unidat
18.08.09,08:26
Dobrý deň, v jednom kúte záhradky mám plochu cca 5x10 m, kde mi po 2-3 rokoch vyhynula nová slivka aj jabloň. Expert záhradkár stromčeky ich videl a hneď povedal, že je tam vysoká úroveň spodnej vody stekajúcej z vedľajšieho kopčeka. Poradil zasadiť tam orech. Buď vlašský, alebo aj lieskový, tiež vraj "vysáva" zbytočnú vodu. Niekde som čítal, že je to tak, ale iba z plochy veľkej ako cca priemer koruny. Platí to naozaj aj pre liskový orech?
wabi
18.08.09,20:30
Existujú stromy, ktoré vlhko znášajú lepšie ako iné, že by vodu vysávali viac, tak to by som netvrdil, ale aspoň v takto vlhkom prostredí im to vyhovuje.;)
Čo by som dal za také miesto v mojej vyprahnutej Nitrianskej sahare na kopci.
Na vašom miste by som si tam vysadil Asiminu, pretože táto práve takéto miesto potrebuje a navyše budete mať veľmi chutné veľké plody, ktoré v obchode nekúpite.
Za úvahu by stál aj Amelanchier, ktorý tiež dobre znáša vlhko a má potom veľmi chutné šťavnaté plody.
Lisky tiež rastú často pri potokoch a na vlhkých miestach. Odporučil by som liesku stromovú zaočkovanú na Tureckej lisske. Získate takto veľký dlhoveký strom a nie iba krík.
Orech by som na také miesto asi nesadil.
Žiaden strom vám ale nevysaje spodnú vodu. Iba si vezme toľko, čo listami odparí. Je tiež dôležité v ktorej lokalite máte záhradu. Blízko je les, či pahorkatina, aká nadmorská výška a tak.
legolas
19.08.09,03:12
....nejak ma to prekvapuje, že ta slivka Ti vyhynula, jabloň v poriadku tam kde je voda, ale slivka by nemala mať problémy. Ja by som Ti poradil tam zasadiť čerešňu tá chce hodne vody. Orech vlašský je dobrá vec, ale po rokoch zaberie koruna veľa miesta .
unidat
20.08.09,12:27
To mi povedal skúsený záhradkár, pozrel ma kôru a hovoril o "rakovine?", ako dôsledku vysokej spodnej vody.
legolas
21.08.09,15:02
To mi povedal skúsený záhradkár, pozrel ma kôru a hovoril o "rakovine?", ako dôsledku vysokej spodnej vody.


...rakovina kôry je v posledných rokoch bežný jav najmä u stromčekov šľachtených v ovocinárskych škôlkach. Stromy nie sú odolné tak, ako boli keď sa očkovali, alebo štepili do plánok. Tá rakovina kôry prevláda najmä u jabloní , broskyň a marhuľ. Slivky nie sú nachylné , skôr na šárku. Aj tak tam kde boli stromy napadnuté rakovinou sa nemá zasadiť nový stromček až po niekoľkých rokoch. Podľa mňa nie je to dôsledkom spodnej vody!
wabi
23.08.09,18:43
N a to aby sme mohli posúdiť či to skutočne je dôsledok spodnej vody alebo nie, máme príliš málo informácií. Nevieme aký je relief okolitej krajiny najmä a tiež aké tam tastú rastliny a buriny - vlhkomilnejšie, ako hlboko treba kopať k spodnej vode, je niekde blízko studňa?:(