monika12345
17.08.09,10:19
Ahojte,
prosím Vás vedel by mi niekto poradiť? Zamestnávame starobného dôchodcu, s ktorým bol skončený prac. pomer dohodou k 31.8.2009. Nárok na starobný dôchodok mu vznikol od 27.7.2009. Na aké odchodné má vlastne nárok? Všade sa píše len o odchodnom pri vzniku nároku na dôchodok, ale ako je to v tomto prípade? Prosím Vás pomôžte mi. Je to veľmi súrne a nejako sa s toho neviem vysomáriť.

Vopred ďakujem za pomoc.
Tweety
17.08.09,08:22
Ahojte,
prosím Vás vedel by mi niekto poradiť? Zamestnávame starobného dôchodcu, s ktorým bol skončený prac. pomer dohodou k 31.8.2009. Nárok na starobný dôchodok mu vznikol od 27.7.2009. Na aké odchodné má vlastne nárok? Všade sa píše len o odchodnom pri vzniku nároku na dôchodok, ale ako je to v tomto prípade? Prosím Vás pomôžte mi. Je to veľmi súrne a nejako sa s toho neviem vysomáriť.

Vopred ďakujem za pomoc.
§ 76 ZP
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
veronikasad
17.08.09,08:25
Ahojte,
prosím Vás vedel by mi niekto poradiť? Zamestnávame starobného dôchodcu, s ktorým bol skončený prac. pomer dohodou k 31.8.2009. Nárok na starobný dôchodok mu vznikol od 27.7.2009. Na aké odchodné má vlastne nárok? Všade sa píše len o odchodnom pri vzniku nároku na dôchodok, ale ako je to v tomto prípade? Prosím Vás pomôžte mi. Je to veľmi súrne a nejako sa s toho neviem vysomáriť.

Vopred ďakujem za pomoc.
K akému dátumu požiadal o priznanie starobného dôchodku ?
mzdarka renca
17.08.09,08:25
Ahojte,
prosím Vás vedel by mi niekto poradiť? Zamestnávame starobného dôchodcu, s ktorým bol skončený prac. pomer dohodou k 31.8.2009. Nárok na starobný dôchodok mu vznikol od 27.7.2009. Na aké odchodné má vlastne nárok? Všade sa píše len o odchodnom pri vzniku nároku - nie pri vzniku nároku na dôchodok, ale ak mu bol SP priznaný dôchodok, musí mať rozhodnutie o tom na dôchodok, ale ako je to v tomto prípade? Prosím Vás pomôžte mi. Je to veľmi súrne a nejako sa s toho neviem vysomáriť.

Vopred ďakujem za pomoc.

Má nárok na odchodné v zmysle § 76 odst. 6 ZP, v prípade, ak je rozhodnutím SP starobný dôchodca.

§ 76
Odstupné a odchodné



(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.