andrea123
17.08.09,12:40
Dobrý deň, rada by som sa spytala, sme slovenska firma, nemame žiadnu pobočku v Čechach a bude pre nas pracovat zamestnanec, ktory ma česku štatnu prislušnost a bude aj pracovat v Čechach v mieste svojho trvaleho bydliska...čiastočne som sa dozvedela, čo s nim, ale ak sa mylim a niekto vie, ako postupovat, tak prosim o radu. VRAj by mal nahlasit svoju zdravotnu poistovnu v Čechach, takisto by som sa mala nakontaktovat na Finančny urad a na nejaky iny urad, ekvivalent u nas Socialnej poistovne...a mzda by mu mala ist v českych korunach, podla českej legislativy a do českych poistovni a danoveho uradu platit odvody a dan...kolega hovori, že uz sa takyto pripad v spoločnosti vyskytol a bolo to platene tymto sposobom...ešte prosim o info, či niekto nevie, kde by som kontakty na finančny urad, socialny urad...je to podla miesta trvaleho bydliska? zamestnanec byva v Železnom Brode...dakujem velmi za každu odpoved...
slovex
17.08.09,10:51
pokiaľ ste slovenská firma, ktorá chce mať zamestanca v ČR, musíte si v prvom rade založiť pobočku v danej krajine, pretože Vám tam vznikne stála prevádzkáreň .... potom sa už musíte riadiť zákonmi platnými v ČR
HankaS
17.08.09,10:57
Ja si myslím nasledovne:
Ste slovenská firma, váš zamestnanec bude čech, budete k nemu pristupovať ako aj k slovenskému zamestnancovi. Čo sa týka pracovnej zmluvy dohodnete si miesto výkonu práce pre prípadne diety. Mzda by mala byť v EUR, a ak by sa jednalo o prácu mimo sídla firmy trebárs tie Čechy, tak diety by boli v CZK. Ak bude pracovať stále v ČR treba aby ste ho vy ako firma nahlásili platiť odvody do ČR, lebo tam musia ísť odvody kde je výkon práce. Ak by pracoval v ČR len občas, potom zase tu na Slovensku vybavili by ste si formulár E 101 ńa Socilálnej poisťovni a odvody by ste platili tu. Záleží ako to bude prebiehať.
andrea123
17.08.09,18:25
Ja si myslím nasledovne:
Ste slovenská firma, váš zamestnanec bude čech, budete k nemu pristupovať ako aj k slovenskému zamestnancovi. Čo sa týka pracovnej zmluvy dohodnete si miesto výkonu práce pre prípadne diety. Mzda by mala byť v EUR, a ak by sa jednalo o prácu mimo sídla firmy trebárs tie Čechy, tak diety by boli v CZK. Ak bude pracovať stále v ČR treba aby ste ho vy ako firma nahlásili platiť odvody do ČR, lebo tam musia ísť odvody kde je výkon práce. Ak by pracoval v ČR len občas, potom zase tu na Slovensku vybavili by ste si formulár E 101 ńa Socilálnej poisťovni a odvody by ste platili tu. Záleží ako to bude prebiehať.

Dobre, niečo z tohoto prispevku som vlastne aj napisala, len možno inak. Bude pracovat stale v ČR, nie iba občas...takže žiadne diety a žiadna E101...a odvody sa budu platit v ČR, aj dane, aj zdravotne a socialne odvody...a tu sa dostavam k problemu, neviem na ake inštitucie sa mam nakontaktovat a hlavne ako a kde...vykon prace v ČR...čo sa tyka predchadzajuceho prispevku so stalou prevadzkarnou, tak prevadzkaren bude akoby miesto jeho trvaleho pobytu...ale aky Finančny urad kontaktovat? kde zohnat adresu, stranku na nete? ako sa vola v Čechach to čo je u nas Socialna poistovna? mzda bude v ČR, on vlastne nebude mat so SR nič spoločne, skor možno občas pride na 2-3dnovu služobku na Slovensko...
HankaS
18.08.09,05:40
Tak budete mať stálu prevádzkareň v ČR, tak ako hovoríš v mieste bydliska vášho zamestnanca. To znamená že v tom meste kde býva sa treba prihlásiť na Finační úřad, tiež na Zdravotnú poisťovňu, a Úrad Sociálního zabezpečetní to je ako u nás SP,Ak to v jeho mieste bydliska není, tak najbližšie kde spadá táto časť, kde je ten Finačný úrad a ostatné. A účtovníctvo budete spracovávať aj v ČR, a tu nás celkovo potom zlúčite oba štáty Slovensko aj ČR v rámci účtovníctva.
andrea123
20.08.09,12:28
Ešte ma napadlo, ako budu u neho fungovat stravne listky? A ešte sa samotny zamestnanec pytal, aky bude mat narok na dovolenku, či podla českej alebo slovenskej legislativy...a potom ma trapia ešte aj cestovne nahrady, on totiž občas pride na Slovensko do sidla firmy a vlastne to bude jeho služobna cesta...beham po roznych portaloch, ktore ponukaju česku legislativu, ale žial neuspešne...niekde som si prečitala, na nejakej stranke, že stravne v ČR je 30 Eur, ked ide do zahraničia na služobnu cestu, teda išiel by na slovensko...byvala kolegyna zase vravi, že pracovna zmluva je v slovenčine, vypracovana na Slovensku, tak slovenske zakony, narok na dovolenku ako na Slovensku, len to cestovne neviem. A ona inak aj hovori o tom, že normalne sme mu mali dat miesto vykonu prace na Slovensku a tam by sme spisali dohodu s nim, že bude ako domacky zamestnanec v mieste svojho trvaleho bydliska, tym padom by mu išla mzda podľa slovenskej legislativy, odvody na Slovensko aj dan len zdravotne poistenie by sa platilo v CR...tak mam z toho taky zmatok, že neviem už, čo spravit
katfar
21.09.09,07:24
Tiež mám podobný prípad. Slovenská firma chce zamestnať na skrátený PP občana ČR s miestom výkonu v mieste jeho trvalého bydliska (ČR). Ide o programátorské práce, ktoré bude robiť z domu. Okrem toho má hlavný PP v inej firme v ČR. Ako som sa dozvedela v českej zdrav. poisťovni, je potrebné, aby sa zamestnávateľ registroval v českej ZP, v ktorej je registrovaný aj občan ČR. Takisto do českej SP a odvádzať odvody podľa ich legislatívy. Len neviem čo s daňou zo závislej činnosti. Zamestnaný bude približne na 8 mesiacov, vzniká stála prevádzkáreň? Odvádzať daň do ČR? Prosím, ak máte niekto s týmto skúsenosti, dajte vedieť.
Ďakujem
Ančika
21.09.09,08:10
pokiaľ ste slovenská firma, ktorá chce mať zamestanca v ČR, musíte si v prvom rade založiť pobočku v danej krajine, pretože Vám tam vznikne stála prevádzkáreň .... potom sa už musíte riadiť zákonmi platnými v ČR
Presne túto situáciu sme v tomto roku riešili aj my. Po rôznych variantách sme ako najvýhodnejšiu vybrali založenie stálej prevádzkárne v ČR a našli tam aj účto-firmu, ktorá nám spracováva mzdy (tiež iba pre jedného zamestnanca), lebo tam je to úplne iné. Účto sa podujala robiť naša finančná účtovníčka na českej verzii SW, ktorý používame a tu.