkov aj nájomné, náklady na energiu,vodné, stočné a na odvoz a likvidáciu odpadov. Ak zamestnávate ešte iného občana so zdravotným postihnutím, tak opravnením výdavkom sú aj jeho mzdy.

Nerozumiem prečo Vám pracovníčka natlačila chránenú dieľnu a nie poskytnutie fin.príspevku na prevádzkovanie SZČ podľa § 57, kde sa príspevok poskytuje ako paušál.

Určite sa informujte u pani na úrade, čo sú oprávnené výdavky a ako ich musíte štvrťročne zdokladovať.
deezee
21.08.09,07:10
V mojom predošlom príspevku beriem poslednú vetu späť v tej veci, že štvrťročne sa výdavky zdokladúvajú, je to opäť ročne.

Určite sa, ale informujte ,čo všetko ako doklad opravneného výdavku môže byť!!!!