mariangelo
17.08.09,07:16
Všetkým poraďákom prajem pekný deň. Rada čítam Vaše rady, už ste mi veľa poradili. Ale teraz k téme :
Dcéra je t.č. na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom. Prvú materskú poberala z MVZ ako DNP (bola začinajúca SZČO s kozmetickým salónom)Neplánovane otehotnela, až vtedy sme zistili, že DNP sa nemôže prerušiť, ako som si myslela, keďže s touto agendou na personálnom pracujem a tak jej DNP nástupom na prvú MD ukončili a materskú jej len dovyplácali. 270 dní DNP do dňa pôrodu už nestihne, ale poradili nám, že by sa mala zamestnať aspoň na jeden deň a s max.VZ by išla na PN-ku, ktorú by mohla poberať až do šestonedelia. Keďže by sme do toho museli zainteresovať ďalšie osoby a chválabohu dcéra nemá žiadne komplikácie, tak sme sa rozhodli, že už to necháme tak a nezamestná sa. Zaujíma ma ale, či má význam na nejakú dobu zmeniť minim.VZ z DNP na maximálny a ako dlho by ho musela platiť, aby mala nárok aspoň na slušnú OČR, príp. po získaní 270 dni DNP aj na nejakú PN-ku. Alebo doporučujete v tomto prípade DNP ukončiť? Lebo platiť max.VZ z rodičovského príspevku tiež nebude sranda. Vidí sa mi to doskriminujúce, že DNP musí platiť 270 dní aby vznikol nárok na PN a zamestnanec stačí ak platí čo len jeden deň a nárok na PN mu vzniká. Poraďte, PROSíM.
mariangelo
19.08.09,05:11
Nikto nevie poradiť prosím?
Už mám z tohoto DNP "guláš"! Neviete prosím niekto, ak sa druhé dieťa narodí a pôjde sa prihlásiť do SP - môže prestať platiť DNP? Platí za ňu štát? ĎAKUJEM?!!!
mariangelo
25.08.09,05:08
Neviete mi fakt nikto poradiť? Ďakuuuujem!!!!
brčko
25.08.09,12:26
Všetkým poraďákom prajem pekný deň. Rada čítam Vaše rady, už ste mi veľa poradili. Ale teraz k téme :
Dcéra je t.č. na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom. Prvú materskú poberala z MVZ ako DNP (bola začinajúca SZČO s kozmetickým salónom)Neplánovane otehotnela, až vtedy sme zistili, že DNP sa nemôže prerušiť, ako som si myslela, keďže s touto agendou na personálnom pracujem a tak jej DNP nástupom na prvú MD ukončili a materskú jej len dovyplácali. škoda, mohli ste ju odhlásiť aspon posledným dnom poberania materského. DNP sa nedá síce prerušiť, no počas poberania materského bola oslobodená z platenia poistného z DNP vid § 140 ods.1 písm.a) zákona o sociálnom poistení, možno by jej tieto dni pomohli do 270dní. No čo už, to sa nedá vrátiť.
270 dní DNP do dňa pôrodu už nestihne, ale poradili nám, že by sa mala zamestnať aspoň na jeden deň a s max.VZ by išla na PN-ku, ktorú by mohla poberať až do šestonedelia. Keďže by sme do toho museli zainteresovať ďalšie osoby a chválabohu dcéra nemá žiadne komplikácie, tak sme sa rozhodli, že už to necháme tak a nezamestná sa. Zaujíma ma ale, či má význam na nejakú dobu zmeniť minim.VZ z DNP na maximálny a ako dlho by ho musela platiť, aby mala nárok aspoň na slušnú OČR, príp. po získaní 270 dni DNP aj na nejakú PN-ku. Alebo doporučujete v tomto prípade DNP ukončiť? Lebo platiť max.VZ z rodičovského príspevku tiež nebude sranda. Vidí sa mi to doskriminujúce, že DNP musí platiť 270 dní aby vznikol nárok na PN a zamestnanec stačí ak platí čo len jeden deň a nárok na PN mu vzniká. Poraďte, PROSíM.

NO teraz som nepochopila, či ona je DNP z minima alebo nemá DNP. Alebo predpokladám sa rýchlo po zistení tehotenstva prihlásila z minima a až dodatočne ste zistili, že nestihne tých270dní?
V tomto ťažko radiť. No určite nie tak, že zmení VZ ale spôsobom, že sa odhlási a nanovo prihlási s vyšším VZ. Ked som to tak rozoberala, tak najvýhodnejšie je prihlásiť sa napr. 31.12.09, potom po 6mesiachoch v júni 2010 môže podať zmenu od 1.7.2010 narp. na potom aktuálne minimum (t.č.295,5eur, no od 1.1.2010 bude zmena min.mzdy). 270dní bude mať predpokladám splnených (ak teraz bude aspon 3mesiace DnP) a po uplynutí 26týždnov od 31.12.09 má nárok na max. dávku rátanu z 31.12.09. Ak by si ponechala DnP aj v r.2011, tak sa ráta z mesačného VZ cca z (cca295,5+1084,55):2 (lebo pol roka platila z max. a pol roka z minima).
To samozrejme platí, ak sa nezmení zákon o SP dovtedy.

No a k tej diskriminácii. Musíte to brať tak, že zamestnanec+zamestnávatel nemá na výber, či platí alebo neplatí poistenia. VZnikom PP okrem ostatných aj nem.poistenie povinné. A nemôže sa rozhodnúť platiť len nem.poistenie 4,4%
ale musí platiť zo zákona všetky poistenia t.j. 1,4%(Zamestnanec)+1,4%(zamestnávatel) nemoc.poist. + 4%(Z-c)+14%(Z-ľ) dôch.starobné + 3+3% invalidné + 1+1% v nezam. + 4+10% zdravotné + k tomu zamestnávatel +0,25% garanč.pois+4,75% rezer.fond+cca0,8 %.. (snád som sa niekde v číslach nesekla :) )

NO a DNP osoba platí stále len 4,4%

Tak čo myslíte, čo je výhodnejšie?
mariangelo
26.08.09,06:28
Ďakujem za Váš názor, poradili ste nám. Vaše príspevky sú vždy OK. Pekný deň.
mariangelo
26.08.09,07:11
Áno, ona sa ihneď išla inf. do SP a zistili sme, že je odhlásená. Tak sa urýchlene prihlásila (ešte pred tým, než lekár potvrdil tehotenstvo), čiže jej bude chýbať cca ten posledný mesiac poberanie materskej v r. 2008. Škoda. Zamestnať sa nezamestnala, ako nám radili (máme dosť akcii v rodine - svadby, 50-tky a p., ktorých sa chce zúčastniť aj dcéra a keby bola PN, tak by sa zbytočne stresovala, či ju niekto nepríde skjontrolovať), a platiť si DFNP z maxim. VZ z toho rodičovského príspevku tiež nebude sranda. Veď platiť si to na to, že bude prípadne chorá, alebo choré niektoré z detí? Nech sú radšej zdraví. Babka s dedkom im budú musieť priplatiť, aby to nejako prekonali. Móóóc ďakujem za radu. ŠKoda, že sme sa nepýtali predtým. Fakt sa človek učí na vlastných chybách. Ešte, že nejde o život.