emzetperx
16.08.09,10:02
Dobrý deň. V minulom roku sme v jednej obci v banskobystrickom kraji zakúpili staršiu nehnuteľnosť, rodinný dom. Podmienkou odkúpenia nehnuteľnosti bolo zriadenie kanalizačnej a vodovodnej prípojky obcou, čo nám bolo aj osobne prisľúbené starostom obce. Táto podmienka však nebola zahrnutá v kúpno-predajnej zmluve. Prevádzkovateľom verejného vodovodu a kanalizácie je sro-čka, ktorú zriadila obec, teda vlastníkom sro-čky je obec. Na základe viacerých ústnych urgencií o zriadenie vodovodnej a kanalizačnej prípojky som písomne žiadal obec o zriadenie predmetných prípojok, na čo mi aj obec odpovedala kladne, teda že prípojky budú zriadené v mesiaci marec a apríl a to až 1 meter na môj pozemok z financií obce. Nakoľko až do mája nedošlo k zriadniu prípojok, urgoval som starostu, odpísal mi však, že prípojky zhotovia v mesiaci júl, nakoľko je to vraj finančne náročné (Prípojky sú od môjho domu cca 30 m). Samozrejme doposiaľ sa nič nedeje. Medzičasom som požiadal Obecný úrad o súhlas na výstavbu vodomernej šachty na mojom pozemku. Pýtali odomňa rôzne doklady od výmyslu sveta akoby som chcel stavať atómovú elektráreň. (Riadnu projektovú dokumentáciu, okolkovaný list vlastníctva, ako stavebnému dozoru som musel predložiť fotokópie maturitného vysvedčenia a samotnú žiadosť.) Toto bolo ešte začiatkom mesiaca jún. Začiatkom mesiaca august, teda skoro po 2. mesiacoch som dostal z Obecného úradu písomnú výzvu aby som obstaral od sro-čky, ktorú vlastní Obec a ktorá je prevádzkovateľom verejného vodovodu a kanalizácie, písomný súhlas o povolenie pripojiť sa na verejný vodovod a kanalizáciu. Na získanie písomného súhlasu som dostal riadne šibeničný termín : 15 dní. Tak teda ihneď som napísal do predmetnej sro-čky,avšak doposiaľ som odpoveď neobdržal a predpokladám, že v tejto lehote ani neobdržím. V prípade, že ani po 15 dňoch nepredložím Obecnému úradu predmetný súhlas, nebude mi vydaný súhlas na uskutočnenie drobnej stavby. (TOMUTO SA VRAVÍ HÁDZANIE POLIEN POD NOHY A RIEŠENIE PROBLÉMU SMEROM AKO TO NESPRAVIŤ). Od dedinčanov som sa dozvedel, že vraj preto mi nechce Obecný úrad spraviť vodovod a kanalizáciu, lebo mám vraj dom v katastri zapísaný ako chata, čo však nie je pravda. Je pravdou, že dom plánujem zatiaľ používať na rekreačné účely, ale neskôr iste na trvalé bývanie. Táto neochota Obecného úradu pretrváva od februára 2008. Starostu som ja ako aj moja manželka niekoľkokrát osobne ale aj telefonicky urgovali, vždy len ostalo pri sľuboch, že k zriadeniu prípojok dôjde. (To niekoľkokrát bolo asi 6-7x). Prosím o radu, ako donútiť Obecný úrad aby moju nehnuteľnosť pripojili na verejný vodovod a kanalizáciu. V dome už mám urobené nové rozvody vody a kanalizácie a už len čakám na tlakovú skúšku aby som mohol všetko zabetónovať. Keď aj prídeme s rodinou do domu, nemáme tam žiadne WC, nemáme tam podmienky na riadne užívanie nehnuteľnosti vďaka nečinnosti a neochote Obecného úradu. Studňu tam máme ale len s úžitkovou vodou, žumpu nemáme. Zaujímalo by ma, ako legálne donútiť (Zákony..) OÚ aby uskutočnil to, k čomu sa písomne zaviazal, poprípade aký navrgujete ďalší postup v tomto smere. Ďakujem,