anonimus
17.08.09,08:47
Zdravim. dufam ze pisem do spravnej sekcie. mam mensi problem z dvojmesacnou vypovednou lehotou ktora mi uz asi mesiac plynie a zamestnavatel nema pre mna pracu z dovodu financnej krizy. chcel by som sa spitat ci mam narok na niake peniaze kedze som vo firme "zamestnany" ale neni pre mna praca. vopred dakujem
Lianka
17.08.09,06:55
Pracovny pomer ti skonci uplynutim dvojmesacnej vypovednej doby.

Ked nema pre teba zamestnavatel v sucasnosti pracu (a sedis asi doma), v pripade, ze mate odbory, je povinny ti vyplacat 60% mzdy. Ak odborovu organizaciu nemate, je povinny ti vyplacat 100% mzdy.

Upresnim:
§ 142
(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#142
ivka70
17.08.09,06:58
Ak pre teba zamestnavatel nema pracu, je to prekazka na strane zamestnavatela, ZP par. § 142

Prekážky na strane zamestnávateľa


(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
mariangelo
17.08.09,07:09
Ešte by ma zaujúmalo, či si dal výpoveď Ty, alebo Ti ju dal zamestnávateľ.
anonimus
17.08.09,07:41
Vypoved mi dal zamestnavatel.
ivka70
17.08.09,07:45
Vypoved mi dal zamestnavatel.

Ale to nie je podstatne, par. 142 plati, takze mas narok na nahradu mzdy, aj ked nemas pridelenu ziadnu pracu, dokonca aj ked ta zamestnavatel posle domov /ale ziadaj si to pisomne, aby z toho neurobil absenciu/
anonimus
17.08.09,08:12
noo...pisomne, ehm....a co by mal ten list obsahovat?
ohladom tej absencie, uz mi uplinul jeden mesiac z vypovednej dvojmesacnej lehoty a ja som s tym nic nerobil(ziadny list som neodoslal) ak by to zamestnavatel bral ako absenciu za jeden mesiac mam sa cim ohradit...?
A este by som rad vedel ako zistim ze mame vo firme odbori ktore jednaju v mene pracovnika. Pracoval som v s.r.o iba 9 mesiacov a nemam o tej firme az take inf.
ivka70
17.08.09,08:20
noo...pisomne, ehm....a co by mal ten list obsahovat?
ohladom tej absencie, uz mi uplinul jeden mesiac z vypovednej dvojmesacnej lehoty a ja som s tym nic nerobil(ziadny list som neodoslal) ak by to zamestnavatel bral ako absenciu za jeden mesiac mam sa cim ohradit...
A este by som rad vedel ako zistim ze mame vo firme odbori ktore jednaju v mene pracovnika. Pracoval som v s.r.o iba 9 mesiacov a nemam o tej firme az take inf.

9 mesiacov je vcelku dost na to, aby clovek zakladne info mal ...

Na zaklade coho ste teda zostali doma a nechodili vo vypovednej dobe do prace? Kedy sa tam mate opat ukazat?
anonimus
17.08.09,08:57
citujem-nakolko sa situacia na trhu prace vyrazne zmenila, sme nuteni razviazat s Vami pracovny pomer podla § 63 ods. 1b., vypoved dana zamestnavatelom.

2.9.2009 by som sa tam mal ukazat, ak neurcia inak.
ivka70
17.08.09,09:18
citujem-nakolko sa situacia na trhu prace vyrazne zmenila, sme nuteni razviazat s Vami pracovny pomer podla § 63 ods. 1b., vypoved dana zamestnavatelom.

2.9.2009 by som sa tam mal ukazat, ak neurcia inak.

Ale tam niekde nie je spominane, na zaklade coho ste zostali vo vypovednej mesiac doma.
anonimus
17.08.09,09:35
Zamestnavatel mi povedal(nedostal som to pisomnou formou), ze mi nemoze dat pracu, lebo sa firme znizili zakazky pre tu pracu aku som robil, nie mojou vynou ale vynou trhu prace(financnou krizou)
Lianka
17.08.09,09:45
To este stale neznamena, ze nemas chodit do miesta vykona prace podla pracovnej zmluvy, t. j. do zamestnania. Zvlast, ked ti to len "povedal".
anonimus
17.08.09,10:11
no...miesto vykonu prace je u mna po celom Slovensku, cize ja nemam jedno pracovne miesto. Miesto na ktore sa mam dostavit mi urci zamestnavatel a ja tam odcestujem. Pracujem ako vezovy operator(zeriavnik) takze ak pre mna nemaju pracu ostavam doma a cakam....
a lianka v nasej firme chybaju odbory, takze podla zakona mam narok na 100% mzdy?
anonimus
17.08.09,12:36
tak ako.....?
Lianka
17.08.09,13:33
A co zamestnecka rada? Ak nemate odbory, mali by ste mat Zamestnanecku radu. Kolko zamestnancov ma Vasa firma? V kazdom pripade, ak nema pre teba zamestnavatel pracu v urcitom obdobi, zamestnavatel je povinny ti aj za tieto dni vyplatit 60%, resp. 100% priemernej mzdy.