Bezmena
17.08.09,08:41
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Spracovávam externe účtovníctvo pre jednu s.r.o.. Mala som menší spor kvôli tomu, že som omietla podpísať ich vystavenú faktúru. Viem, že ako živnostníčka by som nemala takéto doklady za iných podpisovať, avšak neviem sa odvolať podľa akého zákona. Tak mi prosim pomôžte ako sa brániť
Lianka
17.08.09,06:48
Hmmm... Preco by ste mali podpisovat ich vystavene faktury? Ste uctovnicka, ci aj fakturantka - vyhotovujete vydane faktury? Mate vyhotovovanie faktur v zmluve s touto s. r. o.?

Predpokladam, ze nehovorite o podpise uctovatela (pri zauctovani), ale o podpise na vystavenej fakture (ten, kto vystavil fakturu).
Bezmena
17.08.09,07:02
Ide oto, že ma požiadali, aby som fa vystavila, čo som aj spravila, ale bez podpisu
Lenka1979
17.08.09,07:12
Ide oto, že ma požiadali, aby som fa vystavila, čo som aj spravila, ale bez podpisu

Urobila si správne, nie je to Tvoja firma a nie si ani ich zamestnankyňa poverená podpisovaním faktúr.
Lianka
17.08.09,07:19
Ak si voci firme "len" uctovnicka, faktury by som na tvojom mieste nevystavovala (nie je to povinnost uctovnika) - jedine v ramci dobrych vztahov alebo pisomnej dohody.

Neviem, ako faktura vznikla - mas pristup k cenotvorbe firmy? Predajnu cenu si urcila ty? Vies, co a ci sa skutocne poskytlo? A co ciselny rad? Podla mna nemas dostatok informacii na to, aby si mohla vystavit fakturu - vystavila si ju len preto, ze ti vsetky udaje dali k dispozii a ty si to len "hodila do pc".

Ja by som sa na takuto fakturu tiez nepodpisala. Pri konfrontacii by som sa odvolala na to, ze som uplne iny subjekt a nemam pisomnu zmluvu, ktora by ma opravnovala vystavovat faktury za inu firmu.
Lenka1979
17.08.09,07:22
Presne ako píše Lianka... jedine že nepoznáme do detailu situáciu , ale podľa zadania reagujeme správne.
Bezmena
17.08.09,07:28
Myslím, že reagujete správne, i keď som to možno nepresne napísala. Pracujem externe, no priamo v danej firme, lebo je to s.r.o. s veľkým obratom. No a občas sa stane, že ma požiadajú aj o niečo navyše, no a nevyhovejte... Daná fa bola len refakturácia niečoho, ale aj tak som si to odniesla, že bez podpisu je to len polovičná práca, tak preto som chcela niečo na obhajobu. Lebo všetko má svoje hranice. Zatiaľ Vám všetkým ďakujem za odpovede
Lianka
17.08.09,07:33
Treba si uvedomit (najmä oni nech si uvedomia), ze nie si zamestnanec - nie si vo vztahu podriadeny-nadriadeny. Aj ked pracujes priamo u nich, nedovol, aby s tebou zachadzali ako so zamestnacom. Rob si svoju pracu - tu, na ktorej ste sa dohodli. Viem, ze je to niekedy tazke, odmietnut nieco urobit, ked ta poziadaju, ale zvacsa to neskor ma tendenciu prejst k tomu, ze ti to uz "prischne", jedneho dna zistis, ze robis viac "ich" prace ako svojej vlastnej, kvoli ktorej tam si. A ked budes rec o tom, ze ok, si ochotna, ale za viac penazi, tak s tym uz bude mat firma problem.