Alivia
18.08.09,09:56
Ahojte,

-Firma z CZ k nám chodí prevádzať servis zariadenia,obaja sme platcovia DPH,

-Doteraz nám vystavovali FA bez DPH, ktoré sme si samozdanili,

-Minulý mesiaca nám odfaxovali osvedčenie o registrácii pre DPH na slovensku,takže DIČSK

-Fa nám poslali rozpísanú s DPH v českých korunách a aj v EUR, kde použili kurz ČNB,

-FA aj zdaniteľné plnenie sú vystavené 31.7.2009, kurz ČNB použili k 1.7. 2009.

-Miesto dodania služby/Místo určení/ uviedli na FA Slovensko-a mesto, kde sa naša firma nachádza,

-Fa som nahodila do programu ako došlú zahraničnú,
Typ obchodu mi ponúka: -tuzemský,
-samozdanenie,
-mimo EU,
-z inej krajiny EU/DPH nebude uplatnená/
-z inej krajiny EU/DPH bude uplatnená v inej
krajine EU:- krajina odoslania.....?
- krajina odpočtu DPH....?

-ktorú z možností mám zvoliť?
-DPH si odpočítam normálne ako pri tuzemskom obchode z ich rozpisu DPH?
-a ešte jedna vec: faktúru rozpísali na servis, dopravu a náhradný diel ktorý bol pri servise použitý.
Brala som to všetko ako servis, účtovala som to všetko na opravy a servis.

ďakujem za odpovede.
vanilka
18.08.09,08:10
mam podobnu skusenost, fakturuje nam ceska firma v EUR a s DPH lebo je registrovana ako platca tu na Slovensku, DPH uplatnim na odpocte ako keby bola tuzemska
Alivia
19.08.09,07:57
ale faktúru nahadzuješ do programu ako zahraničnú, nie ako tuzemskú.A v tejto voľbe musím zvoliť typ obchodu,.....a neviem aký

a druhá vec,rozpis v eurách môžem odpísať z ich rozpisu, alebo musím si prepočítať svoj podľa
ECB?! a kurz použiť deň pred zdaniteľným plnením?
Alivia
24.08.09,06:23
poradí mi niekto prosím,...?
KEJKA
24.08.09,06:32
dodávateľa si musíš zadať v databaze ešte raz ako tuzemského dodávateľa práve z dôvodu, že je registrovaný ako platiteľ DPH v SR.
Ostatné závisí od programu,ktorý používaš. Niektoré nedovolia mať 2x to isté IČO a pritom je to v SW nastavené ako povinný údaj. To už nevyriešim.
Ale odpoveď na otázku je taká, že takúto faktúru riešiš ako tuzemskú, teda v EUR - bez kurzu - slov. ičDPH, slovenská DPH v EUR. Trvaj na tom, aby pri SK faktúrach bola mena EUR aj na rozpise DPH.
Mena CZK s kurzami má byť len informatívna, ved registrácia aj pre nich znamená, že budú podávať DP DPH v SR a v EUR.
Monika179
24.08.09,07:00
Ja takúto faktúru nahadzujem ako tuzemskú. A čo sa týka prepočtu na EUR, by som v prvom rade pozrela či je tam rozpísaná DPH v EUR, ak áno zaúčtovala by som to v EUR. Pokiaľ je zahraničná firma registrovaná ako platca tu na Slovensku, musí sa správať ako tuzemská firma a DPH odvádza na Slovensku.
Alivia
25.08.09,08:38
-takže faktúra bude medzi faktúrami FDZ/faktúra došla zahranična, ale voľba bude tuzemský obchod ?

-takže ten rozpis z ČNB majú len informatívne, ak som rozumela, ja do počítača nahodím svoj prepočet z ECB, ale potom pri platbách mi vznikne kurzový rozdiel.

poprosím vás o radu, DPH odvádzam dnes.
macula
25.08.09,09:10
-takže faktúra bude medzi faktúrami FDZ/faktúra došla zahranična, ale voľba bude tuzemský obchod ?

-takže ten rozpis z ČNB majú len informatívne, ak som rozumela, ja do počítača nahodím svoj prepočet z ECB, ale potom pri platbách mi vznikne kurzový rozdiel.

poprosím vás o radu, DPH odvádzam dnes.

Faktúru by som dala ako tuzemskú, pretože vystupujú pod slovenským IČ DPH,len sa mi nezdá tá faktúra vystavená v mene CZK-tá by mala byť prepočítaná kurzom ECB na Eurá, pretože tvoj prepočet musí súhlasiť s výškou dane na faktúre.
Alivia
25.08.09,13:14
takže rozpis v CZ majú len informatívne, potom ten prepočet v EUR čo tam uvádzajú by mali mať prepočítaný ECB keď majú SKIČDPH. Ale so zahraničnými partnermi je ťažká reč,takže neviem či pochodím u nich.
Musím pracovať s tým čo mám,..takže faktúru som nahodila v CZ a kurz ECB dňom zdaniteľného plnenia, tým pádom som musela fakt.nahodiť ako zahraničnú, ale tuzemský obchod.
macula
25.08.09,13:21
takže rozpis v CZ majú len informatívne, potom ten prepočet v EUR čo tam uvádzajú by mali mať prepočítaný ECB keď majú SKIČDPH. Ale so zahraničnými partnermi je ťažká reč,takže neviem či pochodím u nich.
Musím pracovať s tým čo mám,..takže faktúru som nahodila v CZ a kurz ECB dňom zdaniteľného plnenia, tým pádom som musela fakt.nahodiť ako zahraničnú, ale tuzemský obchod.

nezabudni použiť kurz ECB z predchádzajúceho dňa zdaniteľného plnenia
babi2
25.08.09,13:50
takže rozpis v CZ majú len informatívne, potom ten prepočet v EUR čo tam uvádzajú by mali mať prepočítaný ECB keď majú SKIČDPH. Ale so zahraničnými partnermi je ťažká reč,takže neviem či pochodím u nich.
Musím pracovať s tým čo mám,..takže faktúru som nahodila v CZ a kurz ECB dňom zdaniteľného plnenia, tým pádom som musela fakt.nahodiť ako zahraničnú, ale tuzemský obchod.
Tak ako Ti hore napísala Kejka, mala si zadať faktúru ako tuzemskú, máš to v EUR a zrejme to tak aj budete platiť, vôbec by som tam nemiešala CZK
Alivia
26.08.09,11:06
bolo mi poradené, že faktúra sa prepočíta kurzom ECB v deň,ktorý predchádza vystaveniu faktúry, ale pre účely DPH sa použije dátum dodania, ale mne počítač zoberie len jeden kurz.Použila som kurz z dátumu dodania.

Alebo mám tomu rozumieť, že pri úhrade faktúry v EUR použijem kurz z predch.dňa vystavenia a tým mi vznikne kurzový rozdiel, ktorý by inak vznikol pri nahodení fa do programu.
Alivia
26.08.09,11:07
áno,faktúra je v rozpise aj v EUR ale prepočet ČNB a vôbec nie ku dňu zdaniteľ.plnenia, alebo tým som sa nemala vôbec zaoberať? Aká faktúra prišla tak ju zaúčtovať a hotovo,..?
KEJKA
26.08.09,14:23
uz z faktury by malo byť jasné, v akej mene ju máte uhradiť. Ktorá mena je hlavná a ktorá informatívna.
Ak si dobre pamatám, je dodávateľ Sk22222222, platiteľom slov. DPH, takže hlavne na faktúre musí byť rozpis ZD a DPH v EUR. Ak to je inak, faktúru treba vrátiť na prepracovanie.
liba2
26.08.09,14:30
Fa nám poslali rozpísanú s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) v českých korunách a aj v EUR, kde použili kurz ČNB,

-FA aj zdaniteľné plnenie sú vystavené 31.7.2009, kurz ČNB použili k 1.7. 2009.Predpokladá sa, že sumu v eur očakávajú, že im uhradíte.
Teda zaúčtuj ako tuzemskú DF v mene eur - nevidím problém.

Ešte dodám: akým kurzom prepočítal dodávaateľ CZK na EUR, to je obchodná záležitosť (teda je to vec dohody medzi dodávateľom a odberateľom), nie účtovná; ty si to nevšímaj. Máš sumy v eur, čo je u nás tuzemská mena, tak to môžeš zaúčtovať.