Olinka1
18.08.09,07:47
Dobrý deň ! V našej firme máme takúto situáciu : od istého času zamestnanci sú u nás zamestnaní na skrátený pracovný čas t.j. 5 hodín denne. Prináleží im stravný lístok, ale oni odmietajú za ne platiť 1,215 €./hodnota lístka je 2,70€).
Mohla by som to tak spraviť, že nebudem kupovať stravné lístky ale budem im
prispievať na stravovanie sumou 1,485€ na jeden deň ? (55% zo sumy 2,70€).
Ďakujem za rady !
Tweety
18.08.09,05:54
Dobrý deň ! V našej firme máme takúto situáciu : od istého času zamestnanci sú u nás zamestnaní na skrátený pracovný čas t.j. 5 hodín denne. Prináleží im stravný lístok, ale oni odmietajú za ne platiť 1,215 €./hodnota lístka je 2,70€).
Mohla by som to tak spraviť, že nebudem kupovať stravné lístky ale budem im
prispievať na stravovanie sumou 1,485€ na jeden deň ? (55% zo sumy 2,70€).
Ďakujem za rady !
Finančný príspevok je možné poskytnúť len vtedy, ak nie je možnosť zabezpečiť stravovanie, a to zrejme nie je tento prípad. Finančný príspevok podlieha zdaneniu u zamestnanca. Takže skúste cenu stravenky prehodnotiť tak, aby to bolo pre zamestnanca výhodnejšie. Prispievate aj zo SF? lebo podľa tejto sumy sa zdá suma pre zamestn. vysoká.
Olinka1
18.08.09,06:13
Naši zamestnanci z domu dovážajú jedlo. Stravovanie ako také nevieme zabezpečiť. Je nás 15 a príspevok do SF nie je príliš vysoká, takže veľa by to našim zamestnancom nepomohlo.
Bolo by to proti zákonné ak by som im ten príspevok predsa len dala ale zároveň by som im to zdanila ?
Tweety
18.08.09,06:16
Naši zamestnanci z domu dovážajú jedlo. Stravovanie ako také nevieme zabezpečiť. Je nás 15 a príspevok do SF nie je príliš vysoká, takže veľa by to našim zamestnancom nepomohlo.
Bolo by to proti zákonné ak by som im ten príspevok predsa len dala ale zároveň by som im to zdanila ?
AK nie je možnosť zabezpečiť stravovanie, môžete podľa § 152 ZP poskytnúť fin. príspevok, ten je možné poskytnúť z nákladov až do výšky 55% z ceny jedla, teraz je max. cena 3,60€, takže z tejto sumy.
mzdarka renca
18.08.09,06:21
Dobrý deň ! V našej firme máme takúto situáciu : od istého času zamestnanci sú u nás zamestnaní na skrátený pracovný čas t.j. 5 hodín denne. Prináleží im stravný lístok, ale oni odmietajú za ne platiť 1,215 €./hodnota lístka je 2,70€).
Mohla by som to tak spraviť, že nebudem kupovať stravné lístky ale budem im
prispievať na stravovanie sumou 1,485€ na jeden deň ? (55% zo sumy 2,70€).
Ďakujem za rady !
Ty ako zamestnávateľ máš prispievať nie 1,485, ale 1,49€. Zamestnanci 1,21€. Ostatné ako ti radila Tweety. Len nechápem, prečo nechcú SL. Nemôžu predsa chcieť, aby mali obed úplne zadarmo.
GABAZ
18.08.09,06:23
Naozaj nerozumiem zamestnancom, veď za stravný lístok sa nemusia stravovať len v reštaurácii, ale môžu si kúpiť potraviny v obchode. Ja tiež bežne platím stravnými lístkami v potravinách a nie je žiadny problém.
Olinka1
18.08.09,06:42
Ide o to, že čistú mzdu majú cca 190,-€ z toho im odrátam 27,83€ za SL ( v prípade mes. júl) a ostáva im na výplatu 162,17€.
A keby som im dala príspevok tak majú 190 + 27,76 = 217,76 aj keby som zdanila tých 34,27 (23x1,49)
GABAZ
18.08.09,09:05
Ale veď stravné lístky majú určitú hodnotu, tú si musia prirátať k čistej mzde. Zamestnancom to treba zrozumiteľne vysvetliť. Moja kamarátka je predavačka, už pracovala u kadejakých podnikateľov, ale platy si vždy porovnávala aj vrátane stravných lístkov. Momentálne ju preradili na 4-hodinový úväzok a nešťastná je práve z toho, že nemá nárok ani na ten SL.
Xanti
18.08.09,09:23
Asi im to treba zreteľne prerátať.
Teraz odmietajú stravné lístky a majú čistú mzdu 190 €.

Ked budú brať stravné lístky tak v peniazoch síce dostanú len 165,80 €
ale v lístkoch dostanú hodnotu 54 € ( 20x 2,70 € ) tj spolu 219,80 € čo je viac ako ich 190€ :D

Niektorí ľudia pochopia skôr, ked sa im to vyslovene rozpíše na položky. A naozaj za SL sa dá nakúpiť aj v potravinách. Tým, že odmietajú stravné lístky sa vlastne pripravujú o 29,80 € pri 20 dňovom pracovnom mesiaci.
jales
18.08.09,12:04
Ešte je tam aj odpočitateľná položka z dane. Veď pri takej nízkej mzde, ak im aj dáš peňažný príspevok na stravovanie, tak daň nebudú platiť.
iriska
18.08.09,12:10
tých, ktorí nesúhlasia by som zamestnala na kratšie ako 4 hodiny
aldora
18.08.09,12:36
aj my sme rozmýšlali nad fin. príspevkom a vyšlo mi z toho, že ak mám konať v medziach zákona tak mám dať fin. príspevok a nie SL;)

finančný príspevok môžem dať ak:
- hotové jedlo
nemôžem zabezpečiť stravovanie priamo na pracovisku, prípadne u suseda (t.j. v časovom horizonte 0,5 hod - reálne zamestnanec nestihne prísť do jedálne, najesť sa a vrátiť sa na pracovisko - u nás by to trvalo asi 1-1,5 hod.

- stravný lístok
nemôžem zabezpečiť aby si zamestnanec zaň zakúpil v časovom horizonte prestávky, t.j. 0,5 hod teplé jedlo. - u nás nemožné.

takže či sa to zamestnancom páči alebo nie - asi skončíme v súlade so zákonom pri fin. príspevku.

SL síce v potravinách berú, ale o teplom jedle nemôže byť reč.



P.S: výňatok z usmernenia DR

V súlade s § 152 ods. 5 a 6 ZP zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v § 152 odseku 3 ZP, t.j. najmenej 55% z ceny jedla najviac na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách len vtedy, ak
-
nemôže zabezpečiť stravovanie podľa § 152 odseku 2 ZP, t.j. zamestnávateľ nemôže zabezpečiť zamestnancom stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečiť stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie na sprostredkovanie stravovacích služieb
Ide napr. aj o prípady, ak stravovanie prostredníctvom stravovacích poukážok by nebolo možné uskutočniť v stravovacom zariadení v priebehu prestávky na jedlo a oddych.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_stravovanie022009.pdf
Olinka1
19.08.09,05:30
Celkom ste nepochopili postoj našich zamestnancov, oni nechcú platiť tú svoju časť stravného lístka t.j. 45%.
Tweety
19.08.09,05:35
Celkom ste nepochopili postoj našich zamestnancov, oni nechcú platiť tú svoju časť stravného lístka t.j. 45%.
Nechcú, nechcú, ale stále je to lepšie, ako nedostať žiaden SL, veď 55% zaplatí zamestnáv. Je to teda pre nich výhodné.
Xanti
19.08.09,05:41
Celkom ste nepochopili postoj našich zamestnancov, oni nechcú platiť tú svoju časť stravného lístka t.j. 45%.Oni by radi zadarmo celé lístky? Wau. V podstate ako písali babenky, ak ich zamestnáte na 4 hod. tak nemajú nárok na lístok.
Dajte im varianty:
A. praca na 5 hodín , stravný lístok k tomu, oni si zaplatia jeho časť
B. práca na 4 hodiny, bez SL
nech si vyberú.
m.hladka
19.08.09,05:43
Je to pre nich výhodné, ale každá korunka je pre nich dobrá v dnešnej dobe. A keď má dať naraz za 20 lístkov 45% eur, tak je to pre neho veľa.
A práve preto som o tom napísala do "Blogu".
veronikasad
19.08.09,05:46
Celkom ste nepochopili postoj našich zamestnancov, oni nechcú platiť tú svoju časť stravného lístka t.j. 45%.
Riešila by som to príspevkom na stravovanie vo výške 55 % z ceny stravného pri prac. cestách /55 % z 3,60€/, ktorý je síce predmetom dane, ale pri tak nízkej mzde vaši zamestnanci z neho daň nezaplatia ...
Pre zamestnávatela to bude vyšší náklad, lebo gastrolístok je v min. výške 2,70€/deň, z čoho povinne prispieva 55 % z 2,70€
Tweety
19.08.09,05:56
Riešila by som to príspevkom na stravovanie vo výške 55 % z ceny stravného pri prac. cestách /55 % z 3,60€/, ktorý je síce predmetom dane, ale pri tak nízkej mzde vaši zamestnanci z neho daň nezaplatia ...
Pre zamestnávatela to bude vyšší náklad, lebo gastrolístok je v min. výške 2,70€/deň, z čoho povinne prispieva 55 % z 2,70€
Aj na SL v hodnote 2,70€ môže prispievať 55% z 3,60€t.j. 1,98€.
Xanti
19.08.09,05:57
Je to pre nich výhodné, ale každá korunka je pre nich dobrá v dnešnej dobe. A keď má dať naraz za 20 lístkov 45% eur, tak je to pre neho veľa.
A práve preto som o tom napísala do "Blogu".Osobne súhlasím veľa je to naraz, možno sa u nás porušuje zákon ale SL sa na fy vydávajú v čase výplat aby zamestnanci mohli za nich zaplatiť. Zatial sa nesťažovali, že je to pre nich razom veľký odliv peňazí.
veronikasad
19.08.09,05:57
Aj na SL v hodnote 2,70€ môže prispievať 55% z 3,60€t.j. 1,98€.
súhlasím, ja som písala o povinnom príspevku. Lebo pri finančnom príspevku podľa stanoviska DR SR uvedeného vyššie je povinný príspevok 55 % z 3,60€
GABAZ
19.08.09,06:15
Naozaj ťažko pochopím zmýšľanie týchto ľudí, veď SL je defacto platidlo. Videla by som to však tak, že peniaze sa dajú použiť na čokoľvek, ale SL len na platbu v potravinách. Samozrejme, ak v obchode dodržiavajú predpisy.
m.hladka
19.08.09,06:35
Osobne súhlasím veľa je to naraz, možno sa u nás porušuje zákon ale SL sa na fy vydávajú v čase výplat aby zamestnanci mohli za nich zaplatiť. Zatial sa nesťažovali, že je to pre nich razom veľký odliv peňazí.

To záleží od toho, v ktorej sfére a s akými zamestnancami si sa s tým ešte nestretla, ale napr. predavačka a pod. za min. mzdu (na východe) ozaj nechce stravné lístky.
mzdarka renca
19.08.09,06:52
To záleží od toho, v ktorej sfére a s akými zamestnancami si sa s tým ešte nestretla, ale napr. predavačka a pod. za min. mzdu (na východe) ozaj nechce stravné lístky.

a to už prečo?:eek:
GABAZ
19.08.09,06:58
To záleží od toho, v ktorej sfére a s akými zamestnancami si sa s tým ešte nestretla, ale napr. predavačka a pod. za min. mzdu (na východe) ozaj nechce stravné lístky.

Ja som pracovala naozaj s rôznymi ľuďmi, niekoľko rokov som pracovala aj na družstve, kde som prichádzala do styku aj s profesiami ako vodiči, traktoristi, dojičky, pastieri, brigádnici v rastlinnej výrobe a viem, že niektorí sú chápavejší, iní menej. Ja viem, že niečo robí aj ten pocit mať rovno peniaze namiesto nejakých papierikov (SL), ale som presvedčená, že pracovníkom to nebolo dostatočne vysvetlené.
Čo sa týka predavačky na východe za minimálnu mzdu, ktorá nechce SL, tak to by som ju chcela vidieť. Práve o takej som písala v jednom z mojich predchádzajúcich príspevkov.
A aby som to uzavrela, na východe som žila 35 rokov a viem dobre ako to tam chodí aj teraz.
Ale zase zbytočne tu o tom píšeme, keď s tým majú taký problém, nech im poskytnú finančný príspevok a hotovo. Nakoniec je s tým menej práce aj pre zamestnávateľa.
FugAn
19.08.09,06:58
Pre niektorých ľudí je doležitejšie mať v peňaženke hotovosť vo forme peňazí ako stravný lístok ako platidlo. Lepšie sa im pozerá na účet kde má 190 € ako 167 €.
Olinka1
19.08.09,07:10
Súhlasím s FugAn, je to tak, našim zamestnancom viac hovoria peniaze ako SL, podotýkam, že sme malá firma na spracovanie dreva. A práve o to ide, že za Sl nemôžu kupovať ani oblečenie, ani deťom zošity do školy atď.
Keďže nemáme možnosť im poskytnúť teplé jedlo ani zabezpečiť stravovanie iným spôsobom aby to stihli za 0,5 hod. Môžem im finančne prispievať na stravovanie vo výške 55% zo sumy 3,60€ ????????? Bude to v súlade so zákonom ??????
veronikasad
19.08.09,07:20
Súhlasím s FugAn, je to tak, našim zamestnancom viac hovoria peniaze ako SL, podotýkam, že sme malá firma na spracovanie dreva. A práve o to ide, že za Sl nemôžu kupovať ani oblečenie, ani deťom zošity do školy atď.
Keďže nemáme možnosť im poskytnúť teplé jedlo ani zabezpečiť stravovanie iným spôsobom aby to stihli za 0,5 hod. Môžem im finančne prispievať na stravovanie vo výške 55% zo sumy 3,60€ ????????? Bude to v súlade so zákonom ??????
pozri prísp. č. 17 a stanovisko DR SR v prísp. č. 15
Stanislav 1975
19.08.09,07:24
Ja keď som dostával "gastráče" voľakedy, tak som mal s jednou pani predavačkou dohodu a ona mi ich vymenila všetky naraz za cash...;)
m.hladka
19.08.09,08:16
a to už prečo?:eek:

Na to ti môžem povedať len svoj názor, ktorý som už horespomínala a ktorý mám na "blogu", ale prečo to oni odmietajú naozaj, to ja nemchápem.
Olinka1
19.08.09,09:34
Ďakujem pekne za všetky odpovede a rady
Heni
01.08.11,17:13
v prípade, ak zamestnanec stravný lístok nechce a zamestnávateľ mu teda chce dať radšej príspevok na stravovanie v peňažnej forme, je možné rriešiť to napríklad už v pracovnej zmluve ustanovením, že: "Zamestnávateľ poskytne paušálny príspevok na stravu vo výške 100 eur mesačne." (je to myslené ako priamy príspevok zamestnávateľa a nie príspevok zo sociálneho fondu)
Je to možné?
Tých 100 eur je treba vo výplate zdaniť, to mi je jasné. Ale vchádza tento príspevok aj do vymeriavacieho základu pre zdravotné a sociálne poistenie?
Tweety
01.08.11,17:16
v prípade, ak zamestnanec stravný lístok nechce a zamestnávateľ mu teda chce dať radšej príspevok na stravovanie v peňažnej forme, je možné rriešiť to napríklad už v pracovnej zmluve ustanovením, že: "Zamestnávateľ poskytne paušálny príspevok na stravu vo výške 100 eur mesačne." (je to myslené ako priamy príspevok zamestnávateľa a nie príspevok zo sociálneho fondu)
Je to možné? Podľa mňa nie, bolo by porušené ustanovenie §152 ZP.
Tých 100 eur je treba vo výplate zdaniť, to mi je jasné. Ale vchádza tento príspevok aj do vymeriavacieho základu pre zdravotné a sociálne poistenie?
V texte.
Heni
01.08.11,17:37
V texte.

ach, ked pán konateľ trvá na tom, aby to bolo v prac. zmluve a potom na výplatnej páske tá suma na stravovanie... :(
Tweety
01.08.11,17:42
ach, ked pán konateľ trvá na tom, aby to bolo v prac. zmluve a potom na výplatnej páske tá suma na stravovanie... :(
A to by s takým niečim zamestnanci súhlasili? Veď to im môže dať do odmien, ale stravovanie im zabepečiť musí, iba ak nemá takú možnosť, musí poskytnúť FP.
Heni
01.08.11,17:45
A to by s takým niečim zamestnanci súhlasili?

ano. ústne sa s nimi dohodol, pre nich to znamená +100 eur k min. mzde...
Tweety
01.08.11,17:46
ano. ústne sa s nimi dohodol, pre nich to znamená +100 eur k min. mzde...
Ahá, akože zvýšenie MM? Nech im teda zvýši mzdu bez toho, aby to kompenzoval nezabezpečením možnosti stravovania. Ide na nich akousi zvláštnou metódou, veď budú súhlasiť,(podľa neho) veď ide o zvýšenie mzdy, ktorú by mohli mať aj bez toho vyššiu.
Heni
01.08.11,17:49
Ahá, akože zvýšenie MM? Nech im teda zvýši mzdu bez toho, aby to kompenzoval nezabezpečením možnosti stravovania. Ide na nich akousi zvláštnou metódou, veď budú súhlasiť, veď ide o zvýšenie mzdy, ktorú by mohli mať aj bez toho vyššiu.

ano, ale stravovanie aj tak ináč nezabezpečí, takže aspon takto bude mať "stravovaciu" povinnosť splnenú...
Tweety
01.08.11,17:50
ano, ale stravovanie aj tak ináč nezabezpečí, takže aspon takto bude mať "stravovaciu" povinnosť splnenú...
A prečo nezabezpečí? Vari nemá možnosť objednať stravenky?
Heni
01.08.11,18:12
A prečo nezabezpečí? Vari nemá možnosť objednať stravenky?

ja mám tú s.r.o. len toť, pár dní, toto neviem... ;)
sú tam len 2 či 3 zamestnanci, takže tak.