Kristian182
16.08.09,14:14
Dobrý den,
Chcel by som sa vás na niečo opýtať.
V jednom filme som videl ako mali v počítači policajti fotku. Neviem popísať ako nekvalitnú, ale asi tak že bolo detaily zle vidieť napríklad tvar bola rozmazaná, proste nedali sa na nej dobre rozoznávať predmety, ale zrazu v nejakom programe tam na niečo klikli a už to bolo dobre vidno, chcem sa Vás opýtať, že či to je len číri nezmysel, alebo existuje nejaký program, ktorým sa to dá urobiť. ak ano ako sa vola?
Dakujem
dolfort
16.08.09,13:01
Je to jeden z najrozšírenejších filmových bludov. Ak by to bolo možné, nemuseli by sa napr. na billboardy fotiť zábery s vysokým rozlíšením, stačilo by upraviť záber nejakým zázračným policajným programom. To isté platí aj pre zábery z policajných kamier (CCTV) - buď máš vysoké rozlíšenie (a dokážeš si priblížiť ostrý detail) alebo nemáš a vtedy pri priblížení vidíš štvorčeky. Interpoláciou sa to dá trochu zmierniť, ale také veci čo vidíš vo filmoch, to určite nie.
Fero11
16.08.09,15:14
Ano ide to urobit, ale obratene s kvalitneho spravis rozmazane. Ked je uz raz nieco rozmazane, tak bohuzial.
Zoom sa da spravit pekne ale snimacie zariadenie musi pracovat vo vysokom rozliseni, no potom fotka nema 3MB, ale 30MB
pistik71
17.08.09,10:00
No, trochu by som asi poopravil, lebo ciastocne to mozne je. Vysledok ale urcite nebude ako v TV :-)
Otazne vsak je, ako to rozmazanie vzniklo - ci upravou niecoho kalitneho, alebo bol nekvalitny zdroj.
Existuju "inteligentne" algoritmy, skus pregooglit net. Ale ako uz pisali vysie, su to filmove srandcky - teda v podobe ako je to v filmoch.
mpca
17.08.09,11:11
Pozrime sa na tú filmovú verziu:
"agenti" dostanú zábery z bezpečnostnej kamery nad vchodom do metra (priemyselná kamera s rozlíšením 3mpx(ak nie menej)), 50metrov od kamery prechádza "objekt",,
Stop, priblížiť, vyčistiť,,, a z tváre ktorú predtým tvorilo 8 štvorčekov je fotka ako z fotolabu...
Nieje to reálne,,,
exitujú programy na doostrovanie (nie zvačšovanie) ktoré sú určené pre astronomické snímky. napr taký registax http://www.astronomie.be/registax/..

(http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1247690613/4)
pistik71
17.08.09,12:24
...priemyselná kamera s rozlíšením 3mpx(ak nie menej)), 50metrov od kamery prechádza "objekt",, Stop, priblížiť, vyčistiť,,, a z tváre ktorú predtým tvorilo 8 štvorčekov je fotka ako z fotolabu...


3Mpx na 50m - tak to urcite bude viac ako stvorcekov (nechce sa mi pocitat, to je fakt, mozno sa mylim :cool:).
mpca
17.08.09,14:26
pistik71 fajn nápad,,,
zoberem dialkomer a fotak a vyskúsam ;)
mpca
17.08.09,15:16
Mno môj fotoaparat ma pri rozlíšení 3072X2048 presne 6291456px = 6,3mpx.
Exif z jednej fotky:

ImageDescription - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Make - OLYMPUS IMAGING CORP.
Model - SP510UZ
Orientation - Top left
XResolution - 72
YResolution - 72
ResolutionUnit - Inch
Software - Version 1.2
DateTime - 2009:08:17 17:48:47
YCbCrPositioning - Co-Sited
ExifOffset - 996
ExposureTime - 1/125 seconds
FNumber - 5.00
ExposureProgram - Aperture priority
ISOSpeedRatings - 50
ExifVersion - 0221
DateTimeOriginal - 2009:08:17 17:48:47
DateTimeDigitized - 2009:08:17 17:48:47
ComponentsConfiguration - YCbCr
CompressedBitsPerPixel - 6 (bits/pixel)
ExposureBiasValue - -0.30
MaxApertureValue - F 2.80
MeteringMode - Multi-segment
LightSource - Auto
Flash - Flash not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 6.30 mm
UserComment -
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 3072
ExifImageHeight - 2048
InteroperabilityOffset - 1714
FileSource - DSC - Digital still camera
SceneType - A directly photographed image
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Manual
White Balance - Auto
DigitalZoomRatio - 0.00 x
SceneCaptureType - Standard
GainControl - None
Contrast - Normal
Saturation - Normal
Sharpness - Normal

Maker Note (Vendor): -
Mode - Normal
JpegQual - High
Macro - Off
DigiZoom - 1.00 x
Software Release - NORMAL
PictInfo - [pictureInfo] Resolution=21[Camera Info] Type=D4322
CameraID - OLYMPUS DIGITAL CAMERA˙˙˙˙˙˙˙˙˙

Thumbnail: -
Compression - 6 (JPG)
XResolution - 72
YResolution - 72
ResolutionUnit - Inch
JpegIFOffset - 8180
JpegIFByteCount - 4961

Celé fotografie zmenšené na 20%..

25metrov*http://img136.imageshack.us/i/28101726.jpg/
50metrov*http://img41.imageshack.us/i/89131373.jpg/
75metrov*http://img31.imageshack.us/i/96218367.jpg/
100metrov*http://img43.imageshack.us/i/49691044.jpg/

* odchýlka max +/- 2%

Výrezy 1:1 z fotografií veľkosť 250x250px...
http://img36.imageshack.us/img36/6647/25crop.jpg
http://img156.imageshack.us/img156/8208/50crop.jpg
http://img151.imageshack.us/img151/3906/75crop.jpg
http://img529.imageshack.us/img529/970/99crop.jpg

Mno a skúste to doostiť tak aby bolo na všetkých obrázkoch vidieť ŠPZtku ;) :)
Kristian182
18.08.09,07:36
Dakujem za Vaše názory, s tou fotkou som mal na mysli, že ked je niečo odfotené pri menšom rozlíšení a ešte jeden dotaz na fotku, síce nie až tak k tejto téme, v jednom seriáli som videl(Komisár Rex,) jak zisťovali tvár, muža, ktorého hladali a nemali fotky jeho výzoru,lebo ich spálil, iba z detstva sa im podarilo získať
a zás niekde do počítača načítali fotku a niečo naklikali a ukázalo tvar ako vyzerá v dospelosti aj ked sa to dosť nepodobalo na jeho skutočný výzor. Chcem sa vás opýtať či aj toto je blbosť, alebo tiež sa to dá v nejakom programe urobiť?
Stanislav 1975
18.08.09,07:45
Dakujem za Vaše názory, s tou fotkou som mal na mysli, že ked je niečo odfotené pri menšom rozlíšení a ešte jeden dotaz na fotku, síce nie až tak k tejto téme, v jednom seriáli som videl(Komisár Rex,) jak zisťovali tvár, muža, ktorého hladali a nemali fotky jeho výzoru,lebo ich spálil, iba z detstva sa im podarilo získať
a zás niekde do počítača načítali fotku a niečo naklikali a ukázalo tvar ako vyzerá v dospelosti aj ked sa to dosť nepodobalo na jeho skutočný výzor. Chcem sa vás opýtať či aj toto je blbosť, alebo tiež sa to dá v nejakom programe urobiť?

Tak dá sa výzor vypočítať, ale to je iba pravdepodobná podoba a vobec sa nemusí zhodovať s pravdou-to je ako s počasím, že podľa toho ako teraz sú poveternostné faktory,tak by sa akože dalo (ale fakt iba čisto teoreticky)vypočítať počasie aké bude o rok,ale je to hlúposť, lebo stále sa nejaký faktor mení,takže aj s človekom je to tak, že stále je nejaká odchýlka a už ten identikit nieje presný ale možno iba pravdepodobný aj to veľmi , veľmi obmedzene...
Stanislav 1975
18.08.09,07:51
Dakujem za Vaše názory, s tou fotkou som mal na mysli, že ked je niečo odfotené pri menšom rozlíšení a ešte jeden dotaz na fotku, síce nie až tak k tejto téme, v jednom seriáli som videl(Komisár Rex,) jak zisťovali tvár, muža, ktorého hladali a nemali fotky jeho výzoru,lebo ich spálil, iba z detstva sa im podarilo získať
a zás niekde do počítača načítali fotku a niečo naklikali a ukázalo tvar ako vyzerá v dospelosti aj ked sa to dosť nepodobalo na jeho skutočný výzor. Chcem sa vás opýtať či aj toto je blbosť, alebo tiež sa to dá v nejakom programe urobiť?

Inak Rex je dobrá rozprávka,hmhm-tam je viac vecí,ktoré by sa hodili viacej skor k Lolkovi a Bolkovi ako do kriminalistického seriálu...Už napríklad to, že pes (aj keď je to múdre a rozumné zviera) nikdy nemože postupovať cyklicky v krokoch-napr. osoba uvaznená v inej izbe- pes by nikdy nevedel vyskočiť na strechu, rozbiť okno a ešte aj otvoriť kľučku-pes nevie takto systematicky "rozmýšľať"
Ale mal som ten seriál rád- určite lepšie ako Knight rider...:)
Kristian182
18.08.09,07:58
ale v akom programe prosím, chcel by som sa s fotkami trošku pohrať...
Stanislav 1975
18.08.09,07:59
ale v akom programe prosím, chcel by som sa s fotkami trošku pohrať...

Júúúúj moj, to ti ja neviem povedať...,ja som len amatér...:);):D
Kristian182
18.08.09,07:59
Rex bol pre mna najlepšiou rozprávkou.
TinkiDinki
18.08.09,07:59
Veľmi dobre sa dajú doostrovať videá. Teda pohyblivé fotky. Keby to auto bolo v pohybe a ŠPZ bola rozmazaná, tak poskladaním jednotlivých video-sekcií sa dá dosiahnúť také navrstvenie, ktoré spôsobí zaostrenie. Veľmi dobrý príklad sú tie vesmírne zábery. Takže buť objekt v pohybe, alebo kamera v pohybe. Filmové efekty sú len na oblbovanie, ale človeku znalému je s toho na smiech. Najlebší je ten ako obyčajná zásuvková elektrina po styku s vodou hádže obrovské ohňostrojové iskry.
Stanislav 1975
18.08.09,08:03
Veľmi dobre sa dajú doostrovať videá. Teda pohyblivé fotky. Keby to auto bolo v pohybe a ŠPZ bola rozmazaná, tak poskladaním jednotlivých video-sekcií sa dá dosiahnúť také navrstvenie, ktoré spôsobí zaostrenie. Veľmi dobrý príklad sú tie vesmírne zábery. Takže buť objekt v pohybe, alebo kamera v pohybe. Filmové efekty sú len na oblbovanie, ale človeku znalému je s toho na smiech. Najlebší je ten ako obyčajná zásuvková elektrina po styku s vodou hádže obrovské ohňostrojové iskry.

Alebo vybuchne barák, Seagal letí vo vzduchu 100 metrov a keď vstane tak má takú peknú bielu ,ožehlenú košeľu,že až...:D:D
Fero11
18.08.09,08:10
Tak dá sa výzor vypočítať, ale to je iba pravdepodobná podoba a vobec sa nemusí zhodovať s pravdou-to je ako s počasím, že podľa toho ako teraz sú poveternostné faktory,tak by sa akože dalo (ale fakt iba čisto teoreticky)vypočítať počasie aké bude o rok,ale je to hlúposť, lebo stále sa nejaký faktor mení,takže aj s človekom je to tak, že stále je nejaká odchýlka a už ten identikit nieje presný ale možno iba pravdepodobný aj to veľmi , veľmi obmedzene...
mimotemy
Najradsej mam meteorologa ILKA (mudry jak radio) on vie presne ake bude pocasie na novom zalande dna 25.11:2010 o 14:00 SEC, neviem naco trepe take nezmysli, to moze kludne ist k nejakej izabele .... co predpoveda buducnost na nautiku, alebo nejakom inom paranormalnom kanaly.
Normalny meteorolog povedal pocasie sa da urcit celkom presne na 2 hodiny do predu. Na dalsi den je to uz horsie a na dalsi tyzden je pravdepodobnost dost mala. Preto hovoria aj, pravdepodobne by malo prsat

PS mozno by trebalo kontaktovat ILKA, mozno dokaze zaostrit aj na tu znacku :D
Stanislav 1975
18.08.09,08:14
mimotemy
Najradsej mam meteorologa ILKA (mudry jak radio) on vie presne ake bude pocasie na novom zalande dna 25.11:2010 o 14:00 SEC, neviem naco trepe take nezmysli, to moze kludne ist k nejakej izabele .... co predpoveda buducnost na nautiku, alebo nejakom inom paranormalnom kanaly.
Normalny meteorolog povedal pocasie sa da urcit celkom presne na 2 hodiny do predu. Na dalsi den je to uz horsie a na dalsi tyzden je pravdepodobnost dost mala. Preto hovoria aj, pravdepodobne by malo prsat

PS mozno by trebalo kontaktovat ILKA, mozno dokaze zaostrit aj na tu znacku :D

No to sledujem dlhšie, že keď dr.Iľko povie, že bude pekne ,tak pravdepodobne bude asi pršať...:D:mee:
Ale ten druhý, volá sa tuším Jurčovič(alebo tak nejak)-ten je celkom dobrý...
TinkiDinki
18.08.09,08:46
Technológia ide do predu. Ja napríklad verím tomu, že softvér dokáže rozoznať ľudské tváre. Rozozná či je to muž či žena a do konca vie určiť aj vek.Softvér vie rozoznať ľudský hlas a hovorené slovo zapisovať do PC
Fantázia filmových producentov je vždy o 105 kvapiek ďalej.
Dobre sa dnes pozerá na Fantomasa ako bol obklopený samými gombíkmi, alebo ako vytiahol anténku z vysielačky a niečo odpálil :)
Táto fantázia môže byť zase inšpiráciou pre vedcou, alebo dobrou skrytou reklamou:) "Vydeli ste film XXX tam bol náš špičkový softvér - môžete ho mať len za 1-milión dolárov."
Môže to byť taký chyták, lebo lepšie sa pozerá na 1,5 hodinový film ako na 5 min. prezentácie.
mpca
18.08.09,09:39
No to sledujem dlhšie, že keď dr.Iľko povie, že bude pekne ,tak pravdepodobne bude asi pršať...:D:mee:
Ale ten druhý, volá sa tuším Jurčovič(alebo tak nejak)-ten je celkom dobrý...
mimotemyAno ten Jurčovič hlási počasie vačšinou na JOJke...
Vtip na záver : Pán Iľko to vaše včerajšie polooblačno vynášam vo vedrách celý deň. :---:D
luigi72
18.08.09,15:27
Existujú SW, ktoré ti spravia akože tvár v budúcnosti, ako by si mohol vyzerat, ale všetko je len na teoretickej úrovni.
Kristian182, neviem, či máš deti, ak nie, skús si pozrieť svoje fotky, ako si sa menil počas svojho rastu. Sú tam úžasné zmeny. Tak isto ovplyvní tvoj výzor aj to, či budeš pribratejší alebo chudý. Tvár sa mení. človeka spoznáš hocikedy najlepšie podľa očí. Tie sa vraj nemenia.

Veľmi sa bavím tiež na tom, keď nájdu lebku zavraždenej osoby a vymodelujú komplet tvár, farbu pokožky, vlasy, nos, uši... A potom podľa tohto modelu zistia totožnosť mŕtvoly. Úžasné niečo!

O dinosauroch už ani nehovorím... Keď vidím akože prírodopisné seriály o dinosauroch, tak ma ide poraziť. Nájdu pár kostičiek z lebky a vymodelujú celú kostru, svaly, kožu, dokonca aj hlas vedia priradiť. Vedia dokonca opísať aj ich život. No úžasné! Najhoršie na tom celom je, že to podávajú nič netušiacim divákom ako skutočné. A pritom celú kostru nikdy nikde ešte nenašli.
Chobot
19.08.09,21:19
ale v akom programe prosím, chcel by som sa s fotkami trošku pohrať...

Tie, čo sú voľne dostupné, sú skôr pre zábavu. Treba trochu pogúgliť, napr. tu je taká stránka, kde meníš tvár (je to ale veľmi neohrabané a skôr hovadina, ako seriózny morfologický program):

http://morph.cs.st-andrews.ac.uk//Transformer/

Toto je zase nejaká freeware aplikácia (neskúšal som ju):

http://www.sharewareconnection.com/prophecymaster.htm


Ale tie programy na rozoznávanie tváre sú realitou, no nie sú zadarmo, napr. tento stojí pekných pár sto USD:

http://www.filebuzz.com/fileinfo/36003/Face_Recognition_ActiveX_DLL.html
misoft
19.08.09,23:32
Veľmi sa bavím tiež na tom, keď nájdu lebku zavraždenej osoby a vymodelujú komplet tvár, farbu pokožky, vlasy, nos, uši... A potom podľa tohto modelu zistia totožnosť mŕtvoly. Úžasné niečo!
Ono je to fakt úžasné. Ale sranda je, že je to FAKT možné na základe anatomických znalostí ľudského tela, hrúbky svalových vrstiev, tvaru kostí a pod. Na základe toho sa už ostatné len háda - farba očí, vlasov. Dokážu vytvoriť síce nie presnú, ale aspoň PRIBLIŽNÚ podobu tváre (nemôžu vedieť, či nemal jazvy, materské znamienka, deformity tváre spôsobené svalovým tkanivom a pod.)
To ostatné - totožnosť - to už je však len lotéria - buď sa nájde niekto, kto ho podľa toho spozná, alebo ostane neznámym.

BTW: nemenia sa ani odtlačky prstov (papilárne obrazce!)
Kristian182
23.08.09,20:25
Niekedy v telke bývajú aj väčšie kraviny vo filmoch , než zázračné vynálezy(ten vyšie zmienený program na zázračné vylepšenie fotky) filmových režisérov, napr seriál Odložený prípad s Lily Rash, ktorá zázračne vyrieší staré odložené prípady kozmickou rýchlosťou a zázračne ponachádza nové dôkazy, alebo jeden seriál s jedným hercom často učinkujúcom vo vtipoch
toto som už nemohol, to už bolo fakt moc
http://www.youtube.com/watch?v=z2XUgE6g7XU&feature=PlayList&p=21E6003EC76B9A00&playnext=1&playnext_from=PL&index=35


:D:D:D:D:D
luigi72
24.08.09,14:52
No ale POZOR! On je CHUCK NORRIS!!! :D :D :D

Keby chcel, tak jediným úderom spraví placku z medveďa :) , ale tiež je veľký ochranca zvierat, tak sa len trochu pohrali a potom mu povedal, aby radšej išiel na maliny. ;)
misoft
24.08.09,14:58
A k tomu Texas Ranger! Jeho sa aj medvede musia báť :D:D.