Ľuba
10.08.05,10:47
Nedávno nám prišla fa., kde nám prenajímateľ budovz refakturuje daň z nehnuteľností. Je to pre nás daňový náklad ?

A ešte jedna otázka - tiež v júni prišla fa. kde nám na základe meraní fakturujú poplatok na znečistenie ovzdušia za rok 2004 ? Je to nedaňový náklad ?

Ďakujem.
KEJKA
10.08.05,08:56
daň z nehnuteľnosti si prenajímateľ mal zahrnúť do zmluvy o nájme. Je to daňový náklad, ale treba to vykladať tak, že pre Vás je to súčasť ceny nájmu. Daniari majú tendenciu takéto refakturácie vyhadzovať z nákladov, lebo "daň zaplatená za iného... " nie je daňovo uznaná. lenže v tomto prípade to nie je daň zaplatená za iného.

No a poplatky zo zákona aj za znečistenie ovzdušia sú daňovo uznané.
Ľuba
10.08.05,09:11
Takže by som to mohla dať na 518 - ako nájomné ? Zatiaľ to mám na 538 009 - ako nedaňový náklad. Do fa. napísali doslova: fakturujeme Vám podiel nákladov za daň z nehnuteľností na rok 2005.

A ešte tie poplatky za znečistenie, nevieš náhodou, ktorý § o tom hovorí ?
Jana Acsová
10.08.05,09:17
Nedávno nám prišla fa., kde nám prenajímateľ budovz refakturuje daň z nehnuteľností. Je to pre nás daňový náklad ?
Vždy sa veľmi čudujem takejto refakturácii, ale musím priznať, že sa v praxi vyskytujú (najmä od štátnych subjektov). Podľa môjho názoru by to však malo byť tak, ako uvádza Lida - prenajímateľ by si mal daň započítať do kalkulovanej ceny nájmu a fakturovať ju ako súčasť nájomného. Netuším, prečo to niekomu robí taký problém.
Doporučujem skúsiť si do dohodnúť zmluvne a zakomponovať do ceny nájmu. Lebo je tu riziko "daň za iného" a priznám sa, že ja to (bez ohľadu na vecnú stránku) vždy doporučujem vylúčiť z daňových nákladov. Mám za to, že je nesprávne dohodnutá cena nájmu v zmluve.
Ostatné je v rukách účtovnej jednotky, nájomcu - je to na jeho zodpovednosti.
Ľuba
10.08.05,09:23
Ja som to doteraz dávala vždy ako nedaňový náklad, ale každý rok je toho viac až sa mi to začína už nepáčiť.
KEJKA
10.08.05,09:26
áno na 518. Ale pozri nájomnú zmluvu, ako je v nej dohodnuté nájomné. Lebo by som sa bránila platiť niečo, čo mi zo zmluvy o nájme nevyplýva. Jedine neplatením sa dá dosiahnuť zmena zmluvy dodatkom, tak aby bola v súlade so zákonom. Ved daň nie je malá položka a škoda nedať ju do nákladov len tak pre istotu z opatrnosti.
daňovo uznané výdavky v z.DP nenajdeš. Ale nie sú uvedené vo výdavkoch, ktoré nie sú uznané pre daňové účely. Takže čo nie je zakázané, limitované, je uznané. Tie poplatky nemajú sankčný charakter. Treba ich chápať ako príspevok - podobne ako príspevok za nezamestnávanie ZTP a ZTPS, tiež to boli daňovo uznané položky aj ked po zaplatení.
Jana Acsová
10.08.05,09:34
áno na 518. Ale pozri nájomnú zmluvu, ako je v nej dohodnuté nájomné. Lebo by som sa bránila platiť niečo, čo mi zo zmluvy o nájme nevyplýva. Jedine neplatením sa dá dosiahnuť zmena zmluvy dodatkom, tak aby bola v súlade so zákonom.
Plne sa stotožňujem s týmto názorom. Možno by naozaj stálo za to nezaplatiť, alebo vrátiť faktúru. Aj keď mám aj takú skúsenosť, že nájomca sa nechce s prenajímateľom takto naťahovať.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Ľuba
10.08.05,09:36
Ďakujem Vám, idem ju pohľadať.
Ľuba
10.08.05,09:48
Takže v zmluve je uvedené:

Okrem nájomného bude prenajímateľ nájomcovi fakturovať podiel nákladov na el. energiu, kúrenie, vodu a údržbu spoloč. priestorov budovy príslušnú DPH a daňové povinnosti z faktúr, ktoré vystaví správca objektu podľa vzorca uvedeného v bode 4.

Je to dosť krkolomná veta, ale v podstate tými daňovými povinnosťami mali asi na mysli daň z nehnuteľností.
KEJKA
10.08.05,10:08
Takže v zmluve je uvedené:

Okrem nájomného bude prenajímateľ nájomcovi fakturovať podiel nákladov na el. energiu, kúrenie, vodu a údržbu spoloč. priestorov budovy príslušnú DPH a daňové povinnosti z faktúr, ktoré vystaví správca objektu podľa vzorca uvedeného v bode 4.

Je to dosť krkolomná veta, ale v podstate tými daňovými povinnosťami mali asi na mysli daň z nehnuteľností.áno, tiež si myslím. Takže by som to obhájila ako daňový náklad s tým, že daň z nehnuteľnosti sa mení ako aj cena za médiá, takže len z toho dôvodu to nie je natvrdo zakalkulované v cene nájmu. a dala by som to na 518-daňové náklady súvisiace s nájomným.
Ľuba
10.08.05,10:18
Ešte raz ďakujem.
Jana Acsová
10.08.05,10:45
Ešte by bolo možno dobré pouvažovať, aby v texte faktúry bolo uvedené:
Fakturujem Vám náklady súvisiace s prenájmom vyplývajúce zo zmluvy zo dňa čl. č. ... atď. Dobrý text faktúry nikdy nie je na škodu a nemal by to by až taký problém ...