EIP
17.08.09,08:37
Ahojte,

chcem Vas poprosit o radu. Jedna zamestnakyna konci matersku dovolenku a prechadza na rodičovsku dovolenku. Ešte jej z pracovneho pomeru zostala dovolenka a chcem sa spýtať, či jej táto dovolenka zostane, keď k dnešnému dňu prechádza na rodičovskú dovolenku alebo si ju musí vyčerpať, aby jej neprepadla.
Prosím, neviete mi poradiť, aký je postup?
Ďakujem pekne.
veronikasad
17.08.09,06:43
Ahojte,

chcem Vas poprosit o radu. Jedna zamestnakyna konci matersku dovolenku a prechadza na rodičovsku dovolenku. Ešte jej z pracovneho pomeru zostala dovolenka a chcem sa spýtať, či jej táto dovolenka zostane, keď k dnešnému dňu prechádza na rodičovskú dovolenku alebo si ju musí vyčerpať, aby jej neprepadla.
Prosím, neviete mi poradiť, aký je postup?
Ďakujem pekne.
dovolenka jej neprepadne, vyčerpá si ju po nástupe do zamestnania po skončení rod.dovolenky alebo jej ju preplatíte, ak pracovný pomer skončí
mariangelo
17.08.09,06:52
K otázke o dovolenke ženy na MD a RP :
§113 ZP : "Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ mu neurčí čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do nasledujúceho kalendárneho roka". A teraz to, čo sa týka Tvojho prípadu : " Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky".
Záver : nemusí ju čerpať medzi jednotlivými dávkami - vyčerpá ju po skončení rodičovskej dovolenky. Ak by šlo o trv. reťazové pôrody, platí to isté. Len si jej dovolenku treba zapísať do nejakej pomocnej evidencie, aby po skončení si jej ju prihodila k skutočnému nároku. Ale tu ešte pozor - za MD sa dovolenka nekráti ale za rodičovskú dovolenku sa kráti - viď § 109 ZP.
EIP
17.08.09,06:53
ďakujem pekne za odpoveď. Ja som si myslela, že jej môže prepadnúť, keď si ju do dvoch rokov nevyčerpá. Takže keby s ňou ukončili pracovný pomer, tak jej ju musia preplatiť?
EIP
17.08.09,06:54
ďakujem aj Tebe, moc mi to pomohlo.
ivka70
17.08.09,06:55
ďakujem pekne za odpoveď. Ja som si myslela, že jej môže prepadnúť, keď si ju do dvoch rokov nevyčerpá. Takže keby s ňou ukončili pracovný pomer, tak jej ju musia preplatiť?

Ano, musia.
mariangelo
17.08.09,06:57
O preplácaní dovolenky hovorí § 116 ZP : "za nevyčerpané styri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru".
EIP
17.08.09,06:58
ďakujem, už mám v tom jasno