syrik
16.08.09,19:27
Ahojte poraďáci,
chcela by som vás poprosiť o radu. Pracujem v jednej súkromnej ambulancii, som tam mesiac, no doktor si berie na 3 týždne dovolenku. Ja na ňu nemám nárok ešte v skúšobnej dobe. U predchádzajúceho zamestnávateľa som čerpala 10 dní za tento rok. Doktor mi navrhuje, aby som si začala čerpať už budúcoročnú. Keby sa rrozhodnem pre neplatené voľno, zdravotné a sociálku by som si musela platiť sama?
ĎAKUJEM
drobeceva
16.08.09,17:32
Ahojte poraďáci,
chcela by som vás poprosiť o radu. Pracujem v jednej súkromnej ambulancii, som tam mesiac, no doktor si berie na 3 týždne dovolenku. Ja na ňu nemám nárok ešte v skúšobnej dobe. U predchádzajúceho zamestnávateľa som čerpala 10 dní za tento rok. Doktor mi navrhuje, aby som si začala čerpať už budúcoročnú. Keby sa rrozhodnem pre neplatené voľno, zdravotné a sociálku by som si musela platiť sama?
ĎAKUJEMA
Ak budeš mať neplatené voľno, prerušuje sa Ti PP. Odvody na ZP sa platia, na SP nie.
Lianka
16.08.09,17:37
Pracujem v jednej súkromnej ambulancii, som tam mesiac, no doktor si berie na 3 týždne dovolenku.

Ked si berie dovolenku doktor, nemusi si automaticky brat aj sestricka - ta ma zvacsa co robit aj bez doktora (zaroven moja skusenost z inych ambulancii). Lekar ako podnikatel moze mat volna aj viac ako ma narok zamestnanec, ako to chce tvoj doktor riesit?


Doktor mi navrhuje, aby som si začala čerpať už budúcoročnú.

Neodporucala by som to.
syrik
16.08.09,17:47
Ked si berie dovolenku doktor, nemusi si automaticky brat aj sestricka - ta ma zvacsa co robit aj bez doktora (zaroven moja skusenost z inych mabulancii). Lekar ako podnikatel moze mat volna aj viac ako ma narok zamestnanec, ako to chce tvoj doktor riesit?



Neodporucala by som to.


No neviem, čo by som tam bez neho robila...ja tých pacientov nevybavím...je to celé divné...ani ja si nechcem brať budúcoročnú dovolenku...je to nezmysel....ale neviem, aká iná možnosť by pripadala do úvahy, ako to neplatené voľno...
Lianka
16.08.09,17:56
Par mojich postrehov:

- samej ti je jasne (myslim, ze aj tvojmu doktorovi), ze mas narok len na 20/25 dni dovolenky za rok,
- pises, ze si nechces brat dovolenku - tak si ju neber :),
- mam skusenost, ze zamestnavatel - lekar dal sestricke este par dni dovolenky navyse (Vianocne sviatky), lebo zakladnu vymeru dovolenky si uz vycerpala,
- ta skusenost z viacerych ambulancii - sestricky robili najma administrativnu pracu, na ktoru nebolo pocas beznej prevadzky dostatok casu + niektore robili poriadok v ambulancii, skolenie, dalsie vzdelavanie a pod.,
- si zamestnanec, vztahuje sa na teba Zakonnik prace rovnako ako na zamestnancov u inych zamestnavatelov. Pri postupe, o ktorom hovoris, nikdy nebudes mat dostatok dovolenky. Chces minut az aj tohtorocnu... a ci buduci rok? Lekari si urobia volno, kedy potrebuju a kolko potrebuju, vo vacsine pripadov to bude podla mna viac, ako je tvoja vymera dovolenky.

Pozri najma § 111 http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#100.

Je to otazka na zamestnavatela, ako to chce riesit teraz a do buducna.
Tara1
16.08.09,18:07
To sa nedá, čerpať dovolenku budúceho roka v tomto roku. Vezmi si neplatené voľno. Na ten čas sa ti prerušuje poistenie SP. Do ZP zaplatíte odvody z minim.mzdy.
syrik
17.08.09,15:44
To sa nedá, čerpať dovolenku budúceho roka v tomto roku. Vezmi si neplatené voľno. Na ten čas sa ti prerušuje poistenie SP. Do ZP zaplatíte odvody z minim.mzdy.

A do ZP si platím odvody za ten čas sama? Dá sa aj to, že by som si sama zaplatila aj do SP?
syrik
17.08.09,15:45
Par mojich postrehov:

- samej ti je jasne (myslim, ze aj tvojmu doktorovi), ze mas narok len na 20/25 dni dovolenky za rok,
- pises, ze si nechces brat dovolenku - tak si ju neber :),
- mam skusenost, ze zamestnavatel - lekar dal sestricke este par dni dovolenky navyse (Vianocne sviatky), lebo zakladnu vymeru dovolenky si uz vycerpala,
- ta skusenost z viacerych ambulancii - sestricky robili najma administrativnu pracu, na ktoru nebolo pocas beznej prevadzky dostatok casu + niektore robili poriadok v ambulancii, skolenie, dalsie vzdelavanie a pod.,
- si zamestnanec, vztahuje sa na teba Zakonnik prace rovnako ako na zamestnancov u inych zamestnavatelov. Pri postupe, o ktorom hovoris, nikdy nebudes mat dostatok dovolenky. Chces minut az aj tohtorocnu... a ci buduci rok? Lekari si urobia volno, kedy potrebuju a kolko potrebuju, vo vacsine pripadov to bude podla mna viac, ako je tvoja vymera dovolenky.

Pozri najma § 111 http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#100.

Je to otazka na zamestnavatela, ako to chce riesit teraz a do buducna.


No môj zamestnávateľ mi k tomu povedal len toľko, že on sa v týchto veciach nevyzná...a podľa toho, čo produkuje zo seba jeho účtovník, tak si to radšej zistím sama...:rolleyes:
veronikasad
17.08.09,15:49
No môj zamestnávateľ mi k tomu povedal len toľko, že on sa v týchto veciach nevyzná...a podľa toho, čo produkuje zo seba jeho účtovník, tak si to radšej zistím sama...:rolleyes:
Celé 3 týždne dovolenky sú v jednom mesiaci ?
syrik
17.08.09,15:54
Celé 3 týždne dovolenky sú v jednom mesiaci ?


Áno, v jednom mesiaci...
veronikasad
17.08.09,16:01
Áno, v jednom mesiaci...
Ak by bola D rozdelené do 2 mesiacov, bolo by to jednoduchšie. Ale aj v jednom mesiaci ti to možno vyjde bez doplácania zdr. poistenia.
Dovolenku za rok 2009 - ak nepredpokladáš "zdupkať" si môžeš vyčerpať celú, aj keď ti ešte nevznikol na ňu nárok. Ak by si predsa len odišla, preplatok dovolenky zamestnávatelovi vrátiš.
Ak tvoj vymeriavací základ /spravidla hrubá mzda/ presiahne 295,50€ vrátane náhrady za dovolenku, zdr.poistenie počas nepl. volna doplácať nemusíš. V SP budeš mať po dobu nepl. volna prerušené poistenie.
syrik
17.08.09,16:06
Ak by bola D rozdelené do 2 mesiacov, bolo by to jednoduchšie. Ale aj v jednom mesiaci ti to možno vyjde bez doplácania zdr. poistenia.
Dovolenku za rok 2009 - ak nepredpokladáš "zdupkať" si môžeš vyčerpať celú, aj keď ti ešte nevznikol na ňu nárok. Ak by si predsa len odišla, preplatok dovolenky zamestnávatelovi vrátiš.
Ak tvoj vymeriavací základ /spravidla hrubá mzda/ presiahne 295,50€ vrátane náhrady za dovolenku, zdr.poistenie počas nepl. volna doplácať nemusíš. V SP budeš mať po dobu nepl. volna prerušené poistenie.

Aha...a nedá sa doplatiť si SP? Pýtam sa preto, lebo už mám nachystanú otázku trošku z iného súdka..ale o tom potom :D
veronikasad
17.08.09,16:08
Aha...a nedá sa doplatiť si SP? Pýtam sa preto, lebo už mám nachystanú otázku trošku z iného súdka..ale o tom potom :D
dá sa doplatiť, ak sa prihlásiť na dobrovolné dôch. poistenie, Nezabudni sa po skončení nepl. volna odhlásiť, lebo si zarobíš. /ja by som to nerobila/.
Tá druhá otázka - tipnem si - chceš ísť na PN-ku ?
syrik
17.08.09,16:24
dá sa doplatiť, ak sa prihlásiť na dobrovolné dôch. poistenie, Nezabudni sa po skončení nepl. volna odhlásiť, lebo si zarobíš. /ja by som to nerobila/.
Tá druhá otázka - tipnem si - chceš ísť na PN-ku ?


Na PN-ku ma nahovárajú všetci, ale ja mám takú doktorku, ktorá ma nenechá doma len tak tri týždne...

Tá druhá otázka znie ohľadne nového zákona, ktorý schválili, ohľadne materskej dovolenky....údajne musí žena odrobiť zo 4 rokov 3 vkuse na to, aby mala nárok na materskú dovolenku...je to pravda? Preto som sa zaujímala o to, že ak sa mi na pár dní prerušia odvody do SP, či to má na to vplyv...nerozumiem sa týmto veciam, prero sa pýtam...
Xanti
17.08.09,16:33
Na PN-ku ma nahovárajú všetci, ale ja mám takú doktorku, ktorá ma nenechá doma len tak tri týždne...

Tá druhá otázka znie ohľadne nového zákona, ktorý schválili, ohľadne materskej dovolenky....údajne musí žena odrobiť zo 4 rokov 3 vkuse na to, aby mala nárok na materskú dovolenku...je to pravda? Preto som sa zaujímala o to, že ak sa mi na pár dní prerušia odvody do SP, či to má na to vplyv...nerozumiem sa týmto veciam, prero sa pýtam... To si pletieš s dávkou v nezamestnanosti. Pri tom je podmienka mať odpracované tri roky zo štyroch.
Pri SP sa skúma 24 mesiacov , do zadu či tam máš 270 dní poistenia. Ak máš tak Ti vyplatia materskú.
veronikasad
17.08.09,16:33
Na PN-ku ma nahovárajú všetci, ale ja mám takú doktorku, ktorá ma nenechá doma len tak tri týždne...

Tá druhá otázka znie ohľadne nového zákona, ktorý schválili, ohľadne materskej dovolenky....údajne musí žena odrobiť zo 4 rokov 3 vkuse na to, aby mala nárok na materskú dovolenku...je to pravda? Preto som sa zaujímala o to, že ak sa mi na pár dní prerušia odvody do SP, či to má na to vplyv...nerozumiem sa týmto veciam, prero sa pýtam...
Za súčasného znenia zákona o soc. poistení nárok na materskú ti vznikne ak si bola nemocensky poistená v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní.

3 roky poistenia v posledných 4 rokoch platia pre nárok na dávku v nezamestnanosti. Ale ani tam to nemusí byť "v kuse" Pripravuje sa novela zákona o soc. poistení, ktorá by sa mala týkať práve dávky v nezamestnanosti ...
syrik
17.08.09,16:59
A v prípade tých 270 dní, to musí byť vkuse? bez prerušenia, však?
Xanti
17.08.09,17:04
A v prípade tých 270 dní, to musí byť vkuse? bez prerušenia, však?
Nie nemusí to byť bez prerušenia, skúma sa 730 dní do zadu ( to sú dva roky syrik ) či je tam tých 270 dní poistenia. Ak je tak Ti vyplatia materskú.:D
syrik
17.08.09,17:10
Nie nemusí to byť bez prerušenia, skúma sa 730 dní do zadu ( to sú dva roky syrik ) či je tam tých 270 dní poistenia. Ak je tak Ti vyplatia materskú.:D

Juj, ďakujem vám všetkým za odpovede...ste strašne zlatíí, vôbec som nevedela, na koho sa obrátiť, lebo nikto v okolí sa v týchto veciach moc nevyzná...:o