mirotn
18.08.09,09:42
čítam všetky príspevky týkajúce sa účtovania a evidovania zálohových faktúr a mám z toho obrovský guláš. Podľa niektorých príspevkov som zistil, že sme zálohy asi robili- zápísali a zaúčtovali zle. nedá sa to určiť napríklad v smernici, že takto postupujeme pri zálohových faktúrach?
Môj príklad:
objednal som si náradie, mailom mi poslali zálohovú faktúru vystavenú 31.03.09, zaevidoval som ju do knihy záväzkov - ako záväzok typ dokladu- preddavok, uhradil som ju v hotovosti 6.04.09 vkladom na účet v banke, túto úhradu som zapísal v PD ako VOZD a uhradil som si záväzok v knihe záväzkov. Pri dodaní náradia mi dodali aj konečnú faktúru s dátumom 07/04/09, na ktorej sú tie isté údaje ako na zálohovej-zmenilo sa iba číslo a názov. Ja som ju len priložil k tej zálohovej a nič som nikde neevidoval a ani nič iné nerobil
maad
18.08.09,07:58
Podľa mňa správne by to malo byť tak, že zálohovú Fa neúčtuješ to nie je daňový doklad len ju zaeviduješ,zaúčtovať by si mal len poskytnutý preddavok a na tento preddavok sa vystavuje daňový doklad, lebo preddavok nie je vždy celá suma došlej faktúry a keď dôjde DF tak zúčtuješ poskytnutý preddavok oproti DFa ak je suma na Fa rozdielna ako na zálohovke tak doplatíš Fa ináč došlú faktúru je potrebné zaúčtovať do knihy záväzkov
mirotn
18.08.09,08:26
ja som tou zálohovou faktúrou uhradil celú sumu náradia, takže tá konečná faktúra bola už v podstate nulová. mám z toho guláš. môžete mi napísať postup ako som to mal zapisovať prosím
môžem to dokončiť teraz, keď je to doklad z marca?