vilibald
17.08.09,19:07
toto svet nevidel ale vnašom štáte je všetko možné chcel som ako ztp žiadať o príspevok na auto reakcia pracovníčki na úrade bola hned jednoznačná aste zamestnaný? hoci som postihnutý na 70% mám ochrnutú lavú stranu jej odpoved bola nemáte nárok teraz si vybavujem jedno zamestnanie ale neviem či musím bit zamestnaný natrvalo alebo ako brigádnik kto by mi vedel poradiť.
ivka70
17.08.09,17:12
http://www.vop.gov.sk/prispevok-na-auto-pre-dieta-ano-alebo-nie

Podmienky nároku na peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla upravuje zákon č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o sociálnej pomoci). Občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je podľa posudku vydaného podľa ustanovenia § 57 ods. 1 a 2 zákona o sociálnej pomoci odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, možno poskytnúť peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla. Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla možno poskytnúť občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím len do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 65 rokov veku, a rozhodnutie o poskytnutí peňažného príspevku na kúpu osobného motorového vozidla nadobudne právoplatnosť do konca kalendárneho roka, v ktorom občan s ťažkým zdravotným postihnutím dovŕši 65 rokov veku. Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla nemožno poskytnúť občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne, s výnimkou nezaopatreného dieťaťa, ktorému sa poskytuje starostlivosť v takomto zariadení na účely plnenia povinnej školskej dochádzky alebo sústavnej prípravy na povolanie. Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla nemožno poskytnúť na osobné motorové vozidlo, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako päť rokov. Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla možno poskytnúť občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ak bude osobné motorové vozidlo využívať najmenej dvakrát do týždňa na účely prepravy do zamestnania, do školského zariadenia alebo do zariadenia sociálnych služieb. Pre vznik nároku na peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla je potrebné, aby bol vydaný posudok o miere funkčnej poruchy, tom, či ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím, o sociálnych dôsledkoch ťažkého zdravotného postihnutia. Súčasťou posudku uvedeného je vždy návrh formy kompenzácie. V prípade, že v posudku nebude navrhnutá požadovaná forma kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia, nárok na kompenzáciu nevznikne. Pokiaľ ide o Vašu otázku, či po ukončení intenzívnej liečby existuje nejaký príspevok na pobyt pre ZŤP pacienta a rodiča, si Vám dovolím uviesť, že podľa zákona o sociálnej pomoci je možné poskytnúť po splnení zákonom stanovených podmienok peňažný príspevok na osobnú asistenciu, peňažný príspevok na zaobstaranie pomôcky, peňažný príspevok na opravu pomôcky, peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla, peňažný príspevok na prepravu, peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov, na diétne stravovanie a zvýšené výdavky súvisiace s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom a peňažný príspevok za opatrovanie.
Xanti
17.08.09,17:14
No bohužial je to tak,
človek ak chce príspevok na kúpu OMV tak musí byť zamestnaný, alebo chodiť do školy.
Je to hlúpe vo svojej podstate, ale tak ten zákon upravili. Aby sa predišlo zneužívaniu ( aj tak sa to zneužíva, ludia sa dočasne zamestnajú, a ked získajú príspevok tak odídu zo zamestnania, kt. bolo účelové ) .
Do školy sa nedá ísť? Napr. na cudzí jazyk. Tuším toto akceptujú. Treba tam preukázať návštevu školy dva krát do týždňa čo zvyčajne jazykovky majú.
Xanti
17.08.09,17:22
Viac info nájdeš v z.z. 447/2008
§ 34 odst. 6
mám pocit, že aj dohoda je pracovný pomer a teda neni vylúčená z podmienok poskytnutia peňažného príspevku na OMV.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/9967A742CDDF92FBC12571180036D13A?OpenDocument
vilibald
17.12.09,18:10
všetky tieto podmienky som splnal ale z úradu soc.vecí arodiny mi telefonovali že pokial nestiahnem žiadosľ o príspevok na omv budú mi odnaté všetky príspevky ktoré poberám.
Dana 22
18.12.09,07:04
všetky tieto podmienky som splnal ale z úradu soc.vecí arodiny mi telefonovali že pokial nestiahnem žiadosľ o príspevok na omv budú mi odnaté všetky príspevky ktoré poberám.

Príspevky budú len pozastavené dovtedy, kým sa nevypracuje nový komplexný posudok už podľa § 15 nového zákona č.447/2008 Z.z.
a následne priznané príspevky v rohodnutí. Ak obstojíš v novom posúdení - splníš podmienky podľa nového zákona, výplata príspevkov bude pokračovať
vilibald
20.12.09,17:28
lenže mne nepovedali o novom posuzdovaní ale hned mi chcely odobraľ všetky príspevky ktoré poberám nie že by boly odobraté nie pozastavené tak som žiadosľ o príspevok na omv zrušil radšej holub vhrsti ako na streche pretože tie dnešné úpravi zákonou na pomoc ZTP, stoje za deravý groš ale vtom má prsty Radičová stým svojim priaľelom na vozíku čo ju aj tak poslaltam kde patrí,moc hýrili takže teraz treba šetriľ ved načo dávaľ tým ktorí potrebujú ked oni majú to čo chcú.
Danielle369
20.12.09,17:56
lenže mne nepovedali o novom posuzdovaní ale hned mi chcely odobraľ všetky príspevky ktoré poberám nie že by boly odobraté nie pozastavené tak som žiadosľ o príspevok na omv zrušil radšej holub vhrsti ako na streche pretože tie dnešné úpravi zákonou na pomoc ZTP, stoje za deravý groš ale vtom má prsty Radičová stým svojim priaľelom na vozíku čo ju aj tak poslaltam kde patrí,moc hýrili takže teraz treba šetriľ ved načo dávaľ tým ktorí potrebujú ked oni majú to čo chcú.


toto si si mohol odpustit:(
vilibald
21.12.09,15:02
prečo bysom si mal odpustit takéto výroky ked je to tak! poznám pána čo ani nežiadal o príspevok na omv adostal ho pretože má známosti.
wagner
21.12.09,16:51
prečo bysom si mal odpustit takéto výroky ked je to tak! poznám pána čo ani nežiadal o príspevok na omv adostal ho pretože má známosti.
To ale neznamená, že tu máš kydať na niekoho, kto za to vôbec nemôže. Radičová už nie je v parlamente, táto vláda vládne už štvrtý rok a sociálne zákony si upravovala táto vláda. Tak prečo rýpeš a kydáš na niekoho, kto ten zákon vôbec nerobil.
Zoltán Kovács
21.12.09,16:57
To ale neznamená, že tu máš kydať na niekoho, kto za to vôbec nemôže. Radičová už nie je v parlamente, táto vláda vládne už štvrtý rok a sociálne zákony si upravovala táto vláda. Tak prečo rýpeš a kydáš na niekoho, kto ten zákon vôbec nerobil.

mimotemy Žeby preto, lebo ich volil?
vrazda
25.07.10,07:33
Zdravím chcem sa spýtať mam syna ma 3 roky chceme požiadať o príspevok na auto v papieroch ma postihnutie nad 70% ma mozgovú obrnu.Navštevuje 5x týždenne decke pohybove sanatórium v Trnave.V autobusom sa nedá ísť lebo stále kričí a plače a v káričke nevydrží dlho sedieť. Za odpoveď vopred ďakujem.
Dana 22
26.07.10,07:13
Zdravím chcem sa spýtať mam syna ma 3 roky chceme požiadať o príspevok na auto v papieroch ma postihnutie nad 70% ma mozgovú obrnu.Navštevuje 5x týždenne decke pohybove sanatórium v Trnave.V autobusom sa nedá ísť lebo stále kričí a plače a v káričke nevydrží dlho sedieť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Môžete požiadať o PP na auto. Zdravotný stav a sociálne potreby /vozenie do ústavu/ diťaťa nasvedčujú, že splní podmienky zákona uvedené v § 34 zákona č. 447/2008 Z.z.
-
vrazda
26.07.10,09:48
Dakujem za odpoveď tek že mam veľkú šancu ho dostať?
ZDENIELA
28.07.10,15:21
Sestra si začala vybavovať príspevok na auto. Momentálne je zamestnená, je na PN-ke, no nie je ešte uznaná ako ZŤP. Je toto podmienka, alebo sa to vybavuje súčasne? Má postihnuté kĺby, miera postihnutia 3-4.
mysimis
28.07.10,15:32
Sestra si začala vybavovať príspevok na auto. Momentálne je zamestnená, je na PN-ke, no nie je ešte uznaná ako ZŤP. Je toto podmienka, alebo sa to vybavuje súčasne? Má postihnuté kĺby, miera postihnutia 3-4.

Prvé čo som si vybavovala tak bol preukaz ZŤP a následne keď mi bol schválený, tak mi teta na úrade dala vyplniť aj ďalšie žiadosti - príspevok na PHM a dietu. Takže predpokladám, že aj príspevok na auto budeš vybavovať až po priznaní ZŤP.
Xanti
28.07.10,15:33
Sestra si začala vybavovať príspevok na auto. Momentálne je zamestnená, je na PN-ke, no nie je ešte uznaná ako ZŤP. Je toto podmienka, alebo sa to vybavuje súčasne? Má postihnuté kĺby, miera postihnutia 3-4.
No zase čo ja viem, tak jej neprehodnotia ZTP počas trvania PN.
ZDENIELA
28.07.10,15:48
No uvidíme, aký bude časový postup ... invalidný ju aj tak žiaľ neminie :mee:
A ešte jedna vec, čo napísať do žiadosti ako odôvodnenie? Do žiadosti o auto, treba napísať, že ho potrebuje na dopravu z práce a do práce ...
Ale čo do žiadosti o peňažný príspevok súvisiaci so zabezpečením prevádzky OMV a už vôbec neviem, čo do žiadosti o príspevok súvisiaci s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia?
mysimis
28.07.10,15:59
No zase čo ja viem, tak jej neprehodnotia ZTP počas trvania PN.

Ja som bola na PN a mne prehodnotili a uznali ZŤP.
Možno to záleží aj od diagnózy.
mysimis
28.07.10,16:00
No uvidíme, aký bude časový postup ... invalidný ju aj tak žiaľ neminie :mee:
A ešte jedna vec, čo napísať do žiadosti ako odôvodnenie? Do žiadosti o auto, treba napísať, že ho potrebuje na dopravu z práce a do práce ...
Ale čo do žiadosti o peňažný príspevok súvisiaci so zabezpečením prevádzky OMV a už vôbec neviem, čo do žiadosti o príspevok súvisiaci s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia?

Nemaj boj, teta na úrade Ti povie, že čo tam treba doplniť.
ZDENIELA
28.07.10,16:02
Nemaj boj, teta na úrade Ti povie, že čo tam treba doplniť.
Ja osobne by som sa nebála, no sestra je strašný stresák, takže by som jej rada pripravila aspoň neaké návrhy. Veď čo ak teta na úrade nebude mať svoj deŇ?
vrazda
29.07.10,17:17
Zdravím chcem sa ešte opitať keď si podám na auto do kedy mi musia dať vedieť za odpoveď vopred ďakujem.
mysimis
29.07.10,17:42
Majú na posúdenie zdravotného stavu 60 dní a na priznanie príspevku ďalších 30 dní. Aspoň takúto informáciu som dostala na ÚP.
Jana Knéblová
31.07.10,11:39
Tiež mám otázku ohľadne príspevku na auto. Otec je po ťažkej pravostrannej hemiparéze s ťažkým poškodením mozgu a pravej hornej aj dolnej končatiny. Defakto je ležiaci pacient, do sprchy ho dávame dvaja, na vozík už len jeden, a do auta dvaja. Dokážeme ho presúvať na vozíku, ale nevydrží dlho maximálne 2 hodiny (boli sme u lekára, máme odskúšané).
Má 63 rokov. Bol nám vypracovaný posudok na účely parkovacieho preukazu (mám 11 ročné auto), kde je uvedené, že miera funkčnej poruchy je 50% a menovaný je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa §14 ods.6. zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Na základe žiadosti posudkový lekár vydal lek.posudok, podľa ktorého je otec odkázaný na indviduálnu prepravu, nakoľko nieje schopný sa premiestniť k vozidlu hromadnej prepravy osôb, železničnej ani vystupovať ani nastupovať.
Keď som sa bola informovať o príspevku na auto pani mi povedala, že nemá nárok, lebo nie je zamestnatný. Lenže ja som si stiahla z Ústredia práce a sociálnych vecí : "Peňažné príspevky na kompenzáciu", kde v §34 sa hovorí hneď v prvom odstavci, že fyzická osoba s ŤZP ktorá je na základe komplexného posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom - Môže príspevok dostať.
Teraz mám v tom chaos tak môže či nemôže dostať príspevok na MV?
Pani tento posudok držala v ruke a čítala aj tak mi povedala, že nemá nárok.
P O R A Ď T E - P R O S Í M ......
Dana 22
31.07.10,13:46
Tiež mám otázku ohľadne príspevku na auto. Otec je po ťažkej pravostrannej hemiparéze s ťažkým poškodením mozgu a pravej hornej aj dolnej končatiny. Defakto je ležiaci pacient, do sprchy ho dávame dvaja, na vozík už len jeden, a do auta dvaja. Dokážeme ho presúvať na vozíku, ale nevydrží dlho maximálne 2 hodiny (boli sme u lekára, máme odskúšané).
Má 63 rokov. Bol nám vypracovaný posudok na účely parkovacieho preukazu (mám 11 ročné auto), kde je uvedené, že miera funkčnej poruchy je 50% a menovaný je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa §14 ods.6. zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Na základe žiadosti posudkový lekár vydal lek.posudok, podľa ktorého je otec odkázaný na indviduálnu prepravu, nakoľko nieje schopný sa premiestniť k vozidlu hromadnej prepravy osôb, železničnej ani vystupovať ani nastupovať.
Keď som sa bola informovať o príspevku na auto pani mi povedala, že nemá nárok, lebo nie je zamestnatný. Lenže ja som si stiahla z Ústredia práce a sociálnych vecí : "Peňažné príspevky na kompenzáciu", kde v §34 sa hovorí hneď v prvom odstavci, že fyzická osoba s ŤZP ktorá je na základe komplexného posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom - Môže príspevok dostať.
Teraz mám v tom chaos tak môže či nemôže dostať príspevok na MV?
Pani tento posudok držala v ruke a čítala aj tak mi povedala, že nemá nárok.
P O R A Ď T E - P R O S Í M ......

Je potrebné prečítať celý § 34

Zdravotne ťažko postihnutej osobe možno priznať príspevok na auto ak SÚČASNE spĺňa 2 nasledujúce podmienky :
1. PODMIENKA - má v posudku priznanú individuálnu prepravu podľa § 14 ods. (6).
2. PODMIENKA – spĺňa 1 z požiadaviek uvedenú v § 34 ods. (6)

Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla možno poskytnúť, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je zamestnaná alebo preukáže, že bude zamestnaná alebo sa jej poskytuje sociálna služba v domove sociálnych služieb, špecializovanom zariadení, dennom stacionári alebo preukáže, že sa jej bude poskytovať sociálna služba v domove sociálnych služieb,1) špecializovanom zariadení1) alebo dennom stacionári1) alebo navštevuje školské zariadenie alebo preukáže, že bude navštevovať školské zariadenie a osobné motorové vozidlo bude využívať najmenej dvakrát v týždni na účely prepravy do zamestnania, školského zariadenia alebo do domova sociálnych služieb,1) špecializovaného zariadenia1) alebo denného stacionára1) a dvakrát späť. Podmienka využívania osobného motorového vozidla na účely uvedené v prvej vete sa považuje za splnenú aj vtedy, ak
a) fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím vykonáva zamestnanie v mieste svojho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu a osobné motorové vozidlo využíva počas dvoch dní v týždni na svoju prepravu pri výkone svojho zamestnania,
b) sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorej sa poskytuje týždenná pobytová sociálna služba v domove sociálnych služieb1) alebo špecializovanom zariadení 1), zabezpečuje najmenej jedenkrát v týždni jeho preprava do domova sociálnych služieb1) alebo špecializovaného zariadenia1) a najmenej jedenkrát v týždni preprava z domova sociálnych služieb1) alebo špecializovaného zariadenia,1) alebo
c) fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie najmenej dvakrát v mesiaci z dôvodu, že má fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím určený individuálny študijný plán alebo je ubytovaná v internáte.
Vysvetlivky:[1]) Zákon č.448/ 2008 Z. z. o sociálnych službách
Jana Knéblová
31.07.10,14:37
Ďakujem Danka22, na inom portáli som si prečítala aj podmienky k § 34. Podľa mňa to nieje spravodlivé. Ak moje auto dám do šrotu, bohužiaľ iné si nekúpim, lebo naň nemám. Budeme odkázaní len na sanítku. Sme len obyčajní ľudia a ja od 15.mája nepracujem, lebo sa starám o otca zatiaľ bez nároku na mzdu. Od 1.7. mám zmluvu ako opatrovateľka ale len do konca roka 2010, lebo nie som kvalifikovaná zdravotná sestra. No nejako sa potrápime.
Ešte raz vďaka.
Heni
31.07.10,15:48
Ďakujem Danka22, na inom portáli som si prečítala aj podmienky k § 34. Podľa mňa to nieje spravodlivé. Ak moje auto dám do šrotu, bohužiaľ iné si nekúpim, lebo naň nemám. Budeme odkázaní len na sanítku. Sme len obyčajní ľudia a ja od 15.mája nepracujem, lebo sa starám o otca zatiaľ bez nároku na mzdu. Od 1.7. mám zmluvu ako opatrovateľka ale len do konca roka 2010, lebo nie som kvalifikovaná zdravotná sestra. No nejako sa potrápime.
Ešte raz vďaka.

Janka, neviem, či chcete žiadať príspevok na KÚPU auta, alebo len príspevok na kompenzáciu - teda na príspevok na dopravu... lebo na kúpu auta je podmienka zamestnanie príp. štúdium, ale ten druhý príspevok na kompenzáciu dopravných nákladov - na ten by ste mohli mať nárok...
My sme dávnejšie (v r. 2006) tiež žiadali túto kompenzáciu, už presne neviem, nemám pri sebe tie papiere, ako sa to volalo, a mamičke to priznali... (mala tiež hemiparézu celej ľavej strany). Do žiadosti sme napísali, že sa chce premiestňovať k lekárovi, kaderníčke, do knižnice, do kostola, do klubu dôchodcov... snažili sme sa tam vymenovať čo najviac miest, aj ked popravde viacmenej len k MUDr. a do klubu dôchodcov... ;)
mysimis
31.07.10,15:59
Janka, neviem, či chcete žiadať príspevok na KÚPU auta, alebo len príspevok na kompenzáciu - teda na príspevok na dopravu... lebo na kúpu auta je podmienka zamestnanie príp. štúdium, ale ten druhý príspevok na kompenzáciu dopravných nákladov - na ten by ste mohli mať nárok...
My sme dávnejšie (v r. 2006) tiež žiadali túto kompenzáciu, už presne neviem, nemám pri sebe tie papiere, ako sa to volalo, a mamičke to priznali... (mala tiež hemiparézu celej ľavej strany). Do žiadosti sme napísali, že sa chce premiestňovať k lekárovi, kaderníčke, do knižnice, do kostola, do klubu dôchodcov... snažili sme sa tam vymenovať čo najviac miest, aj ked popravde viacmenej len k MUDr. a do klubu dôchodcov... ;)


Heni, zadávateľka má záujem o príspevok na kúpu OMV a ten je žiaľ podmienený buď dochádzkou za prácou /môže byť aj dohoda/ alebo dochádzkou za štúdiom.
Heni
31.07.10,16:03
Heni, zadávateľka má záujem o príspevok na kúpu OMV a ten je žiaľ podmienený buď dochádzkou za prácou /môže byť aj dohoda/ alebo dochádzkou za štúdiom.

Ja som odpovedala Janke K., ona v citovanom príspevku píše, že má 11r. auto... možno jej pomôže aj príspevok na dopravu, nielen kompenzácia na kúpu auta ;)
Jana Knéblová
31.07.10,17:00
Ďakujem Heni, žiadame aj o príspevok na kompenzáciu výdavkov so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Naivne som si myslela, že by sme mohli aj to auto.... ale keď nie, tak aspoň čo sa dá. Len keď vidím ako nietorí ľudia dostanú aj auto a potom sa na ňom preháňajú ich deti aj s označením, aby mohli zaparkovať čo najlepšie, je mi ľúto, že taký ľudia ako môj otec nemajú nárok. No čo už. Ďakujem Vám veľmi pekne.
Xanti
31.07.10,17:05
Jana,
aj napr. 63 ročný môže chodiť napr. na jazykovú školu a tým by vznikol nárok na OMV. Ale treba si uvedomiť, že ak by dostal auto. Tak podpisuje s UP zmluvu, kde sa zaväzuje 7 rokov neumrieť. Teda nie je to tak konkrétne hlúpo napísané.

Takže ak by ste dostali príspevok na OMV, a tvoj tato by umrel napr. po 1 roku od dostania toho príspevku, tak by ste UP vracali vy ako dediči peniaze poskytnuté na danú kompenzáciu teda po 1 roku 6/7 z výšky kompenzácie po 3 rokoch 4/7 z výšky.
Jana Knéblová
31.07.10,18:47
Xanti, je mi to jasné, ale otec má ťažko postihnutý mozog, učíme sa písmenká zo šlabikára a učíme sa rozprávať, čísla a základné veci, ktoré sa učia malé deti... Ak čo len jeden deň vynechám, môžme sa učiť odznova. Je to ťažké, ale musíme to absolvovať, lebo chceme aby sa aspoň postavil na jednu nohu a povedal čo chce, aspoň v náznakoch. Mozog má veľa zákrut a zákutí a ja pevne verím, že týmto našim učením niekde zobudíme práve tie potrebné slovíčka, ktoré nás posunú zase ďalej, ale na jazykovú školu to iste nebude. Keď nám lekárka povedala, ža má Brocovu afáziu ťažkého stupňa, nevedela som o čom to je. Ale googlujem a dopĺňam informácie a riešenia. Už sme sa zmierili s tým, že auto nebude, tak aspoň budem hýčkať to moje obstarožné. Vďaka.
ZDENIELA
27.10.10,14:52
Znova chcem oprášiť túto tému, som zvedavá na Váš názor na danú vec:

Žiadateľka spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky na získanie príspevku na auto, no napriek tomu jej s uznaním nároku otáľajú a to z nasledovného dôvodu:

- k žiadosti o príspevok sa dokladajú, okrem iného, potvrdenia o príjme za minulý rok, teda rok 2009, jej i manžela.
Ona bola v tom čase na neplatenej rodičovskej dovolenke, čo je v poriadku, no manžel bol celý rok 2009 bez akéhokoľvek príjmu.
Problém je v tom, že žiadateľke nechcú uznať ako potvrdenie o príjme manžela čestné prehlásenie o tom, že žiaden príjem nemal a z tohto dôvodu jej nárok na príspevok na auto nechcú schváliť....

Čo vy na to?
veronikasad
27.10.10,14:58
Znova chcem oprášiť túto tému, som zvedavá na Váš názor na danú vec:

Žiadateľka spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky na získanie príspevku na auto, no napriek tomu jej s uznaním nároku otáľajú a to z nasledovného dôvodu:

- k žiadosti o príspevok sa dokladajú, okrem iného, potvrdenia o príjme za minulý rok, teda rok 2009, jej i manžela.
Ona bola v tom čase na neplatenej rodičovskej dovolenke, čo je v poriadku, no manžel bol celý rok 2009 bez akéhokoľvek príjmu.
Problém je v tom, že žiadateľke nechcú uznať ako potvrdenie o príjme manžela čestné prehlásenie o tom, že žiaden príjem nemal a z tohto dôvodu jej nárok na príspevok na auto nechcú schváliť....

Čo vy na to?
mne sa to zdá logické - ak žijú "zo vzduchu" príspevok od štátu nepotrebujú ...
mysimis
27.10.10,15:12
Znova chcem oprášiť túto tému, som zvedavá na Váš názor na danú vec:

Žiadateľka spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky na získanie príspevku na auto, no napriek tomu jej s uznaním nároku otáľajú a to z nasledovného dôvodu:

- k žiadosti o príspevok sa dokladajú, okrem iného, potvrdenia o príjme za minulý rok, teda rok 2009, jej i manžela.
Ona bola v tom čase na neplatenej rodičovskej dovolenke, čo je v poriadku, no manžel bol celý rok 2009 bez akéhokoľvek príjmu.
Problém je v tom, že žiadateľke nechcú uznať ako potvrdenie o príjme manžela čestné prehlásenie o tom, že žiaden príjem nemal a z tohto dôvodu jej nárok na príspevok na auto nechcú schváliť....

Čo vy na to?

Žiadala by som to písomne - t.j. aby jej dali písomné stanovisko, že z akého dôvodu "otáľajú" s vybavením žiadosti. Toto zaberie na každého úradníka.....
veronikasad
27.10.10,15:18
Miška, tebe sa zdá logické, že rodina žije len z prídavkov na dieťa ?
mysimis
27.10.10,15:27
Veronika, určite sa mi to nezdá, ale to i tak nie je dôvod na to, aby pracovníčka z ÚPSVaR to riešila takouto formou. Preto som napísala, aby si to pýtali písomne. Vôbec sa mi zdá choré, keď prídem na ÚPSVaR, kde prideľujú rôzne príspevky a vidím tam našich čiernych spoluobčanov, ktorým to pracovníčka pomôže vyplniť a ešte ich aj usmerní čo majú robiť....
ZDENIELA
28.10.10,15:04
mne sa to zdá logické - ak žijú "zo vzduchu" príspevok od štátu nepotrebujú ...
Myslím si, že ak rodina žije v dome rodičov, ktorí platia kúrenie, vodu , elektro (chcú pomôcť deťom v neľachkej situácii) a oni sami majú výdavky len na stravu ... dá sa rok prežiť bez roboty a sociálnych dávok...
Teda ak manžel trebárs aj rok aktívne hľadá dobrú prácu ... viete, nie každý má žalúdok ísť sa hlásiť na úrad práce, hlásiť sa tam s potvrdenými lístočkami a cítíť sa tam ako na okraji spoločnosti len za to, že momentálne ho z práce prepustili, veď je kríza, prepúšťajú všade.
A keď dokáže moja rodina fungovať aj bez neakej podradnej podpory, alebo sociálnych dávok a rok dokážeme prežiť aj bez pomoci štátu ... prečo sme zrazu za to odsúdení???
Mimochodom, momentálne manžel pracuje v zahraničí a chodí domov raz za dva mesiace na víkend ... takže má snahu rodinu zabezpečiť
veronikasad
28.10.10,15:43
ZDENIELA - napísala si bez akéhokolvek príjmu, preto bola moja reakcia takáto. Viem, že takto žije mnoho rodín žije z dávok v hmotnej núdzi, ale mnohí "dobrovolne nezamestnananí" pracujú načierno - doma aj v zahraničí ... Nikoho som nechcela uraziť, ak sa ťa to dotklo - prepáč.
Inak - myslím, že ani sama neveríš tomu, čo si napísala ... Alebo ja som velmi prísna matka či svokra a syna či zaťa by som rok doma nenechala bez príjmu ...

Pri posudzovaní nároku v takomto prípade postupujú zrejme rovnako ako keď osamelá matka žiada o priznanie dávky v hmotnej núdzi a nemá súdom stanovené výživné na dieťa - tiež jej žiadnu dávku nedajú.
ZDENIELA
29.10.10,10:02
Ja som sa vôbec neurazila, veď každý má právo na svoj postoj a názor. Mňa tu vždy zarazia odpovede typu, kedy sa nerieši otázka, teda problém pýtajúceho sa, ale sa rieši všeličo dookola... ;)

Ja som sa teda pýtala, či majú právo vyriešiť záporne žiadosť o príspevok na auto, ak manžel nemal žiaden príjem.
Sestra, teda žiadateľka o tento príspevok, mi práve volala, že teta na úrade jej zasiela záporné rozhodnutie a ako dôvod tam uvedie, že žiadateľka nedoložila manželov príjem... ale ako ho má doložiť, keď žiaden príjem nebol???
Katy a R
29.10.10,10:19
Ja som sa vôbec neurazila, veď každý má právo na svoj postoj a názor. Mňa tu vždy zarazia odpovede typu, kedy sa nerieši otázka, teda problém pýtajúceho sa, ale sa rieši všeličo dookola... ;)

Ja som sa teda pýtala, či majú právo vyriešiť záporne žiadosť o príspevok na auto, ak manžel nemal žiaden príjem.
Sestra, teda žiadateľka o tento príspevok, mi práve volala, že teta na úrade jej zasiela záporné rozhodnutie a ako dôvod tam uvedie, že žiadateľka nedoložila manželov príjem... ale ako ho má doložiť, keď žiaden príjem nebol???

.. ona naozaj má na to "kolonku" .. a ak tam potvrdenie o príjme nedoloží, tak sa ďalej nepohne. :mee: - a zamietne
Skús z daňového úradu .. potvrdenie o príjme ... bude nulové;)

také tlačivko majú ... myslím, že "Výpis z daňového priznania" sa to volá...
Katy a R
29.10.10,11:40
.. a ešte dopním (aj keď asi vieš;)), že aj príjem zo SP (napr. nemocenské, dávka v nezamestnanosti .... ) treba tiež doložiť ...
veronikasad
29.10.10,11:55
.. ona naozaj má na to "kolonku" .. a ak tam potvrdenie o príjme nedoloží, tak sa ďalej nepohne. :mee: - a zamietne
Skús z daňového úradu .. potvrdenie o príjme ... bude nulové;)

také tlačivko majú ... myslím, že "Výpis z daňového priznania" sa to volá...
Katy, ak nepodal DP, DU mu nemôže dať výpis z DP - možno potvrdenie, že DP nepodal ...
veronikasad
29.10.10,12:02
Ja som sa vôbec neurazila, veď každý má právo na svoj postoj a názor. Mňa tu vždy zarazia odpovede typu, kedy sa nerieši otázka, teda problém pýtajúceho sa, ale sa rieši všeličo dookola... ;)

Ja som sa teda pýtala, či majú právo vyriešiť záporne žiadosť o príspevok na auto, ak manžel nemal žiaden príjem.
Sestra, teda žiadateľka o tento príspevok, mi práve volala, že teta na úrade jej zasiela záporné rozhodnutie a ako dôvod tam uvedie, že žiadateľka nedoložila manželov príjem... ale ako ho má doložiť, keď žiaden príjem nebol???
ZDENIELA, ak nebudeš chcieť od štátu dávku sociálnej pomoci, tak nikto nebude riešiť príjem ani nikoho zaujímať, z čoho rodina žije ...

Bohužial, je to tak, či sa ti to páči alebo nie.
veronikasad
29.10.10,12:04
.. a ešte dopním (aj keď asi vieš;)), že aj príjem zo SP (napr. nemocenské, dávka v nezamestnanosti .... ) treba tiež doložiť ...
žiadny príjem nemal - ani dávku v hmotnej núdzi ... (nebol ani evidovaný na UP)
Katy a R
29.10.10,13:48
Katy, ak nepodal DP, DU mu nemôže dať výpis z DP - možno potvrdenie, že DP nepodal ...

veronika, aj keď nepodal DP ... aj tak môže ísť požiadať ... nemyslím na ten Výpis z DP - pre potreby SP
Neviem, či je prax rovnaká všade .. Na tom tlačive sú všetky druhy príjmov .. podľa § 5,6,7,8 . Čiže ak aj má niekto viac druhov príjmov, tak je to jednoduchšie takto doložiť.
A ak tam naozaj nemá žiadny príjem ... tak by mu to mali potvrdiť... možno na inom tlačive :confused:
Na UPSVaR asi nepochodí - pokiaľ nejaký doklad o príjme nedoloží. Bohužiaľ, je to tak :mee::mee::mee: .. až príliš strikne sa riadia usmerneniami.

pre Zdeniela ... nemal ani brigádu?

Ešte doplním: ja som pred časom takto dokladala príjem (zamestnanie-pauza - szčo).... a keďže som mala "hluché miesta" - tiež bez príjmu, ešte som aj zo SP dokladala potvrdenie - že som nepoberala dávky soc poistenia;)..
len teda aký-taký príjem tam bol...:D
gardenia
29.10.10,15:28
Dobrý deň, neviete niekto, prosím, aké potvrdenie vydáva DÚ v prípade, že dańovník nepodáva DP, len napíše oznámenie, že nebude podávať DP, nakoľko jeho príjmy nedosiahli 5O % z nezdaniteľnej čiastky. Ďakujem.
Katy a R
29.10.10,15:35
Dobrý deň, neviete niekto, prosím, aké potvrdenie vydáva DÚ v prípade, že dańovník nepodáva DP, len napíše oznámenie, že nebude podávať DP, nakoľko jeho príjmy nedosiahli 5O % z nezdaniteľnej čiastky. Ďakujem.
.. budeš to potrebovať ku kompenzáciám:confused:
Hádam by bolo lepšie v tom prípade podať to daňové priznanie (však daň sa aj tak neplatí) .. aby si sa vyhla takejto komplikácii (vi´d vyššie)
veronikasad
29.10.10,15:36
Katy, nemal žiadny príjem

http://www.porada.sk/1548445-post38.html

Myslím si, že robil načierno v zahraničí, preto sú moje reakcie v tejto téme také aké sú ...
ZDENIELA
01.11.10,09:48
Zrejme nepochodíme :confused:
vrazda
16.11.10,17:38
Ahoj všetci ako som písal už skôr o príspevok na auto tak sme si podali a úporne sme čakali na odpoveď a teraz prišla.A bola záporná a ako dôvod nám dali to že syn nenaštevuje školské rehabilitačne zariadenie ale navštevuje zdravotné rehabilitačne zariadenie može sa mi niekto čo sa v tom vyzná poradiť za odpoved vopred dakujem.:(
vrazda
22.11.10,07:47
Ahojte to tu naozaj nikto nieje čo sa v tom vyzná
vrazda
28.11.10,17:51
Ahojte o čom je tu toto fórum keď nikto tu nevie poradiť :(
Xanti
28.11.10,17:57
Vrazda,
v čom potrebuješ poradiť? Napísali Ti odpoveď, by som skúsila nájsť aj školské stredisko, kam by si mohol syna dávať ... veď Ti v tej odpovedi zamietavej dali návod, čo máš urobiť.
vrazda
29.11.10,12:46
Mislel som ci sa mam odvolat lebo nechcem maleho stresovat aby si zvikal na dalsi kolektyv sory za pravopis ponahlam.
sozopol
08.11.11,22:08
mozte mi poradit: ziadatel moze byt podnikatel?

dakujem
Xanti
09.11.11,05:53
Sozopol
áno môže byť podnikateľ.
qwertyu
30.03.12,10:47
Ahojte poradaci, precital som si celu debatu o prispevku a chcem sa opytat : som ZTP nad 70% a zaroven pracujem v chranenej dielni. Podla vsetkeho mam na tento prispevok narok, akurat ma zaujima (docital som sa ze auto nesmie byt starsie ako 5 rokov) ze do akej sumy si mozem zaobstarat auto resp. ako sa od toho odvija vyska prispevku.
Xanti
30.03.12,10:52
Ahojte poradaci, precital som si celu debatu o prispevku a chcem sa opytat : som ZTP nad 70% si zťp nad 70% alebo máš ID a zps nad 70%?
a zaroven pracujem v chranenej dielni. to je dobré
Podla vsetkeho mam na tento prispevok narok prepáč to Ti neviem potvrdiť, lebo nie každý invalid a ťzp má nárok na príspevok. musí mať zvyčajne pohybové postihnutie nepíšeš aké máš postihnutie
, akurat ma zaujima (docital som sa ze auto nesmie byt starsie ako 5 rokov) ze do akej sumy si mozem zaobstarat auto no príspevok je maximálne vo výške 6639 eur resp. ako sa od toho odvija vyska prispevku. od hodnoty auta, a od výšky tvojho príjmu. v texte
qwertyu
30.03.12,14:20
ahoj Xanti, dakujem za skoru odpoved.
nerozumiem tolkym skratkam ID a zps nad 70%? neviem ako to popisat, proste mam plny invalidny dochodok koli psychickej chorobe s mierou postinutia maximalnou cize nad 70%, auto potrebujem na chodenie k doktorom a na vozene do prace utorky a stvrtky.
Dakujem za pomoc :)
Xanti
30.03.12,14:27
ahoj Xanti, dakujem za skoru odpoved.
nerozumiem tolkym skratkam ID a zps nad 70%? neviem ako to popisat, proste mam plny invalidny dochodok koli psychickej chorobe s mierou postinutia maximalnou cize nad 70%, auto potrebujem na chodenie k doktorom a na vozene do prace utorky a stvrtky.
Dakujem za pomoc :)
No je veľký rozdiel ZPS = znížená pracovná schopnosť a túto posudzuje sociálna poisťovňa, a na základe ZPS máš vyplácaný ID = invalidný dôchodok.
Urad práce posudzuje občanov z iného hľadiska, a priznáva im ŤZP = ťažko zdravotne postihnutý. A úrad práce rozhoduje o tom, či dotyčný má nárok na príspevok na OMV = osobné motorové vozidlo alebo nie.

Píšeš o psychickej chorobe, zrejme nemáš preukaz ŤZP a tým pádom nemáš nárok na príspevok na OMV. Nakoľko ho priznávajú len ľuďom odkázaným na individuálnu prepravu, tj. bez nôh , alebo po transplantáciach, alebo po operáciach chrbtice .. proste zvyčajne len ľuďom s postihnutím pohybového aparátu.
Katy a R
30.03.12,14:44
ahoj Xanti, dakujem za skoru odpoved.

nerozumiem tolkym skratkam ID a zps nad 70%? neviem ako to popisat, proste mam plny invalidny dochodok koli psychickej chorobe s mierou postinutia maximalnou cize nad 70%, auto potrebujem na chodenie k doktorom a na vozene do prace utorky a stvrtky.
Dakujem za pomoc :)

Takže trošku ujasníme ;) - sú to dve rozdielne posúdenia (netreba zamieňať) !!
ID - tam sa posudzuje zníženie schopnosti pracovať ... je to v kompetencii S (zákon o SP)
ŤZP - tam sa posudzuje miera funkčnej poruchy .. v kompetencii UPSVaR (zák 447/2008 o kompenzáciách) .. a oni, na základe svojho posudku priznajú, resp nepriznajú nejaké kompenzácie - ale podmienka je min 50% miera funkčnej poruchy. Ak chodíš do práce, možno by aj bolo dobré požiadať - ale od posudku UPSVaR záleží.:confused::confused::confused:
pozri v zákone o kompenzáciách - v prílohe - tam nájdeš % pre svoju dg
qwertyu
21.08.12,10:06
Dakujem vam za rady, ZTP preukaz uz mam vybaveny (s cervenym pasikom-s doprovodom) Prosim vas ako mam dalej postupovat ?
Ako sa dalej postupuje?
najprv sa kupi auto? a potom cast vykompenzuju?
Alebo daju dopredu peniaze na auto a zvysok doplatim ?
JK78
08.10.12,16:08
zdravim Vas
JK78
08.10.12,16:12
zdravim vas. tiez sa chystam podat ziadost o prispevok na kupu auta. mam vsetky potrebne dokumenty len zatial nie som zamestnany a v zakone sa pise ze mozem aj preukazat ze budem zamestnany a preto by som chcel vediet ze ako to mam preukazat ? dakujem
MASER
13.11.13,18:58
Ahojte,chcem začať asi takto v mojom živote nastali prudké turbulencie ,ktoré asi sa mali stať ako sú :)
ako mladý chalan pracoval som,našiel lásku 370 km od seba po 2r chodenia sme sa vzali našiel som si tam prácu ako masér ,1,5r manželstva sa zbúral môj život na úplne dno.. prestalo mi zdravie fungovať v nemocnici som pobudol 6 mes.. odideni do nemocnice do môjho rodiska kde som uz len dostal po týždni rozvodové papiere,psich. na dne,bolesti prestavali fungovať aj ruky nielen nohy....urg operácia Nove Zámky 2006 a následne po rehabilitáciách znova operácia 2008 krčná miecha doslova celá nová . Bez mojej prítomnosti nás rozviedli a kde udala že necíti nič a že chudáka si nebrala,že jej bude na nič.... ďalšia rana... ale vďaka mojej nezlomne bojovnosti som chcel dokazovať sam sebe že nie som chudák a dokazovať ľudom že ja som ten čo bol plný romantiky za 2r manželstva som ani raz nepil alkohol,nefajčil a celu výplatu az do posledného som odovzdal...,cirkevný rozvod od 2007 stále nemám na svoj strane.byrokracia je aj tam..žiaľ.. od 2010 som nastúpil do prace kde veľa chodím,..to mi pomohlo asi najviac,zmena myslenia :) ale je pravda že človek ma svoje ťažkosti,neustále sa musím o seba starať a chrániť zdravie,no dnešnej dobe bez Auta ťažko. Síce nemám vodičák ale hádam keď podám o príspevok na kúpu auta a benzín mi poskytnú,lebo iné ani nečakám :) Ja by som asi aj vodičak spravil,ale lieky mi brania v tom aby som zmysluplne šoféroval.. možno keď vysadím aj tie posledne lieky potom asi spravím :) som uznaný ZŤP nad 75%,mám plný invalidný a aj pracujem,niekto mi hovori máš dva prijmi toľko peniazi ...ale nik nevidí že vkladám do seba a na SVOJE zdravie... nebyť mojej vôle tak ani nepracujem... sú dni kedy v práci chápu že sme len ľudia a každý ma svoje dni.. mate 10% že budete chodiť ,vlastne mali ste už byt ochrnutý tak znela odpoveď špecialistu.. A hľa dnes pracujem na plný úväzok,síce s bolesťami ale predsa :) Musím povedať že viera V Boha mi pomohla a hlavne moja rodina.. každý v niečo verí :) preto by som chcel sa opýtať ako z formulovať odôvodnenie žiadosti aby mi poskytli príspevok ,je tu niekto ,kto by mi vedel poradiť ako z formulovať? aby, to mali tak ako oni to chcú počuť :) ps nálezy už mám,viem že nárok by som mal mať spĺňam všetky ich veci len pani na úrade povedala dopredu že ja na to nemám nárok a ani tlačiva nechcela dať...odsúdila ma dopredu :)
Ps ďakujem síce som sa otvoril riadne ale nech ja nemám čo skrývať :)
Katy a R
13.11.13,19:43
Maser ... okrem toho, čo už je tu popísané, treba pozrieť http://www.employment.gov.sk/pp-na-kupu-osobneho-motoroveho-vozidla.html
- hneď na začiatku máš písané ... že kedy môžu poskytnúť príspevok - tak nato sa zameraj.
Aby ti príspevok priznali, musia ťa posúdiť tak, že je nutná individuálna preprava plus to zamestnanie (ktoré našťastie máš) . No a ešte by som doplnila nejaké spoločenské aktivity zdôrazni aktívny život!
držím palce ..