ilona
10.08.05,09:56
Keď živnostník prestane podnikať-ukončí živnosť 30.7.2005,stačí dať daňové priznanie do 31.3.2006,alebo do troch mesiacov od ukončenia živnosti? Ďakujem.
Danka Kosibová
10.08.05,08:09
podla mojho nazoru, do 3 mesiacov.....
Zita5
10.08.05,08:20
Do 31.3.2006.
uzivatel2
10.08.05,08:25
Keď živnostník prestane podnikať-ukončí živnosť 30.7.2005,stačí dať daňové priznanie do 31.3.2006,alebo do troch mesiacov od ukončenia živnosti? Ďakujem.Ukončenie podnikania oznámi daňovému úradu, daňové priznanie podá v termíne na podanie daňového priznania, t.j. do 31. 3. 2006, veď v roku 2005 ešte bude mať po 1. auguste ďalšie príjmy, ktoré musí tiež zdaniť.
Danka Kosibová
10.08.05,08:33
a skuste si prosim pozriet toto, paragraf 2 a 6. Ja som to pochopila tak, ze ak zruzi zivnost podava sa síce danove priznanie do 3 mesiacov od skoncenia zdanovacieho obdobia, no vtedy sa tie 3 mesiace pocitaju odo dna zrusenia...

par.49
Lehoty na podávanie daňového priznania, prehľadu a hlásenia
(1) Daňové priznanie (§ 32 a 41), prehľad [§ 39 ods. 9 písm. a)] alebo hlásenie [§ 39 ods. 9 písm. b)] podáva daňovník miestne príslušnému správcovi dane.

(2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do 30 dní po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

(3) Správca dane môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania alebo hlásenia najviac o tri mesiace. Ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže správca dane predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o šesť mesiacov. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.

(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť.

(5) Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať priznanie namiesto zomretého daňovníka do troch mesiacov po úmrtí daňovníka. Správca dane môže túto lehotu zo závažných dôvodov na žiadosť dediča predĺžiť.

(6) Ak zaniká daňovník bez likvidácie, je daňovník alebo jeho právny nástupca povinný podať daňové priznanie v lehote uvedenej v odseku 2 počítanej od jeho zrušenia za časť zdaňovacieho obdobia, ktoré sa končí dňom jeho zrušenia. Majetok a záväzky vzniknuté odo dňa zrušenia daňovníka bez likvidácie do dňa jeho zániku sú súčasťou majetku jeho právneho nástupcu.
Zita5
10.08.05,08:40
(2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do 30 dní po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.


Ale tu je do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia . Zdaňovacie obdobie je rok 2005 a DP treba podať a daň zaplatiť do 31.3.2006 .
Danka Kosibová
10.08.05,08:44
ja sa nechcem hadat...no paragraf 6 mi stale napoveda..ze je to do troch mesiacov od zrusenia...."počítanej od zrusenia"
Zita5
10.08.05,08:51
Dani , nebudeme sa určite hádať a to ani nechcem . Ale možno sa vyjadria aj ostatní . Jedine , že by to bolo niečo nové o čom neviem .
lucinka1
10.08.05,09:05
podla mna v pripade FO by nemalo ist o zanik danovnika bez likvidacie, ziadny danovnik v tomto pripade nezanikol, len prestal vykonavat svoju cinnost... malo by sa len DU oznamit skoncenie zivnosti a priznanie sa poda do 31.3.2006...
Danka Kosibová
10.08.05,09:27
zodvihla som telefon,zavolala na danovy urad, takze..priznávam si chybu, ano, danove priznanie treba podat do 31.3.2006, nie ako som tvrdila ja. No stale mi to nie je jasne, ked to pozeram z pohladu zákona.
Zita5
10.08.05,09:28
zodvihla som telefon,zavolala na danovy urad, takze..priznávam si chybu, ano, danove priznanie treba podat do 31.3.2006, nie ako som tvrdila ja. No stale mi to nie je jasne, ked to pozeram z pohladu zákona.

Dani tak je to OKhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
KEJKA
10.08.05,10:06
ja sa nechcem hadat...no paragraf 6 mi stale napoveda..ze je to do troch mesiacov od zrusenia...."počítanej od zrusenia"
mýli to, lebo sa to týka ukončenia FO i PO
PO zaniká - teda do troch mesiacov
FO nezaniká, len ukončuje činnosť - teda do 31.3. nasl. roka.
FO zaniká - umrie, tam by som to chápala do 3 mesiacov