markoff27
16.08.09,16:24
Ďakujem za odpoveď na môj predchádzajúci príspevok o vydávaní gastrolístkov zamestnancom. Ďalší problém týkajúci sa mňa a mojich kolegov je každomesačné oneskorené dodávanie výplatných pások. Ja sa teda pýtam , či zamestnávateľ neporušuje zákon ak na účet svojim zamestnancom pošle peniaze na účet v určenom termíne podľa pracovnej zmluvy, ale výplatné pásky dodá ,neviem z akého dôvodu ,až z 3-týždňovým oneskorením !!? Definuje toto tiež nejako zákon ? Vopred ďakujem za odpoveď .:)
Chobot
16.08.09,19:39
Ďakujem za odpoveď na môj predchádzajúci príspevok o vydávaní gastrolístkov zamestnancom. Ďalší problém týkajúci sa mňa a mojich kolegov je každomesačné oneskorené dodávanie výplatných pások. Ja sa teda pýtam , či zamestnávateľ neporušuje zákon ak na účet svojim zamestnancom pošle peniaze na účet v určenom termíne podľa pracovnej zmluvy, ale výplatné pásky dodá ,neviem z akého dôvodu ,až z 3-týždňovým oneskorením !!? Definuje toto tiež nejako zákon ? Vopred ďakujem za odpoveď .:)

Upravuje to § 130 ods. 5 ZP:

(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.

Z toho mi vychádza, že výplatnú pásku by mal zamestnávateľ odovzdať zamestnancom súčasne s výplatou. ZP ale nestanovuje sankcie, ak tak neurobí.

Je to problém, ak vám dá pásky neskôr? Pokiaľ je to v tom istom mesiaci, tak ja by som problém v tom nevidel, aj keď to nie je podľa ZP.