danyell
17.08.09,18:12
Dobrý den .
chcem sa spýtať aké doklady mám vystavovať keď sa zaoberám kúpou použitých predmetov od súkromných osob a následný predaj súkromným osobám ako i firmám.

uvediem priklad...
kupim od Jožka Mrkvičku zo Svidníka 2ks štartér na traktor.
jeden následne predám Ferkovi Mravencovi z Hornej .... /súkromná osoba nepodnikateľ/
a druhý predám Ing.Jozefovi Mrázovi známemu podnikateľovi s Bratislavy

Aké doklady im vystavím ja ako fyzická osoba podnikateľ???

ďakujem za vysvetlenie
jajko50
17.08.09,17:05
Aby si mal všetko v poriadku tak faktúru aj o nadobudnutí aj o predaji. Výdavkové a príjmové doklady ak to ide cez pokladňu. A potom viesť riadne účtovníctvo. Stačí takto vysvetliť v skratke?
Lianka
17.08.09,17:11
Od Jožka Mrvičku (pravdepodobne nepodnikateľa) kúpiš štartér na základe kúpnej zmluvy. Pri realizácii platby v hotovosti mu vystaviš Príjmový pokladničny doklad (dostať v predajni tlačiv, vzor aj na webe).

Pri predaji podla mojho nazoru staci faktura - aj Ferkovi Mravencovi (nepodnikatelovi) aj Ing. Mrazovi (podnikatelovi). Ak je to malo, podrobnosti je mozne riesit v kupnej zmluve. Pri realizácii úhrady v hotovosti by mal Ing. Mráz (podnikatel) vystaviť Príjmový pokladníčný doklad a odovzdať ti ho.
Pri realizácii uhrady v hotovosti od Ferka Mravenca (nepodnikateľ) je vhodné mu dať podpísať tvoj Výdavkový pokladničný doklad (alebo zjednodušene si napísať na papier: Ferko Mravenec odovzdal a ja, danyell, som prevzal XY EUR za štartér... dňa, podpisy oboch).
retko
20.08.09,17:53
pripojim do temy podotazku:
staci pisat meno Ferko Mrkvicka alebo tam musi byt aj adresa ?

pred casom som niekomu nieco predal, dal mi vydavkovy doklad, ten som mu podpisal, ale napisal tam len meno, adresu nie, staci to ?
danyell
31.08.09,17:59
ďakujem za odpovede.
niečo mi však nie je jasné.
ak kupim od sukromnej osoby pouźitú vec mám mám mu vystaviť príjmový doklad???nie vydavkový?
veronikasad
31.08.09,18:29
ďakujem za odpovede.
niečo mi však nie je jasné.
ak kupim od sukromnej osoby pouźitú vec mám mám mu vystaviť príjmový doklad???nie vydavkový?
Výdavkový doklad vystavuješ ty a súkromná osoba by ti na ňom mala podpísať prevzatie peňazí
danyell
19.09.09,17:36
tak som to aj myslel
vdaka za ozrejmenie...
marta bodonova
14.10.09,11:59
Ja by som ešte k tejto téme, ja predavam použité náhradné diely nepodnikateľom a zatiaľ som stále písala len kupno predajnú zmluvu + súpisku s popisom tovaru a VD, dúfam, že to nebude veľký problém pri DK.
michal zbudila
08.12.09,06:36
a