unidat
18.08.09,08:50
Chcem si zasadiť v záhradke broskyňu. Mal som nejakú starú, pred pár rokmi som ju už musel spíliť, ale neviem odrodu. Keď som sadil marhule, doporučili pre tieto nadmorské výšky (blízke okolie BB) odrody začínajúce na "V". Takže tam mám Vehardu, staršiu Vesnu a celkom sa im darí.
Ako je to s broskyňou?
Ďakujem.
wabi
18.08.09,20:13
Ak ti smiem radiť, visaď si kôstku. Takéto semenáče sú často tie najodolnejšie a vysaď kvôstky na tie miesta, kde chceš aby ti stromy rástli a nikdy ich už nepresádzaj.
Možno sa ti táto rada bude zdať podivná ako by od amatéra, ale venujem sa ovocným stromom už 20 rokov a vysadil som ich už niekoľko tisícok a ten kto robí zo stromkami mi dá iste za pravdu, veď napokon už starý pán Čejka najvýznamnejší Slovenský šľachtiteľ broskýň, ktorý vyšľachtil odrodu LUNA alebo napríklad Flamingo zastával rovnaký názor. Ak si vysadíš kvôstku a vedľa si zakúpiš "veľký zaštepený stromček" uvidíš, že behom 3 rokov ten semenáč z kvôstky predbehne kupovanú broskyňu ak vôbec prežije presadenie...:D
Semenáč si môžeš potom zaočkovať, alebo ti to niekto iste urobí ak aj nie, broskyňové semenáče rodia rýchlo a hlavne majú dobré plody, takže sa nemusíš báť. Ak si ich vysadíš niekoľko do radu, môžeš napokon ak by sa ti niektorý nepáčil ľahko vyťať.
Použi kvôstky domácich broskýň a tie ktoré dozrievajú skôr.:)
Chodievam do Kremnice, a pôjdem za 10 dní do Zvolena, ak bývaš v tých miestach...
legolas
19.08.09,03:04
...zabudol si mu povedať, že to kôstku je potrebné opatrne vo zveráku stlačiť až praskne a jadierko zasadiť do kvetináča, alebo do nejakej nádoby do hlbky cca 5cm a nechať v miestnosti kde je stála teplota okolo 5 stupňov. Pre prípad nevzídenia tam dať aspoň 3jadierka!
wabi
19.08.09,19:47
Nuž to s tým zverákom nie je potrebné, pretože sa tým môže poškodiť aj jadro navyše sa často stane že potom jadierko zhnije či splesní. Ale pri veľmi veľkých kvôstkach pri niektorých odrodách to nie je zlý nápad, no väčšinou to nie potrebné. Ja sadím - stratifikujem kvôstky v sterilnom pisku s perlitom v studenej pivnici najneskôr od februárára. Sadia sa najlepšie von keď sa kvôstka sama roztvorí a je už vidno klíček.
unidat
20.08.09,12:26
Ďakujem, ale minule som kúpil na trhu perfektné broskyne, odniekiaľ od NR. Nemám šajnu ako sa volajú, ale to by bol asi risk zasadiť broskyne ktroým sa darí pri NR do záhradky v BB.:-))
legolas
21.08.09,15:05
Ďakujem, ale minule som kúpil na trhu perfektné broskyne, odniekiaľ od NR. Nemám šajnu ako sa volajú, ale to by bol asi risk zasadiť broskyne ktroým sa darí pri NR do záhradky v BB.:-))

..a to už prečo? u nás na východe sa hovorí" proba ne streľba" takže oprobuj a uvidíš:)
tina1
21.08.09,18:05
..a to už prečo? u nás na východe sa hovorí" proba ne streľba" takže oprobuj a uvidíš:)

mimotemy na vychode sa nehovori, ale hutori alebo hvari. Snad si to dobre pamatam:D:D:D
wabi
23.08.09,05:39
Ďakujem, ale minule som kúpil na trhu perfektné broskyne, odniekiaľ od NR. Nemám šajnu ako sa volajú, ale to by bol asi risk zasadiť broskyne ktroým sa darí pri NR do záhradky v BB.:-))

Rozhodne je to menšie riziko ako kúpiť broskyňové stromčeky v záhradnom centre. Tie s pomerne vysokou pravdepodobnosťou ani nevyrašia a ak ano, tiež to bude len niektorá s chúlostivejší odrôd...
BXLmiami
01.09.09,05:23
Kedy treba zasadiť kôstky?Možem teraz?
wabi
07.09.09,07:38
Ja ich sadím až v januáry do vlhkého piesku do pivnice. Piesok je treba udržovať stále vlhký a keď už budú vidno prvé klíčky je možné ich vysadiť von, nie príliš hlboko na miesto kde majú rásť, samozrejme nesmú zamrznúť.:)
emi17
11.07.11,17:15
Chcem sa opýtať, som laik a potrebujem radu po lopate. Mám kôstku z broskyne, dala som ju vysušiť a čo s ňou teraz? Do vody, do hliny? Poraďte mi prosím. Vďaka
Bronka84
12.07.11,17:55
Staci naozaj sadit az v cez januar?
wabi
13.07.11,13:00
Dobre kôstku očisti vysuš a počkaj do januára a nezabudni kam si ju uložil. Najlepšie do papierového vrecka a označením o akú kôstku sa jednalo. Nikdy sa nespoliehaj iba na jednu kôstku odlož si ich aj 10 a viac a z rôznych odrôd ak ju chceš použiť ako podpník tak je jedno aká bola ak ju nechceš ďalej štepiť, tak si odlož kôstok viac, pretože keď ich vysadíš do radu povedzme pol metra od seba, tak po 3-4 rokoch keď zarodia si necháš len tie najlepšie a ostatné vypíliš, či vyklčuješ. Broskyňové semenáče bývajú vždy dobré a jedlé až na výnimky a občas sa podaria samozrejme dokonca vynikajúce...
Iste každý môže mať nároky a škálu toho čo považuje za dobré či vynikajúce inde.
Pri výbere by som uprednostnil naše u nás vyrastené kvôstky a ak do vyšších polôh tak radšej skoršie odrody, môže byť však pri nich problém s klíčivosťou. Kôstky sa rozpadávajú a jadro je často nevyvinuté. Odporúčam napríklad skorú staršiu slovenskú odrodu Luna, ktorá je dobre klíčivá a skorá viem si jej semenáče predstaviť aj v horších podmienkach.
Ale skúste kľudne ktorúkoľvek a napíšte ako sa vydarilo.
travina
13.07.11,13:10
Môžem to skúsiť aj s marhuľou?
legolas
13.07.11,14:45
..prečo by si nemohol? veď to je úplne jedno, ale ja by som ti radil radšej si v jeseni vyhliadni nejakú plánku slivky/najlepšia by bola dzurianka/ tú si zasaď na vyhliadnuté miesto a na budúci rok si ju môžeš v auguste zaočkovať nejakou dobrou odrodou marhule..
wabi
13.07.11,21:30
Robil som pred 20 rokmi extenzívny marhuľový sad podobným spôsobom, len pozor. Treba vysadiť nie hocaké kôstky ale radšej kôstky rezistentov alebo zaujímavej marhule ktorá netrpí šárkou a moníliou ale i tak to samozrejme nie je záruka a potomstvo bude mnoihoraké či po stránke doby dozrievania a najmä možno očakávať ako atavistický znakviac ostňov pri niektorých, pri iných zasa menšie plody, pri ďalších napríklad praskanie plodov a tak ďalej ale vo všeobecnosti to je možné a účelné. Pri čerešniach by som to napríklad takto neriskoval...
Takže v podstate platí to čo som písal o broskyniach. Veď takto napokon vznikajú nové odrody.
travina
15.07.11,08:46
Určite vyskúšam. Škoda že som nevedela skôr, mohla som si už splniť môj sen - marhuľový sad, no v našich podmienkach budem skromnejšia, postačia mi dve, tri marhuľky.
paloo
15.07.11,09:49
V januári kopať jamu keď je zamrznutá zem aspoň do 60 cm sa mi nejak nezdá reálne:)
travina
15.07.11,10:38
V januári kopať jamu keď je zamrznutá zem aspoň do 60 cm sa mi nejak nezdá reálne:)

Rozumela som tomu tak, že v januári kôstku do piesku v nejakej chladnej miestnosti a na jar vysadiť klíčky....
wabi
15.07.11,11:05
Rozumela som tomu tak, že v januári kôstku do piesku v nejakej chladnej miestnosti a na jar vysadiť klíčky....

Dobre si rozumela vidno že si chápavá. Naklíčené kôstky sa sadia najčastejšie začiatkom mája ale samozrejme podla počasia a stupňa naklíčenia. Piesok treba udržiavať vlchký...
Samozrejme dá sa i tak, že kôsky vysadíš ešte na jeseň či v zime počas odmäku do brázdy s pieskom a na jar vyklíčia aj samé... aspoň v našich podmienkach v okolí Nitry. Dúfam že nie si zo severného pólu...:D