asmodina
18.08.09,08:13
Pekný deň.

Poprosím o radu. Manželia vlastnia osob. automobil. V TP je uvedená ako majiteľka manželka. Manžel začal podnikať ako SZČO a samozrejme plne využíva os. automobil pre účely podnikania.
Ako dostať os. automobil do účtovníctva. Je nutná zmluva o prenájme vozidla aj keď sa jedná o bezpodielové vlastníctvo manželov?
Ktoré výdavky sa môžu uplatniť v účtovníctve?
Ďakujem.
Monika Kováčová
18.08.09,06:41
V prípade BSM si manžel vloží automobil do obchodného majetku. Nie je nutné, aby na TP bol držiteľom resp. vlastníkom vozidla manžel.
asmodina
18.08.09,09:19
ďakujem.... stačí urobiť zápis o prevode do majetku? Je nutné to nahlásiť aj DÚ? a čo výdavky? môže si uplatniť aj servis, PZP a musí zaplatiť cestnú daň?
ďakujem
Mária.K.
18.08.09,09:38
ďakujem.... stačí urobiť zápis o prevode do majetku? Je nutné to nahlásiť aj DÚ? a čo výdavky? môže si uplatniť aj servis, PZP a musí zaplatiť cestnú daň?
ďakujem
Je potrebné vyjadrenie manželky, že súhlasí s používaním majetku - auta patriaceho do BSM na podnikateľské účely u manžela. Ak manžel začne používať auto na podnikanie, je potrebné oznámiť to na daňový úrad do 30 dní. Ak auto vloží do majetku, môže si uplatniť v nákladoch aj opravy aj PZP. Daň z motorových vozidiel (cestná daň už nie je) zaplatí za rok 2009 do 31.1.2010.
asmodina
18.08.09,10:00
ďakujem...
asmodina
07.09.09,11:51
Ešte jednu otázočku.... ako vložiť osob. automobil do účtovníctva ... myslím tým ako ho oceniť .... keďže ho manželia nekúpili nové a ani neviem či majú nejaký doklad o kúpe ... napr. kúpnu zmluvu.
Zdenka 0705
07.09.09,12:56
Ak nemáte doklad o kúpe vozidla a chcete ho vložiť do majetku, tak ho zaraďte v reprodukčnej obstarávacej cene /koľko by stálo v čase, keď ho zaraďujete/ a uvedené vozidlo už neodpisujete.
Na zaradenie si spravte zaraďovací protokol, kde všetko toto uvediete.
veronkaj
10.09.09,09:15
prosím poradíte aj mne

to čo som tu čítala či to dobre chápem??? - doplnte mi prosím do textu

- ak si SZčo platca dph kvartálny v JU kúpi auto tak

- ak si kúpi auto napríklad v CZK typ N1 tak dostane faktúru bez dph z Čiech a tu faktúru prijme a zaplatí z nej dph bez nároku na odpočet čiže musí ju odviesť DU
- zároveň táto výška dph vstupuje do OC auta, a tá suma /teda auto + dph/ sa bude odpisovať 4 roky
- všetky náklady spojené s nákupom teda napr. kolky, prepis, stk, idú do nákladov samostatne ako jednorázové výdavky alebo môžem to dať potom do OC auta
- ak si kúpi auto N1 na leasing napr. v SR tak dostane splátkový kalendár z leasingu a tam je OC aj splátky a v splátkach je už odpočet dph po mesiacoch, čo na konci roku dám jedným zápisom do PD teda odpisy leasing. splátok a odpis dph za obdobie leasingu v danom roku a tým sa vlastne odpisuje auto
- ak si kúpi auto typ M tak dph nemôže uplatniť len cenu bez dph dá do odpisov

- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis


prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak.


Ďakujeme vopred
Dula
28.09.09,20:12
Dobry den mala by som tiez malu otazocku. Znamy kupil auto a nasledne si otvoril zivnost-kurier.Mna by ale zaujimalo, že či je povinnost zapisat do technickeho preukazu ICO, ked si chce toto auto zaradit do majetku? Dakujem.
Iwett
28.09.09,21:12
Dobry den mala by som tiez malu otazocku. Znamy kupil auto a nasledne si otvoril zivnost-kurier.Mna by ale zaujimalo, že či je povinnost zapisat do technickeho preukazu ICO, ked si chce toto auto zaradit do majetku? Dakujem.
Nieje povinnosť zapísať ho do TP na ičo ak je v TP majiteľ on alebo manželka môže si ho zaradiť do majetku. Nije potrebné robiť zmenu v TP pri vložení automobilu do majetku.
hanelie
29.09.09,06:19
Dula
29.09.09,11:41
Nieje povinnosť zapísať ho do TP na ičo ak je v TP majiteľ on alebo manželka môže si ho zaradiť do majetku. Nije potrebné robiť zmenu v TP pri vložení automobilu do majetku.
Dakujem pomohlo mi to.