danci4
18.08.09,08:04
Ahojte, priateľa je SZČO a ja som nezamestnaný. Koncom roka by sme sa chceli zosobašiť. Bude si môcť priateľka odpočitať daňový bonus na manžela za celý rok aj keď sa vezmeme v decembri?
ivka70
18.08.09,06:08
Myslim si, ze nie, v danovom priznani sa podpisuje mesiac, od ktoreho su manzelmi, a teda od ktoreho si moze uplatnovat ulavu.
Tweety
18.08.09,06:08
Ahojte, priateľa je SZČO a ja som nezamestnaný. Koncom roka by sme sa chceli zosobašiť. Bude si môcť priateľka odpočitať daňový bonus na manžela za celý rok aj keď sa vezmeme v decembri?
DB štát poskytuje na vyživovanú osobu. A ty takou si?
katka50
18.08.09,06:12
Ahojte, priateľa je SZČO a ja som nezamestnaný. Koncom roka by sme sa chceli zosobašiť. Bude si môcť priateľka odpočitať daňový bonus na manžela za celý rok aj keď sa vezmeme v decembri?
Zákon 595/2003 § 11 Nezd. časti základu dane.
Okrem splnenia ostatných podmienok - hlavne ods. 3 platí:
(6)Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.

Takže pri splnení ost. podmienok si bude môcť manželka uplatniť nezd.časť základu dane na Teba, ak sa zosobášite v 12/2009 až za r.2010.
Marta_B
18.08.09,06:14
Nesúhlasím! V žiadosti o RZD je kolónka koľko mesiacov v roku žijete s manželom v spoločnej domácnosti. A za tieto mesiace patrí NĆ.
Marianna01
18.08.09,06:19
zadávateľ si pomýlil pojmy daňový bonus a nezdaniteľná čiastka...
danci4
18.08.09,11:11
Tak, tak, prepáčte mi to. Myslel som odpočitateľný základ na mažela. Bude si to môcť odpočítať alebo nie?
Marianna01
18.08.09,11:14
Tak, tak, prepáčte mi to. Myslel som odpočitateľný základ na mažela. Bude si to môcť odpočítať alebo nie?

tu máš jasnú odpoveď

http://www.porada.sk/1126866-post4.html
Tweety
18.08.09,11:15
Tak, tak, prepáčte mi to. Myslel som odpočitateľný základ na mažela. Bude si to môcť odpočítať alebo nie?
§ 11 Zákon o dani z príjmov
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

Takže ak toto bude splňať, bude mať nárok na obdobie, kedy budete manželmi.
abel
18.08.09,11:18
Nesúhlasím! V žiadosti o RZD je kolónka koľko mesiacov v roku žijete s manželom v spoločnej domácnosti. A za tieto mesiace patrí NĆ.
presne ako píšeš - s manželom. A manželom sa stane až v priebehu decembra, takže ani na začiatku mesiaca nespĺňal podmienky.