condrej
17.08.09,13:27
Moj zamestnavatel neposlal moj spis o chorobe z povolania Soc.poistovni v stanovenej lehote,podla Zakonika č.461-2003.Znemožnil mi podat žiadost o urazovu rentu ktora by mi prisluchala od roku 2004.Prišiel som na to až teraz.Je možne to napadnut aby mi bolo spetne všetko vyplatene.Dakujem
Mária27
17.08.09,18:51
Výplatu dávky môžeš dostať len 3 roky dozadu, ďalšie roky sú premlčané.
Čo si vlastne dostával doteraz a odkiaľ? Nemal si náhodou úrazový príplatok alebo rehabilitačné, ked na úrazovú rentu nie je nárok?



§ 114
Premlčanie nároku na výplatu dávky
(1) Nárok na výplatu dávky alebo jej časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý dávka alebo jej časť patrili.
(2) Lehota ustanovená v odseku 1 neplynie počas konania o dávke a v období, v ktorom účastníkovi konania, ktorý musí mať opatrovníka, nebol opatrovník ustanovený.

§ 88
Podmienky nároku na úrazovú rentu
(1) Poškodený má nárok na úrazovú rentu, ak v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania má viac ako 40-percentný pokles schopnosti vykonávať doterajšiu činnosť zamestnanca alebo činnosť osoby uvedenej v § 17 ods. 2 (ďalej len "pokles pracovnej schopnosti") a nedovŕšil dôchodkový vek alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
(2) Poškodený nemá nárok na úrazovú rentu v období, počas ktorého má nárok na úrazový príplatok, a v období, počas ktorého má nárok na rehabilitačné alebo rekvalifikačné. Poškodený nemá nárok na úrazovú rentu ani v období, počas ktorého sa mu neposkytuje rehabilitačné alebo rekvalifikačné z dôvodu jeho neúčasti na pracovnej rehabilitácii alebo rekvalifikácii bez vážneho dôvodu uznaného Sociálnou poisťovňou alebo v ktorom maril priebeh pracovnej rehabilitácie alebo rekvalifikácie.
condrej
18.08.09,04:06
Maria 27 dakujem ti za odpved.Dostaval som doplatok k ušlej mzde vždy ked moj hruby zarobok klesol pod určenu hranicu ktoru mi vypočitali.Ale od roku 2004 sa to zrušilo a doplatok prekvalifikovali na urazovu rentu a všetky pohladavky prevzala Soc.poistovna.Moj byvaly zamestnavatel ale neposlal moju agendu Soc.poistovni tak mi nemala ako oznamit že prebrala moju agendu a že si možem podat žiadost o urazovu rentu.dozvedel som sa to až od mojho spolupracovnika ktory ma tu istu chorobu ako ja.podal som žiadostaj ja a urazova renta mi bola priznana.keby som si ju podel už v roku2004 tak by som rentu poberal už od vtedy.Takže som prišiel o plno penazi.Terazneviem ako na to aby som to dostal spet.Ked vieš porad.Dakujem
condrej
18.08.09,04:42
Maria 27 zabudol so ti napisat že žiadost o rentu som podal v roku 2007
condrej
18.08.09,11:54
Maria 27 zabudol som ti napisat že o rentu som požiadal v roku 2007 a bola mi schvalena.Keby som podal žiados už v roku 2004 tak by som ju dostal lebo moje percentualne hodnotenie bolo vtedy 45%ked možeš poradit porad.Dakujem
Mária27
18.08.09,15:59
Ak si podal v roku 2007, mal si žiadať vyplácať tri roky dozadu odo dňa podania. Čo si tam napísal, aký dátum? Pokús sa tvrdiť, že si nežiadal výplatu len odo dňa podania, ale aj dozadu ... ale je to dosť neskoro, lebo si to zistil skôr... Nárok na dávku sa nepremlčuje, iba na jej výplatu. Do roku 2005 bolo premlčanie len pri nemocenských dávkach, ale ty si žiadal až v 2007.

Ešte by si sa mohol škodu vymáhať od zamestnávateľa. Aj tam je síce premlčacia lehota, ale skús tvrdiť, že to bolo od zamestnávateľa úmysel alebo hrubá nedbalosť.
condrej
19.08.09,04:39
Maria27 dakujem za odpoved.Chcem podat trestne oznamenie na zamestnavatala za umyselne uvedenie do omylu ,neviem ale podla akeho §ho mam poslat .Hladal som §uviest niekoho do omylu ale nenašiel som ho.Porad mi dakujem
Mária27
19.08.09,09:54
Ak ide o väčší peniaz, vezmi si právnika, lebo to nie je jednoduché.
Naštuduj si aj poriadne trestný zákon, lebo ľudia si často myslia, že ide o trestný čin a je to občianskosúdna záležitosť.

Zák. 300/2005 Trestný zákon

§ 8
Trestný čin
Trestný čin je protiprávny čin, ktorého znaky sú uvedené v tomto zákone, ak tento zákon neustanovuje inak.
§ 9
Druhy trestných činov
Trestný čin je prečin a zločin.
§ 10
Prečin
(1) Prečin je
a) trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo
b) úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov.
(2) Nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.
§ 11
Zločin
(1) Zločin je úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou päť rokov.
(2) O zločin ide aj vtedy, ak v prísnejšej skutkovej podstate prečinu spáchaného úmyselne je ustanovená horná hranica trestnej sadzby prevyšujúca päť rokov.
(3) Zločin, za ktorý tento zákon ustanovuje trest odňatia slobody s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov, sa považuje za obzvlášť závažný.


Škoda
§ 124
(1) Škodou sa na účely tohto zákona rozumie ujma na majetku alebo reálny úbytok na majetku alebo na právach poškodeného alebo jeho iná ujma, ktorá je v príčinnej súvislosti s trestným činom, bez ohľadu na to, či ide o škodu na veci alebo na právach. Škodou sa na účely tohto zákona rozumie aj získanie prospechu v príčinnej súvislosti s trestným činom.
§ 125
(1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.
alaya1
24.08.09,07:25
Nenasla som adekvatnejsiu temu, preto to uvadzam tu.
prosim o vysvetlenie zakonnika prace, par.63,ods.1, pism.c. Ide mi o to, ze v tomto par. sa nespecifikujem, kto ma vystavit ten lekarsky posudok, ci obdodny, odborny, prip. pracovny lekar. zamestnavatel trva na lekarovi zdrav.prac.sluzby, podla kt. zakona postupuje,? Tu to specifikovane nie je. jeden znamy pravnik tvrdi, ze ak to v par. nie je specifikovane, je to na lekarovi, kt. pacienta osetruje.nerada by som bola uvedena do omylu.dakujem.
condrej
24.08.09,09:31
maria27 študoval som zakon 3OO-2005 našiel som tam §221 ktory sedi na byvaleho zamestnavatela.Len neviem kde to mam poslat na policiu a lebo na prislušny sud.Pravnik je drahy a zdlhavy.Porad dakujem