pivko
16.08.09,19:10
Vysvetlí mi niekto rozdiel v týchto miešačkách na betón? Jasne že viem že jedna je na 220 a druhá na 380 ale prečo su tie na 380 drahšie?
pavol54
16.08.09,17:33
spravidla majú väčší výkon porovnávali ste aj koľko kW majú motory?
220870
16.08.09,19:04
Pri miechačke viac ako na prúde ( 380-220)záleží od otáčiek a veľkosti bubna ideálne 18- 20/min.Motor sa dá sprevodovať,taktiež sa treba pozrieť či má dve alebo tri lopatky,trolopatková mieša pomalšie ( viac žuje) ale má dlhšiu životnosť a naopak.
millanos
16.08.09,19:58
Vysvetlí mi niekto rozdiel v týchto miešačkách na betón? Jasne že viem že jedna je na 220 a druhá na 380 ale prečo su tie na 380 drahšie?

380 V - o niečo zložitejšie vinutie motora / vyšší výkon (vyššie otáčky) na kg hmotnosti motora / väčší krútiaci moment = viac betónu.




Pri miechačke

1, viac ako na prúde ( striedavý vs jednosmerný)

záleží od otáčiek a veľkosti bubna ideálne 18- 20/min.Motor sa dá sprevodovať,taktiež sa treba pozrieť či má dve alebo tri lopatky,trolopatková mieša pomalšie ( viac žuje) ale má dlhšiu životnosť a naopak.



1, Toto som akosi nepochopil - vysvetlíš ?? :D
alla66
16.08.09,20:20
Vysvetlí mi niekto rozdiel v týchto miešačkách na betón? Jasne že viem že jedna je na 220 a druhá na 380 ale prečo su tie na 380 drahšie?
Záleží, ako často a na čo chceš miešačku používať. Do malej sa málo vmestí a budeš stále behať s fúrikom a makať s lopatou. Motor nemusí vydržať... Ak začínaš s rekonštrukciou domu, pokukaj po inzerátoch, kúpiš za slušnú cenu zachovalú veľkú miešačku na 380V ...pozor - líšia sa veľkosťou ( litrami)
220870
17.08.09,03:28
Najme tie domáce polovýrobky sú niekedy katastrofa.Bubon by mal mať čo najväčší priemer a mal by byť čo najkratší.Bubon by sa mal otočiť okolo svojej osi 18 až 20 krát za minútu.
Mal som miechačku na tri fúriky bol na nej motor 0,25/KW na 220 V,mala tri lopatky a miešala absolútne v pohode.Veľký a krátky bubon.
S tým jednosmerným som trochu pototo...
pavol54
18.08.09,18:22
Zaujímavé nás v škole učili že 220 a 380 je napätie a označuje sa Voltami, výkon je nejaká závislosť medzi napätím a prúdom vzorec radšej neuvediem aby som nebol príliš múdry
alla66
18.08.09,18:28
Zaujímavé nás v škole učili že 220 a 380 je napätie a označuje sa Voltami, výkon je nejaká závislosť medzi napätím a prúdom vzorec radšej neuvediem aby som nebol príliš múdry
sorry:mee:
pavol54
19.08.09,18:06
to platilo pre príspevok č3
ale aj ja občas v návale trepnem niečo
alla66
19.08.09,18:14
to platilo pre príspevok č3
ale aj ja občas v návale trepnem niečo

mimotemy :eek:a ja že na mňa...namiesto V som dala W...chybička se vloudí;)
legolas
19.08.09,19:10
....tie čo majú výkon 380V sú drahšie pre ich výkon, predsa miešačka na 220V hoci ako je sprevodovaná nie je schopná podať vyšší výkon lebo by odišiel el. motor, jedným slovom nevládze a preto sa vyrábajú skôr pre práce menšieho rozsahu.
pavol54
22.08.09,14:53
legolas, trochu ma to nadvihuje na stoličke, ešte raz číslo 380 znamená spravidla pohon trojfázový to je tá zástrčka kde sú tri kolíky tenšie a kratšie(fázové), v tých sa skrýva spolu 380 V( voltov) jeden kolík dlhší a hrubší to je nulák v ktorom spravidla nie je žiadne napätie ked sa spojí fázový vodič s nulovým začne pretekať prúd( I).To vás už nebudem mýliť s tým že dnes sa už bežne vyskytujú zástrčky s piatimi kolíkmi. No zástrčka ktorá obsahuje len 2kolíky a jednu dierku skrýva 220 V (spravidla) výkon je konšatnta závislá od napätia a pretekajúceho prúdu ten sa pri danom motore nedá meníť
Moja vrtačka ktorá sa pripája na napätie 220V má výkon (W) 1100 W Vami popisovaným výkonom 380 tak rozkrútite mixer aj to asi len menší je pravda že zmenou prevodového pomeru krútiaci moment, o koľko zmenšíte otáčky na poháňanom zariadení(motor má od výrobcu konštatné otáčky) o ten istý násobok zväčšíte krútiaci moment.
radek666
22.08.09,19:31
legolas, trochu ma to nadvihuje na stoličke, ešte raz číslo 380 znamená spravidla pohon trojfázový to je tá zástrčka kde sú tri kolíky tenšie a kratšie(fázové), v tých sa skrýva spolu 380 V( voltov) jeden kolík dlhší a hrubší to je nulák v ktorom spravidla nie je žiadne napätie ked sa spojí fázový vodič s nulovým začne pretekať prúd( I).To vás už nebudem mýliť s tým že dnes sa už bežne vyskytujú zástrčky s piatimi kolíkmi. No zástrčka ktorá obsahuje len 2kolíky a jednu dierku skrýva 220 V (spravidla) výkon je konšatnta závislá od napätia a pretekajúceho prúdu ten sa pri danom motore nedá meníť
Moja vrtačka ktorá sa pripája na napätie 220V má výkon (W) 1100 W Vami popisovaným výkonom 380 tak rozkrútite mixer aj to asi len menší je pravda že zmenou prevodového pomeru krútiaci moment, o koľko zmenšíte otáčky na poháňanom zariadení(motor má od výrobcu konštatné otáčky) o ten istý násobok zväčšíte krútiaci moment.

mimochodom 400V alebo 230V - už minimálne tri roky :cool:

Radek
millanos
23.08.09,03:37
legolas, trochu ma to nadvihuje na stoličke, ešte raz číslo 380 znamená spravidla pohon trojfázový to je tá zástrčka kde sú tri kolíky tenšie a kratšie(fázové), v tých sa skrýva spolu 380 V( voltov) jeden kolík dlhší a hrubší to je nulák v ktorom spravidla nie je žiadne napätie ked sa spojí fázový vodič s nulovým začne pretekať prúd( I).To vás už nebudem mýliť s tým že dnes sa už bežne vyskytujú zástrčky s piatimi kolíkmi. No zástrčka ktorá obsahuje len 2kolíky a jednu dierku skrýva 220 V (spravidla) výkon je konšatnta závislá od napätia a pretekajúceho prúdu ten sa pri danom motore nedá meníť
Moja vrtačka ktorá sa pripája na napätie 220V má výkon (W) 1100 W Vami popisovaným výkonom 380 tak rozkrútite mixer aj to asi len menší je pravda že zmenou prevodového pomeru krútiaci moment, o koľko zmenšíte otáčky na poháňanom zariadení(motor má od výrobcu konštatné otáčky) o ten istý násobok zväčšíte krútiaci moment.


Aby sme laikov doplietli, tak 380 V je iba navzájom vždy medzi dvomi fázami (tenšími kolíkmi) - aj to iba vďaka fázovému posunu.
A medzi fázou a nulou (tenší a hrubší pri štvorkolíkovej ) je IBA 220 V.
Hlavne u motora výkon NIE je konštanta !! (Iba Pmax - príkon je konštanta). Výkon závisí (okrem naprázdno ) hlavne od zaťaženia.
A to sa na krútiacom momente podieľa iba činná zložka prúdu (jalovina je jalovina).
0,25kW / 380 V = lepší izbový ventilátor.
KAŽDÁ prevodovka má účinnosť menšiu ako 1 .
millanos
23.08.09,04:13
mimochodom 400V alebo 230V - už minimálne tri roky :cool:

Radek

400 V je kvôli úbytku (napätia).A na trafe VN/NN sa to dá ( podľa všeličoho - hlavne dĺžka/prierez/záťaž ) nastaviť na jeden z troch stupňov.
A Krauss-Maffei mi napísal, že mu stačí 380 plus/mínus 10% = do 418V.
Engel má na štítku 3x400V ( a cca 800kW :) ).
pavol54
23.08.09,05:54
Pomýlil som svojim príspevkom niektorého laika?

Určite tí ktorí sa tomu rozumejú a reagovali na môj príspevok majú pravdu, takže nemám dôvod odporovať a dalšia diskusia by sa preniesla do odbornej úrovne, ja som chcel len aby sme si neplietli v rámci všeobecného rozhľadu niektoré výrazy, myslím si, že som v podstate nezavádzal, a nejakému záhradkárovi alebo domácemu majstrovi môže byť absolútne jedno že žiadna účinnosť nedosiahne 1, alebo či je 400 alebo 380 ale oni to ani nemusia vedieť a ani spústu iných podrobností.
millanos
23.08.09,14:20
Pomýlil som svojim príspevkom niektorého laika?

Určite tí ktorí sa tomu rozumejú a reagovali na môj príspevok majú pravdu, takže nemám dôvod odporovať a dalšia diskusia by sa preniesla do odbornej úrovne, ja som chcel len aby sme si neplietli v rámci všeobecného rozhľadu niektoré výrazy, myslím si, že som v podstate nezavádzal, a nejakému záhradkárovi alebo domácemu majstrovi môže byť absolútne jedno že žiadna účinnosť nedosiahne 1, alebo či je 400 alebo 380 ale oni to ani nemusia vedieť a ani spústu iných podrobností.

mimotemy

Veď som ťa ani nekritizoval. Iba som niektorým "laikom" naznačil, že menej (rád typu JPP ) je niekedy viac. :)
Tatopeto
23.08.09,14:47
Vysvetlí mi niekto rozdiel v týchto miešačkách na betón? Jasne že viem že jedna je na 220 a druhá na 380 ale prečo su tie na 380 drahšie?
Lebo motor na 230V má malý výkon (1x230 pri 16A to je cca 3600VA.
a motor na 400V má vyšší výkon ( 3x230V,pri 16A /400V to je trojnásobok príkonu) . Predpokladám že miešačka na 400V je pravdepodobne pre profesionálov, lebo má vedšiu nádobu na miešanie a vydrží pracovať bez prestávky celý deň.
millanos
23.08.09,16:25
Lebo motor na 230V má malý výkon (1x230 pri 16A to je cca 3600VA.
a motor na 400V má vyšší výkon ( 3x230V,pri 16A /400V to je trojnásobok príkonu) . Predpokladám že miešačka na 400V je pravdepodobne pre profesionálov, lebo má vedšiu nádobu na miešanie a vydrží pracovať bez prestávky celý deň.

Presne toto :(Lebo motor na 230V má malý výkon (1x230 pri 16A to je cca 3600VA.) som myslel, keď som písal - menej (rád typu JPP ) je niekedy viac.
3,6 kW je (jednofázový) motor s malým výkonom .
Ak niekedy v živote taký uvidíš pošli foto / detto jednofázová zásuvka na 16 A bude raritou.
Zásuvka (a istenie) neznamená, že motor z nej odoberá taký príkon ( 3520 W ), ale že je z nej možné odoberať max 16 A.
petmar
23.08.09,16:41
Ľudia prosím Vás nepíšte už sem, nehľadiac na to že otázka je veľmi naivná.
Zamotáva sa to a veru v každom príspevku je nejaká chyba, už mi to trhá oči-uši
napríklad...."detto jednofázová zásuvka na 16 A bude raritou."
Veď každá jednofázová zásuvka je 16-ampérová! atď
millanos
23.08.09,18:18
Ľudia prosím Vás nepíšte už sem, nehľadiac na to že otázka je veľmi naivná.
Zamotáva sa to a veru v každom príspevku je nejaká chyba, už mi to trhá oči-uši
napríklad...."detto jednofázová zásuvka na 16 A bude raritou."
Veď každá jednofázová zásuvka je 16-ampérová! atď

Končím- posledné.
mimotemy

A ja mám v predizbe na zásuvky samé 10 A ističe.
ROBIN111
24.08.09,17:00
ked sa spojí fázový vodič s nulovým začne pretekať prúd( I)..No ešte to tak... spájať fázu s nulákom :D
pavol54
24.08.09,17:57
Robin aspoň wikipédiu si prečítaj ked ti nie je jasné ako sa vytvára obvod ktorým preteká prúd.
fakt mi to začína pripadať tak že každý kto vie tlačiť na klávesy niečo pripíše
ROBIN111
24.08.09,19:40
Robin aspoň wikipédiu si prečítaj ked ti nie je jasné ako sa vytvára obvod ktorým preteká prúd.
fakt mi to začína pripadať tak že každý kto vie tlačiť na klávesy niečo pripíšeHmm... myslel som si, že toho smajla na konci pochopíš...
Tak sorry, ale prišlo mi to celkom vtipné, že keď ťa "trochu" chytím za slovo a vytrhnem tú citovanú vetu z kontextu, tak z toho vznikne zaujímavý návod na vyhodenie ističov resp. poistiek.

Takže áno, 230V jednofázová miešačka sa pripája na fázu a nulák. Trojfázová sa pripája inak.;)
millanos
27.08.09,05:25
Hmm... myslel som si, že toho smajla na konci pochopíš...
Tak sorry, ale prišlo mi to celkom vtipné, že keď ťa "trochu" chytím za slovo a vytrhnem tú citovanú vetu z kontextu, tak z toho vznikne zaujímavý návod na vyhodenie ističov resp. poistiek.

Takže áno, 230V jednofázová miešačka sa pripája na fázu a nulák. Trojfázová sa pripája inak.;)

Veď urobíš z troch drôtov hviezdičku :)
pavol54
27.08.09,15:36
alebo trojuholník
majo17k
28.08.09,14:56
Tak milí poraďáci. Je to tu dosť zamotané. Aj označenia sa tu pletú.
Napätie - Volty - V.
Výkon - Waty - W.
Prúd - Ampére - A.
Pri 400V (380V) je napätie namerané medzi fázami.
Pri 230V (220V) je napätie namerané medzi fázou a nulákom.
3f. motory čiže 400 (380V) majú vinutie zapojené len medzi fázy. Nulák je ako ochranný vodič, ktorý sa pripája na kostru zariadenia + motora.
1f. motor čiže na 230V má zapojené vinutie medzi fázu a pracovný nulák (modrý). zelenožltý je ochranný ide na kostru. Watáž motora sa dodáva podľa vypočítaného zaťaženia ktoré pre správnu funkciu zariadenie (miešačka) potrebuje. + rezerva. A to najhlavnejšie. Miešačky s 1f. motorom (malolitrážne) sa využijú hlavne v miestach, kde nemáte el. energiu a musíte použiť centrálu (vo veľkom počte ich máme len jednofázové) alebo máte len 230V rozvod vo svojej blízkosti.
3f. miešačky.... tak to snáď už nemusím rozvádzať. 3fázy máme každý domovej prípojke.
rozdiel v cene? dôvodom je motor ak nepozerám na rozdiel v konštrukcii miešačky.
ROBIN111
28.08.09,18:10
Veď urobíš z troch drôtov hviezdičku :)Môže byť aj lomená?:)
millanos
04.09.09,07:33
Môže byť aj lomená?:)

mimotemy

Myslíš hviezda / trojuholník = cca 0,56 :) ?
millanos
04.09.09,07:59
No ešte to tak... spájať fázu s nulákom :D

Nám sa ho skoro podarilo spojiť v prvom ročníku na 2-3 praktickej hodine.
A spojiť sme ho chceli Avometom prepnutým na (6 A ) .
skoro = našťastie sa nepodarilo :) :) :)